Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä

21.2.2026 23:08
Lue lisää 
Henkilö
Tuomas Kettunen on soittanut trumpettia niin sinfoniaorkesterissa, big bandissa kuin varusmiessoittokunnassakin. (Kuva: Jari Laukkanen)

Nälkämaasta törähtää – kainuulaisedustaja Tuomas Kettunen haluaisi kaupunkien koulutetut kolmekymppiset maakuntiin paiskimaan töitä

Kettusen nousu kansanedustajaksi oli poikkeuksellisen dramaattinen. Nyt hän jatkaa marraskuussa menehtyneen Antti Rantakankaan työtä maakuntien elinvoiman eteen.
Santeri Lampi 14.3.2020 9:00, muokattu 15.3.2020 9:33
a– a+
Henkilö

Keskustan marraskuisen puoluevaltuuston kokouksen päätteeksi, ennen kotiinlähtöä, puheenjohtaja Katri Kulmuni veti Tuomas Kettusen sivummalle väkijoukosta. Kulmuni halusi varmistaa, ettei kuhmolainen ollut liikenteessä yksin.

Puoluejohtaja kertoi arvoituksellisesti, että tiedossa olisi hätkähdyttäviä uutisia.

Lähtöhalausten jälkeen Kettunen valtuustokavereineen lähti taittamaan matkaa Kalajoelta kotiin päin. Kun Ylivieska jäi taakse, Kettusen kännykkä kilahti: pitkän linjan kansanedustaja Antti Rantakangas oli menehtynyt kotonaan tapaturmaisesti.

Kettunen nousisi varasijalta eduskuntaan.

– Siinä loksahtivat jätkiltä suut auki, kun kerroin uutiset levähdysalueella, hän muistelee.

Vaikka surutyö oli pahasti kesken, tapahtumien vyöry vei Kettusta vääjäämättä kohti uutta elämänvaihetta.

Sulateltuaan tapahtunutta parin päivän ajan tuleva kansanedustaja siivosi työpöytänsä Kuhmon maataloustoimistossa ja karautti vuoden 99 Ford Mondeolla Ouluun noutamaan valtakirjaansa – Posti kun oli mennyt lakkoon.

– Yöjunassa löin pään tyynyyn ja heräsin vasta, kun konnari jyskytti hytin ovea Helsingissä. Olenhan entinen rekkakuski, joten minulla on hyvät unenlahjat.

Kuin kohtalon oikusta Kettunen nousi rautatieasemalla pirssiin, jota ajoi keskustanuorten uuden pääsihteerin isä.

– Varmaan Helsingin ainut kepulainen taksi, Kettunen iskee silmää.

Tuomas Kettusen mielestä keskustan on syytä terästäytyä niissä kysymyksissä, joista kansalaiset puhuvat kahvipöydissä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Pian Kettunen istahti paikalleen eduskunnan suureen saliin. Juhlallinen hetki kouraisi vatsanpohjasta. Tiedossa oli kyselytunti. Niitä Kettunen oli tapittanut tarkasti jo pikkupoikana.

– Muistan, kuinka isäukko aina sanoi, että tietävätköhän nuo mistään mitään, Kettunen naurahtaa.

Vaikka eduskuntaryhmää oli vasta kohdannut musertava menetys, keskustalaiset ottivat kuhmolaisen tulokkaan avosylin vastaan. Isällisiä neuvoja Kettunen sai heti kättelyssä, kun tapaaminen puhemies Matti Vanhasen (kesk.) kanssa venähti tavallista pidemmäksi.

– Lisäksi kuulin, että Kainuusta oli soiteltu muutamille edustajille, että pitäkäähän siitä Kettusesta huolta. Sellaista lähimmäisenrakkautta vielä löytyy!

Kettuselle on kunnia-asia, että hän käyttää Arkadianmäellä vahvaa kainuulaisten valtakirjaa.

Kevään vaaleissa Kettunen ylsi kovaan tulokseen: sitkeästi uraa paikallispolitiikassa luonut keskustalainen kahmaisi yli 4 300 ääntä Oulun vaalipiiristä.

Hän aikoo olla kaiken saamansa luottamuksen arvoinen uurastaessaan laki-, puolustus- sekä työelämä- ja tasa-arvovaliokuntien jäsenenä.

Talo Kuhmon jylhissä mäntymaisemissa vaihtui kertaheitolla kaupunkikaksioon Länsi-Pasilan toimistotaloviidakossa. Kylänraittina on nyt Pohjoismaiden suurin kauppakeskus Tripla.

Kettunen on kuitenkin onnellinen, että Helsinki-asunto järjestyi kätevästi ex-kansanedustaja Lasse Hautalan (kesk.) avustuksella.

– Haluan silti korostaa, että olen kuhmolainen. Minulla on talo Kuhmossa ja oikeus metsästää valtion mailla. Haluan tehdä sitä myös tulevaisuudessa, Kettunen painottaa.

Olen kuhmolainen. Minulla on talo Kuhmossa ja oikeus metsästää valtion mailla. Haluan tehdä sitä myös tulevaisuudessa

Punamultayhteistyön kannattajaksi tunnustautuva Kettunen kertoo ponnistavansa ”ihan tavallisesta perheestä”.

Hän näkee oman kansanedustajuutensa olevan seurausta Maalaisliiton ja sosiaalidemokraattien historiallisesta liitosta, jossa kylvettiin menestymisen edellytykset eri puolille maata.

Maata asutettiin ja kansaa sivistettiin yksissä tuumin.

– Olen kiitollinen tälle yhteiskunnalle ja niille presidentti Urho Kekkosen kaltaisille päättäjille, joiden ansiosta tänä päivänä voi syrjäseudulta yltää jopa kansanedustajaksi asti.

Kun tieto Kettusen noususta eduskuntaan levisi, puhelin alkoi soida. Moni edesmenneen Rantakankaan pitkäaikaisista tukijoista halusi evästää Kettusta tämän uudella uralla.

– Rantakangas oli minun tavoin koulutukseltaan agrologi, maakunnan mies. Vahva sivistysaatteen puolustaja, joka kuunteli ihmisiä. Ehkä on luontevaa, että jatkan siitä, mihin hän pääsi.

Rantakankaan ajattelu on lähellä Kettusen sydäntä: sen ytimessä on halu vahvistaa maakuntien elinvoimaa luomalla moderneja työpaikkoja perinteisille aloille.

Kettunen saarnaakin pitkälle kehittyneen metsäteollisuuden ja biotalouden puolesta. Kuhmolaisen mielestä ala on avainasemassa, kun Suomen hallitus tavoittelee 60 000 uutta työpaikkaa ja päästöjen huomattavaa leikkaamista.

– Mikä olisi parempi keino taistella ilmastonmuutosta vastaan? Hitsi, tuollaiset biotuotetehtaat, jotka tuottavat sellun lisäksi sähkö- ja lämpöenergiaa, mäntyöljyä ja muita jatkojalostustuotteita, Kettunen kehuu.

Kuitenkin myös Kettusen kotiseuduilla on havahduttu siihen, että tekeviä käsipareja on vapaita vakansseja vähemmän.

Hän haluaa selvittää ne keinot, joiden avulla kasvukeskuksiin pakkautuneet, koulutetut kolmekymppiset lähtisivät maakuntiin paiskimaan töitä.

Kettunen olisi valmis harkitsemaan esimerkiksi verotuksellisia porkkanoita, jotka houkuttelisivat osaajia syrjäseuduille.

– Ennen vanhaan lähdettiin rapakon taakse töihin. Miksi meillä ei liikuta työn perässä edes oman maan rajojen sisällä? Eivät nämä välimatkat lopulta ole niin pitkiä.

Ennen vanhaan lähdettiin rapakon taakse töihin. Miksi meillä ei liikuta työn perässä edes oman maan rajojen sisällä?

Hallituksessa leimahti pääministeri Antti Rinteen (sd.) kohtaloksi koitunut Posti-kriisi, kun Kettunen oli toista päivää eduskunnassa.

Media kyttäsi nauhurit ja kamerat tanassa, kun keskustan edustajat kokoontuivat ryhmähuoneeseen puimaan hallitusyhteistyön kohtaloa. Lehdet lähettivät tuntikausia suoraa kuvaa huoneen suljetusta ovesta.

Kettusta härdelli ei silti hätkäyttänyt.

– Minusta tuntui siltä, kuin olisin ollut täällä aina ennenkin. Tämä varmaan kuulostaa todella oudolta, Kettunen sanoo.

Keskustan korpivaellus kannatusmittauksissa ja vaaleissa saa Kettusen mietteliääksi.
Hän kokee, ettei keskusta ole onnistunut tarjoamaan omaa, kansan syviä rivejä puhuttelevaa vaihtoehtoa päivänpolttaviin aiheisiin.

– Kuule, minähän jututan täällä niin taksi- kuin ratikkakuskejakin. He ovat niitä kansan ääniä, jotka suodattavat politiikan ykkösjutut.

Varsinkin ilmasto- ja maahanmuuttopolitiikassa keskustan ääni on Kettusen mukaan hukkunut ääripäiden huutelun alle.

Hänestä keskustan on oman tulevaisuutensa kannalta elintärkeää terästäytyä juuri niissä aiheissa, joista ihmiset puhuvat kahvipöydissä.

– Ei meitä tarvita, jos meillä ei ole omaa mielipidettä näihin kysymyksiin.

Jututan täällä niin taksi- kuin ratikkakuskejakin. He ovat niitä kansan ääniä, jotka suodattavat politiikan ykkösjutut.

Pääkaupungin suurista saleista ja kirkkaista valoista huolimatta Kettusen kiintopiste on kotikunnan yhteisöllisessä ja lämpimässä ilmapiirissä.

Jo koululaisena Kettunen oli illalla viimeisenä kunnostamassa lumilautailijoiden hyppyreitä. Myöhemmin kunnallispoliitikkona hän oli järjestämässä maitolaituria vanhainkodin pihaan ja jouluvaloja Kuhmon katukuvaan.

Kettunen sanoo, että hänen tarmokkuutensa syy on yksinkertainen: jotta kaikilla olisi mukavaa ja hyvä olla.

Keskustan järjestötoiminnassa Kettuseen tutustuneet tietävät, että hän hallitsee show-miehen elkeet.

Suuri puhallinmusiikin ystävä onkin soittanut trumpettia niin sinfoniaorkesterissa, big bandissa kuin varusmiessoittokunnassakin.

Bravuurina vuodesta toiseen säilyy kuitenkin Kainuun marssi, joka törähti komeasti jo silloin, kun Kettunen aloitteli vaikuttajan uraa keskustanuorissa.

– Jotkut käyvät joogassa ja toiset punttisalilla. Mutta minä tykkään soitella. Se avartaa maailmankatsomusta, Kettunen pohtii.

Haastattelu on julkaistu alun perin Suomenmaan kuukausilehdessä 10.1.2020. Voit tilata lehden täältä .

Tuomas Kettunen

  • Ikä: 31
  • Kotipaikka: Kuhmo
  • Koulutus: Agrologi (AMK)
  • Luottamustoimia: Kuhmon kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, Kuhmon seurakunnan kirkkovaltuuston puheenjohtaja, Kainuun sote-valtuuston 1. varapuheenjohtaja
  • Entinen maitoautonkuljettaja ja rekkakuski
  • Harrastukset: Trumpetin soitto, metsästys, kalastus

Lue myös

Poliisien piti asettua ketjuun, kun ensimmäinen kahvilaiva tuli sotien jälkeen Turkuun – Sitten tuli pettymys

Kahvilaiva Herakles saapui Suomeen helmikuussa 1946
22.2.2026 22:01

USS Forrestal aloitti jättitukilaivojen aikakauden – Tonkininlahdella 1967 se kohtasi painajaisen

Joulukuussa 1954 Newport Newsin telakalla laskettiin vesille sota-alus, joka aloitti kylmän sodan varusteluhistoriassa...
22.2.2026 21:23

Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen

Eurooppa voi pian joutua pohtimaan Venäjä-suhteensa uusiksi. Yksi keskeinen tosiasia on selvä: itänaapurin poliittinen kulttuuri ei muutu, kirjoittaa Pekka Väisänen esseessään.
22.2.2026 14:04

Aihetunnisteet

Kainuu kansanedustaja kettunen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Orbanilta vakava uhkaus: EU:n Ukraina-laina vaarassa
Uutiset | 21.2.2026 10:30
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Uusimmat

Poliisien piti asettua ketjuun, kun ensimmäinen kahvilaiva tuli sotien jälkeen Turkuun – Sitten tuli pettymys
Uutiset | 22.2.2026 22:01
USS Forrestal aloitti jättitukilaivojen aikakauden – Tonkininlahdella 1967 se kohtasi painajaisen
Uutiset | 22.2.2026 21:23
Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen
Uutiset | 22.2.2026 14:04
Nämä olivat Milano–Cortinan huippuhetket – Katso kuvat
Tarinat | 22.2.2026 13:45
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Iranissa opiskelijat osoittivat jälleen mieltään hallintoa vastaan
Uutiset | 22.2.2026 8:51
Kommunistihallinto soittaa hälytyskelloja: Saarivaltio syvässä kriisissä
Uutiset | 21.2.2026 23:08
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Tämä vakava ilmiö yleistyy työelämässä: ”Voi tulla tunnesäätelyn haasteita”
Uutiset | 21.2.2026 21:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:17, 23/02/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0023/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 21 Km/h 81 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 06:0023/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 19 Km/h 82 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 09:0023/02/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 19 Km/h 81 % 1015 hPa 0 mm/h
Today 12:0023/02/2026
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 17 Km/h 74 % 1016 hPa 0 mm/h
Today 15:0023/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0.22 mm 22% 15 Km/h 76 % 1016 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Poliisien piti asettua ketjuun, kun ensimmäinen kahvilaiva tuli sotien jälkeen Turkuun – Sitten tuli pettymys
Uutiset | 22.2.2026 22:01
USS Forrestal aloitti jättitukilaivojen aikakauden – Tonkininlahdella 1967 se kohtasi painajaisen
Uutiset | 22.2.2026 21:23
Essee: Ukrainan sodan mahdollinen päättyminen asettaa Euroopan uuden valinnan eteen
Uutiset | 22.2.2026 14:04
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste