Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Murhaaja vaani rappukäytävässä – Anna Politkovskaja ammuttiin kotiovelleen 20 vuotta sitten

6.10.2026 21:10
Lue lisää 
Iranin sota
Iranin presidentti Masoud Pezeshkian puhui YK:n yleiskokouksessa New Yorkissa 23. syyskuuta 2026. (Kuva: Timothy A. Clary / AFP / Lehtikuva)

Iranin presidentti Fox Newsille: USA:n on päätettävä, haluaako se lopettaa sodan

Haastattelussa Pezeshkian myös kiisti, että Jemenin huthikapinalliset olisivat Iranin talutusnuorassa.
STT 25.9.2026 5:07, muokattu 25.9.2026 12:53
a– a+
Iranin sota

Iranin presidentti Masoud Pezeshkianin mukaan Yhdysvaltojen on päätettävä, haluaako se lopettaa sodan Iranin kanssa.

Yhdysvaltalaiskanava Fox Newsin haastattelussa Pezeshkian sanoi toivovansa, että asiat ratkaistaisiin vuoropuhelulla, ei tappamisella.

– Mutta Israelin yllyttämänä he ovat pakottaneet meidät tähän sotaan, hän sanoi.

– Me emme tahdo jatkaa. Yhdysvallat on se, jonka on päätettävä, haluaako se jatkaa tätä vai ei.

Keskiviikkona Pezeshkian sanoi YK:n yleiskokoukselle pitämässään puheessa uhmakkaasti, että Iran ei suostu polvistumaan Yhdysvaltojen edessä eikä salli Hormuzinsalmea käytettävän iskuihin Irania vastaan.

Fox Newsin haastattelussa Pezeshkian myös kiisti, että Jemenin huthikapinalliset olisivat Iranin talutusnuorassa.

– Huthit ovat vastuussa omista toimistaan. He eivät saa meiltä ohjeita, Pezeshkian sanoi.

Presidentti myönsi heillä olevan suhteita hutheihin, mutta suhteet eivät hänen mukaansa ole luonteeltaan järjestelmällisiä.

Iran ja Lähi-idän sota olivat yksi teema Kiinan presidentti Xi Jinpingin torstaina alkaneella vierailulla Yhdysvaltoihin.

Presidentti Donald Trumpin hallinnossa on elätelty toivoa, että Kiinasta olisi välittäjäroolissa apua sodan päättämisessä ja Hormuzinsalmen avaamisessa, mutta Kiina on kieltäytynyt ottamasta suurempaa roolia.

– Ajatus siitä, että Kiina toimisi suurempana pelurina ja välittäisi neuvotteluja julkisesti – pitäisin sitä hyvin epätodennäköisenä. Kiina ei ole mikään ässä hihassa, joka pelastaa Yhdysvallat Lähi-idän pinteestä, arvioi Harvardin yliopiston Yhdysvaltain ja Kiinan suhteiden professori Rana Mitter AFP:lle.

Kiinan mukaan Xi kehotti torstain tapaamisessa Yhdysvaltain presidenttiä itseään lopettamaan sodan mahdollisimman pian ja saavuttamaan neuvotteluratkaisun Iranin hallinnon kanssa.

Ranskan presidentti Emmanuel Macronin mukaan Ranska lähettää sotilaallista tukea Saudi-Arabian Yanbun satamakaupungin suojelemiseksi.

Ranskalaisten TF1- ja France 2 -kanavien torstai-iltaisessa haastattelussa Macron sanoi, että Ranska lähettää sotilaita, tutkia ja puolustusjärjestelmiä Punaisellamerellä sijaitsevan rannikkokaupungin suojaksi.

Yanbusta on tullut keskeinen reitti Saudi-Arabian öljynkuljetuksille sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen sota Irania vastaan johti Hormuzinsalmen laivaliikenteen ehtymiseen. Viime aikoina Iranin tukemat Jemenin huthit ovat uhanneet öljynkuljetuksia Punaisellamerellä.

Huthit ovat sanoneet, etteivät he uhkaa meriliikennettä Saudi-Arabian aluksia lukuun ottamatta. Saudi-Arabian johtama koalitio taistelee hutheja vastaan Jemenin kansainvälisesti tunnustetun hallinnon rinnalla.

Saudi-Arabia, Turkki ja Pakistan aikovat pitää hätäkokouksen, jossa on määrä keskustella tavoista tukea Saudi-Arabian puolustusta.

Maiden ulkoministerien torstaisen tapaamisen annista kertoi Saudi-Arabian ulkoministeriö viestipalvelu X:ssä. Asiasta uutisoi myös muun muassa saudimedia Saudi Gazette.

Saudiministeriön mukaan hätäkokoukseen osallistuvat maiden asevoimien komentajat. Ministeriön mukaan maat tuomitsevat jyrkästi Saudi-Arabiaan kohdistuneet hyökkäykset.

Saudi-Arabia, Turkki ja Pakistan allekirjoittivat elokuussa yhteisen puolustussopimuksen. Sopimukseen kuuluu Naton 5. artiklan kaltainen kohta, jossa hyökkäys yhtä maata kohtaan katsotaan hyökkäykseksi kaikkia kohtaan.

Lue myös

"Tekoäly ei ole luonnonvoima" – asiantuntija peräänkuuluttaa realismia keskusteluun

Nykyinen tekoälykeskustelu dramaattisine uhkakuvineen ihmiskunnan tuhosta on harhaanjohtavaa, katsoo liikenne- ja viestintäministeriön kansallinen...
7.10.2026 12:45

Ukrainan kaupungeissa raskas yö: Venäjä moukaroi ohjuksilla ja drooneilla

Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa eri alueille keskiviikon vastaisena yönä, maan...
7.10.2026 12:45

Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu

Yhdysvalloissa Tennesseessä viime viikolla teloituksesta selvinnyt Christa Pike on hereillä ja puhuu, hänen...
7.10.2026 12:40

Aihetunnisteet

Iran Iranin sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Poliisilla mystinen valvontatehtävä Virolahdella, Puolustusvoimat pyydetty apuun
Uutiset | 6.10.2026 16:21
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Hälyttävä syöpätutkimus julki: ”Tikittävä aikapommi”
Uutiset | 6.10.2026 21:05
Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”
Uutiset | 6.10.2026 18:45
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Nelikymppinen jyväskyläläisopettaja hyväksikäytti ja raiskasi poliisin mukaan lapsia partiotoiminnassa – uhreja yhteensä 20
Uutiset | 6.10.2026 9:34
Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

”Tekoäly ei ole luonnonvoima” – asiantuntija peräänkuuluttaa realismia keskusteluun
Uutiset | 7.10.2026 12:45
Ukrainan kaupungeissa raskas yö: Venäjä moukaroi ohjuksilla ja drooneilla
Uutiset | 7.10.2026 12:45
Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu
Uutiset | 7.10.2026 12:40
Poliisi: Esitutkinta tunkeutumisista kansanedustajien koteihin
Uutiset | 7.10.2026 12:32
VM jyräisi kotihoidontuen – Keskustan Siponen ei osta perusteluja
Uutiset | 7.10.2026 12:23
Yle selvitytti rahankäyttöään – reaalikustannukset laskeneet 15 prosenttia vuosikymmenessä
Uutiset | 7.10.2026 10:55
Useita kuollut Venäjän yöllisissä iskuissa Ukrainaan
Uutiset | 7.10.2026 10:44
Noin 40-vuotias mies kuoli kolarissa Salossa
Uutiset | 7.10.2026 9:53
Siika-aho kannattaa Helsingin ja Vantaan yhdistämistä – Varoittaa kuitenkin mallista, jossa vain yksi osapuoli voittaa
Uutiset | 7.10.2026 9:30
Ennakkotiedot: Syyskuussa seitsemän hukkumiskuolemaa
Uutiset | 7.10.2026 9:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tekoäly ei ole luonnonvoima” – asiantuntija peräänkuuluttaa realismia keskusteluun
Uutiset | 7.10.2026 12:45
Ukrainan kaupungeissa raskas yö: Venäjä moukaroi ohjuksilla ja drooneilla
Uutiset | 7.10.2026 12:45
Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu
Uutiset | 7.10.2026 12:40
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste