Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota
Tutkija Jyri Lavikaisen mielestä lännessä pitäisi ottaa lähtökohdaksi se, että Ukrainaa tuetaan voittoon asti. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Tutkija varoittaa: Tämä skenaario voisi pakottaa Ukrainan neuvottelupöytään Venäjän ehdoilla

Kulutussodassa häviön kokee se osapuoli, jonka kyky jatkaa sotaa loppuu ensin. Ukrainan rintamatilannetta ei Jyri Lavikaisen mielestä voi kutsua vielä pattitilanteeksi.
Suomenmaa– STT / Anssi Rulamo 10.11.2023 9:40, muokattu 10.11.2023 9:43
a– a+
Ukrainan sota

Ukrainan asevoimien komentaja Valeri Zaluzhnyi kiinnitti viime viikolla Economist-lehden haastattelussa huomiota asiaan, josta ulkopuoliset asiantuntijat ovat puhuneet jo jonkin aikaa: Ukrainan rintamalla ei ole näköpiirissä suuria läpimurtoja.

Zaluzhnyi totesi, että osapuolten voimasuhteet ja teknologian taso merkitsevät sitä, että sota on ajautunut ensimmäisen maailmansodan kaltaiseen pattitilanteeseen.

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Jyri Lavikainen sanoo STT:lle, että Ukrainassa kyse ei ole pattitilanteesta eikä asemasodasta, vaan kulutussodasta.

– Kysymys on siitä, että siellä osapuolten resurssit kuluvat, joukot kuluvat, kalusto kuluu, jopa taloudelliset resurssit kuluvat. Voidaan puhua myös uuvutussodasta siinä mielessä, että taistelutahtokin kuluu, Lavikainen sanoo.

– Tilanne on nyt sellainen, ettei siellä ole odotettavissa, että Venäjä saataisiin karkotettua nopeasti pois miehittämiltään alueilta. Toisaalta ei voida olettaa, että Venäjä pystyisi mitenkään murtautumaan Ukrainan linjoista läpi ja jotenkin syöksymään sinne ja valloittamaan nopeasti niitä alueita, mitä se nyt väittää haluavansa itselleen. Eli kysymys on pitkästä sodasta, mikä on ollut selvää jo pitkän aikaa.

Vertaus ensimmäiseen maailmansotaan on Lavikaisen mielestä kuitenkin jossain määrin osuva. Hän muistuttaa, että pitkäkin sota voi päättyä jonkun osapuolen tappioon, jos sen kyky jatkaa sotaa heikkenee ratkaisevasti ja se on pakotettu rauhaan.

Näin kävi Saksalle ensimmäisessä maailmansodassa. Saksaa ei lyöty perinteisellä tavalla taistelukentällä, kuten myöhemmin toisessa maailmansodassa, mutta sodan jatkamisesta tuli maalle kestämätöntä.

– Tällainenkin vaihtoehto on ihan mahdollinen tässä sodassa. Todennäköisyyttä en osaa sanoa, mutta ei sitä kannata tässä vaiheessa sulkea pois.

Näin voisi käydä sekä Ukrainalle että Venäjälle. Lavikaisen mukaan todennäköisyyttä kasvattaisi se, jos länsi edesauttaisi mahdollisimman monella tavalla sitä, ettei Venäjä pystyisi jatkamaan sotaa.

Pian Zaluzhnyin ulostulon jälkeen Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kiisti, että sota olisi ajautunut pattitilanteeseen. Lavikainen näkee Zelenskyin kommentit hengennostatuksena. Ukrainassa ollaan huolissaan siitä, että länsi ei jaksa tukea sitä pitkällä tähtäimellä, joten Zelenskyi haluaa valaa uskoa voiton mahdollisuuteen.

Julkisuudessa puhutaan usein siitä, että pitkäkestoisessa kulutussodassa etu on automaattisesti Venäjällä sen suuremman väestön ja resurssien takia. Lavikaisen mielestä tämä voi olla virhetulkinta.

Venäjällä on enemmän reserviä, josta mobilisoida joukkoja. Kovaa vauhtia kuluneisiin ammusvarastoihin se on saanut täydennystä Pohjois-Korealta, jonka on kerrottu toimittaneen Venäjälle noin miljoona tykistöammusta. Pakotteet heikentävät Venäjän kykyä tuottaa kehittyneitä aseita, mutta bulkkitavaran, kuten tykistöammusten, tuottamisessa sillä ei ole ongelmia.

Toisaalta Ukrainan takana oleva liittouma on paljon Venäjää vahvempi. Lännen potentiaalia ei vain ole hyödynnetty kunnolla, kun taas Venäjä on siirtynyt osittaiseen sotatalouteen.

– Ukrainalla voisi olla koko Euroopan ja Yhdysvaltojen teollis-taloudellinen kapasiteetti pumppaamassa sinne aseita – nimenomaan kehittyneitä aseita, paljon parempia kuin mitä Venäjällä on, Lavikainen sanoo.

– Kysymys on siitä, kuinka paljon tähän sotaan ja Ukrainan voittoon oikeasti ollaan valmiita sitoutumaan.

Ukrainan kesäkuussa alkanut vastahyökkäys ei johtanut suuriin läpimurtoihin eikä muuttanut rintamalinjoja merkittävällä tavalla. Lavikaisen mielestä vastahyökkäykseen ladattiin julkisuudessa alun perinkin liian kovia odotuksia, vaikka asiantuntijat yrittivät niitä hillitä.

Odotuksia nostivat Ukrainan syksyllä 2022 loistavasti onnistunut operaatio Harkovan suunnalla sekä vaativampi operaatio, jolla vapautettiin Hersonin kaupunki.

– Myös minulla oli ajatus siitä, että ehkä he pystyisivät jatkamaan sitä, mutta se sisälsi myös oletuksen, että länsimaat ymmärtävät tässä tilaisuutensa tulleen ja pumppaavat sitä asetta sinne paljon nopeammin. Näin ei ole kuitenkaan käynyt, Lavikainen toteaa.

– Eihän tätä vastahyökkäystä voi pitää sillä tavalla onnistuneena, että Ukraina olisi pystynyt esimerkiksi katkaisemaan maayhteyttä Krimille tai edes osittain vapauttamaan Tokmakin kaupunkia. Venäjä oli linnoittautunut sinne hyvin perusteellisesti ja laskenut sinne paljon miinoja.

Vaikka tämänvuotinen vastahyökkäys ei tuhoamissodan logiikalla onnistunutkaan, on liian aikaista arvioida sen vaikutusta.

– Tämä on kulutussotaa. Sodan lopputulos lopulta määrittää, mikä oli onnistumisen taso, ei se yksittäinen hyökkäys.

Venäjä on viime kuukausina viestinyt julkisuudessa usein, että se olisi halukas neuvottelemaan rauhasta. Lavikaisen mukaan kyse on siitä, että Venäjä haluaisi virallisen tunnustuksen sodassa tekemilleen valloituksille.

– Totta kai he ovat valmiita neuvottelemaan. He ovat valmiita neuvottelemaan Ukrainan alueluovutuksista, Lavikainen sanoo.

– Mutta jos neuvottelun pohja on se, että Venäjä vetäytyisi näiltä laittomasti miehittämiltään alueilta, sitten voi olla, että olisi aika hiljaista siellä.

Venäjä näyttää jo kesällä 2022 linjanneen, että sodan tavoitteiksi skaalataan neljän miehitetyn ukrainalaisalueen eli Luhanskin, Donetskin, Hersonin ja Zaporizhzhjan liittäminen Venäjään. Näille liitoksille – joita kansainvälinen yhteisö ei ole tunnustanut – Venäjä haluaisi sinetin. Ukrainalla taas ei ole minkäänlaista halua siihen.

Voisiko länsi sitten painostaa Ukrainan neuvottelupöytään, jos sotaväsymys alkaa painaa ainakin osassa länsimaista? Lavikainen ei usko, että länsi tekisi tällaista virhettä, koska silloin Venäjää autettaisiin voittoon valloitussodassa.

Mahdollinen skenaario kuitenkin on, että esimerkiksi vallanvaihto Yhdysvalloissa rapauttaisi lännen tukea siinä määrin, että Ukrainan kyky käydä kulutussotaa heikentyisi tuntuvasti.

– Silloin Ukrainaa ei painostettaisi rauhaan, vaan se omaehtoisesti lukisi tilanteen niin, että nyt on mahdotonta enää jatkaa, ja lähtisi itse hakemaan neuvotteluratkaisuja Venäjän kanssa. Mikä on tietysti se, mitä Venäjä haluaa.

Lavikainen huomauttaa, että Venäjä voisi voitonriemussaan esittää Ukrainalle muitakin vaatimuksia kuin alueluovutukset, esimerkiksi sitoumuksen olla liittymättä Natoon tai Euroopan unioniin. Venäjä saattaisi esittää vaatimuksia myös Natolle ja kytkeä ne laajempaan Euroopan turvallisuusjärjestyksen uudistamiseen.

– Siellä voi tulla muitakin vaatimuksia kuin nämä alueluovutukset. En ole ihan varma, onko tätä ymmärretty vielä kovinkaan tarkasti kaikkien länsimaiden hallinnoissa, etenkään sellaisissa, jotka ovat kauempana Venäjästä.

Rauhanneuvottelut eivät siis ole tällä hetkellä mitenkään realistisia. Rauhansopimusta todennäköisempi skenaario sodan päättymiselle voisi olla Korean sodan tyylinen aselepo suurin piirtein nykyisiä rintamalinjoja pitkin. Tällainen vaihtoehto toteutui Itä-Ukrainassa jo 2015.

Lavikaisen mukaan voisi olla jopa Venäjän intressissä, että se miehittäisi pysyvästi osia Ukrainasta, koska tämä voisi toimia esteenä esimerkiksi Ukrainan Nato-jäsenyydelle.

Lännen on siis järkevää varautua moniin erilaisiin lopputuloksiin.

– Oleellisinta mielestäni olisi tunnustaa tämän sodan strateginen merkitys Euroopan turvallisuudelle ja se, että ei tämä konfliktimme Venäjän kanssa mihinkään rauhansopimukseen pääty.

Lavikaisen mielestä lännessä pitäisi ottaa lähtökohdaksi se, että Ukrainaa tuetaan voittoon asti. Tällä hetkellä esimerkiksi Yhdysvallat sanoo toistuvasti, että Ukrainaa tuetaan ”niin kauan kuin on tarpeen.” Tällainen muotoilu ei ota kantaa siihen, miten sodan pitäisi päättyä.

– Ukrainahan on linjannut jo pitkään, mikä sen tavoite on, eli laillisten rajojen palauttaminen. Se, että tätä ei sanota näin selkeästi länsimaissa, kertoo kyllä jostakin, eli siitä että välttämättä sen takana ei olla varauksetta.

Lue myös

Ranskassa ja Espanjassa jatkuu kamppailu valtavia maastopaloja vastaan – tilanne pysynyt toistaiseksi vakaana

Ranskassa palo oli vaarassa levitä Bordeaux’n metropolialueelle.
27.7.2026 10:03

Rikkaat raivoavat eniten parkkipaikoilla, kertoo kysely

Vaikka stressi kasautuu usein niukkuudessa eläville, parkkipaikoilla tilanne näyttää kääntyvän toisin päin, sanoo Suomalaisten pysäköintialan toimijoiden yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Christian Metsäranta.
27.7.2026 8:14

Ranskan maastopalo on tuhoisin 50 vuoteen –- tilanne pysynyt yöllä vakaana

Ranskassa Gironden alueella riehuva maastopalo on pysynyt yön aikana pääosin vakaana, kertovat paikalliset...
27.7.2026 8:03

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Venäjän hyökkäys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Yhdysvallat tuhosi tankkerin, joka yritti kiertää Iranin satamien saartoa
Uutiset | 25.7.2026 9:52
Tutkijat mittasivat komeetan koostumuksen – todennäköisesti äärimmäisen muinainen
Uutiset | 24.7.2026 22:20
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Tutkimus: Aivot eivät kehittyneetkään älyn takia
Uutiset | 19.7.2026 20:13
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ranskassa ja Espanjassa jatkuu kamppailu valtavia maastopaloja vastaan – tilanne pysynyt toistaiseksi vakaana
Uutiset | 27.7.2026 10:03
Rikkaat raivoavat eniten parkkipaikoilla, kertoo kysely
Uutiset | 27.7.2026 8:14
Ranskan maastopalo on tuhoisin 50 vuoteen –- tilanne pysynyt yöllä vakaana
Uutiset | 27.7.2026 8:03
Berliinin poliisi ampui Pride-tapahtumaan liittyvän terrori-iskun epäillyn
Uutiset | 26.7.2026 22:05
Duodecim: Iäkkäille kannattaa antaa korkea-annoksisia influenssarokotteita
Uutiset | 26.7.2026 21:30
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Yleisin syy koirien vakuutuskorvauksiin liittyy vatsaan – eläinlääkäri kehottaa tarkastamaan myös korvat, ihon ja tassut päivittäin
Uutiset | 26.7.2026 20:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Hutilointi ilmalämpöpumppujen kanssa yllättävän yleistä – kannattaa olla tietoinen asentavasta firmasta
Uutiset | 25.7.2026 21:10
Mitä jos pudotat puhelimen tai avaimet keräyssäiliöön roskienvientireissulla? – Toimi näin
Uutiset | 25.7.2026 20:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ranskassa ja Espanjassa jatkuu kamppailu valtavia maastopaloja vastaan – tilanne pysynyt toistaiseksi vakaana
Uutiset | 27.7.2026 10:03
Rikkaat raivoavat eniten parkkipaikoilla, kertoo kysely
Uutiset | 27.7.2026 8:14
Ranskan maastopalo on tuhoisin 50 vuoteen –- tilanne pysynyt yöllä vakaana
Uutiset | 27.7.2026 8:03
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset – sähköverkon lisääntyvä päänvaiva?
Mielipide | 24.7.2026 18:12
Lukijalta: Miksi Vantaan pitäisi lakata olemasta Vantaa?
Mielipide | 24.7.2026 17:56
Lukijalta: Carunan sähköverkot suomalaiseen omistukseen
Mielipide | 24.7.2026 17:49
Lukijalta: Metsissämme mätänee joka vuosi miljoonia euroja – ja kansanterveyttä
Mielipide | 23.7.2026 11:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Carunan omistajavaihdos kuohuttaa: Keskustan Siponen vaatii hallitukselta toimia sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisomistukseen
Uutiset | 23.7.2026 12:27
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste