Trump kovensi Iran-puheitaan – Raakaöljyn hinta pomppasi
Yhdysvaltojen ja Iranin välit ovat kiristyneet viime päivinä, mutta tänään jännitteinen tilanne ei vielä toistaiseksi ole ottanut uusia kierroksia.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi torstaina, että Iranilla on enimmillään noin kaksi viikkoa aikaa päästä sopuun ydinohjelmastaan Yhdysvaltojen kanssa.
– Joko me saamme sopimuksen aikaiseksi tai siitä tulee tosi ikävää heille, Trump sanoi torstaina.
Toimittajille Air Force One -lentokoneessa puhunut Trump antoi ymmärtää, että jos sopua ei synny 10–15 päivän sisällä, Yhdysvallat hyökkää maahan.
Vielä niin kutsutun rauhanneuvostonsa avajaiskokouksessa Trump oli puhunut 10 päivän aikarajasta.
Yhdysvaltalaiskanavat CNN ja CBS News kertoivat aiemmin, että maan asevoimat voisi iskeä Iraniin jo tulevana viikonloppuna.
Pörssit ovat avautuneet tänään vaihtelevasti Trumpin tuoreimpien Iran-uhkausten jälkimainingeissa. Raakaöljyn hinta oli pörssipäivän alkaessa nousussa, kun Brent-laatu kipusi yli 71 dollariin barrelilta.
Pelko konfliktin puhkeamisesta Lähi-idässä on nostanut öljyn hintaa tällä viikolla.
Trumpin kommentit varjostivat markkinoiden orastavaa elpymistä sen jälkeen, kun tekoälyhuuma lisäsi aiemmin tässä kuussa myyntipainetta.
Yhdysvaltojen edustajat tapasivat Iranin kanssa viimeksi tiistaina Genevessä.