Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista

24.3.2026 21:11
Lue lisää 
Henkilö
Tuomas Kettunen on soittanut trumpettia niin sinfoniaorkesterissa, big bandissa kuin varusmiessoittokunnassakin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Nälkämaasta törähtää – kainuulaisedustaja Tuomas Kettunen haluaisi kaupunkien koulutetut kolmekymppiset maakuntiin paiskimaan töitä

Kettusen nousu kansanedustajaksi oli poikkeuksellisen dramaattinen. Nyt hän jatkaa marraskuussa menehtyneen Antti Rantakankaan työtä maakuntien elinvoiman eteen.
Santeri Lampi 14.3.2020 9:00, muokattu 15.3.2020 9:33
a– a+
Henkilö

Keskustan marraskuisen puoluevaltuuston kokouksen päätteeksi, ennen kotiinlähtöä, puheenjohtaja Katri Kulmuni veti Tuomas Kettusen sivummalle väkijoukosta. Kulmuni halusi varmistaa, ettei kuhmolainen ollut liikenteessä yksin.

Puoluejohtaja kertoi arvoituksellisesti, että tiedossa olisi hätkähdyttäviä uutisia.

Lähtöhalausten jälkeen Kettunen valtuustokavereineen lähti taittamaan matkaa Kalajoelta kotiin päin. Kun Ylivieska jäi taakse, Kettusen kännykkä kilahti: pitkän linjan kansanedustaja Antti Rantakangas oli menehtynyt kotonaan tapaturmaisesti.

Kettunen nousisi varasijalta eduskuntaan.

– Siinä loksahtivat jätkiltä suut auki, kun kerroin uutiset levähdysalueella, hän muistelee.

Vaikka surutyö oli pahasti kesken, tapahtumien vyöry vei Kettusta vääjäämättä kohti uutta elämänvaihetta.

Sulateltuaan tapahtunutta parin päivän ajan tuleva kansanedustaja siivosi työpöytänsä Kuhmon maataloustoimistossa ja karautti vuoden 99 Ford Mondeolla Ouluun noutamaan valtakirjaansa – Posti kun oli mennyt lakkoon.

– Yöjunassa löin pään tyynyyn ja heräsin vasta, kun konnari jyskytti hytin ovea Helsingissä. Olenhan entinen rekkakuski, joten minulla on hyvät unenlahjat.

Kuin kohtalon oikusta Kettunen nousi rautatieasemalla pirssiin, jota ajoi keskustanuorten uuden pääsihteerin isä.

– Varmaan Helsingin ainut kepulainen taksi, Kettunen iskee silmää.

Tuomas Kettusen mielestä keskustan on syytä terästäytyä niissä kysymyksissä, joista kansalaiset puhuvat kahvipöydissä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Pian Kettunen istahti paikalleen eduskunnan suureen saliin. Juhlallinen hetki kouraisi vatsanpohjasta. Tiedossa oli kyselytunti. Niitä Kettunen oli tapittanut tarkasti jo pikkupoikana.

– Muistan, kuinka isäukko aina sanoi, että tietävätköhän nuo mistään mitään, Kettunen naurahtaa.

Vaikka eduskuntaryhmää oli vasta kohdannut musertava menetys, keskustalaiset ottivat kuhmolaisen tulokkaan avosylin vastaan. Isällisiä neuvoja Kettunen sai heti kättelyssä, kun tapaaminen puhemies Matti Vanhasen (kesk.) kanssa venähti tavallista pidemmäksi.

– Lisäksi kuulin, että Kainuusta oli soiteltu muutamille edustajille, että pitäkäähän siitä Kettusesta huolta. Sellaista lähimmäisenrakkautta vielä löytyy!

Kettuselle on kunnia-asia, että hän käyttää Arkadianmäellä vahvaa kainuulaisten valtakirjaa.

Kevään vaaleissa Kettunen ylsi kovaan tulokseen: sitkeästi uraa paikallispolitiikassa luonut keskustalainen kahmaisi yli 4 300 ääntä Oulun vaalipiiristä.

Hän aikoo olla kaiken saamansa luottamuksen arvoinen uurastaessaan laki-, puolustus- sekä työelämä- ja tasa-arvovaliokuntien jäsenenä.

Talo Kuhmon jylhissä mäntymaisemissa vaihtui kertaheitolla kaupunkikaksioon Länsi-Pasilan toimistotaloviidakossa. Kylänraittina on nyt Pohjoismaiden suurin kauppakeskus Tripla.

Kettunen on kuitenkin onnellinen, että Helsinki-asunto järjestyi kätevästi ex-kansanedustaja Lasse Hautalan (kesk.) avustuksella.

– Haluan silti korostaa, että olen kuhmolainen. Minulla on talo Kuhmossa ja oikeus metsästää valtion mailla. Haluan tehdä sitä myös tulevaisuudessa, Kettunen painottaa.

Olen kuhmolainen. Minulla on talo Kuhmossa ja oikeus metsästää valtion mailla. Haluan tehdä sitä myös tulevaisuudessa

Punamultayhteistyön kannattajaksi tunnustautuva Kettunen kertoo ponnistavansa ”ihan tavallisesta perheestä”.

Hän näkee oman kansanedustajuutensa olevan seurausta Maalaisliiton ja sosiaalidemokraattien historiallisesta liitosta, jossa kylvettiin menestymisen edellytykset eri puolille maata.

Maata asutettiin ja kansaa sivistettiin yksissä tuumin.

– Olen kiitollinen tälle yhteiskunnalle ja niille presidentti Urho Kekkosen kaltaisille päättäjille, joiden ansiosta tänä päivänä voi syrjäseudulta yltää jopa kansanedustajaksi asti.

Kun tieto Kettusen noususta eduskuntaan levisi, puhelin alkoi soida. Moni edesmenneen Rantakankaan pitkäaikaisista tukijoista halusi evästää Kettusta tämän uudella uralla.

– Rantakangas oli minun tavoin koulutukseltaan agrologi, maakunnan mies. Vahva sivistysaatteen puolustaja, joka kuunteli ihmisiä. Ehkä on luontevaa, että jatkan siitä, mihin hän pääsi.

Rantakankaan ajattelu on lähellä Kettusen sydäntä: sen ytimessä on halu vahvistaa maakuntien elinvoimaa luomalla moderneja työpaikkoja perinteisille aloille.

Kettunen saarnaakin pitkälle kehittyneen metsäteollisuuden ja biotalouden puolesta. Kuhmolaisen mielestä ala on avainasemassa, kun Suomen hallitus tavoittelee 60 000 uutta työpaikkaa ja päästöjen huomattavaa leikkaamista.

– Mikä olisi parempi keino taistella ilmastonmuutosta vastaan? Hitsi, tuollaiset biotuotetehtaat, jotka tuottavat sellun lisäksi sähkö- ja lämpöenergiaa, mäntyöljyä ja muita jatkojalostustuotteita, Kettunen kehuu.

Kuitenkin myös Kettusen kotiseuduilla on havahduttu siihen, että tekeviä käsipareja on vapaita vakansseja vähemmän.

Hän haluaa selvittää ne keinot, joiden avulla kasvukeskuksiin pakkautuneet, koulutetut kolmekymppiset lähtisivät maakuntiin paiskimaan töitä.

Kettunen olisi valmis harkitsemaan esimerkiksi verotuksellisia porkkanoita, jotka houkuttelisivat osaajia syrjäseuduille.

– Ennen vanhaan lähdettiin rapakon taakse töihin. Miksi meillä ei liikuta työn perässä edes oman maan rajojen sisällä? Eivät nämä välimatkat lopulta ole niin pitkiä.

Ennen vanhaan lähdettiin rapakon taakse töihin. Miksi meillä ei liikuta työn perässä edes oman maan rajojen sisällä?

Hallituksessa leimahti pääministeri Antti Rinteen (sd.) kohtaloksi koitunut Posti-kriisi, kun Kettunen oli toista päivää eduskunnassa.

Media kyttäsi nauhurit ja kamerat tanassa, kun keskustan edustajat kokoontuivat ryhmähuoneeseen puimaan hallitusyhteistyön kohtaloa. Lehdet lähettivät tuntikausia suoraa kuvaa huoneen suljetusta ovesta.

Kettusta härdelli ei silti hätkäyttänyt.

– Minusta tuntui siltä, kuin olisin ollut täällä aina ennenkin. Tämä varmaan kuulostaa todella oudolta, Kettunen sanoo.

Keskustan korpivaellus kannatusmittauksissa ja vaaleissa saa Kettusen mietteliääksi.
Hän kokee, ettei keskusta ole onnistunut tarjoamaan omaa, kansan syviä rivejä puhuttelevaa vaihtoehtoa päivänpolttaviin aiheisiin.

– Kuule, minähän jututan täällä niin taksi- kuin ratikkakuskejakin. He ovat niitä kansan ääniä, jotka suodattavat politiikan ykkösjutut.

Varsinkin ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikassa keskustan ääni on Kettusen mukaan hukkunut ääripäiden huutelun alle.

Hänestä keskustan on oman tulevaisuutensa kannalta elintärkeää terästäytyä juuri niissä aiheissa, joista ihmiset puhuvat kahvipöydissä.

– Ei meitä tarvita, jos meillä ei ole omaa mielipidettä näihin kysymyksiin.

Jututan täällä niin taksi- kuin ratikkakuskejakin. He ovat niitä kansan ääniä, jotka suodattavat politiikan ykkösjutut.

Pääkaupungin suurista saleista ja kirkkaista valoista huolimatta Kettusen kiintopiste on kotikunnan yhteisöllisessä ja lämpimässä ilmapiirissä.

Jo koululaisena Kettunen oli illalla viimeisenä kunnostamassa lumilautailijoiden hyppyreitä. Myöhemmin kunnallispoliitikkona hän oli järjestämässä maitolaituria vanhainkodin pihaan ja jouluvaloja Kuhmon katukuvaan.

Kettunen sanoo, että hänen tarmokkuutensa syy on yksinkertainen: jotta kaikilla olisi mukavaa ja hyvä olla.

Keskustan järjestötoiminnassa Kettuseen tutustuneet tietävät, että hän hallitsee show-miehen elkeet.

Suuri puhallinmusiikin ystävä onkin soittanut trumpettia niin sinfoniaorkesterissa, big bandissa kuin varusmiessoittokunnassakin.

Bravuurina vuodesta toiseen säilyy kuitenkin Kainuun marssi, joka törähti komeasti jo silloin, kun Kettunen aloitteli vaikuttajan uraa keskustanuorissa.

– Jotkut käyvät joogassa ja toiset punttisalilla. Mutta minä tykkään soitella. Se avartaa maailmankatsomusta, Kettunen pohtii.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan kuukausilehdessä 10.1.2020. Voit tilata lehden täältä .

Tuomas Kettunen

  • Ikä: 31
  • Kotipaikka: Kuhmo
  • Koulutus: Agrologi (AMK)
  • Luottamustoimia: Kuhmon kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, Kuhmon seurakunnan kirkkovaltuuston puheenjohtaja, Kainuun sote-valtuuston 1. varapuheenjohtaja
  • Entinen maitoautonkuljettaja ja rekkakuski
  • Harrastukset: Trumpetin soitto, metsästys, kalastus

Lue myös

Ministeri Multala: Suomessa vahva tahtotila ydinenergiahankkeille

Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multalan (kok.) mukaan Suomessa on erittäin vahva tahtotila edistää...
25.3.2026 14:45

Asuntolainojen enimmäiskesto voi nousta 40 vuoteen

Eduskunnan talousvaliokunta esittää, että asuntolainojen enimmäiskestoa nostetaan 40 vuoteen. Valiokunta tekee ehdotuksensa mietinnössään...
25.3.2026 14:43

Tutkija varoittaa Venäjän "erikoisoperaatioista" – kyseenalaistaa Ahvenanmaan demilitarisoinnin

Ulko- ja turvallisuuspolitiikan asiantuntijan Henri Vanhasen mukaan Suomen tulisi harkita Venäjän Maarianhaminan-konsulaatin sulkemista...
25.3.2026 14:22

Aihetunnisteet

Kainuu kansanedustaja kettunen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Hätkähdyttävä löydös: Tämä ruokavalio torjuu aivojen ikääntymistä
Uutiset | 24.3.2026 22:01
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Kokoomusedustaja väläytti hallituksen päätöksen perumista – Keskustan Kemppi komppaa
Uutiset | 24.3.2026 12:07
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Tutkijat pystyvät tunnistamaan pariskunnat pelkän ihon perusteella – tästä se johtuu
Uutiset | 24.3.2026 22:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Ministeri Multala: Suomessa vahva tahtotila ydinenergiahankkeille
Uutiset | 25.3.2026 14:45
Asuntolainojen enimmäiskesto voi nousta 40 vuoteen
Uutiset | 25.3.2026 14:43
Tutkija varoittaa Venäjän ”erikoisoperaatioista” – kyseenalaistaa Ahvenanmaan demilitarisoinnin
Uutiset | 25.3.2026 14:22
OAJ uhkaa vuorokauden mittaisella lakolla Tampereen ammattikorkeakoulussa
Uutiset | 25.3.2026 14:22
Droonihyökkäykset ulottuvat Suomen lähialueille – Ukraina iski tärkeään Suomenlahden satamaan
Uutiset | 25.3.2026 14:04
RKP: Työttömyysturvan suojaosa pitäisi palauttaa
Uutiset | 25.3.2026 13:19
Lagarde: EKP:llä on keinoja energiashokkiin vastaamiseksi
Uutiset | 25.3.2026 12:25
Tanskan Frederiksen jätti hallituksensa eronpyynnön kuninkaalle
Uutiset | 25.3.2026 12:06
Suomeen voi kantautua tänään savua Venäjältä öljysataman tulipalosta
Uutiset | 25.3.2026 12:02
Yle: Kurvinen vaatii hallitukselta kiireesti toimia bensan hinnan eteen – Syyttää perussuomalaisia rikotuista lupauksista
Uutiset | 25.3.2026 10:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ministeri Multala: Suomessa vahva tahtotila ydinenergiahankkeille
Uutiset | 25.3.2026 14:45
Asuntolainojen enimmäiskesto voi nousta 40 vuoteen
Uutiset | 25.3.2026 14:43
Tutkija varoittaa Venäjän ”erikoisoperaatioista” – kyseenalaistaa Ahvenanmaan demilitarisoinnin
Uutiset | 25.3.2026 14:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omalääkäri on ratkaisu
Mielipide | 25.3.2026 9:41
Lukijalta: Joka ratkaisee työnantajapulan, ratkaisee työllisyyden
Mielipide | 24.3.2026 9:50
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste