Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Maantiede

Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?

18.5.2026 21:45
Lue lisää 
Oppivelvollisuus
Lakimuutoksen myötä oppivelvollisuus kestää siihen asti, että nuori täyttää 18 vuotta. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Oppivelvollisuutta pidentävä laki tulee voimaan kuun alusta – toistatuhatta peruskoulun päättänyttä nuorta ei ole vielä saanut valtakunnallisista hauista koulutuspaikkaa

Viime kädessä asuinkunta on velvollinen osoittamaan nuorelle koulutuspaikan nivelvaiheen koulutuksessa.
STT – Ilkka Hemmilä 25.7.2021 12:50, muokattu 25.7.2021 14:39
a– a+
Oppivelvollisuus

Toistatuhatta nuorta on Opetushallituksen tietojen mukaan vielä vailla peruskoulun jälkeistä opiskelupaikkaa, kun uusi oppivelvollisuuslaki on tulossa voimaan ensi kuun alusta alkaen.

Opetushallitus kertoi kesäkuun puolivälissä toisen asteen koulutusvalintojen tuloksista. Erityisasiantuntija Katariina Männikön mukaan tuolloin vajaat 3  000 perusopetuksen päättänyttä nuorta oli valtakunnallisissa hauissa jäänyt vailla paikkaa toisen asteen, nivelvaiheen tai valmentavaan koulutukseen.

–  Kuukaudessa tilanne on mennyt paljon eteenpäin, ja monelle hakijalle on tullut paikka varasijalta. Nyt ilman paikkaa on vajaa 1  500 hakijaa, Männikkö sanoo STT:lle.

Lopullinen tilanne selviää Männikön mukaan elokuun lopulla, jolloin perusopetuksen järjestäjät ilmoittavat kunnille nuoret, joille ei ole järjestynyt koulutuspaikkaa. Paikkojen kartoittaminen jatkuu edelleen.

–  Jos oppivelvollinen ei ole saanut kesän alussa paikkaa, perusopetuksen järjestäjä ohjaa ja valvoo kesän aikana. Jos vielä kesän jälkeenkään ei ole opiskelupaikkaa tai keskeyttää, ohjaus- ja valvontavastuu siirtyy nuoren asuinkunnalle.

Männikkö vielä lisää, että osa nuorista on hakeutunut opiskelemaan valtakunnallisten yhteishakujen ulkopuolelta.

Niiden lisäksi oppilaitoksilla on omia hakuja. Esimerkiksi kansanopistot voivat tarjota oppivelvollisille vuoden mittaista opintolinjaa. Saamelaiset puolestaan voivat suorittaa oppivelvollisuutta myös omalla saamen kielen ja kulttuurin linjalla.

Viime vuonna valtakunnallisissa hauissa ilman opiskelupaikkaa oli kesän päätteeksi jäänyt vajaa 900 perusopetuksen päättänyttä. Männikön mukaan heistä arviolta muutama sata hakeutui kansanopistoihin.

Viime kädessä asuinkunta on velvollinen osoittamaan nuorelle koulutuspaikan nivelvaiheen koulutuksessa. Niihin kuuluu esimerkiksi kymppiluokka. Useat kunnat voivat tarvittaessa järjestää palvelun yhteistyönä.

–  Kunnan täytyy huolehtia tehtävästä, joka sille on annettu, Kuntaliiton hyvinvointi- ja sivistysyksikön johtaja Terhi Päivärinta sanoo.

Vuoden kuluttua erilaiset nivelvaiheen koulutukset on tarkoitus yhdistää.

Männikkö korostaa, että oppivelvollisuuden laajentamisella tarkoitus on pitää huolta siitä, että joka vaiheessa jollakulla on vastuu oppivelvollisesta.

Ensi vuonna kansanopistojen vapaan sivistystyön haku on tarkoitus pitää yhtä aikaa valtakunnallisten yhteishakujen kanssa, jotka tänä vuonna pidettiin ensi kertaa yhtä aikaa. Näin oppivelvolliselle tarkoitettuihin koulutuksiin voi hakeutua yhden haun kautta, Männikkö kertoo.

–  Kun oppivelvollisuus laajenee, haluttiin samalla tarkastella sitä, mikä on sujuvaa hakukäytäntöjen kannalta, Männikkö sanoo.

Sekä Männikkö että Päivärinta sanovat, että vielä on liian varhaista arvioida lakipäivityksen vaikutuksia tai niiden onnistumista.

–  Sitten kun nuoret esimerkiksi keskeyttävät opintojaan toiselta asteelta, siinä ehkä tulee suurempia muutoksia, joissa testataan, miten tieto kulkee, vastuut järjestetään ja nuoret saadaan pysymään mukana, Päivärinta sanoo.

Uudistetussa laissa ei määritetä seuraamuksia nuorelle, jos tämä jää vaille koulutuspaikkaa. Sen sijaan nuoren huoltaja voidaan tuomita sakkoon, jos tämä laiminlyö velvollisuutensa valvoa oppivelvollisuuden suorittamista.

Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen uudesta oppivelvollisuuslaista viime vuonna.

Laki jatkaa oppivelvollisuutta siihen asti, että nuori täyttää 18 vuotta. Lisäksi toisen vaiheen opinnoista tulee oppilaalle maksuttomia.

Uusi laki tulee voimaan elokuun alusta, mutta velvoite hakeutua ja jatkaa toisen asteen koulutuksessa tuli voimaan jo vuoden alussa. Laajennus astuu voimaan ikäluokka kerrallaan.

Kun uudistusta valmisteltiin, Kuntaliitto piti esillä kuntien esittämää kritiikkiä aiheesta. Kuntaliitto ei pitänyt laajaa uudistusta tarpeellisena, minkä lisäksi se kritisoi aikataulua liian kireäksi ja rahoitusta riittämättömäksi.

Päivärinnan mukaan kunnat ja koulutuksen järjestäjät kuitenkin suhtautuvat säädetyn lain velvoitteisiin asianmukaisesti.

–  Maksuttomuus alkaa toisen asteen koulutuksen osalta, ja kunnat ovat jo tehneet siihen liittyviä hankintoja, hän sanoo.

Lue myös

Venäjä on aloittanut kolme päivää kestävät ydinaseharjoitukset

Venäjä kertoo aloittaneensa tänään kolme päivää kestävät ydinaseharjoitukset. Venäjän puolustusministeriön mukaan harjoituksiin osallistuu...
19.5.2026 10:58

Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia

Ruotsi aikoo ostaa ranskalaiselta Naval Groupilta neljä fregattia, uutisoivat ruotsalaismediat, esimerkiksi yleisradioyhtiö SVT....
19.5.2026 10:51

Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – "Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen"

Puolue kertoo päivittäneensä sisäisen turvallisuuden ohjelmansa.
19.5.2026 10:38

Aihetunnisteet

oppivelvollisuus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Ukraina: Venäjän drooni iskeytyi kiinalaiseen rahtialukseen Mustallamerellä
Uutiset | 18.5.2026 10:52
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Kehittynyt drooni voi tunnistaa öljysäiliön – oliko Nesteen jalostamo vaarassa?
Uutiset | 18.5.2026 16:40
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Keskustan Ovaska vaatii oikeusministeriltä pikaisia toimenpiteitä: ”Suomalaisen oikeusvaltion rapauttaminen on lopetettava”
Uutiset | 18.5.2026 13:55
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ajatko kuin puolen promillen humalassa? Moni syyllistyy tietämättään
Uutiset | 18.5.2026 22:07
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Venäjä on aloittanut kolme päivää kestävät ydinaseharjoitukset
Uutiset | 19.5.2026 10:58
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 10:38
Keskustan Lapin piiri kokoontui Posiolla – varapuheenjohtajaehdokkaat esittäytyivät
Keskusta | 19.5.2026 10:12
Työttömyysaste jää korkeaksi, ennustaa TEM
Uutiset | 19.5.2026 10:11
Alle 3-vuotiaiden huostaanotot ovat lisääntyneet – ”Voi kertoa lisääntyneestä kuormituksesta”
Uutiset | 19.5.2026 10:00
Järvien vedenkorkeudet jopa mittaushistorian alimmalla tasolla Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä
Uutiset | 19.5.2026 9:56
Terrafame selvittää puolustusteollisuudessa käytettävän harvinaisen maametallin talteenottoa
Uutiset | 19.5.2026 9:52
Media: Kaksi kuollut ampumisessa Etelä-Espanjassa – Tekijä otettu kiinni
Uutiset | 19.5.2026 9:09
USA lisäsi Kuuban tiedustelupalvelun pakotelistalleen
Uutiset | 19.5.2026 8:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Venäjä on aloittanut kolme päivää kestävät ydinaseharjoitukset
Uutiset | 19.5.2026 10:58
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 10:38
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uran rakentaminen alkaa kesätöistä 
Mielipide | 19.5.2026 11:05
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Jokaisella lapsella on oikeus turvalliseen koulupäivään
Mielipide | 19.5.2026 10:36
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri kokoontui Posiolla – varapuheenjohtajaehdokkaat esittäytyivät
Keskusta | 19.5.2026 10:12
Siponen roimii vihreiden metsälinjauksia – ”On helppo luetella rajoituksia toisen omaisuudelle”
Uutiset | 18.5.2026 11:23
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste