Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lapsiperheet

Keskustan Mehtälä: Vanhempainrahapäivät käyttöön seitsemänteen ikävuoteen asti

13.10.2026 15:34
Lue lisää 
Politiikka
Ihminen tutkii roskiksia Oulussa elokuussa 2026. (Kuva: Suomenmaa)

Kysely: Käsitys ihmisarvosta jakaa puolueita – Perussuomalaisten kannattajat uskovat vähiten yhtäläiseen ihmisarvoon

Vaikka käsitykset ihmisarvosta jakavat poliittista kenttää, on valtaosa yhtä mieltä siitä, ettei ihmisarvo toteudu Suomessa niin hyvin kuin sen pitäisi.
Suomenmaa–STT/Aliisa Uusitalo 21.9.2026 14:33, muokattu 21.9.2026 14:34
a– a+
Politiikka

Poliittinen oikeisto ja vasemmisto Suomessa eivät jaa yhteistä käsitystä ihmisarvosta. Asia selviää Diakonissalaitoksen julkaisemasta Ihmisarvobarometrista.

Esimerkiksi perussuomalaisten kannattajista yhtäläiseen ihmisarvoon taustasta tai elämäntilanteesta riippumatta uskoi vain vähän yli joka neljäs kyselyyn vastanneista.

Vasemmistoliiton kannattajista tähän uskoi lähes 80 prosenttia vastaajista.

Ihmisarvobarometrin aineiston analysoinut Tampereen yliopiston sosiaali- ja terveyspolitiikan professori Juho Saari sanoo, että Suomen poliittinen kenttä on jo noin kymmenen vuoden ajan polarisoitunut voimakkaasti ihmisoikeuksia, sosiaaliturvaa ja ihmisarvoa koskevissa kysymyksissä.

– Suomalaisten asenteet ovat aika lailla polarisoituneet niin, että ennen kaikkea perussuomalaisilla on vahva kriittinen näkemys tästä asiasta ja kokoomuslaiset ovat aika lailla peesaamassa samaan suuntaan, Saari sanoo.

Ihmisarvobarometrin vastaukset kerättiin kyselytutkimuksessa tämän vuoden kesällä. Kyselyn väestöaineiston keräsi IRO Research. Aineistossa oli yhteensä yli 2 400 vastausta.

Kyselyn alkuperäinen vastaajamäärä päivitetään barometrin lopulliseen julkaisuun myöhemmin tänä vuonna.

Oikeisto vasemmistoa tyytyväisempi

Vasemmisto- ja oikeistopuolueiden eriävät näkemykset vaikuttavat Saaren mukaan lopulta hallituskokoonpanosta riippuen siihen, millaista sosiaali- ja terveyspolitiikkaa Suomessa ajetaan.

Ihmisen poliittinen kanta vaikuttaa myös kyselytutkimuksen mukaan siihen, kuinka ihmisarvon nähdään toteutuvan nyky-Suomessa.

– Mitä enemmän ihminen on poliittisen kentän oikealla puolella, sitä tyytyväisempi hän on ihmisarvojen toteutumiseen jo tällä hetkellä, ja mitä enemmän hän on vasemmalla, niin sitä tyytymättömämpi hän on, Saari kiteyttää.

Kokoomuksen kannattajat antoivat parhaat arviot ihmisarvojen toteutumisesta Suomessa tällä hetkellä. Seuraavaksi parhaimmat arviot antoivat kristillisdemokraattien kannattajat ja kolmanneksi parhaimmat perussuomalaisten kannattajat.

Heikoimpana ihmisarvon toteutumisen kokivat kyselyssä vasemmistoliiton, Liike Nytin ja vihreiden kannattajat.

Tulos ei Saaren mukaan selity ainoastaan nykyisellä hallitus-oppositioasetelmalla.

– Samankaltainen perusjako on ollut jo pitkään, mutta totta kai on niin, että hallitus-oppositioasetelma kärjistää tätä näkemystä, Saari toteaa.

Vasemmisto-oikeistoakselin välillä on myös suuria eroja näkemyksissä siitä, kuinka paljon valtion tulisi olla vastuussa kaikkein huono-osaisimmista ryhmistä.

Valtion vastuuta painottivat kyselyssä selvästi eniten vasemmistoliiton kannattajat. Tämän jälkeen eniten valtion vastuuta korostivat vihreiden, SDP:n ja RKP:n kannattajat.

Valtion vastuuseen uskoivat vähiten perussuomalaisten ja kokoomuksen kannattajat.

– Tämä kertoo ennen kaikkea siitä, että poliittisen kentän oikealla laidalla ajatellaan voimakkaasti, että taloudellinen kestävyys ja talouden legitimiteetti julkisessa taloudessa on tällä hetkellä tärkeämpää kuin valtion vastuuttaminen kaikkein heikoimmassa asemassa olevien elämäntilanteesta, heidän tulonsiirroistansa ja palveluistansa, sanoo Saari.

Erimielisyyksistä huolimatta Ihmisarvobarometrin tulokset paljastavat myös asioita, joista suomalaiset puoluetaustasta huolimatta ovat samaa mieltä.

Yksi näistä on asunnottomien asema Suomessa. Kyselyssä asunnottomat nähtiin ylivoimaisesti huono-osaisimpana ihmisryhmänä puoluetaustasta riippumatta.

– Kaikki puolueet ymmärtävät, että kaikkein huono-osaisimpien ihmisten elämäntilanne on sellainen, että he eivät siitä omin voimin nouse, ja Suomessahan ennen kaikkea asunto ensin -periaate on ollut asunnottomuustyössä keskeinen, Saari sanoo.

Sen sijaan paperittomien ja humanitaarisin syin Suomeen tulleiden maahanmuuttajien tilanne jakaa puoluekenttää.

– Osa perussuomalaisten äänestäjistä pitää maahanmuuttajia hyväosaisina, Saari toteaa.

Kyselyn perusteella suomalaiset ovat myös samaa mieltä siitä, että ihmisarvo ei toteudu Suomessa niin hyvin kuin sen pitäisi.

Myös muun muassa heikossa asemassa olevien ihmisten mahdollisuudet saada äänensä kuuluviin yhteiskunnassa nähdään heikoiksi.

– Lähtökohtaisesti suomalaiset ovat sitä mieltä, että huono-osaisia ihmisiä on syytä tukea ja he ovat myötätuntoisia heitä kohtaan, Saari summaa.

Lue myös

Eurooppaministeri Strand: Suomi kaipaa yhä lisäleikkauksia EU:n budjettiesitykseen

Suomi ja muut tiukan budjettipolitiikan kannattajat ovat olleet tyytymättömiä Irlannin esitykseen
13.10.2026 18:57

Purra: Neuvottelupaketissa ei ole bensan hintaan vaikuttavia toimia

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten Riikka Purra sanoo, että hallituksen neuvotteluissa pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole...
13.10.2026 18:40

Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet

Eläkevarojen kuurniminen budjetin katteeksi sai jyrkän tuomion oppositiolta esityksen lähetekeskustelussa. Oppositio leimasi hallituksen toimet...
13.10.2026 18:14

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Zelenskyi: Ukraina vastaa, jos Venäjä ei suostu energiatulitaukoon – Venäjä ei kommentoi
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Eurooppaministeri Strand: Suomi kaipaa yhä lisäleikkauksia EU:n budjettiesitykseen
Uutiset | 13.10.2026 18:57
Purra: Neuvottelupaketissa ei ole bensan hintaan vaikuttavia toimia
Uutiset | 13.10.2026 18:40
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Yle ja MTV: Google pyytää anteeksi
Uutiset | 13.10.2026 18:06
Yhdysvaltain Kreikan-lähettiläs erosi epäillyn lahjusskandaalin vuoksi
Uutiset | 13.10.2026 18:03
Ruotsin hallitustunnustelut menossa taas mönkään – valtiopäivät päättää torstaina, tuleeko maahan sosiaalidemokraattien yksipuoluehallitus
Uutiset | 13.10.2026 17:13
Matkatoimistojen mukaan polttoaineen hinnan nousu ei matkapaketeissa juuri näy
Uutiset | 13.10.2026 17:02
Poliisi Virolahden epäillystä ampuma-aserikoksesta: Ei yhteyttä itärajan läheisyyteen
Uutiset | 13.10.2026 16:58
Irlannin eurooppaministeri puolusteli puheenjohtajamaan budjettiesitystä
Uutiset | 13.10.2026 16:51
Trump sanoo, ettei usko Venäjän tai Kiinan auttavan Irania sodassa merkittävästi
Uutiset | 13.10.2026 16:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eurooppaministeri Strand: Suomi kaipaa yhä lisäleikkauksia EU:n budjettiesitykseen
Uutiset | 13.10.2026 18:57
Purra: Neuvottelupaketissa ei ole bensan hintaan vaikuttavia toimia
Uutiset | 13.10.2026 18:40
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista
Mielipide | 13.10.2026 13:40
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste