Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 

Rinne: Finanssipolitiikan viritys noudattaa kansainvälistä trendiä – "Vastasyklinen politiikka on erittäin tärkeä elementti"

Ilkka Kanerva turhautui hallitusohjelmakeskustelun sekavuuteen
Pekka Pohjolainen 12.6.2019 16:17, muokattu 12.6.2019 16:58
a– a+
Hallitusohjelma

Oppositio valitteli hallitusohjelman taloudellisen pohjan hataruutta jälleen, kun eduskunta jatkoi keskustelua Antti Rinteen (sd.) hallituksen ohjelmasta.

Rinne vakuutti, että hallituksen talouspolitiikan alla on kovaa maata. Hän muistutti jälleen, että elokuussa 2020 arvioidaan, kuinka pitkälle työllisyystoimia on pystytty toteuttamaan.

– Ja silloin määritellään se, miten arvioidaan näitä pysyviä menolisäyksiä, joita on toteutumassa sen varaan, mitä työllisyyskehitys tulee osoittamaan tulevaisuudessa, Rinne painotti.

Rinne kehotti hallituksen talouslinjauksia arvostellutta kokoomusta tutustumaan myös kansainväliseen keskusteluun aiheesta.

– Tämän hallituksen perusfinanssipolitiikan viritys on täsmälleen sitä, mitä kansainvälisesti tällä hetkellä vahvasti viedään eteenpäin talouspolitiikan keskusteluissa. Vastasyklinen politiikka on erittäin tärkeä elementti.

Vastasyklisyys tarkoittaa keynesiläisessä talousajattelussa sitä, että huonoina aikoina taloutta elvytetään ja korkeasuhdanteessa talouden ylikuumenemista torjutaan kiristämällä finanssipolitiikkaa.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ei ostanut Rinteen näkemystä talouspolitiikan vastasyklisyydestä.

– Nythän sen mukaisesti, jos mennään keynesiläisittäin, pitäisi vielä säästää. Edelleenkin talous kasvaa. Te teette puoli-keynesiläistä, koska nyt on varaa, ja sitten kun laskee, niin silloin te sanotte, että pitää elvyttää. Ei toimi.

Orpon mukaan Rinteen puheet 60 000 uudesta työllisestä johtavat harhaan, sillä todellisuudessa hallitusohjelma perustuu 100 000 uudelle työlliselle,

– Minun lukemiseni perusteella se pohjaura on plus 40 000, ja hallitusohjelma tavoittelee 60 000:n lisäystä siihen. Toisin sanoen, se uusien työllisten määrä, jolle tämä talousohjelma on rakennettu, on plus 100 000 työllistä. Se on valtava määrä, Orpo päivitteli.

Orpon mukaan Suomen Pankin ennusteestakin voi nähdä, että talouskasvu ei ole niin nopeaa kuin vielä valtiovarainministeriön pohjissa.

– Se tarkoittaa, että teidän pitää saada aikaan yli 100 000 — luultavasti reilusti yli 100 000 — uutta työpaikkaa. Tämä on mahdoton edelleenkin, tämä talous- ja työllisyyspolitiikan perusta.

Hallitus ja oppositio kiistelivät myös perhevapaiden toteuttamismallista ja rahoituksesta.

Rinne huomautti, että EU-direktiivi edellyttää, että äideille on lähtökohtaisesti määrätty viisi kuukautta perhevapaata.

– Hallituksen kotimainen tahtotila on se, että myös miehille tulee viisi kuukautta vapaata, mutta me haluamme kunnioittaa kolmikantaista valmistelua tämän asian suhteen.

Rinteen mukaan hallitus odottaa nyt, etteä kolmikantainen valmistelu tuottaa perhevapaajärjestelmään direktiivien mukaisen mallin.

Eduskunnan kokenein kansanedustaja ja entinen varapuhemies Ilkka Kanerva (kok.) puuttui keskustelun rönsyilyyn laidasta laitaan.

– Ongelma on se, että tässä käydään maan ja taivaan välillä kaikki mahdolliset asiat läpi. Jos minä ottaisin tähän nyt ulkopolitiikan, turvallisuuspolitiikan, niin se tuntuisi oudolta.

Kanerva kysyi istuntoa johtaneelta varapuhemies Juho Eerolalta (ps.), mikä estäisi keskustelemista teemoittain, jolloin ministeritkin voisivat osallistua keskusteluun paremmin

– Tämä on huomattavan huono keskustelukulttuurin malli, jota me tässä tänään noudatamme, ja toivoisin, että herra puhemies ottaisi vakavasti sen asian, miten tässä päästäisiin jäntevämpään keskustelukulttuuriin.

Eerola arveli, että asia otettaneen keskusteluun istuntotyötä johtavassa puhemiesneuvostossa.

Lue myös

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä

Kaksi jääkäriä loikkasi Venäjän puolelle Missejoen taistelun aikana
16.6.2026 21:45

Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja

Uudet perunat ja silli ovat voittamaton juhannusyhdistelmä. Kovimmat herkkusuut panttaavat sillinnälkäänsä varta vasten...
16.6.2026 21:00

Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi tiistaina olleensa siinä käsityksessä, että kansanedustajan palkkioiden palauttaminen jälkikäteen olisi mahdollista.
16.6.2026 20:26

Aihetunnisteet

hallitusohjelma

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Siika-aho järkyttyi Rydmanin järjestölinjauksista – ”En halua meistä ahdasmielistä maata”
Uutiset | 15.6.2026 16:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Hallituspuolueet halusivat oppositiossa istuvan keskustan työllistävän nuoria – Kurvinen: ”Naurattaisi, jos ei meinaisi itkettää”
Uutiset | 16.6.2026 18:47
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Yhdysvallat lopetti Iranin satamien saarron, alustava rauhansopimus allekirjoitetaan Sveitsissä
Uutiset | 16.6.2026 18:31
Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Poliisi tutkii poikkeuksellisen suurta sijoitushuijausta – Vahinko jopa 25 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.6.2026 17:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste