Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Myrkytystietokeskus varoittaa suomalaisia kesän kynnyksellä tutun hedelmän aiheuttamista vaaroista aurinkoisella ilmalla.
Myrkytystietokeskus tiedottaa Instagramissa, että sitrushedelmä limetin eli limen mehu iholla yhdistettynä auringonpaisteeseen voi aiheuttaa palovammaa muistuttavan ihoreaktion.
Ilmiötä kutsutaan fytofotodermatiitiksi tai usein myös nimellä margarita-ihottuma.
Limeä käytetään usein ruoanlaitossa tai juomien valmistuksessa etenkin kesäisin.
Myrkytystietokeskuksen mukaan ihoreaktio tulee usein tilanteessa, jossa limeä pilkotaan, mehustetaan tai puristetaan, ja mehua jää iholle esimerkiksi käsiin, käsivarsiin tai reisiin.
Kun iho altistuu auringolle, syntyy kemiallinen reaktio, joka aiheuttaa palovamman kaltaisia oireita.
Oireet eivät kuitenkaan tule heti. Myrkytystietokeskuksen mukaan punoitus ja kirvely alkaa usein vasta 12–36 tunnin kuluttua.
Pahimmillaan ihoon voi nousta kivuliaita rakkuloita. Parantuessa ihoon jää usein tummaa pigmenttimuutosta.
Duodecimin Terveyskirjaston mukaan fytofotodermatiittia aiheuttavat yleensä psoraleeneja sisältävät kasvit, joita Suomessa ovat putkikasvit kuten jättiläisukonputki ja väinönputki, mooseksenpalavapensas, tuoksuruuta, sitrukset ja selleri.
Terveyskirjaston mukaan fytofotodermatiitti kestää useita viikkoja. Hydrokortisonivoide ja kosteat kääreet riittävät yleensä sen hoitoon.
– Laaja, äkillinen rakkulakylvö on hyvä näyttää lääkärille, etenkin jos sen aiheuttaja on epäselvä, artikkelissa sanotaan.