Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi

21.5.2026 12:27
Lue lisää 
Historia
Akateeminen Karjala-Seura marssimassa J.V. Snellmanin patsaan paljastustilaisuuteen Itäisellä Heikinkadulla (myöhemmin Mannerheimintie) Helsingissä vuonna 1923. (Kuva: Wikimedia Commons)

"Me piirrämme miekalla rajan" – sata vuotta sitten perustettiin kansallismielinen järjestö, jonka kasvatteja olivat tuleva presidentti ja SDP:n sosiaaliguru

Lauri Heikkilä 22.2.2022 21:30, muokattu 22.2.2022 17:14
a– a+
Historia

”Me tahdomme suureksi Suomen maan, me voitamme vastustajan. Ja Vienan lahdesta Laatokkaan me piirrämme miekalla rajan. Se meidän on veljinä velvollisuus, tää veikot on tunnus-sana: Suur-Suomelle aamu on koittava uus’ viel’ untakin kirkkaampana.”

Näitä säkeitä lauloivat sata vuotta sitten perustetun Akateemisen Karjala-Seuran jäsenet ennen kuin järjestö lakkautettiin ja laulu kiellettiin jatkosodan jälkeisissä rauhanehdoissa.

Akateeminen Karjala-Seura eli AKS perustettiin 22.2.1922, eli päivälleen sata vuotta sitten.

Perustajina olivat pettyneet heimosoturit. Virallisen Suomen ohi tapahtuneet sotaretket rajan yli Itä-Karjalaan eivät tuottaneet toivottua tulosta, ja työn hengelle haluttiin jatkoa järjestötoiminnan kautta.

Perustaminen sattui myös jännitteisessä poliittisessa saumassa. Sisäministeri Heikki Ritavuori oli murhattu vain reilua viikkoa aiemmin. Edistyspuoluetta edustanut Ritavuori oli toisaalta sekä hillinnyt kansallismielistä oikeistoa että toisaalta joutunut näiden valheiden kohteeksi.

Oikeistolehdet olivat väittäneet, että Ritavuori olisi määrännyt Itä-Karjalaan lähteneitä vapaaehtoisia taistelijoita pidätettäväksi rajalla. Kyseessä oli valeuutinen, joka herätti lopulta murhaan johtanutta vihaa sisäministeriä kohtaan.

AKS:n tavoitteena oli alkujaan heimoaatteen edistäminen etenkin Itä-Karjalan suhteen. Tavoitteena oli saada Karjalan itäosat jossakin kohtaa osaksi Suomea, mieluimmin näiden alueiden asukkaiden oman heimotietoisuuden kautta.

Myöhemmin AKS vaihtoi painopistettään maanpuolustushengen ylläpitoon.

Järjestössä oli etenkin ensimmäisen kymmenen vuoden aikana jäseniä laajalta poliittiselta kirjolta, poliittisen vasemmiston kuitenkin loistaessa pääosin poissaolollaan. Myöhemmin SDP:n riveissä tunnetuksi tulleita poliitikkoja jäseninä kuitenkin oli.

Seuran akateemisuus tuli siitä, että se perustettiin ylioppilaiden järjestöksi.

Käännekohta seuran historiassa oli Mäntsälän kapina, josta tulee nyt helmi- ja maaliskuun taitteessa kuluneeksi 90 vuotta.

Kansallismieliset oikeistoradikaalit pyrkivät maalaisliittolaisvetoisen Suomen hallituksen kaatamiseen. Yritys vesittyi, mutta AKS menetti suuren osan jäsenistään, kun keskustaan suuntautuneet maltilliset eivät halunneet jäädä seuraan, kun seuran kokous ei suostunut tuomitsemaan Mäntsälän kapinaa.

Seurasta lähtivät tuolloin muiden muassa tuleva tasavallan presidentti Urho Kekkonen, tulevat pääministerit V. J. Sukselainen ja Reino Kuuskoski, tulevat akateemikot Martti Haavio ja Kustaa Vilkuna sekä tuleva ministeri Heikki Hosia.

