Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Puoluevaltuustokysely
Puheenjohtaja Katri Kulmuni ja ryhmäpuheenjohtaja Antti Kurvinen saavat kiitosta keskustan puoluevaltuutetuilta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Suomenmaan puoluevaltuustokysely: Kurvinen ja Kulmuni puoluejohdon onnistuneimmat

Pekka Pohjolainen 21.11.2019 10:00, muokattu 23.11.2019 8:32
a– a+
Puoluevaltuustokysely

Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen saavat keskustan puoluejohdosta parhaan arvosanan keskustan puoluevaltuutetuilta.

Sekä Kurvinen että Kulmuni saavat Suomenmaan puoluevaltuustokyselyssä arvosanakseen 8,2.  Kolmanneksi onnistuneimmaksi puoluevaltuutetut nostivat puoluesihteeri Riikka Pirkkalaisen. Hänen arvosanakeskiarvonsa on 8,1.

Kyselyssä pyydettiin arvioimaan keskustan puoluejohdon onnistumista kouluarvosanalla eli asteikolla 4–10. Lopullinen arvosana on laskettu keskiarvona annetuista vastauksista.

Kärkikolmikon takana seuraavaksi ylsi puolueen tuore varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen arvosanalla 7,6.

Varapuheenjohtajakolmikosta Hannakaisa Heikkinen sai arvosanakseen 7,2 ja Juha Rehula 7,1.

Puheenjohtaja Katri Kulmunia kiiteltiin vastauksissa napakasta, mutta lämpimästä heikompiosaisten huomionnista. Hänen nähtiin myös sekä puolustaneen perinteisiä arvoja ja olleen suvaitsevainen.

Kulmunin somepreesensiä luonnehdittiin mahtavaksi, mutta johtajuuden näkymistä myös kentälle kaivattiin. Ministerin pestin nähtiin verottaneen liikaa puheenjohtajuuden hoitamista, mutta toisaalta ministerin tontin hoitoa kehuttiin.

Kulmuni sai kritiikkiä myös etäiseksi jäämisestä, viesteihin vastaamattomuudesta ja piirien eriarvoisesta kohtelusta. ”Tulee tunne, että olet väärä ihminen toimimaan hänen kanssaan, jos kannatit toista pj-ehdokasta julkisesti”, yhdessä vastauksessa mainittiin.

Eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Antti Kurvista kiiteltiin sanavalmiiksi ja maanläheiseksi nuoreksi mieheksi, jolla on jalat maassa ja hyvä, selkeä ilmaisutaito.

Kurvisen nähtiin saaneen aikaan tehtävässään uudenlaista pirteyttä ja ärhäkkyyttä. Hänen kiiteltiin myös vastaavan viesteihin ja laittavan asioita eteenpäin. ”On kaivattu jo pitkään, että eduskuntaryhmän puheenjohtaja näkyisi”, yhdessä vastauksessa mainittiin.

Toisaalta joku vastaaja oli kokenut Kurvisen näkyvyyden jääneen vähiinkin.

Puoluesihteeri Riikka Pirkkalaisen nähtiin nostaneen hyvin puolueen profiilia napakan asiallisilla lausunnoillaan ja parantaneen myös puoluetoimiston tiedotusta kunnallisjärjestöjen suuntaan.

Pirkkalaisen arvioitiin onnistuneen myös avauksissaan ja ulostuloissaan ja erilaisten selvitysten ja järjestömateriaalien arvioitiin kehittyneen hienosti.

Toisaalta Pirkkalainen sai moitteita myös puolueen linjatyön organisoinnista: aikaa hukataan jatkuvasti ja vaalien likapyykki on edelleen pesemättä. Myös tehokkaan uudistustyön käynnistämistä paikallis- ja kunnallisjärjestötasolta kaivattiin.

Syyskuussa Kouvolan ylimääräisessä puoluekokouksessa varapuheenjohtajaksi nousseen kansanedustaja Petri Honkosen arvioinnin moni puoluevaltuutettu koki vielä ennenaikaiseksi.

Honkosen aloitteellisuutta ja aktiivisuutta sosiaalisessa mediassa kuitenkin kiiteltiin. Muun muassa puuttuminen lumen kippaamiseen mereen Helsingissä saa kiitosta.

Varapuheenjohtajista Hannakaisa Heikkisen nähtiin tehneen hyvää työtä maatalouden nostossa ja muissa keskustelun avauksissa. Edellisen hallituksen aikainen ”pörriäiskeskustelukin” mainittiin.

Toisaalta monessa arviossa moitittiin Heikkistä vaisuudesta ja näkyvyyden puutteesta.

Juha Rehulan kiiteltiin olleen sitkeästi liikkeellä, ja kiertäneen maata jopa uskomattoman paljon, vaikka vuosi on ollut hänelle raskas.

Olosuhteisiin nähden Rehulan nähtiin toimineen aktiivisesti tehtävässään ja nostaneen varapuheenjohtajan profiiliaan eduskunnasta putoamisensa jälkeen. Toisaalta Rehula sai myös moitteita liiasta kohtalonsa valittamisesta julkisuudessa.

Suomenmaan puoluevaltuustokyselyyn vastasi 61 keskustan 135-jäsenisen puoluevaltuuston jäsentä. Vastauksia annettiin 8.–19. marraskuuta.

Keskustan puoluevaltuusto kokoontuu viikonloppuna Kalajoella.

Lue myös

Ruokakeskustelu jakaa keskustan puoluevaltuutettuja – "lihaänkyröinnille" kovaakin kritiikkiä Suomenmaan kyselyssä

Syksyn mittaan käyty ruokakeskustelu jakaa keskustalaisten mielipiteitä enemmän kuin julkisuudessa on näkynyt, ilmenee...
22.11.2019 18:00

Keskustan puoluevaltuustossa epäuskoa hallituksen työllisyystavoitteseen – ilmastotavoitteelle optimisempi arvio

Lähes puolet keskustan puoluevaltuutetuista pitää hallituksen työllisyystavoitetta epärealistisena. Suomenmaan puoluevaltuustokyselyssä hallituksen tavoitetta 75 prosentin...
22.11.2019 18:00

Keskustan puoluevaltuutetuilta pääministeri Antti Rinteelle kehno todistus – Lintilä onnistunein ministeri 

Ohisalolle, Paaterolle ja Rinteelle eniten mainintoja epäonnistujien sarjassa.
21.11.2019 10:00

Aihetunnisteet

Keskusta puoluejohto puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Venäjä viittasi kintaalla Japanin protestoinnille
Uutiset | 14.8.2026 8:02
Uusi afrikkalaisen sikaruton tapaus todettu Kaakkois-Suomessa
Uutiset | 14.8.2026 17:49
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Indonesiassa jo toinen maanjäristys
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Ranskassa viininviljelijät pelkäävät metsäpalojen savun tarttuvan viiniin – ”Kuin savustettua kinkkua”
Uutiset | 15.8.2026 15:01
Kaksi linja-autoa kolaroi Helsingissä Kehä I:llä, kahdeksan loukkaantui
Uutiset | 15.8.2026 14:57
Libanonin presidentti uhkasi Israelin neuvottelujen vaikuttavan tuleviin neuvotteluihin
Uutiset | 15.8.2026 14:01
Indonesian maanjäristyksen uhriluku kasvanut noin 40:een
Uutiset | 15.8.2026 13:26
Roturisteytyksellä voidaan pyrkiä terveempiin koiriin – Kennelliiton asiantuntijan mukaan tulokset ovat lupaavia
Uutiset | 15.8.2026 12:50
Rajavartiolaitos otti kiinni luvattoman rajanylittäjän Imatralla
Uutiset | 15.8.2026 12:02
Keskustanuoret: Nuorten luottamusta poliisiin ei saa rikkoa
Uutiset | 15.8.2026 11:33
Hauras aselepo rikkoontui, Israel hyökkäsi ilmasta Etelä-Libanoniin
Uutiset | 15.8.2026 11:15
Keskustan varapuheenjohtaja jättikouluista: Tälle kehitykselle on saatava stoppi
Uutiset | 15.8.2026 10:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Indonesiassa jo toinen maanjäristys
Uutiset | 15.8.2026 15:05
Ranskassa viininviljelijät pelkäävät metsäpalojen savun tarttuvan viiniin – ”Kuin savustettua kinkkua”
Uutiset | 15.8.2026 15:01
Kaksi linja-autoa kolaroi Helsingissä Kehä I:llä, kahdeksan loukkaantui
Uutiset | 15.8.2026 14:57
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste