Matti Vanhasesta nuorisojärjestön kunniapuheenjohtaja
Valtioneuvos Matti Vanhanen on valittu keskustanuorten kunniapuheenjohtajaksi.
Entinen pääministeri, eduskunnan puhemies ja keskustan puheenjohtaja Vanhanen on toiminut aikanaan myös keskustanuorten puheenjohtajana.
Keskustanuorten muutamia vuosia sitten uusittujen sääntöjen mukaan liitolla voi olla kerralla yksi kunniapuheenjohtaja. Kunniapuheenjohtajuus voidaan myöntää henkilölle, joka on sekä toiminut liiton puheenjohtajana että myöhemmin urallaan ansiokkaasti edistänyt liiton arvoja ja aatetta.
Kunniapuheenjohtaja voidaan valita vain juhlaliittokokouksessa keskustanuorten täyttäessä tasavuosikymmeniä. Tänä vuonna nuorisojärjestö täyttää 80 vuotta, ja juhlaliittokokous järjestetään Varsinais-Suomen Salossa, jossa keskustanuoret on 1945 perustettu Maaseudun Nuorten Liiton nimellä.
Vanhanen on keskustanuorten historian ensimmäinen kunniapuheenjohtaja. Vanhanen johti järjestöä vuosina 1980–1983.

Kiitospuheessaan lauantaina aamupäivällä Vanhanen katsoi niin menneeseen kuin tulevaankin. Sekä keskustanuoriin että koko puolueväkeen hän vetosi linjaamalla, että keskustan tulee ehdottomasti ottaa tavoitteeksi pääministerin paikka seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Vanhanen muistutti, että keskustanuoret on kasvattanut koko joukon päättäjiä Suomelle. Nuorisojärjestöstä ovat oppinsa hakeneet niin monet paikallispäättäjät, virkamiehet, kansanedustajat kuin valtion johtohenkilötkin.
Keskustanuorista on ponnistanut neljä pääministeriä, neljä eduskunnan puhemiestä ja kolme pääministeriä.
– Jokin tässä yhtälössä ei nyt stemmaa. Otetaan seuraavissa vaaleissa keskustanuorille se neljäs pääministerikin, Vanhanen sanaili.
Puolueen nykyinen puheenjohtaja Antti Kaikkonenkin on toiminut keskustanuorten puheenjohtajana. Hän on käymässä vuoden 2027 eduskuntavaaleihin puolueensa pääministeriehdokkaana.

Vaalit tulevat nopeasti vastaan, Vanhanen muistuttaa. Hän uskoo Kaikkosen mahdollisuuksiin kisata pääministerin pestistä ennakkosuosikkia, SDP:n Antti Lindtmania vastaan.
– Näyttää tällä hetkellä, että elleivät muut kuin sosiaalidemokraatit ryhdistäydy, meillä on seuraavaksi demaripääministeri. Mutta kaikki suomalaiset eivät aseta SDP-pääministeriä tavoitteekseen. Kilpailu kahden Antin kesken tulee olemaan iso kysymys, ja sillä on suuri vaikutus Suomen suunnalle.
Politiikan tapahtumat kyllä näyttävät, että keskustaa tarvitaan, Vanhanen kannustaa.
– Kun keskusta on ollut vahva vaikuttaja hallitustasolla, varsinkin kun on oltu suurin ja pääministeripuolue, olemme onnistuneet nostamaan pääyhteistyökumppaneista (SDP ja kokoomus) parhaat puolet esille, maltin ja rakentavuuden.
– Kun keskusta on ollut heikko, silloin on alkanut rönsyily eri suuntiin ja yhteistyön kokoaminen on silloin ollut vaikeaa.