Oikeistolaiseksi leimautuneessa seurassa oli Isänmaallisen kansanliikkeen (IKL) ja kokoomuksen riveistä tulevia jäseniä runsaasti, mutta eräänä mainintana voidaan nostaa esille myöhemmin SDP:n riveissä vaikuttanut Pekka Kuusi. Kuusi toimi myöhemmin Alkon pääjohtajana ja hän luonnosteli SDP:n sosiaaliturvalinjaa ja oli paitsi puolueen, myös koko hyvinvointivaltion rakennusajan merkittävä sosiaalipolitiikko. Vuonna 1971 hän myös toimi Suomen sosiaali- ja terveysministerinä.

Kuusi toimi 30-luvulla myös IKL:n nuorisojärjestö Sinimustien laulukuoron johtajana.

AKS lakkautettiin 1944 jatkosodan päättäneen Moskovan välirauhansopimuksen perusteella. Kansallismielisyytensä vuoksi AKS luokiteltiin fasistiseksi järjestöksi, eikä tällaisia saanut sopimuksen perusteella olla olemassa.

Seuran perintöä vaalimaan perustettiin epävirallinen ”Kerho 22”. Yhdistys rekisteröitiin 1958, mutta vasta 1990-luvulla se tuli näyttävämmin julkisuuteen. Nyt kerhon nimi on Akateemisen Karjala-Seuran perinneyhdistys.

Lue myös

Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla

Keskustan Lapin piiri arvostelee pääministeripuolue kokoomusta Lapin näkökulmasta karuista linjauksista, joissa Suomen kehitys...
21.5.2026 13:34

IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio

Analytiikkayhtiö Accuscoren Iltalehdelle tekemän ennusteen mukaan SDP voittaa kevään 2027 eduskuntavaalit 22,5 prosentin...
21.5.2026 13:28

Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa

Käräjäoikeus hylkäsi joulukuussa kirkkoherran syytteen virkavelvollisuuden rikkomisesta.
21.5.2026 12:50

Aihetunnisteet

heimoaate Historia Itä-Karjala kansallisuusaate Moskovan välirauhansopimus nationalismi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia – Kristersson: Itämerestä tulee miljardikaupan myötä ”huomattavasti turvallisempi”
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Pankkien pikamaksuissa Euroopan laajuinen toimintahäiriö – kestoa ei pystytä vielä arvioimaan
Uutiset | 19.5.2026 17:36
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla
Uutiset | 21.5.2026 13:34
IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Pakistan jatkoi ponnisteluja uusien rauhanneuvottelujen puolesta Lähi-idässä
Uutiset | 21.5.2026 12:29
Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi
Uutiset | 21.5.2026 12:27
Latviassa annettiin droonihälytys jo kolmatta päivää peräkkäin – Latvian armeija: Ilmassa ainakin yksi drooni
Uutiset | 21.5.2026 12:18
Ukraina vahvistaa turvatoimia Valko-Venäjän rajalla – taustalla huoli Venäjän uudesta hyökkäyksestä
Uutiset | 21.5.2026 12:12
Naton ulkoministerikokous alkaa Ruotsissa – esillä muun muassa puolustusmenojen nosto
Uutiset | 21.5.2026 11:51
Valmet lomauttaa Suomessa 2 400 työntekijää
Uutiset | 21.5.2026 11:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla
Uutiset | 21.5.2026 13:34
IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pakollinen Suomi.fi
Mielipide | 21.5.2026 14:02
Lukijalta: Turvekeskusteluun on liitettävä myös logistiikka
Mielipide | 21.5.2026 13:47
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Uran rakentaminen alkaa kesätöistä 
Mielipide | 19.5.2026 11:05
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Nuorten mahdollisuutta paluumuuttoon opintojen jälkeen on vahvistettava
Uutiset | 20.5.2026 12:44
Ovaska: Keskustan pitäisi olla terävämpi aloitteentekijä – Oppeja voisi kaivaa Sipilän kaudelta
Uutiset | 20.5.2026 11:43
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 13:20
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste