Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky

27.2.2026 22:07
Lue lisää 
Historia
Kenraali Carl Gustaf Emil Mannerheim tervehtii Suomeen saapuneita jääkäreitä Vaasan torilla 26.2.1918. (Kuva: Museovirasto/Karl Johan Borlin)

Historia | Nuoret miehet aloittivat salaisen operaation, kun Venäjä päätti tehdä Suomesta pelkän maakunnan

Ensimmäiset suomalaiset saapuivat jääkärikoulutukseen Saksaan tasan 110 vuotta sitten.
Samuli Vänttilä 25.2.2025 21:45, muokattu 27.2.2025 8:21
a– a+
Historia

Keskiviikkona on kulunut tasan 110 vuotta siitä, kun ensimmäiset suomalaiset saapuivat jääkärikoulutukseen Saksan Lockstedtiin.

Elettiin helmikuun 25. päivää vuonna 1915. Ensimmäinen maailmansota oli syttynyt puolisen vuotta aikaisemmin. Suomi oli osa Venäjän keisarikuntaa.

Syy sille, miksi suomalaisia nuoria miehiä alkoi saapua satamäärin Saksaan, liittyi ajanjaksoon, jonka tunnemme nimellä toinen sortokausi.

Venäjä pyrki kaventamaan Suomen autonomista asemaa. Syyskuussa 1914 Venäjän tsaari Nikolai II oli vahvistanut suuren venäläistämisohjelman, jossa Suomen itsemääräämisoikeus käytännössä päätettiin hävittää. Venäjä halusi tehdä Suomesta keskusvallan alla olevan venäläisen maakunnan.

Suomessa se herätti suuttumusta ja laajaa vastustusta. 1800-luvulla herännyt kansallisuusaate sai taas yhden kierroksen lisää tuulta alleen. Mielialat kääntyivät vahvasti venäläisvastaisiksi.

Marraskuussa 1914 Helsingin Ostrabotnialla pidettiin kokous, jossa päätettiin irrottaa Suomi Venäjän vallan alta voimakeinoin. Sitä varten tarvittiin sotakoulutusta ja aseita. Suomessa sellaisen järjestäminen ei onnistunut, sillä vastavallankumouksellisia hankkeita valvottiin tarkasti.

Suomalaiset itsenäisyysmieliset kääntyivät Saksan puoleen. Olivathan saksalaiset ja venäläiset ensimmäisessä maailmansodassa keskenään vihollisia.

jääkäriliike
Jääkärijoukot valmistautuvat sisällissodan voitonparaatiin vuonna 1918. KUVA: Museovirasto

Salaisessa operaatiossa Suomesta värvättiin noin parituhatta miestä sotilaskoulutukseen Saksaan.

Koulutukseen lähtijöitä oli kaikista yhteiskuntaluokista eri puolilta maata. Oli ylioppilaita ja työläisiä, maanviljelijöiden poikia ja herrojen jälkeläisiä. Suhteellisesti eniten lähtijöitä oli Pohjanmaalta.

Hankkeeseen liittyi paljon riskejä. Poliittisesti jännitteisessä tilanteessa venäläisviranomaisten vainu oli herkässä. Aina oli mahdollista, että joku käräyttäisi koko suunnitelman.

Miehiä värvättiin luotettaviksi ja isänmaallisiksi arvelluista nuorukaisista. Moni lähti mukaan oletettavasti nuoruuden innosta, toisille se tarjosi elämässä suunnan, johon tarttua, kun muuta ei ollut.

Jääkäriliike perustui laajoihin verkostoihin, jotka onnistuivat toimimaan pääosin salaisesti. Isossa roolissa olivat porvallisten puolueiden edustajat, myös maalaisliittolaiset. Myös sosiaalidemokraattien piiristä löytyi jonkin verran tukea itsenäisyystaistelulle.

Sotilaskoulutukseen lähtevät nuoret miehet kulkivat eri puolille Suomea perustetuilta etapeilta toisille, lopulta Ruotsiin ja sitä kautta Saksaan. Moni meni hiihtäen Merenkurkun yli.

Osa jäi vangeiksi. Heitä kutsuttiin nimellä kalterijääkärit. 78 vangeiksi joutuneiden joukossa olivat muun muassa sittemmin kenraaliksi ja puolustusvoimien komentajaksi noussut Aarne Sihvo, Lapuanliikkeen johtaja Vihtori Kosola sekä maalaisliittolainen poliitikko ja päätoimittaja Artturi Leinonen.

Saksassa saatu koulutus oli ankara. Sekalaisesta miesjoukosta koulittiin ammattisotilaita. Kuri oli tiukka.

Toukokuussa 1916 suomalaisista muodostettiin Preussin Kuninkaallinen Jääkäripataljoona 27.

Ensimmäisen maailmansodan tyrskyissä he joutuivat myös tositoimiin Latvian rintamalla.

Kotiinpaluun aika koitti talvella 1918. Suomi oli itsenäistynyt joulukuussa 1917 ja maassa riehui nyt sisällissota.

Suomalaisten jääkäreiden pääjoukko saapui Vaasaan 25. helmikuuta 1918. Jääkäreiden Saksaan saapumisen ja Suomeen palaamisen vuosipäivä on siis sattumalta sama 25. helmikuuta.

jääkäriliike
Haavoittunut jääkäri kertoo sotakokemuksistaan Kaisaniemen ravintolan luona Helsingissä vappuaamuna 1.5.1918. KUVA: Museovirasto

Jääkärit osallistuivat sisällissotaan valkoisten puolella. Määrällisesti heitä oli noin 1 200. Iso osa jääkäreistä jäi vapaaehtoisesti eri teille Saksaan.

Sisällissodassa jääkäreiden rooli oli merkittävä. Kokeneet ja koulutetut sotilaat pystyivät johtamaan taistelijoita ammattimaisemmalla otteella. Sisällissota päättyi valkoisen puolen voittoon.

1920- ja 1930-luvuilla jääkärit olivat merkittävässä roolissa, kun Suomen Puolustusvoimia rakennettiin ja kehitettiin. Talvi- ja jatkosotaan heistä osallistui noin 700, nyt upseereina ja ylimpinä komentajina.

Osa jääkäreistä taisteli myös Lapin sodassa entistä kouluttajamaataan Saksaa vastaan.

Valkoisella puolella jääkäreitä on tavattu muistella kansallisina sankareina, jotka varmistivat Suomen itsenäisyyden. Eikä jääkäreiden merkittävyyttä suomalaiselle puolustukselle voida kiistää.

Suhde jääkäreihin on kuitenkin ollut Suomessa osin ristiriitainen. Moni aikalainen suomalaismielinen ei kannattanut toimintaa, jossa vallanpitäjiä vastaan noustiin laittomin keinoin.

Jääkäreiden rooli sisällissodassa ja etenkin sen jälkeisissä kostotoimenpiteissä jätti jälkeensä syviä haavoja varsinkin hävinneen osapuolen mutta myös koko kansakunnan muistiin.

Erimielisyyttä riitti myös Venäjän armeijassa koulutuksensa hankkineen ja palvelleen Suomen armeijan ylipäällikön G. G. E. Mannerheimin kanssa.

Lue myös

Stubb ja Orpo peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen

Pääministeri Petteri Orpon mukaan tärkeintä olisi, että iskut ja mahdolliset vastaiskut saataisiin pysäytettyä mahdollisimman nopeasti.
28.2.2026 15:36

Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin

Venäjä tuomitsi lauantaina Yhdysvaltojen ja Israelin iskut Iraniin ja kutsui niitä ”vaaralliseksi seikkailuksi”....
28.2.2026 15:03

Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista myös Qatariin ja Arabiemiraatteihin

Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista Qatariin ja Arabiemiraatteihin Lähi-idän tilanteen kiristymisen vuoksi. Ohjeistusta...
28.2.2026 14:53

Aihetunnisteet

ensimmäinen maailmansota Historia jääkäriliike sisällissota vuoden 1918 sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Tutkimus: Superikääntyjien aivoilla on erityinen kyky
Uutiset | 27.2.2026 22:07
Kaikkonen jyrähtää hallitukselle: Työttömyysturvan suojaosa pitää palauttaa pikaisesti
Uutiset | 27.2.2026 18:18
Ranska: Naurettava provokaatio – ”Varsinkin jos juurisyy on venäläinen”
Uutiset | 27.2.2026 18:38
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Vanhusten yöhälytyksiä ei kuultu Attendon hoivakodissa Espoossa yli vuoteen, kertoo Iltalehti
Uutiset | 27.2.2026 18:30
Poliisi: Useat ihmiset potkivat ja hakkasivat 16-vuotiaan sairaalakuntoon Kurikan Jalasjärvellä
Uutiset | 27.2.2026 14:50
Herola rynni historialliseen voittoon – ”En olisi uskonut”
Uutiset | 27.2.2026 18:23
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tutkimus: Uusi lääke auttoi potilaita laihtumaan jopa kahdeksan prosenttia kehonpainostaan
Uutiset | 26.2.2026 21:21
Tutkimus: Monilla työpaikoilla uusia rajoituksia etätyön tekemiseen
Uutiset | 26.2.2026 8:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32

Uusimmat

Stubb ja Orpo peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen
Uutiset | 28.2.2026 15:36
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista myös Qatariin ja Arabiemiraatteihin
Uutiset | 28.2.2026 14:53
Seteleitä kuljettanut sotilasrahtikone syöksyi maahan Boliviassa
Uutiset | 28.2.2026 14:14
Keskustan Siponen hakee jatkokautta eduskunnassa – ”Koko maan elinvoima tuottaa myös turvallisuutta”
Uutiset | 28.2.2026 13:39
Israelin yleisradioyhtiö: Iraniin tehtyjen iskujen kohteina olivat myös maan ylin johtaja ja presidentti
Uutiset | 28.2.2026 13:23
Poliisi tutkii tappoa Espoossa
Uutiset | 28.2.2026 13:12
Iranilla on aiempaa paremmat mahdollisuudet vastata Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin, sanoo asiantuntija
Uutiset | 28.2.2026 12:53
Finnair perunut lentoja Dubaihin ja Dohaan
Uutiset | 28.2.2026 12:23
Iran vastasi Yhdysvaltojen ja Israelin iskuihin laajasti Lähi-idässä – sanoi antavansa ”opetuksen” Israelille ja Yhdysvalloille
Uutiset | 28.2.2026 11:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51
Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb ja Orpo peräänkuuluttivat diplomatiaa Iran-iskujen jälkeen
Uutiset | 28.2.2026 15:36
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustamista myös Qatariin ja Arabiemiraatteihin
Uutiset | 28.2.2026 14:53
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla
Mielipide | 27.2.2026 13:28
Lukijalta: Kutsumusammatti hukutetaan byrokratiaan?
Mielipide | 27.2.2026 10:13
Lukijalta: Maakuntaliittoja ei saa lakkauttaa
Mielipide | 27.2.2026 10:06
Lukijalta: Vinkkini valtaapitäville
Mielipide | 27.2.2026 9:59
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Keskustassa pitäisi nyt noudattaa Matti Vanhasen neuvoa
Mielipide | 26.2.2026 12:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Keskustanuoret: Hedelmöityshoitojen saatavuutta parannettava
Uutiset | 25.2.2026 10:40
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste