Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Olli Rehn muistuttaa strategisesta varautumisesta – ”ei ole pikavoittojen laji”

1.7.2025 8:00
Lue lisää 
Aluevaalit
Uusilla aluevaltuustoilla on Annika Saarikon mukaan poliittista liikkumavaraa juuri niin paljon kuin aluevaltuutetut osaavat sitä käyttää. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskittäminen vastaan lähipalvelut – aluevaalien jännite syntyy kokoomuksen ja keskustan välille, arvioi Annika Saarikko

Keskustajohtaja näkee palvelujen järjestämisessä luovuuden paikan
Pekka Pohjolainen 9.1.2022 10:00, muokattu 10.1.2022 8:31
a– a+
Aluevaalit

Tammikuun lopulla maassa käydään viimein aluevaalit, jotka olisi pitänyt järjestää jo ajat sitten – jos vain poliittiset ja perustuslailliset kuviot olisivat olleet kohdallaan.

Siihen, miksi juuri nykyinen hallitus lopulta onnistui, löytyy keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan sekä ylevä että hieman raadollinen vastaus.

– Ylevä vastaus on se, että meillä on ollut monista hyvinvointiyhteiskunnan ytimiin menevistä asioista hyvin yhteneväinen näkemys sosiaalidemokraattien kanssa historiassa, ja lopulta myös tässä, Saarikko muistuttaa.

Saarikon mukaan SDP siirtyi matkan varrella kuntapohjalta keskustan linjalle.

– Minusta sen voi reilusti sanoa näin, koska se on fakta. Me olemme edustaneet tätä maakuntamallia koko ajan, he ovat etsineet omaa kantaansa. Tämä ei ole moite eikä tarkoitettu piikiksi, vaan heidän näkemyksensä vaihtelivat, ja hekin päätyivät tähän.

Uudistuksen ”raatorealistinen” puoli on taas Saarikon mukaan se, että perustuslakivaliokunnan lausunnot sulkivat monta muuta ovea.

– Lopulta jäljelle vahvimmaksi vaihtoehdoksi jäi tämän kaltainen malli, joka perustuu vahvaan julkiseen pohjaan ja alueisiin, joilla vaaleilla valitaan päättäjät.

Uudistuksen ydinasioita on Saarikon mukaan on luottamuksen palautus lähipalveluihin ja peruspalveluihin, myös pikkulasten neuvola-ajan jälkeen.

Annika Saarikko pitää kokoomuksen u-käännöstä sotessa puolueelle loogisena. Hän lupasi keskustan vaaliavauksessa hallintomallia arvostelleelle puheenjohtaja Petteri Orpolle oikean himmelin.

Keskustan entinen hallituskumppani kokoomus käänsi oppositioon luiskahdettuaan kelkkansa ja hylkäsi koko soten, kun laaja valinnanvapaus kariutui.

Saarikko pitää kokoomuksen u-käännöstä puolueelle loogisena. Hän huomauttaa kokoomuksen vastustaneen monia keskeisiä yhteiskunnallisia uudistuksia.

– Tämähän mahtuu siihen samaan sarjaan, peruskoulun ja muiden isojen uudistusten lisäksi.

Saarikko arvelee, ettei kokoomuksen lähtökohta aluevaaleihin olekaan aivan helppo. Uudistuksen vastustamisen tarina loppuu puolueen osalta lyhyeen, Saarikko huomauttaa ja kertoo olleensa havaitsevinaan kokoomukselta tilanteen hiljaista hyväksyntää.

– Uudistus tulee ja pitäisi käydä vaalit asiasta, jota vastustaa: itse vaaleja ja koko alueita. Ja sitten kuitenkin keskusta voi aina sanoa, että mitäs te sitten viime kaudella meidän kanssa näitä ajoitte.

Saarikon mukaan aluevaalien jännite syntyykin kokoomuksen ja keskustan välille. Vastakkain ovat lähipalvelujen puolustaminen ja järjestelmän keskittäminen.

Suhteessa soteen Saarikko näkee keskustan uudistajana, kokoomuksen taas lähipalveluille olkiaan kohauttelevana säilyttäjänä.

– Hajautettu vai keskitetty, siinä se meidän suurin eromme löytyy.

Keskustan ajamia tehtäviltään monialaisia maakuntia Marinin hallituksen soteen ei tule, eikä kiinnostusta sellaisiin ole juuri keskustan ulkopuolella näkynyt.

Saarikon mukaan keskusta ajaa monialaisia maakuntia aivan tosissaan.

– Koska kyse on hallinnon vähentämisestä ja kansanvallan lisäämisestä. Miksi me sitä vastustaisimme, me ajamme sitä. Kuka on niin rakastunut ely-keskuksiin, ettei ole valmis harkitsemaan muutosta niihin?

Saarikko muistuttaa, ettei kukaan aluksi ollut innostunut keskustan kotikunta-maakuntamallista edes soteen. Joidenkin vuosien kuluttua maakuntamallia rakennettiin kuitenkin ensin kokoomuksen ja sitten demareiden kanssa, hän huomauttaa.

– Minä en tässä suhteessa ole lainkaan varma, että pitäytyvätkö kaikki kannassaan maakunnille siirtyvistä uusista tehtävistä.

Saarikon mukaan keskustakin on matkan varrella viisastunut.

– Viime kauden uudistuksessa oli valtava uudistamisen into ja ikkuna auki. Ja silloin hamuttiin paljon kerralla, ja ehkä liian nopeasti. Pitää hoitaa tämä ensimmäinen vaihe hyvin, hän painottaa.

Keskustan oletettiin ajavan uudistuksen osana myös maakuntaveroa, mutta toisin kävi. Keskustan aluevaaliavauksessa Saarikko kuvasi veron rakentamista ”mahdottomaksi yhtälöksi”.

Saarikko pitää maakuntaveron ideaa sinänsä aivan oikeana. Valtiovarainministerin mukaan kyse on kuitenkin siitä, miten mittakaavaltaan kirkollisveron luokkaa oleva vero voitaisiin toteuttaa uskottavasti ilman, että hallinto kasvaa ja kokonaisveroaste nousee.

– Ja semmoista mallia ei ole helppo löytää, joka toteuttaa tämän reunaehdon.

Saarikko huomauttaa, että avuksi tarvittaisiin monimutkainen tasausjärjestelmä, joka lisäisi byrokratiaa.

– Siksi meidän edellytyksemme on, että jos tätä haluttaisiin harkita, maakunnalla pitäisi olla myös tosiasiallisia mahdollisuuksia kasvattaa tuloja. Eli että sille siirtyisi myös muita tehtäviä, jotka liittyvät kasvuun ja elinvoimaan.

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen, keskustan varapuheenjohtaja Markus Lohi, Saarikko ja puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen tauolla keskustan vaaliavauksessa.

Poliittista liikkumavaraa uusilla aluevaltuustoilla on Saarikon mukaan juuri niin paljon kuin aluevaltuutetut osaavat sitä käyttää. Esimerkiksi palveluverkkoon, digitalisaation rooliin ja hallinnon järjestämiseen voi vaikuttaa.

– Siinähän on paljon tilaa luovuudelle, miten sen haluaa toteuttaa.

Yksityisten palvelutuottajien rooli pysyy Saarikon mukaan uudistuksessa lähes nykyisellään.

– Palvelusetelien ja monituottajuuden malli on yhä olemassa. Ja esimerkiksi hoitotakuu ei tule toteutumaan ilman palveluseteleitä.

Saarikko huomauttaa, ettei joka kunnassa ole klassista terveyskeskusta nykyisinkään, vaan kevyemmin varustettuja terveysasemia on jo toiminnassa. Keskustan ajatuksena on kytkeä niihin tiiviimmin sosiaalipuoli ja mielenterveyden tuki.

– Silloin se on käytännössä sitä, että siellä on hoitajavastaanotto, näytteenottoa, lääkäri käy siellä, kunnassa on hoivakoti, lasten neuvola ja hyvä jos olisi myös suuhygienistin, hammaslääkärin palvelua.

Saarikon mukaan pienissä kunnissa lääkäri ei välttämättä ole joka päivä paikalla, mutta isommissa kunnissa lähiasema voi tarjota kiertävän erikoislääkärinkin vastaanottoja.

Saarikko sanoo, ettei myöskään aliarvioisi ikäihmisten korona-aikanakin kehittynyttä digitaalista osaamista, vaikka digiyhteys ei oikeaa tapaamista korvaakaan.

Aluevaalit ovat kaikille uusi kokemus. Mutta puhutaanko niissä itse asiasta vai jälleen kerran jostain aivan muusta, kuten maahanmuutosta tai EU:sta?

– Kyllä sitä palloa halutaan sinne vierittää, Saarikko arvelee.

– Pitää luottaa, että ihmiset on fiksuja. Suomalaiset vastaavat aina eduskuntavaalienkin alla kysyttäessä vaalien tärkeintä asiaa, että peruspalvelut ja ikäihmisten hoiva.

Saarikon mukaan nyt niistä pääsee myös oikeasti äänestämään.

– Ja vain niistä näissä vaaleissa, keskustajohtaja muistuttaa.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan tammikuun 2022 aikakauslehdessä. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Lentoliikenteen työriitaan ei saatu ratkaisua

Lentoliikenteen palveluja koskevaan työriitaan ei saatu tänään ratkaisua, kertoo valtakunnansovittelijan toimisto viestipalvelu X:ssä....
1.7.2025 14:43

Asianajaja: Viestikoekeskus-jutun tuomiolla on laajempaa merkitystä mediatalojen toimitusten kannalta

Hovioikeuden tuomio Viestikoekeskus-jutussa ei tullut täytenä yllätyksenä, kun ottaa huomioon käräjäoikeuden aiemmin antaman...
1.7.2025 13:17

AFP: Venäjän lennokki-iskujen määrässä uusi ennätys

Venäjä laukaisi Ukrainaan kesäkuussa yli 5 400 pitkän kantaman lennokkia, selviää uutistoimisto AFP:n tekemästä...
1.7.2025 13:12

Aihetunnisteet

aluevaalit Annika Saarikko Keskusta Kokoomus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Tämä valtio tyhjenee – joka kolmas anonut siirtoa
Uutiset | 29.6.2025 21:48
Mihin harakat katosivat? – Suomen lintukannoissa mullistuksia
Uutiset | 30.6.2025 22:00
Hesburger: Klassikkoateria poistuu
Uutiset | 1.7.2025 9:37
Ex-ministeri tyrmistyi yliopistoarvioinneista – ”siis mitä ihmettä oikeasti”
Uutiset | 30.6.2025 11:03
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Ehdotus: Naisille ja sukupuolivähemmistöille omat osastot suurkaupungin joukkoliikenteeseen
Uutiset | 30.6.2025 13:40
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Uusimmat

Lentoliikenteen työriitaan ei saatu ratkaisua
Uutiset | 1.7.2025 14:43
Asianajaja: Viestikoekeskus-jutun tuomiolla on laajempaa merkitystä mediatalojen toimitusten kannalta
Uutiset | 1.7.2025 13:17
AFP: Venäjän lennokki-iskujen määrässä uusi ennätys
Uutiset | 1.7.2025 13:12
Ex-suurlähettiläs Jari Vilén välttyi syytteeltä
Uutiset | 1.7.2025 12:18
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Henkilöautojen rekisteröinneissä positiivinen piikki
Uutiset | 1.7.2025 12:14
Pariisin ja Milanon välinen junaliikenne keskeytetään ainakin päiviksi myrskyjen jäljiltä
Uutiset | 1.7.2025 11:54
Hallitus tuomassa osan itsehoitolääkkeistä apteekkien ulkopuoliseen myyntiin
Uutiset | 1.7.2025 11:41
Trumpin lakiesitys sai riidan Muskin kanssa leimahtamaan uudelleen
Uutiset | 1.7.2025 11:17
Hovioikeus tuomitsi kaksi HS:n toimittajaa Viestikoekeskus-jutussa – oikeus katsoi Suomen ulkoisen turvallisuuden ohittavan sananvapauden
Uutiset | 1.7.2025 10:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lentoliikenteen työriitaan ei saatu ratkaisua
Uutiset | 1.7.2025 14:43
Asianajaja: Viestikoekeskus-jutun tuomiolla on laajempaa merkitystä mediatalojen toimitusten kannalta
Uutiset | 1.7.2025 13:17
AFP: Venäjän lennokki-iskujen määrässä uusi ennätys
Uutiset | 1.7.2025 13:12
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Haapamäen kautta kulkevat poikkiratayhteydet palautettava
Mielipide | 1.7.2025 12:00
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste