Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Oikeus
Sunny Car Center -autokauppakeskusta Hämeenlinnaan yrittäneen Markku Ritaluoman talousrikossyytteiden puinti alkaa tänään. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Sunny Car Centeristä jäi pystyyn pelkkä mainostolppa, eikä sitäkään enää ole – oikeus alkaa puida keskusta suunnitelleen Markku Ritaluoman rikossyytteitä vuosien jälkeen

Suurellista autokauppakeskusta valmistellut yhtiö meni konkurssiin 2015. Vuosia kestäneestä esitutkinnasta seurasi yhtiön toimitusjohtajalle Ritaluomalle talousrikossyytteitä, joiden käsittely alkaa valmisteluistunnolla Hämeenlinnassa.
STT – Markku Uhari 9.12.2022 7:00, muokattu 9.12.2022 8:39
a– a+
Oikeus

Hämeenlinnaan kaavaillun suuren autokauppakeskuksen Sunny Car Centerin (SCC) perustajan ja entisen toimitusjohtajan Markku Ritaluoman rikosoikeudenkäynti alkaa perjantaina valmisteluistunnolla Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa.

Syyttäjät ovat nostaneet Ritaluomaa vastaan syytteet törkeästä velallisen epärehellisyydestä, törkeästä kirjanpitorikoksesta ja kahdesta törkeästä petoksesta. Lisäksi häntä syytetään kahdesta törkeästä veropetoksesta, jotka eivät syyttäjän mukaan liity Sunny Car Center -kokonaisuuteen.

Valmisteluistunnon yhteydessä syyttäjän haastehakemuksen ja esitutkintapöytäkirjan on määrä tulla julki. Sunny Car Centeriin liittyviä oikeudenkäyntejä on istuttu eri tuomioistuimissa siitä lähtien, kun hanke kaatui 2010-luvun puolessavälissä. Nyt alkava oikeudenkäynti on kuitenkin ensimmäinen vyyhtiin liittyvä rikosprosessi, jossa Ritaluoma on syytettynä. Esitutkinta ja syyteharkinta ovat yhteensä kestäneet vuosia.

Tiettävästi ulkomailla asuva Ritaluoma ei asianajajansa Riitta Leppiniemen mukaan ole velvoitettu saapumaan oikeuden istuntoon perjantaina. Leppiniemi kertoo STT:lle, että Ritaluoma on kiistänyt rikokset.

Syyttäjä ja Leppiniemi arvioivat, että varsinainen oikeudenkäynti järjestetään keväällä 2023.

SCC oli liikemies Markku Ritaluoman visioima autokauppakeskus, jota hänen johtamansa hankeyhtiö Sunny Car Center Hämeenlinna Oy kaavaili Hämeenlinnaan. Yhtiö mainosti, että toteutuessaan SCC olisi Euroopan suurin autokaupan keskittymä.

Investoinnin arvo liikkui korkeimmissa arvioissa reilusti yli sadassa miljoonassa eurossa. Ajatuksena oli, että eri autoliikkeet voisivat vuokrata keskuksesta liiketiloja käyttöönsä. Hämeenlinna valikoitui paikaksi pääosin sijaintinsa vuoksi pääkaupunkiseudun ja Tampereen seutukunnan välissä.

Hankeyhtiö etsi 2010-luvun alkuvuosina keskukselle rahoitusta niin kotimaasta kuin maailmalta, mutta rahoittajia ei tahtonut löytyä. Yhtiö solmi vaikeuksistaan huolimatta usean miljoonan euron arvoisen tonttikaupan Hämeenlinnan kaupungin kanssa maa-alueesta, jolle keskus oli tarkoitus rakentaa.

Kaupunki ei koskaan saanut kauppasummaa, ja syksyllä 2014 Ritaluoma lähti Suomesta pian sen jälkeen, kun tonttikauppa kaatui. Siitä saakka hän on tiettävästi oleillut Yhdysvalloissa.

Viimeinen niitti autokauppahankkeelle oli, kun verottaja haki sitä valmistelleen yhtiön konkurssiin vuonna 2015.

Ainoaksi konkreettiseksi merkiksi autokauppakeskuksesta Hämeenlinnan Kirstulaan jäi korkea Sunny Car Center -mainostolppa, joka näkyi Helsinki–Tampere-moottoritien kulkijoille. Sittemmin tolppakin on kaadettu, mutta perustukset lepäävät yhä vanhalla tonttimaalla.

SCC:n konkurssista seurasi suuri määrä riitaoikeudenkäyntejä, joissa on setvitty yhtiön ja Ritaluoman rahankäyttöä. Riitajuttujen ratkaisuista valtaosa on jo lainvoimaisia.

Ritaluoman mukaan hän ja yhtiö joutuivat useiden kansainvälisten petosten kohteiksi etsiessään yhtiölle rahoitusta. Ritaluoman etsimiä rahoittajia alettiin käsitellä julkisuudessa elokuussa 2014 sen jälkeen, kun Hämeenlinnan kaupunginhallituksen silloinen jäsen vuoti julkisuuteen tietoja hallituksen kokouksesta. Kokouksessa hanketta esittelemässä ollut Ritaluoma oli kertonut neuvotelleensa Mark Wilson -nimisen miehen kanssa, joka väitetysti edusti Sambian ex-presidentin leskeä Regina Chilubaa.

Ritaluoman arveltiin joutuneen niin sanotun nigerialaiskirjehuijauksen kohteeksi. Riitaoikeudenkäynneissä Ritaluoma kertoi, että kaikkiaan erilaisia väitettyjä huijauksia olisi ollut yhteensä viisi. Hän sanoi siirtäneensä yhtiön varoja kansainvälisille tahoille uskoen, että rahat menisivät muun muassa rahoitusjärjestelykuluihin. SCC-yhtiö ei kuitenkaan saanut rahansiirtojen vastineeksi mitään.

Ritaluoma on määrätty pääkorvaushaarassa maksamaan konkurssipesälle noin 6,2 miljoonaa euroa vahingonkorvauksia, koska hänen katsottiin käsitelleen yhtiön varoja törkeän huolimattomasti.

Toisaalta myös Ritaluoman oma rahankäyttö oli yhden riitahaaran aiheena. Hän oli kattanut yhtiön varoilla kuluja, jotka eivät oikeuden mukaan kuuluneet yhtiön maksettaviksi.

Lisäksi yhtiön katsottiin maksaneen ylisuurta palkkaa Ritaluomalle SCC-yhtiön maksukykyyn nähden. Ritaluoma määrättiin maksamaan yhtiölle takaisin satojatuhansia euroja korkoineen.

SCC-yhtiön hallituksessa istunut hämeenlinnalainen paikallispoliitikko Iisakki Kiemunki (sd.) määrättiin osallistumaan päähaarassa korvauksiin 150  000 euron osalta, koska oikeus katsoi hänen laiminlyöneen valvontavelvollisuutensa yhtiön toimivaa johtoa kohtaan. Hänet on tuomittu korvauksiin myös riitajutun toisessa haarassa. Kiemunki ei ole syytettynä rikoksista Sunny Car Center -kokonaisuudessa.

Lue myös

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Aihetunnisteet

Kotimaa oikeus Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste