FBI: Las Vegasin autoräjähdyksessä ei kytköksiä terrorismiin
Yhdysvalloissa Las Vegasissa tapahtuneesta autoräjähdyksestä ei ole löydetty kytköksiä terrorismiin. Asiasta kertoo liittovaltion poliisi FBI.
Sähköautoyhtiö Teslan Cybertruck-auto räjähti uudenvuodenpäivänä Las Vegasissa maan tulevan presidentin Donald Trumpin omistaman hotellin edessä. Seitsemän ihmistä haavoittui räjähdyksessä.
FBI:n edustaja Spencer Evans kertoi perjantaina medialle, että teosta epäilty Yhdysvaltain erikoisjoukkojen sotilas kärsi traumaperäisestä stressihäiriöstä sekä ”muista ongelmista”. Epäilty kuoli autossa omaan luotiinsa ennen kuin ajoneuvo leimahti liekkeihin ja räjähti. Auto oli lastattu polttoainekanistereilla ja ilotulitteilla.
Evansin mukaan epäillyllä ei ollut vihamielisyyttä Trumpia kohtaan, vaikka räjähdys tapahtuikin Trumpin omistaman hotellin juurella.
Mediatietojen mukaan epäilty olisi puolestaan ollut Trumpin kannattaja. Näin kertovat poliisien ja lähiomaisten kertomiin perustuen ainakin Independent ja Daily Beast.
FBI ei ole kertonut tarkkaa motiivia teolle, mutta tutkijat ovat löytäneet epäillyn hallusta kirjeitä, joissa hän puhui muun muassa ihmishenkien riistämisen vuoksi kokemastaan ”taakasta”. Evans lisäsi, että myös muut henkilökohtaiset ongelmat saattoivat vaikuttaa tekoon.
Evans kertoi jälleen medialle myös siitä, että tutkijat eivät ole löytäneet yhteyttä Las Vegasissa tapahtuneen räjähdyksen ja New Orleansin uudenvuodenyön autohyökkäyksen välillä.
New Orleansissa entisen Yhdysvaltain asevoimien sotilaan epäillään ajaneen autolla tahallaan väkijoukkoon. Hyökkäyksessä kuoli 14 ihmistä ja haavoittui kymmeniä. Myös epäilty kuoli poliisin ampumana. Viranomaisten mukaan hän oli liittynyt islamistiseen Isis-äärijärjestöön.