Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa

15.6.2026 18:34
Lue lisää 
Reportaasi
(Kuva: Maria Seppälä)

Loputtomien ongelmien Terrafamesta kuuluu hyviä uutisia – epävarmuus ei silti ole ohi

Uusi rahoittaja tuo kaivoksen toimintaan vakautta, ja vesiongelmat on saatu hallintaan
Samuli Vänttilä 23.7.2017 10:26, muokattu 24.7.2017 8:43
a– a+
Reportaasi

Tänään sää on selkeä. Terrafamen kaivoksen liput väpättävät tuulessa, aurinko helottaa korkealta taivaalta ja edestakaisin jyrräävät kiviautot näkyvät jo kaukaa.

Sää on perin toinen kuin viitisen vuotta sitten, jolloin viimeksi vierailin kaivoksella. Silloin hernerokkamainen sumu kätki peittoonsa koko tienoon eikä pääportilta erottanut edes parin sadan metrin päässä häämöttävää toimistorakennusta.

Mutta se oli silloin, kun puhuttiin vielä Talvivaarasta ja sumua oli kaivosyhtiön yllä sakeanaan muutenkin.

Nyt työntekijöiden oransseissa takeissa lukee punaisella Terrafame, ja loputtomien ongelmien kaivoksesta on kuulunut parempia uutisia.

Helmikuussa monikansallinen raaka-aineiden välittäjä Trafigura ja suomalainen Sampo ryhtyivät Terrafamen uusiksi rahoittajiksi. Se oli valtio-omisteiselle yhtiölle kuin lottovoitto. Onhan yhtiön pelastamiseen upotettu jo satoja miljoonia euroja veronmaksajien rahaa.

Vesiongelmat on kaivoksella saatu hallintaan, prosessit toimimaan ja tuotantokin kunnolla käyntiin. Tai niin ainakin kaivokselta kerrotaan.

– Sotkamossa on tehty ihme, julisti pääministeri Juha Sipilä (kesk.) jo marraskuussa, kun uudesta rahoitusmallista ei ollut vielä varmuutta.

Käsiin annettiin ympäristökatastrofi ja taloudellinen riippakivi.

Olli Rehn

Raskas perintö. Sillä sanalla entinen elinkeinoministeri, nykyinen Suomen Pankin johtokunnan jäsen Olli Rehn kuvaa Suomenmaalle kevään 2015 tunnelmia.

Talvivaaran tulevaisuus siirtyi silloin uuden hallituksen kontolle.

– Käsiin annettiin ympäristökatastrofi ja taloudellinen riippakivi, Rehn puuskahtaa.

– Ymmärrän hyvin kansalaisten huolen kaivoksen ongelmista, koska jouduin itse saman tuskan kokemaan, hän lisää.

Tuoreena elinkeinoministerinä Rehn joutui kantamaan kaivoksesta erityisvastuun. Talvivaaran konkurssipesän jäänteille perustettiin Terrafame Oy. Malmin louhinta aloitettiin uudelleen syksyllä 2015.

– Emme voineet seistä tumput suorina. Ryhdyimme vain nostamaan kaivosta jaloilleen.

Kaivoksen operatiivista toimintaa ja ympäristöturvallisuutta saatiin kohennettua. Nikkelin hinta laahasi kuitenkin alhaalla, ja lupa-asiat etenivät hitaasti.

Keväällä 2016 tilanne oli vaikea.

Valtio joutui laittamaan jälleen kerran lisää rahaa kaivokseen. Rehn ilmoitti, että kaivoksen on löydettävä uusi rahoittaja vuoden 2016 loppuun mennessä tai muuten koko toimintaa aletaan ajamaan alas.

Ukaasi oli kova. Rehnin mukaan sillä haluttiin tehdä selväksi sekä Terrafamen johdolle että mahdollisille investoijille, että nyt on tosi kyseessä.

Monien vaiheiden jälkeen löytyi Trafigura, jonka kanssa käydyt pitkät neuvottelut sinetöitiin rahoitussopimuksella tämän vuoden helmikuussa.

– Kannatti asettaa takaraja, Rehn sanoo.

– Nälkämaan laulu on Suomen maakuntalauluista komein, ja se soi nyt vähän kirkkaammin, hän intoutuu runoilemaan.

Toimitusjohtaja Jopni Lukkaroisen mukaan kaivoksella on kiinnitetty huomiota moniin pieniin yksityiskohtiin. (Kuva: Kimmo Rauatmaa / Lehtikuva)

Kaivosyhtiön ikkunattomassa palaverihuoneessa on keveä tunnelma, vaikka ulkona paistavan auringon säteet eivät sinne ylläkään.

Tarjolla on kahvia ja korvapuusteja.

Yhtiön johdossa vuosi sitten aloittanut toimitusjohtaja Joni Lukkaroinen hehkuttaa kaivoksen verrattain lyhyessä ajassa ottamia isoja harppauksia.

Mitä kaivoksella on sitten tehty, jos asiat kerran ovat edenneet näin jouhevasti?

Lukkaroisen mukaan ei mitään ihmeellistä. Prosessi on yhä sama kuin Talvivaarankin aikaan.

– Olemme vain kiinnittäneet huomiota pieniin yksityiskohtiin ja pyrkineet tekemään kaiken täsmälleen niin kuin pitää tehdä, Lukkaroinen sanoo.

Ratkaisevaa on hänen mukaansa ollut se, että bioliuotuskasat on saatu toimimaan.

Erityistä huomiota on kiinnitetty kasojen pohjarakenteisiin. Ne rakennetaan joka kerta uudestaan ennen kuin niihin kasataan malmia.

Terrafamen kestävän kehityksen johtajan Veli-Matti Hillan mukaan kaikkein sulfaattipitoisimmat vedet on kyetty johtamaan käänteisosmoosilaitoksen kautta takaisin bioliuotuskasoille, mikä on ollut erittäin hyvä asia sekä kasojen toimivuuden että päästöjen kannalta.

Kasat tarvitsevat jatkuvasti vettä, eikä kaikkein sulfaattipitoisimpia vesiä ole tarvinnut johtaa luontoon.

– Toki silläkin on merkitystä, että saimme luvan juoksuttaa vettä pois kaivosalueelta, Lukkaroinen lisää.

Vaasan hallinto-oikeus antoi viime vuonna luvan johtaa kaivoksen vesiä purkuputkea pitkin läheiseen Nuasjärveen. Hallinto-oikeus tosin määritti purkuputken sulfaattipitoisuudet puolet pienemmiksi kuin yhtiö olisi halunnut.

– Keskusvedenpuhdistamon valmistumisen jälkeen kaivokselta poisjohdettujen vesien pitoisuudet ovat olleet reilusti alle luparajojen. Nyt voimme nukkua yömme rauhassa, Lukkaroinen sanoo.

Kestävän kehityksen johtaja Veli-Matti Hillan mukaan kaivoksen vesitilanne on parantunut. (Kuva: Maria Seppälä)

– Hölynpölyä, kajaanilainen Ari Korhonen puuskahtaa kaivosyhtiön puheista.

Korhosen kesäpaikka sijaitsee Nuasjärveen laskevan Jormasjärven rannalla. Korhosen suku on hallinnut paikkaa jo vuodesta 1632, ja asuintalokin on yhtä vanha kuin itsenäinen Suomi.

– Jormasjärven vedet ovat vielä hyvälaatuisia, mutta minua huolestuttaa, millaisia ne ovat tulevaisuudessa, Korhonen sanoo ja viittilöi tuvan ikkunasta lumihankien peittämälle pihamaalle.

Hänen suhdettaan kaivokseen kuvaa ennen kaikkea sana pettymys. Se juontaa juurensa Talvivaaran alkuaikoihin.

Korhonen osti perustamisvaiheessa olevan yhtiön osakkeita ja oli aluksi innoissaan. Sitten hänelle hiljalleen valkeni, kuinka valtavia määriä kemikaaleja metallien liuotus vaatii.

– Silloin tajusin, etteivät sellaiset määrät pysy kenenkään käsissä, eivätkä ne ole pysyneet, hän tuhahtaa.

Mutta entä nyt, kun kaivosta johtaa uusi yhtiö?

– Ei siellä ole mikään muuttunut, ei ainakaan paremmaksi. Terrafame osaa vain valehdella siistimmin kuin Talvivaara, Korhonen jyrähtää niin, että satavuotiaan pirtin kiikkutuolikin pysähtyy.

– Heidän puhdistamonsa ei ansaitse keskusvedenpuhdistamon nimeä, hän lisää.

Korhosen mukaan huoli on todellinen. Kaivos turmelee luonnon ja lähivesistöt, eikä yhtiön puheisiin ole luottaminen.

Olisiko kaivos sitten pitänyt sulkea?

Siihen Korhonen ei vastaa suoraan.

– Ne ovat vaikeita päätöksiä sellaiset. Jos kaivos tuosta lähtee menestymään, niin se on hyvä asia taloudellisesti, mutta vesistöjen ja luonnon kärsiminen ei paljon naurata, varsinkin kun ennuste kaivoksen menestymiselle on mahdottoman huono, hän sanoo.

Ari Korhosen kesäpaikan satavuotias pirtti sijaitsee Jormasjärven rannalla lähellä kaivosta. (Kuva: Maria Seppälä)

Yhtään vakuuttuneempi kaivoksen tulevaisuudesta ei ole Itä-Suomen yliopiston kaivospolitiikan professori Juha Kotilainen.

Hänen mukaansa kaivoksen epävarmuustekijät eivät ole poistuneet minnekään, vaikka uusi rahoitusratkaisu tuokin hetkellisesti vakautta.

Kaivos keikkuu yhä edelleen kannattavuusrajoilla pienistä paranemisen merkeistä huolimatta.

– Toiminnan jatkuminen Sotkamossa tarkoittaa myös epävarmuuden jatkumista, Kotilainen tiivistää.

Hänen mukaansa kaivoksen tulevaisuutta pitäisi katsoa enemmän pitkällä tähtäimellä. Metallien maailmanmarkkinahinnat esimerkiksi näyttävät nyt hieman parempaan päin, mutta niiden tulevaisuutta on vaikea ennustaa.

– Jos hinnat tulevat alaspäin, heikompilaatuisen malmin hyödyntämiseen perustuvan Terrafamen pystyssä pitämiseen liittyy isot riskit, professori arvelee.

Kotilainen myös muistuttaa, ettei kansainvälisen sijoittajan pysyvyys ole koskaan varmaa. Suomalaiset teollisuusyritykset ovat vahvasti juurtuneet isänmaansa multiin, mutta kansainväliset isot toimijat ajattelevat eri tavalla.

– Heillä on koko maailma pelikenttänä. He jatkavat toiminnan kannattavuuden arviointia koko ajan ja voivat tarvittaessa liikahtaa nopeastikin muihin projekteihin, jos niitä löytyy muualta päin maailmaa.

Kotilainen ei myöskään näe, että kaivoksen vesiongelmat olisivat lopullisesti ratkaistut.

Melkoinen kolaus ympäristöongelmissa rypeneen kaivoksen uudelle rahoitussopimukselle oli se, kun Trafiguran taustalta paljastui vakavia ympäristörikoksia.

Terrafamen kaivoksella tulevaisuuteen kuitenkin uskotaan vankasti.

Toimitusjohtaja Lukkaroisen mukaan metallien hinnoissa riittäisi nykyinenkin taso, jotta kaivoksen toiminta olisi järkevää. Mitään äkkinousuja hän ei hintoihin kaipaakaan.

Hän myös uskoo, että metallien kysyntä tulee kasvamaan.

– Esimerkiksi sähköautojen yleistyminen ja kaiken sähköistyminen ylipäätään tarkoittaa koboltin ja nikkelin tarpeeseen kasvua, hän pohtii.

Trafiguran menneisyyteen Lukkaroinen suhtautuu tyynesti.

Hän korostaa tuntevansa hyvin johdetun ja luotettavan yhtiön, joka ottaa turvallisuusasiat vakavasti.

Uuden rahoittajan menneisyys vaatii kuitenkin nöyryyttä, aivan kuten Talvivaarankin, Lukkaroinen myöntää.

– Joudumme ansaitsemaan luottamuksen takaisin ja olemaan priimusoppilaita kaikessa. Meille ei sallita enää yhtään epäonnistumista.

Joudumme ansaitsemaan luottamuksen takaisin ja olemaan priimusoppilaita kaikessa.

Joni Lukkaroinen

Koko Talvivaaran ja Terrafamen tarinaa voi pitää ihan omana lukunaan suomalaisessa teollisuushistoriassa.

Professori Kotilaisen mukaan tarinaa leimaa vahvasti poliittisuus.

Aluepoliittisella agendalla on haluttu ratkaista Kainuun työttömyysongelmia, Kotilainen näkee. Väitteellään hän viittaa etenkin keskustalaisiin ministereihin, jotka ovat aktiivisesti edistäneet kaivoshankkeen edistymistä ja olemassaoloa.

– Koko projektia leimaa eräänlainen takertuminen, koska aihe nostattaa niin paljon poliittisia intohimoja. Sen voimalla kaivosta on jaksettu kannatella näinkin kauan.

– Jälkikäteen ajateltuna näyttää kuitenkin hyvin kyseenalaiselta, että valtio on panostanut yhteen yritykseen näin paljon, professori sanoo.

Vuosien aikana alue- ja talouspoliittiset tavoitteet ovat Kotilaisen mukaan joutuneet törmäyskurssille etenkin ympäristöpoliittisten näkökulmien kanssa.

– Kaivoksen yhteydessä on käyty rajanvetoa siitä, kuinka pitkälle ympäristöpolitiikka voi joustaa muiden tavoitteiden edessä. Se on paluuta vanhaan, sillä aiemmin oli havaittavissa merkkejä, ettei talous-, alue- ja ympäristöpolitiikan tarvitsisi välttämättä kulkea niin voimakkaasti eri suuntiin.

Kotilaisen mukaan on perusteltua kysyä, olisiko jonkun korkeamman teollisuusasteen tuominen Kainuuseen ollut järkevämpää aluepolitiikkaa.

– Kaivoshan perustuu alkutuotantoon. Esimerkiksi kestävään energiaan panostamisella voisi olla paljon enemmän tulevaisuutta.

Mutta eikö sekin ole poliittisuutta, että Talvivaaran kaivos sai vastaansa ympäristöliikkeitä ja vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö teki ympäristöministeriaikoinaan näyttäviä mediaesiintymisiä, joissa kritisoi kaivoshanketta omia ideologioitaan korostaakseen?

Kotilaisen mukaan Niinistön toiminnassa ei kuitenkaan ole nähtävissä niin voimakasta jonkun toisen tavoitteen ajamista kuin mitä esimerkiksi keskustalaisilla on ollut.

– Talvivaarassa oli kyse todellisista ympäristöongelmista, ja siitä käsin on selvää, että ne herättivät huolta, hän korostaa.

Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mukaan aluepoliittisten ulottuvuuksien korostaminen kaivoshankkeessa ei ole huono asia.

Kainuu on kärvistellyt vuosikausia synkkien työllisyyslukujen kanssa. Tuhansia ihmisiä suoraan ja välillisesti työllistävä kaivos tuo tilanteeseen paljon valoa.

Lintilä uskoo, ettei kaivokseen tarvitse enää laittaa valtion rahaa.

– Kun valtionyhtiö lähtee menestymään, se tuo osinkoja valtion kassaan. Ja kun alueen ihmisillä on töitä, tarkoittaa se verotuloja.

Lintilän mukaan valtiolla ei ole suunnitteilla kaivoksen omistuksesta luopumista.

– Mutta jos tulee varteenotettavia yhtiöitä, niin totta kai arvioidaan asiaa uudestaan.

Hänen mukaansa nyt on järkevintä katsoa eteenpäin ja antaa uudelle toimijalle mahdollisuus näyttää, mihin se kykenee.

– Se unohtuu monesti, että Terrafame ja Talvivaara ovat kaksi eri yhtiötä. Terrafamea hallitsevat uudet ihmiset uudenlaisilla keinoilla, ministeri painottaa.

Anne Kuparinen ja Elina Lampinen eivät ole missään vaiheessa uskoneet, että kaivos suljettaisiin. (Kuva: Maria Seppälä)

Tuuli on yltynyt Sotkamossa navakaksi, vaikka aurinko yhä paistaakin.

Prosessi-insinööri Anne Kuparisen työmaalla kaivoksen keskusvedenpuhdistamossa on kuitenkin lämpimämpää.

Kuparinen tuli kaivokselle töihin ensimmäisen kerran vuonna 2013. Välillä hän oli pienen pätkän poiskin, mutta palasi kesällä 2015, kun yhtiötä hallinnoi konkurssipesä ja toiminta näytti päättyvän.

– En silloinkaan epäillyt, etteikö kaivos lähtisi vielä käyntiin. Päätin vain tehdä töitä ja katsoa, mihin se riittää.

Kuparista kuunnellessa ei voi olla miettimättä sitä, että vaikka kaivoshanke herättääkin voimakkaita intohimoja, monille siinä on kyse elämän perusasioista, kuten työstä, toimeentulosta ja kyvystä maksaa talolainaa.

Kuparinen myöntääkin olevansa todella helpottunut, kun toiminnan jatkuminen on varmemmalla pohjalla. Hän sanoo sen näkyvän myös kaivoksen arjessa.

– Täällä on aina ollut tosi hyvä työilmapiiri, mutta nyt täällä näkyy vielä enemmän semmoinen tekemisen meininki.

Samaa mieltä on ympäristöasiantuntija Elina Lampinen, joka tuli kaivokselle pysyvästi töihin viime kesänä saatuaan opintonsa päätökseen.

Eikö työuransa alkupäässä olevaa Lampista hirvitä kiinnittää itseään työpaikkaan, jonka tulevaisuus on niin monta kertaa ollut vaakalaudalla eikä jatkosta voida edelleenkään sanoa mitään varmaa kaikista hyvistä merkeistä huolimatta?

Ei tunnu huolettavan. Lampisen mukaan kaivoksella kehitellään koko ajan uutta ja katsotaan tulevaan.

– Pidin hyvänä merkkinä jo sitä, että tänne palkattiin lisää väkeä. Uskon sen kertovan siitä, että homma täällä toimii ja jatkuu.

Reportaasi ilmestyi alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 28.4. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa

Saksa jyräsi sunnuntaina Curacaon lukemin 7–1.
15.6.2026 21:43

Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?

Länsinaapuri Ruotsissa juhlittiin lauantaina näyttävästi kuningas Kaarle Kustaan ja kuningatar Silvian kultahäitä. Juhlallisuuksiin...
15.6.2026 21:28

Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua

Tunisian jalkapalloliitto kertoi maanantaina Instagram-tilillään, että maan päävalmentaja Sabri Lamouchi on saanut potkut. Tunisia...
15.6.2026 21:01

Aihetunnisteet

Talvivaara Terrafame

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa
Uutiset | 15.6.2026 21:43
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua
Uutiset | 15.6.2026 21:01
Stubb: ”Tämä sopimus avaa tien sodan lopettamiselle”
Uutiset | 15.6.2026 18:37
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Tätä jännätään G7-huippukokouksessa: Trump ei ehkä lähde kesken kaiken pois
Uutiset | 15.6.2026 18:08
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Hallituksen riita paisuu – Adlercreutz ei hyväksy Rydmanin linjauksia
Uutiset | 15.6.2026 17:52
Iran: USA:n on varmistettava Israelin sotatoimien päättyminen Libanonissa
Uutiset | 15.6.2026 16:46
Poliisilta poikkeuksellinen määräys jalkapalloseura HJK:lle
Uutiset | 15.6.2026 16:43
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tästä pikkuruisesta lilliputista et ole välttämättä kuullut koskaan – Silti se pelaa nyt MM-kisoissa
Uutiset | 15.6.2026 21:43
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Yksi joukkue antoi jo valmentajalle potkut kesken MM-kisojen – Luotsannut vain viisi ottelua
Uutiset | 15.6.2026 21:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokaisessa koulussa ja oppilaitoksessa on oltava mahdollisuus psykologin läsnäpalveluun
Mielipide | 15.6.2026 15:36
Lukijalta: Työ – ystävä, pakkopulla, haave vaiko elinehto?
Mielipide | 15.6.2026 15:30
Lukijalta: Satasen sakot Bottaksen tavoin
Mielipide | 15.6.2026 15:24
Lukijalta: Turvesuon pohjien peltoviljelyyn voisi ottaa mukaan biohiilen
Mielipide | 15.6.2026 15:21
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste