Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa

7.10.2026 14:50
Lue lisää 
Maaseutubarometri
Yrittäjäksi ryhtyminen maaseudulla ei kiinnosta enää samalla tavalla kuin ennen. (Kuva: Petra Pöyliö)

"Kaikki palvelut ajetaan alas" – Maaseutu edustaa hyvää elämää, mutta sitä varjostaa kokemus epäoikeudenmukaisuudesta, kertoo barometri

Viides maaseutubarometri selvitti, mitä suomalaiset ajattelevat maaseudusta ja millaisena elämä maaseudulla nähdään.
Pauliina Pohjala 13.3.2024 13:47, muokattu 14.3.2024 8:45
a– a+
Maaseutubarometri

Tuoreen maaseutubarometrin mukaan yhä useammalla on kiinnostusta muuttaa maaseutumaisempaan ympäristöön.

Kokemus hyvästä elämästä liitetään edelleen vahvasti maaseutuun. Samalla kokemus elämän oikeudenmukaisuudesta on heikentynyt, eniten harvaan asutulla maaseudulla ja vähiten kaupungeissa.

– En näe nykyistä politiikkaa kovinkaan maaseutua suosivana, kaikki palvelut ajetaan alas ja ihmiset pakotetaan pois maaseudulta, eräs vastaajista toteaa.

– Maalla asuminen on kallista, joten se ei valitettavasti tule yleistymään. Kaupungissa, kerrostalossa asuminen on huomattavasti edullisempaa, vastaa toinen.

Kun reilut 27 prosenttia kansalaisista piti mahdollisena muuttaa maaseutumaisempaan ympäristöön vuonna 2020, kiinnostaa maallemuutto nykyään yli 32:ta prosenttia kansalaisista.

Muuttoaikeisiin voi kuitenkin vaikuttaa kokemus peruspalveluiden saatavuudesta, joka on heikentynyt kaikilla aluetyypeillä, voimakkaimmin kaupungin läheisellä maaseudulla ja harvaan asutulla maaseudulla.

Samalla peruspalveluiden saatavuus koetaan aiempaa tärkeämmäksi turvallisen arjen ja hyvän elämän elementiksi. Myös läheisten ja ystävien turvaverkon merkitys on kasvanut aiemmasta.

Maaseutupolitiikan professori Hilkka Vihinen Luonnonvarakeskuksesta toteaa, että muutokset ovat merkittäviä vuoteen 2020 ja aikaisempiin maaseutubarometreihin verrattuna.

– Mahdollisuuden vaikuttaa itse arkielämänsä sujumiseen koetaan heikentyneen erityisesti harvaan asutulla maaseudulla, hän sanoo tiedotteessa.

Suomalaisten mielikuvaan maaseudusta kuuluvat edelleen luonto ja vapaus. Maaseutu edustaa hyvää elämää 62 prosentille suomalaisista, ja maalaisidentiteetti koetaan edelleen vahvana myös kaupunkilaisten keskuudessa.

Vastaajista kaupunkilaisiksi kokee itsensä 37 prosenttia, maalaisiksi 24 prosenttia ja molemmiksi näistä 37 prosenttia. Maaseutuidentiteetti on vahvistunut viime vuosina.

Maaseutu näyttäisi olevan yhä useammalle paikka, jossa on omistuksia. Se on tärkeä myös paikkana, jossa virkistäydytään ja jossa asutaan vapaa-aikana. Entistä useamman odotetaan tekevän työtä maaseudulta, mutta yrittäjäksi ryhtyminen maaseudulla ei kiinnosta enää samalla tavalla, vaikka noin puolet vastaajista näkee maaseudulla yrittäjyys- ja elinkeinomahdollisuuksia.

Mielikuvaan maaseudusta kuuluvat edelleen luonto ja vapaus. Kuva: Petra Pöyliö

Vihisen mukaan kiinnostus ryhtyä yrittäjäksi maaseudulla on heikentynyt kaikkien alueiden asukkaiden keskuudessa ja muutos on huomattava: kaikkien suomalaisten keskuudessa 15 prosentista 10 prosenttiin.

– Enemmän kiinnostusta on etäyrittäjyyteen maaseudulla, mutta sekin on vähentynyt vuodesta 2020 hän kertoo.

Kiinnostuksella voi Vihisen mukaan olla merkitystä siihen, voiko yhteiskunta lunastaa maaseutuun liittyviä odotuksia, kuten ruuan saannin kriisiaikoina ja uusiutuvan energian tuotannon sekä vapaa-ajan asumiseen ja virkistäytymiseen liittyvät odotukset.

Yhä useampi suomalainen toivoo, että maaseutu olisi entistä monikulttuurisempi. Vuonna 2020 näin toivoi 20 prosenttia vastanneista ja nyt 27 prosenttia. Lisäksi 81 prosenttia vastanneista, lisähenkilöstöä harkitsevista maaseudun yrityksistä voisi palkata maahanmuuttajan. 

Maaseutubarometrin tietoja hyödynnetään kansallisen maaseutupolitiikan valmistelussa ja seurannassa. Edellisen kerran se toteutettiin vuonna 2020 ja sitä ennen vuosina 2014, 2011 ja 2009.

Tilaajina ovat maa- ja metsätalousministeriö ja valtioneuvoston asettama maaseutupolitiikan neuvosto MANE. Barometrin kehittämisestä ja maaseutupoliittisesta tulkinnasta vastaa Luonnonvarakeskus Luke, kyselyn toteutuksesta Taloustutkimus, Luken toimeksiannosta.

Maaseutubarometrin loppuraportti ja osan 2 tulokset julkaistaan Maaseutuparlamentissa Nurmeksessa, syyskuussa 2024. 

Lue myös

Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön

Keskustalaiset eduskunnan puolustusvaliokunnan jäsenet Hanna Räsänen ja Mikko Savola esittävät, että Puolustusvoimiin perustetaan...
7.10.2026 17:50

Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – "Tehkää enemmän"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kiisti eduskunnassa väitteen siitä, että Suomi olisi ajamassa EU:ssa...
7.10.2026 17:39

Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia

Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia maataloustukiin ja maataloustuotteiden vientiin....
7.10.2026 17:23

Aihetunnisteet

maaseutu maaseutubarometri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Poliisilla mystinen valvontatehtävä Virolahdella, Puolustusvoimat pyydetty apuun
Uutiset | 6.10.2026 16:21
Hälyttävä syöpätutkimus julki: ”Tikittävä aikapommi”
Uutiset | 6.10.2026 21:05
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”
Uutiset | 6.10.2026 18:45
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Nelikymppinen jyväskyläläisopettaja hyväksikäytti ja raiskasi poliisin mukaan lapsia partiotoiminnassa – uhreja yhteensä 20
Uutiset | 6.10.2026 9:34
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön
Uutiset | 7.10.2026 17:50
Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – ”Tehkää enemmän”
Uutiset | 7.10.2026 17:39
Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia
Uutiset | 7.10.2026 17:23
USU: Sivullista aseella osoitelleen poliisin tapaus syyteharkintaan
Uutiset | 7.10.2026 16:59
Nokia: Yt-neuvottelut Suomessa
Uutiset | 7.10.2026 16:40
Venäjä kommentoi ruttoa: Ei epidemiariskiä
Uutiset | 7.10.2026 16:06
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa
Uutiset | 7.10.2026 14:50
EK:n Vientibarometri lupaa vientiin vahvaa kasvua
Uutiset | 7.10.2026 14:00
Kemian Nobel-palkinnon saavat Henri Kagan ja Kenso Soai epäsymmetrisen mysteerin ratkaisemisesta
Uutiset | 7.10.2026 13:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön
Uutiset | 7.10.2026 17:50
Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – ”Tehkää enemmän”
Uutiset | 7.10.2026 17:39
Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia
Uutiset | 7.10.2026 17:23
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste