Sote-pomo Ylellä: Julkinen talous ei kestä
Meidän julkinen talous ei kestä tämänkaltaista sotea, minkä me olemme rakentaneet, valtiovarainministeriön hyvinvointialueiden ohjausosaston osastopäällikkö Ville-Veikko Ahonen sanoi tiistaina Ylen A-studiossa.
Hänen mukaansa hyvinvointialueiden alijäämäluvut ovat hyvä herätyskello. Hyvinvointialueiden talous oli viime vuonna pakkasella 1,35 miljardia euroa.
Ahonen avasikin keskustelua siitä, millainen on valtion kansalaisilleen antama palvelulupaus tulevaisuudessa.
– Minkälaisia tehtäviä ja velvoitteita ylipäätään voidaan hyvinvointialueille antaa, ja pitääkö jo olemassaolevia tehtäviä helpottaa ja antaa liikkumatilaa, Ahonen pohti ääneen.
Erityisen huolissaan valtiovarainministeriö on Ahosen mukaan niistä hyvinvointialueista, jotka eivät ole ryhtyneet toimiin talouden tasapainottamiseksi.