Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Tarinat | Bara bada bastu – Yhdessä saunomisesta tuli tänä keväänä suoranainen hitti

17.5.2025 17:55
Lue lisää 
Eduskunnan kyselytunti
Sisäministeri Maria Ohisalo selvitti poliisin rahoitusta oppositiolle eduskunnan kyselytunnilla. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Oppositio höykytti hallitusta poliisin rahapulasta – Ohisalo ja Saarikko tuskailivat kiinteistöjen korjausvelkaa

Pekka Pohjolainen 16.9.2021 18:22, muokattu 16.9.2021 19:07
a– a+
Eduskunnan kyselytunti

Hallitus joutui eduskunnan kyselytunnilla selittämään oppositiolle, miksi poliisin rahoitukseen jäi budjettineuvotteluissa 30 miljoonan euron vaje. Ongelmien ydin tiivistyi siihen hallitusta tuskastuttavaan tosiasiaan, että poliisin rahoitus kyllä kasvaa, mutta poliisien määrä ei.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) huomautti asiasta kysyneelle perussuomalaisten Tom Packalénille, että poliisien budjettirahoitus tulee olemaan ensi vuonna korkeammalla tasolla kuin koskaan ennen.

Ohisalo myönsi, että sekään ei ole vielä tarpeeksi. Sen vuoksi koko eduskunnan pitäisi sitoutua siihen, että myös kaikki tulevat hallitukset haluavat nostaa poliisien määrää ja lyhentää kiinteistöjen, kaluston ja ict-järjestelmien korjausvelkaa.

Sisäministeri muistutti, että nykyinen hallitus on nimenomaan lisännyt poliisien määrää ja sijoittanut rahaa vanhentuneen kaluston uusimiseen.

– Puhutaan yli 10 miljoonasta pelkästään edellisvuoden osalta, jolla kalustoa on voitu uusia. Uusia toimitilojakin, jotka ovat terveellisiä, turvallisia ja käytännöllisiä poliiseille, on hankittu.

Ohisalon mukaan poliisissa on ollut vuosia korjausvelkaa, jota on nyt lähdetty korjaamaan.

– Ja tämä tulee vaatimaan myös tulevien hallitusten työtä, sisäministeri korosti.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) totesi, että valtiovarainministeriön ehdotuksen päälle poliisin kokonaismäärärahaa lisättiin poliittisten neuvottelujen tuloksena 10,6 miljoonalla eurolla.

Saarikko muistutti mittakaavan havainnollistamiseksi, että kokonaisuutena poliisipalveluihin käytetään nyt noin 800 miljoonaa. Hän myönsi sinänsä todeksi, että kokoomuslaisen sisäministerin johdolla poliisien määrärahat kääntyivät viime vaalikaudella nousuun.

– Näinkin voidaan sanoa, mutta voidaan sanoa myös, että kokoomuslaisen sisäministerin aikana määrärahat olivat vuonna 2017 alimmalla tasolla koko vuosikymmenellä.

Saarikon mukaan rahaa tulee ensi vuonnakin enemmän kuin tänä vuonna. Kiinteistökulujen ja palkkakustannuskulujen vuoksi lisämääräraha ei kuitenkaan tarkoita lisää poliiseja.

– Toivon sydämestäni, että valiokunta käyttää tähän asiaan myös aikaa ja käy tämän perusteellisesti läpi, miksi kustannuskehitys on ollut tällainen suhteessa hallitusohjelman tavoitteisiin.

Saarikko lupasi hallituksen tarkastelevan täydentävässä esityksessään kaikkia niitä budjetin kohtia, joihin katsotaan vielä tarpeelliseksi palata.

– Ja niin ikään eduskunnassa jatkuu budjetin läpiruotiminen koko syksyn ajan, ja myös eduskunnalla on mahdollisuus tehdä omia lisäyksiään, valtiovarainministeri opasti.

Saarikko toivoi eduskunnankin vielä paneutuvan siihen, miksi määrähojen lisääntymisestä huolimatta hallituksen tavoite poliisien lisääntyvästä määrästä ei toteudu.

– Siinä on epäsuhta, ja uskon tässä salissa kaikkien ymmärtävän tämän ristiriidan yhtäältä kasvavan rahoituksen ja toisaalta poliisin näkemyksen välillä, että me emme pääse kohti tavoitetta, vaan pikemminkin ajaudumme päinvastaiseen tilanteeseen. Tätä parhaan kykyni mukaan perkasin poliisijohdon kanssa läpi, ja toivon, että tämä talo sitä työtä jatkaa, Saarikko totesi.

Ohisalon mukaan budjetoinnissa on jo vuosia sitten ollut ongelmia siinä, että lasketaan pelkästään henkilötyövuosien meno kentälle.

– Se ei riitä. Yhtä aikaa pitää pitää huoli kaikesta tässä ympärillä olevasta, ministeri myönsi.

Sisäministeri sanoi uskovansa, että jos ”kerralla kuntoon” olisi mahdollista, jokainen aikaisempi hallitus olisi sen jo tehnyt. Rahaa ei kuitenkaan ole vieläkään tarpeeksi kaikkeen ja pitkäjänteisyyttä on puuttunut.

– Ja sen takia peräänkuulutan sitä, että yhdessä katsomme myös tulevia hallitusohjelmia varten, tulevia kehyksiä varten, että poliisin toimintamenot todella turvataan siellä.

Lue myös

Keskusta puolustusselonteosta: Pohjoismaat luonteva yhteistyösuunta

Keskustan eduskuntaryhmä pitää teollisen ja kansainvälisen yhteistyön tiivistämistä tärkeänä puolustuspolitiikassa. Keskustan ryhmäpuhuja Joonas Könttä...
16.9.2021 17:43

Aihetunnisteet

Annika Saarikko budjetti eduskunnan kyselytunti maria ohisalo poliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Entisen FBI-pomon somepostaus järkyttää – ”Hänet pitäisi panna vankilaan”
Uutiset | 16.5.2025 21:29
Kaksi helikopteria törmäsi toisiinsa Eurassa – Kopterit löydetty
Uutiset | 17.5.2025 13:51
Sotahaukat Putinille: Taistelun on jatkuttava
Uutiset | 16.5.2025 21:48
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Turkin neuvotteluilta ei odoteta suuria – Trumpilta Putin-lausunto: ”Piditte siitä tai ette”
Uutiset | 16.5.2025 9:45
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Tuttu kasvi on nyt erityisen kovassa huudossa, paljastaa Prisma – ”Sopii monenlaiseen pihaan”
Uutiset | 16.5.2025 21:44
Tämä on Trumpin massiivisen sotilasparaatin hintalappu
Uutiset | 16.5.2025 21:44
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Kreml: ”Emme hyväksy”
Uutiset | 12.5.2025 16:26
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51

Uusimmat

Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto
Uutiset | 17.5.2025 21:03
Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla
Uutiset | 17.5.2025 19:00
Tuulivoimaloiden lapoihin kuolee 4–6 merikotkaemoa vuosittain
Uutiset | 17.5.2025 18:36
Tarinat | Bara bada bastu – Yhdessä saunomisesta tuli tänä keväänä suoranainen hitti
Tarinat | 17.5.2025 17:55
Adlercreutz hakee jatkokautta RKP:n puheenjohtajana
Uutiset | 17.5.2025 17:04
Hamas: Dohassa on alkanut uusi neuvottelukierros Gazan sodan lopettamiseksi
Uutiset | 17.5.2025 16:57
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Vaalitemppu, sanoo tutkija Romanian vaalien ennakkosuosikin ilmoituksesta
Uutiset | 17.5.2025 16:06
Sofia Virta: Suomen pitää irtautua Israel-riippuvuuksista – ”Ei ole mitään, mikä oikeuttaisi hiljaisuuden”
Uutiset | 17.5.2025 15:55
Professori: Israel selvästi aikoo jäädä Gazaan pidemmäksi aikaa – Ja haluaa palestiinalaisten lähtevän pois
Uutiset | 17.5.2025 15:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 19:00
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Synkkä arvio: Sota on Kremlin elinehto
Uutiset | 17.5.2025 21:03
Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla
Uutiset | 17.5.2025 19:00
Tuulivoimaloiden lapoihin kuolee 4–6 merikotkaemoa vuosittain
Uutiset | 17.5.2025 18:36
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haastavina aikoina päättäjiksi haluttiin naisia
Mielipide | 16.5.2025 14:31
Lukijalta: Yltiöidealismia vai kansallissankaruutta diktatorisessa maassa?
Mielipide | 16.5.2025 12:54
Lukijalta: Hallituspolitiikan äärevyyksistä on päästävä eroon!
Mielipide | 16.5.2025 12:53
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: Metsänomistajien on kannettava vastuunsa
Mielipide | 12.5.2025 15:12
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Ei ole enää lottovoitto olla suomalainen
Mielipide | 13.5.2025 15:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste