Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi

21.5.2026 12:27
Lue lisää 
Kausityöntekijät
Venäläiset ja ukrainalaiset kausityöntekijät istuttivat taimia mansikkatilalla Suonenjoella viime kesäkuussa. (Kuva: Lehtikuva / Akseli Muraja)

Kausityövoimakriisi ei tule enää puskista – koronaturvallinen putki Ukrainasta Suomeen rakennettiin jo viime keväänä

Tämän vuoden ensimmäiset kausityöntekijät lennätettiin Suomeen maaliskuussa
Pauliina Pohjala 8.4.2021 17:44, muokattu 8.4.2021 17:49
a– a+
Kausityöntekijät

Maatilojen kausityöt alkavat jo toista kertaa koronakriisin keskellä, mutta viime kevään kokemuksista voidaan jo hyötyä.

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, ProAgria ja Suomen Kylät perustivat vuosi sitten Töitä Suomesta Oy:n kausityövoimakriisiä ratkomaan. Kausityöntekijöitä alettiin lennättää Ukrainasta Suomeen, ja ensimmäinen tilauslento on tehty jo tällekin vuodelle 24. maaliskuuta.

– Sillä tuli reilut 160 henkilöä, suurin osa heistä meni Varsinais-Suomeen. Kausityöaika alkaa sieltä, ja kevään edetessä se leviää muualle Suomeen, MTK:n elinkeinojohtaja ja Töitä Suomesta Oy:n toimitusjohtaja Marko Mäki-Hakola kertoo. 

Tilauslentoja tulee pian Suomeen lähes viikoittain. Lentoja tarvitsevat työntekijät voi ilmoittaa töitäsuomesta.fi-sivustolla.

– Rakensimme viime vuonna koronaturvallisen putken Ukrainasta Suomen maaseudulle. Suurin osa tiloista käytti jo silloin lentojamme, joten ne ovat heille tuttuja. 

Mäki-Hakola sanoo pitävänsä hienona sitä, ettei kausityöntekijöille ole enää tänä vuonna kiintiöitä. He saavat tulla Suomeen terveysturvallisen maahantulon ohjeita noudattaen.

Iso osa hallituksen ohjeista noudattelee viime vuoden mallia, Mäki-Hakola toteaa.

Hallituksen laatima ohjeistus edellyttää kausityöntekijöiltä muun muassa negatiivista koronatestiä ennen maahantuloa ja toista testiä 72 tunnin kuluttua ensimmäisestä, ja karanteenia testien välillä.

Töitä Suomesta on rakentanut mallin, johon kuuluvat ohjeiden mukaiset koronatestit, karanteenit sekä maatilojen neuvontapalvelut.

– Se on rakennettu käytännössä aukottomaksi koronaturvallisuuden kannalta, Mäki-Hakola summaa.

–Ohjeet ovat viranomaisten tekemiä, mutta niitä tulee monelta viranomaiselta. Olemme pystyneet neuvontapalvelumme kautta kokoamaan avun ja neuvomme kaikissa näissä asioissa.

Ohjeisiin on tänä vuonna tullut myös terveysturvallisuussuunnitelma, joka tilojen täytyy laatia. Se on herättänyt jonkin verran kysymyksiä, Mäki-Hakola kertoo.

Työntekijöillä täytyy esimerkiksi olla terveysasioiden kontaktihenkilö, ja heidän käytössään tulee olla kasvomaskeja, käsien desinfiointiainetta ja käsienpesupaikkoja. 

Suomeen tulee tavallisesti noin 16 000 kausityöntekijää ulkomailta, pääosin juuri Ukrainasta. Mäki-Hakola arvelee, että heitä on jopa 90 prosenttia tulijoista.

Viime vuonna ulkomailta tuli noin 7 000 kausityöntekijää. Mäki-Hakola sanoo, että tänä vuonna tilanne näyttää toistaiseksi lupaavalta, vaikka normaaliolojen työntekijämäärään tuskin vielä päästään.

– Lähtöhalukkuutta ulkomailta on totta kai koronatilanteessa vähän vähemmän, mutta onko kausityöntekijöitä lopulta noin kymmenen tuhatta vai lähemmäs 16 000, sen aika näyttää. Jonkin verran normaalia alhaisemmaksi luku varmaankin jää.

Mäki-Hakola toivoo, että lähtömaissakin tilanteet pysyvät sellaisina, että niistä voi matkustaa.

– Sitä ei voi liikaa korostaa, että on kaikkien etu, kun maahan tullaan koordinoidusti ja varmistetaan terveysturvallisuus.

Mäki-Hakola rauhoittelee myös suomalaisia, jotka ovat huolissaan ulkomaalaisten saapumisesta paikallisyhteisöön nykyisessä koronatilanteessa.

– Ihmiset ovat minullekin soittaneet huolissaan, että nytkö te tuotte sitä tautia tänne. Mutta meidän mallimme on rakennettu niin, että tulijat eivät altista ketään. 

Ukrainan ja Venäjän välillä kiristynyt tilanne ei Mäki-Hakolan mukaan vielä näy kausityövoimatilanteessa, vaikka siitä tulee jonkin verran kysymyksiä sekä tiloilta että tulijoilta.

Vaikeuksia on tuottanut ennemminkin koronatilanne, joka on viivästyttänyt oleskelulupien käsittelyä.

– Nyt kun sieltä tullaan pitkillä oleskeluluvilla, niin työntekijän pitää käydä tunnistautumassa suurlähetystössä Kiovassa.

Lue myös

Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla

Keskustan Lapin piiri arvostelee pääministeripuolue kokoomusta Lapin näkökulmasta karuista linjauksista, joissa Suomen kehitys...
21.5.2026 13:34

IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio

Analytiikkayhtiö Accuscoren Iltalehdelle tekemän ennusteen mukaan SDP voittaa kevään 2027 eduskuntavaalit 22,5 prosentin...
21.5.2026 13:28

Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa

Käräjäoikeus hylkäsi joulukuussa kirkkoherran syytteen virkavelvollisuuden rikkomisesta.
21.5.2026 12:50

Aihetunnisteet

kausityöntekijät Maatalous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia – Kristersson: Itämerestä tulee miljardikaupan myötä ”huomattavasti turvallisempi”
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Pankkien pikamaksuissa Euroopan laajuinen toimintahäiriö – kestoa ei pystytä vielä arvioimaan
Uutiset | 19.5.2026 17:36
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla
Uutiset | 21.5.2026 13:34
IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Pakistan jatkoi ponnisteluja uusien rauhanneuvottelujen puolesta Lähi-idässä
Uutiset | 21.5.2026 12:29
Poliisi oli jättänyt Riihimäen räjähteen vartioimatta, kun se katosi
Uutiset | 21.5.2026 12:27
Latviassa annettiin droonihälytys jo kolmatta päivää peräkkäin – Latvian armeija: Ilmassa ainakin yksi drooni
Uutiset | 21.5.2026 12:18
Ukraina vahvistaa turvatoimia Valko-Venäjän rajalla – taustalla huoli Venäjän uudesta hyökkäyksestä
Uutiset | 21.5.2026 12:12
Naton ulkoministerikokous alkaa Ruotsissa – esillä muun muassa puolustusmenojen nosto
Uutiset | 21.5.2026 11:51
Valmet lomauttaa Suomessa 2 400 työntekijää
Uutiset | 21.5.2026 11:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Suomea ei rakenneta vain kasvukeskusten ehdoilla
Uutiset | 21.5.2026 13:34
IL:n teettämä ennuste: SDP voittamassa vaalit – perussuomalaisille raju tappio
Uutiset | 21.5.2026 13:28
Rippileirillä sopimatonta kieltä käyttänyt Merikarvian kirkkoherra palaa virkaansa
Uutiset | 21.5.2026 12:50
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Aurinko nousee Kaukoidästä ja laskee länteen
Mielipide | 21.5.2026 14:08
Lukijalta: Pakollinen Suomi.fi
Mielipide | 21.5.2026 14:02
Lukijalta: Turvekeskusteluun on liitettävä myös logistiikka
Mielipide | 21.5.2026 13:47
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Nuorten mahdollisuutta paluumuuttoon opintojen jälkeen on vahvistettava
Uutiset | 20.5.2026 12:44
Ovaska: Keskustan pitäisi olla terävämpi aloitteentekijä – Oppeja voisi kaivaa Sipilän kaudelta
Uutiset | 20.5.2026 11:43
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 13:20
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste