Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa

24.6.2026 12:54
Lue lisää 
Historia
Kenraali Carl Gustaf Emil Mannerheim tervehtii Suomeen saapuneita jääkäreitä Vaasan torilla 26.2.1918. (Kuva: Museovirasto/Karl Johan Borlin)

Historia | Nuoret miehet aloittivat salaisen operaation, kun Venäjä päätti tehdä Suomesta pelkän maakunnan

Ensimmäiset suomalaiset saapuivat jääkärikoulutukseen Saksaan tasan 110 vuotta sitten.
Samuli Vänttilä 25.2.2025 21:45, muokattu 27.2.2025 8:21
a– a+
Historia

Keskiviikkona on kulunut tasan 110 vuotta siitä, kun ensimmäiset suomalaiset saapuivat jääkärikoulutukseen Saksan Lockstedtiin.

Elettiin helmikuun 25. päivää vuonna 1915. Ensimmäinen maailmansota oli syttynyt puolisen vuotta aikaisemmin. Suomi oli osa Venäjän keisarikuntaa.

Syy sille, miksi suomalaisia nuoria miehiä alkoi saapua satamäärin Saksaan, liittyi ajanjaksoon, jonka tunnemme nimellä toinen sortokausi.

Venäjä pyrki kaventamaan Suomen autonomista asemaa. Syyskuussa 1914 Venäjän tsaari Nikolai II oli vahvistanut suuren venäläistämisohjelman, jossa Suomen itsemääräämisoikeus käytännössä päätettiin hävittää. Venäjä halusi tehdä Suomesta keskusvallan alla olevan venäläisen maakunnan.

Suomessa se herätti suuttumusta ja laajaa vastustusta. 1800-luvulla herännyt kansallisuusaate sai taas yhden kierroksen lisää tuulta alleen. Mielialat kääntyivät vahvasti venäläisvastaisiksi.

Marraskuussa 1914 Helsingin Ostrabotnialla pidettiin kokous, jossa päätettiin irrottaa Suomi Venäjän vallan alta voimakeinoin. Sitä varten tarvittiin sotakoulutusta ja aseita. Suomessa sellaisen järjestäminen ei onnistunut, sillä vastavallankumouksellisia hankkeita valvottiin tarkasti.

Suomalaiset itsenäisyysmieliset kääntyivät Saksan puoleen. Olivathan saksalaiset ja venäläiset ensimmäisessä maailmansodassa keskenään vihollisia.

jääkäriliike
Jääkärijoukot valmistautuvat sisällissodan voitonparaatiin vuonna 1918. KUVA: Museovirasto

Salaisessa operaatiossa Suomesta värvättiin noin parituhatta miestä sotilaskoulutukseen Saksaan.

Koulutukseen lähtijöitä oli kaikista yhteiskuntaluokista eri puolilta maata. Oli ylioppilaita ja työläisiä, maanviljelijöiden poikia ja herrojen jälkeläisiä. Suhteellisesti eniten lähtijöitä oli Pohjanmaalta.

Hankkeeseen liittyi paljon riskejä. Poliittisesti jännitteisessä tilanteessa venäläisviranomaisten vainu oli herkässä. Aina oli mahdollista, että joku käräyttäisi koko suunnitelman.

Miehiä värvättiin luotettaviksi ja isänmaallisiksi arvelluista nuorukaisista. Moni lähti mukaan oletettavasti nuoruuden innosta, toisille se tarjosi elämässä suunnan, johon tarttua, kun muuta ei ollut.

Jääkäriliike perustui laajoihin verkostoihin, jotka onnistuivat toimimaan pääosin salaisesti. Isossa roolissa olivat porvallisten puolueiden edustajat, myös maalaisliittolaiset. Myös sosiaalidemokraattien piiristä löytyi jonkin verran tukea itsenäisyystaistelulle.

Sotilaskoulutukseen lähtevät nuoret miehet kulkivat eri puolille Suomea perustetuilta etapeilta toisille, lopulta Ruotsiin ja sitä kautta Saksaan. Moni meni hiihtäen Merenkurkun yli.

Osa jäi vangeiksi. Heitä kutsuttiin nimellä kalterijääkärit. 78 vangeiksi joutuneiden joukossa olivat muun muassa sittemmin kenraaliksi ja puolustusvoimien komentajaksi noussut Aarne Sihvo, Lapuanliikkeen johtaja Vihtori Kosola sekä maalaisliittolainen poliitikko ja päätoimittaja Artturi Leinonen.

Saksassa saatu koulutus oli ankara. Sekalaisesta miesjoukosta koulittiin ammattisotilaita. Kuri oli tiukka.

Toukokuussa 1916 suomalaisista muodostettiin Preussin Kuninkaallinen Jääkäripataljoona 27.

Ensimmäisen maailmansodan tyrskyissä he joutuivat myös tositoimiin Latvian rintamalla.

Kotiinpaluun aika koitti talvella 1918. Suomi oli itsenäistynyt joulukuussa 1917 ja maassa riehui nyt sisällissota.

Suomalaisten jääkäreiden pääjoukko saapui Vaasaan 25. helmikuuta 1918. Jääkäreiden Saksaan saapumisen ja Suomeen palaamisen vuosipäivä on siis sattumalta sama 25. helmikuuta.

jääkäriliike
Haavoittunut jääkäri kertoo sotakokemuksistaan Kaisaniemen ravintolan luona Helsingissä vappuaamuna 1.5.1918. KUVA: Museovirasto

Jääkärit osallistuivat sisällissotaan valkoisten puolella. Määrällisesti heitä oli noin 1 200. Iso osa jääkäreistä jäi vapaaehtoisesti eri teille Saksaan.

Sisällissodassa jääkäreiden rooli oli merkittävä. Kokeneet ja koulutetut sotilaat pystyivät johtamaan taistelijoita ammattimaisemmalla otteella. Sisällissota päättyi valkoisen puolen voittoon.

1920- ja 1930-luvuilla jääkärit olivat merkittävässä roolissa, kun Suomen Puolustusvoimia rakennettiin ja kehitettiin. Talvi- ja jatkosotaan heistä osallistui noin 700, nyt upseereina ja ylimpinä komentajina.

Osa jääkäreistä taisteli myös Lapin sodassa entistä kouluttajamaataan Saksaa vastaan.

Valkoisella puolella jääkäreitä on tavattu muistella kansallisina sankareina, jotka varmistivat Suomen itsenäisyyden. Eikä jääkäreiden merkittävyyttä suomalaiselle puolustukselle voida kiistää.

Suhde jääkäreihin on kuitenkin ollut Suomessa osin ristiriitainen. Moni aikalainen suomalaismielinen ei kannattanut toimintaa, jossa vallanpitäjiä vastaan noustiin laittomin keinoin.

Jääkäreiden rooli sisällissodassa ja etenkin sen jälkeisissä kostotoimenpiteissä jätti jälkeensä syviä haavoja varsinkin hävinneen osapuolen mutta myös koko kansakunnan muistiin.

Erimielisyyttä riitti myös Venäjän armeijassa koulutuksensa hankkineen ja palvelleen Suomen armeijan ylipäällikön G. G. E. Mannerheimin kanssa.

Lue myös

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?

Toimitusministeristölläkin voitaisiin kitkutella vaaleihin asti, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
24.6.2026 13:45

Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa

Keskustan kainuulainen kansanedustaja Tuomas Kettunen kertoo tyrmistyneensä Maahanmuuttoviraston Kuhmon toimipisteen lakkauttamisuhasta. Kuhmon ohella...
24.6.2026 12:54

Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana

Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus viime kuussa alkaneen epidemian aikana. Virus on todettu...
24.6.2026 12:47

Aihetunnisteet

ensimmäinen maailmansota Historia jääkäriliike sisällissota vuoden 1918 sota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Valtio suunnittelee luopuvansa useista kansallispuistojen kiinteistöistä
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen neuvottelut jatkuvat ensi viikolla
Uutiset | 24.6.2026 12:06
Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna
Uutiset | 24.6.2026 12:00
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
KEHA-keskus irtisanoo yli 70 henkeä, syynä valtion säästöohjelma
Uutiset | 24.6.2026 9:42
Tutkimus: Lähes kaikkien eduskuntapuolueiden maine heikolla tasolla
Uutiset | 24.6.2026 9:29
Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste