Jättiyhtiön johtaja täräyttää tekoälystä: "Se olisi katastrofi"
Siemensin pääjohtajan mukaan Euroopan kannalta olisi ”katastrofi”, jos se päättäisi priorisoida oman tekoälyinfrastruktuurin rakentamista – eikä talouskasvun vauhdittamista olemassa olevia työkaluja hyödyntämällä.
Müncheniläisen konsernin pääjohtaja Roland Buschin kommentit liittyvät EU-tason pyrkimykseen vähentää riippuvuutta etenkin yhdysvaltalaisista yrityksistä. Käänteen taustalla on huoli siitä, että Eurooppa on liian riippuvainen presidentti Donald Trumpin arvaamattomasta hallinnosta.
Amerikkalaisten yhtiöiden toimisto-ohjelmistot, pilvi-infrastruktuuri ja tekoälytyökalut ovat edelleen laajasti käytössä eurooppalaisissa yhtiöissä.
Siemensin Busch sanoo The Financial Times -lehden haastattelussa, että EU uhkaa jäädä entistä enemmän jälkeen kilpailussa tehokkaiden tekoälytyökalujen kehittämisestä, jos se ei yksinkertaista sääntelyään.
– Innovaatiovauhtia ei pitäisi kuristaa suvereniteetin luomisen tähden, Busch sanoo.
– Se olisi katastrofi.
FT:n mukaan Buschin kommentit heijastelevat eurooppalaisten yritysten huolta siitä, että irtautuminen amerikkalaista teknologiasta nostaisi kustannuksia ja hidastaisi investointeja.
Euroopan komission on määrä esitellä toukokuussa paketti ”teknologiasuvereniteetin” vahvistamiseksi.