Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Maaseutuasuminen
Johanna Niilivuon mukaan on hyvin paljon vaihtelua siinä, miten kylät ja maaseutujen asiat huomioidaan eri kunnissa – nähdäänkö kylät kustannuksina vai mahdollisuuksina.  (Kuva: Reetta Pitkänen)

Johanna Niilivuo halusi alkaa tehdä arvojensa mukaista työtä ja puhuu nyt kylien ja maaseutuasumisen puolesta – "Kylät tekevät todella paljon talkoilla asioita, jotka kunnissa tuotetaan palveluina"

Maija Lehtovirta 28.5.2022 18:00, muokattu 27.5.2022 15:49
a– a+
Maaseutuasuminen

Kun kuuntelee jyväskyläläisen Johanna Niilivuon puhetta kylien ja maaseutuasumisen kehittämisestä, ei ole vaikea kuvitella häntä entiseksi myyntinaiseksi. Ekonomiksi aikoinaan opiskellut Niilivuo työskenteli pitkään kaupallisella puolella ja esimiestehtävissäkin useampia vuosia, kunnes mieli alkoi tehdä jotain aivan muuta. 

– Jossain kohtaa alkoi tuntumaan, että se arvomaailma ei vastaa omaa arvomaailmaa. Minulle on aina ollut tärkeää työn merkityksellisyys, ja iän myötä tämä on vielä korostunut, Niilivuo kertoo. 

Pihtiputaan Harmaalanrannan kylän kasvattina lapsuudesta on kultaisia muistoja. Nykyisen asuinpaikan, Jyväskylän Korpilahdella sijaitsevan Sarvenperän kylän kylätoiminnassa toimelias nainen on ollut mukana erilaisissa rooleissa yli 10 vuotta. Tuli halu etsiä näihin teemoihin liittyvää työtä. 

Vuonna 2019 löytyikin mielenkiintoinen projektiluontoinen työ kylämatkailuhankkeen parista Keski-Suomessa. Määräaikaisen pestin päätyttyä Niilivuo teki hyvinvointiopintonsa loppuun ja kävi kiinnostavia kursseja, kunnes ystävä bongasi nykyisen, täydellisesti Niilivuolle sopivan työn – ja monien hakijoiden joukosta Niilivuolla tärppäsi. 

– Oli kiva lähteä työhön, kun tunsin jo kylätoimintaa sekä oman aktiivisuuden että työn kautta. Helpotti hypätä liikkuvaan junaan, vuoden 2021 helmikuussa maallemuuton asiantuntijana Suomen Kylät ry:llä aloittanut Niilivuo sanoo. 

Niilivuo haluaa työssään raikastaa maaseutuasumista ja purkaa siihen liittyviä stereotypioita. 

– Edelleen on olemassa tietynlaisia vanhakantaisia näkemyksiä, mitä maalla asuminen on­ sekä hyvässä että pahassa.

Yhteistyön merkitys kuntien ja kylien välillä sekä kylien välillä keskenään on olennaista. Samalla hän rohkaisee kyliä olemaan itse aktiivisia kuntien suuntaan. 

– On tärkeää, että maaseudun ja kaupungin vastakkainasettelusta luovuttaisiin. Ettei maaseutualueita nähtäisi vain kuluna, jonne joudutaan tuottamaan palveluita. Kylien pitäisi yhdistää voimansa.

Niilivuon mukaan on hyvin paljon vaihtelua siinä, miten kylät ja maaseutujen asiat huomioidaan eri kunnissa – nähdäänkö kylät kustannuksina vai mahdollisuuksina. 

– Totuus on se, että kylät tekevät todella paljon talkoilla asioita, jotka kunnissa tuotetaan palveluina. Kylät saisivat vielä enemmän röyhistää rintaansa ja olla ylpeitä itsestään, hän muistuttaa. 

Parhaimmillaan kylät näkyvät kunnan strategiassa, ja yksi esimerkki on vapaa-ajan asuntojen käyttötarkoituksen muutokset. Niilivuon mukaan esimerkiksi Järvi-Suomessa on tehty töitä sen eteen, että mökillä voisi asua vakituisesti. 

– Sitten on niitä kuntia, jotka vetoavat, että kun pitää järjestää koulukyyditykset ja mitenkäs seniorit. 

Myös maaseutuasumisen monipuolistamisesta naisella riittää asiaa. Stereotypisesti maaseutuasuminen on mahdollista niille, joilla on maalla se oma tontti tai talo, mikä sulkee todella paljon ihmisiä pois. 

– Moni yksinasuvakin haluaisi tulla maaseudulle asumaan, joten pitäisi pystyä tarjoamaan monipuolista asumista. Oli se sitten yhteisöllistä asumista tai minitaloja.

Lähes viikoittain Niilivuo on livenä tai etänä puhumassa eri tilaisuuksissa edistäen samalla erilaisia kampanjoita. Viime vuosien aikana on esimerkiksi perustettu tietoa tarjoava maalleasumaan.fi-sivusto, kehitetty kyläkummitoimintaa ja vedetty Ylpeydellä kylästä -kampanjaa. 

– Kyläkummi on vähän niin kuin sisäänheittäjä, joka osaa kertoa maalle muuttoa harkitseville, millaisia palveluita kylältä löytyy, mutta myös toivottaa tervetulleeksi uudet asukkaat.

Siinä missä maallemuuton asiantuntija vie omia hyviä ideoitaan ja käytäntöjään kylille, aina tarttuu myös uusia oivalluksia jaettavaksi seuraaviin paikkoihin. 

– Nautin valtavasti siitä, että saan tehdä tätä työtä valtakunnallisesti, vaikka se on myös haaste, kun alueena on koko Suomi.

Turvallisuus ja huoltovarmuus ovat nousseet yhä vahvemmin puheisiin niin koronapandemian kuin Ukrainan sodan myötä muuttuneen turvallisuustilanteen vuoksi. 

– Yhteisöllisen turvallisuuden tunteen luominen on sellainen asia, josta on puhuttu jo viimeiset pari vuotta. Korona-aikana kylillä on perustettu erilaisia ruuankuljetusrinkejä, mikä tulee aika luonnollisestikin maaseudulla, jossa autetaan toisia.

Myös Niilivuon omalla kylällä talkoohenki ja yhteisöllisyys on vahvaa. Noin sadan asukkaan kylässä järjestetään useita tapahtumia, joista legendaarisin on Niilivuon mukaan Sarvenperän saunamaraton, jossa joukkueet kiertävät ottamassa löylyjä erilaisissa saunoissa. 

Juoksutapahtuma Sarvenperän säntäys on monipuolisesti liikuntaa harrastavan ja muun muassa 14 maratonia juosseen naisen lempitapahtuma. Lisäksi järjestetään useita matalan kynnyksen tapahtumia. 

Väljästi asuminen yhdistettynä turvallisuuden tunteeseen on Niilivuon mukaan tässä maailmantilanteessa hyvä juttu: Se, että on omaa rauhaa, mutta samalla tietää, että apua saa tarvittaessa. 

Niilivuo asuu lastensa kanssa metsän keskellä niin, että lähimpään naapuriin on kilometrin matka. 

– Silti on turvallinen olo. Yksi merkittävä asia talon ostopäätöstä tehdessä oli se, että tällä kylällä on niin vahva naapuriapu.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä toukokuussa 2022. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta

Keskustan puoluejohtoon nousi Tampereen puoluekokouksessa kiuruvetinen ensimmäisen kauden kansanedustaja Markku Siponen, joka onnistui...
6.6.2026 19:26

Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä

Keskustan Tampereen puoluekokous on valinnut Antti Siika-ahon jatkamaan puoluesihteerinä. Siika-aho on toiminut puoluesihteerinä...
6.6.2026 17:39

"Me emme heitä ketään bussin alle" – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin

Keskustalaiset pitivät puoluekokouksessaan painavia puheenvuoroja, joissa kannettiin huolta Petteri Orpon (kok.) hallituksen politiikan...
6.6.2026 17:35

Aihetunnisteet

kylät maallemuuton asiantuntija maaseutu maaseutuasuminen Suomen Kylät ry

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mette-Marit laitettiin keuhkonsiirtojonoon – ”Sairaus on vakava,” sanoo ylilääkäri
Uutiset | 5.6.2026 12:17
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Analyytikot: Ukraina pysäytti Venäjän keväthyökkäyksen – jyrkkä ero viime vuoteen
Uutiset | 4.6.2026 22:16
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Politico: USA peräytynee ohjuskaupoista Saksan kanssa, koska pelkää Venäjän reaktiota
Uutiset | 5.6.2026 9:59
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uusimmat

Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Harkimo jatkaa Liike Nytin puheenjohtajana, näyttelijänä tunnettu Petteri Summanen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 6.6.2026 15:20
Iran syyttää Yhdysvaltoja aselevon rikkomisesta
Uutiset | 6.6.2026 15:14
Kysyimme keskustalaisilta, miten Antti Kaikkonen on onnistunut – ja mitä pitäisi tehdä paremmin?
Uutiset | 6.6.2026 14:55
Orpo: Kokoomus luopuisi perintöverosta ja vakinaistaisi valinnanvapauskokeilun
Uutiset | 6.6.2026 14:53
Keskustan Lintilä: Kokoomus unohti tavalliset yrittäjät – ”Nyt tarvitaan yrittäjyysmyönteinen osinkoverouudistus”
Uutiset | 6.6.2026 14:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Mistä keskusta uskaltaa olla ylpeä? – Puoluekokous leimahti käyntiin aatteen palolla
Uutiset | 5.6.2026 15:28
Keskustan puoluekokoukseen tultiin treffeille ja politiikan festareille – ”Hurjan hyvä yhteishenki on parasta”
Uutiset | 5.6.2026 14:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste