Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunnan kyselytunti
Sisäministeri Maria Ohisalo selvitti poliisin rahoitusta oppositiolle eduskunnan kyselytunnilla. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Oppositio höykytti hallitusta poliisin rahapulasta – Ohisalo ja Saarikko tuskailivat kiinteistöjen korjausvelkaa

Pekka Pohjolainen 16.9.2021 18:22, muokattu 16.9.2021 19:07
a– a+
Eduskunnan kyselytunti

Hallitus joutui eduskunnan kyselytunnilla selittämään oppositiolle, miksi poliisin rahoitukseen jäi budjettineuvotteluissa 30 miljoonan euron vaje. Ongelmien ydin tiivistyi siihen hallitusta tuskastuttavaan tosiasiaan, että poliisin rahoitus kyllä kasvaa, mutta poliisien määrä ei.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) huomautti asiasta kysyneelle perussuomalaisten Tom Packalénille, että poliisien budjettirahoitus tulee olemaan ensi vuonna korkeammalla tasolla kuin koskaan ennen.

Ohisalo myönsi, että sekään ei ole vielä tarpeeksi. Sen vuoksi koko eduskunnan pitäisi sitoutua siihen, että myös kaikki tulevat hallitukset haluavat nostaa poliisien määrää ja lyhentää kiinteistöjen, kaluston ja ict-järjestelmien korjausvelkaa.

Sisäministeri muistutti, että nykyinen hallitus on nimenomaan lisännyt poliisien määrää ja sijoittanut rahaa vanhentuneen kaluston uusimiseen.

– Puhutaan yli 10 miljoonasta pelkästään edellisvuoden osalta, jolla kalustoa on voitu uusia. Uusia toimitilojakin, jotka ovat terveellisiä, turvallisia ja käytännöllisiä poliiseille, on hankittu.

Ohisalon mukaan poliisissa on ollut vuosia korjausvelkaa, jota on nyt lähdetty korjaamaan.

– Ja tämä tulee vaatimaan myös tulevien hallitusten työtä, sisäministeri korosti.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) totesi, että valtiovarainministeriön ehdotuksen päälle poliisin kokonaismäärärahaa lisättiin poliittisten neuvottelujen tuloksena 10,6 miljoonalla eurolla.

Saarikko muistutti mittakaavan havainnollistamiseksi, että kokonaisuutena poliisipalveluihin käytetään nyt noin 800 miljoonaa. Hän myönsi sinänsä todeksi, että kokoomuslaisen sisäministerin johdolla poliisien määrärahat kääntyivät viime vaalikaudella nousuun.

– Näinkin voidaan sanoa, mutta voidaan sanoa myös, että kokoomuslaisen sisäministerin aikana määrärahat olivat vuonna 2017 alimmalla tasolla koko vuosikymmenellä.

Saarikon mukaan rahaa tulee ensi vuonnakin enemmän kuin tänä vuonna. Kiinteistökulujen ja palkkakustannuskulujen vuoksi lisämääräraha ei kuitenkaan tarkoita lisää poliiseja.

– Toivon sydämestäni, että valiokunta käyttää tähän asiaan myös aikaa ja käy tämän perusteellisesti läpi, miksi kustannuskehitys on ollut tällainen suhteessa hallitusohjelman tavoitteisiin.

Saarikko lupasi hallituksen tarkastelevan täydentävässä esityksessään kaikkia niitä budjetin kohtia, joihin katsotaan vielä tarpeelliseksi palata.

– Ja niin ikään eduskunnassa jatkuu budjetin läpiruotiminen koko syksyn ajan, ja myös eduskunnalla on mahdollisuus tehdä omia lisäyksiään, valtiovarainministeri opasti.

Saarikko toivoi eduskunnankin vielä paneutuvan siihen, miksi määrähojen lisääntymisestä huolimatta hallituksen tavoite poliisien lisääntyvästä määrästä ei toteudu.

– Siinä on epäsuhta, ja uskon tässä salissa kaikkien ymmärtävän tämän ristiriidan yhtäältä kasvavan rahoituksen ja toisaalta poliisin näkemyksen välillä, että me emme pääse kohti tavoitetta, vaan pikemminkin ajaudumme päinvastaiseen tilanteeseen. Tätä parhaan kykyni mukaan perkasin poliisijohdon kanssa läpi, ja toivon, että tämä talo sitä työtä jatkaa, Saarikko totesi.

Ohisalon mukaan budjetoinnissa on jo vuosia sitten ollut ongelmia siinä, että lasketaan pelkästään henkilötyövuosien meno kentälle.

– Se ei riitä. Yhtä aikaa pitää pitää huoli kaikesta tässä ympärillä olevasta, ministeri myönsi.

Sisäministeri sanoi uskovansa, että jos ”kerralla kuntoon” olisi mahdollista, jokainen aikaisempi hallitus olisi sen jo tehnyt. Rahaa ei kuitenkaan ole vieläkään tarpeeksi kaikkeen ja pitkäjänteisyyttä on puuttunut.

– Ja sen takia peräänkuulutan sitä, että yhdessä katsomme myös tulevia hallitusohjelmia varten, tulevia kehyksiä varten, että poliisin toimintamenot todella turvataan siellä.

Lue myös

Keskusta puolustusselonteosta: Pohjoismaat luonteva yhteistyösuunta

Keskustan eduskuntaryhmä pitää teollisen ja kansainvälisen yhteistyön tiivistämistä tärkeänä puolustuspolitiikassa. Keskustan ryhmäpuhuja Joonas Könttä...
16.9.2021 17:43

Aihetunnisteet

Annika Saarikko budjetti eduskunnan kyselytunti maria ohisalo poliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mette-Marit laitettiin keuhkonsiirtojonoon – ”Sairaus on vakava,” sanoo ylilääkäri
Uutiset | 5.6.2026 12:17
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Harkimo jatkaa Liike Nytin puheenjohtajana, näyttelijänä tunnettu Petteri Summanen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 6.6.2026 15:20
Iran syyttää Yhdysvaltoja aselevon rikkomisesta
Uutiset | 6.6.2026 15:14
Kysyimme keskustalaisilta, miten Antti Kaikkonen on onnistunut – ja mitä pitäisi tehdä paremmin?
Uutiset | 6.6.2026 14:55
Orpo: Kokoomus luopuisi perintöverosta ja vakinaistaisi valinnanvapauskokeilun
Uutiset | 6.6.2026 14:53
Keskustan Lintilä: Kokoomus unohti tavalliset yrittäjät – ”Nyt tarvitaan yrittäjyysmyönteinen osinkoverouudistus”
Uutiset | 6.6.2026 14:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Keskustan puoluekokoukseen tultiin treffeille ja politiikan festareille – ”Hurjan hyvä yhteishenki on parasta”
Uutiset | 5.6.2026 14:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste