Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia
Suomen Maaseudun Puolueen puheenjohtaja, kansanedustaja Veikko Vennamo näyttää voitonmerkkiä valokuvaajille 31. lokakuuta 1972 saapuessaan autollaan eduskuntaan kuulemaan puhemiesneuvoston päätöstä kurinpitotoimenpiteistä. Rangaistuksena istuntokäytäntöjä rikkonut Vennamo sai kahden viikon "porttikiellon" eduskuntaan. (Kuva: Lehtikuva/Jorma Pouta/Suomenmaan Arkisto)

Historia | Konkurssi kaatoi perussuomalaisten edeltäjän 30 vuotta sitten – oppi-isän kanssa oli kahnausta monella tasolla

Suomen Maaseudun Puolue onnistui tekemään kovat tulokset vuosien 1970, 1972 ja 1983 vaaleissa, mutta kuihtui lopulta pois puoluekartalta
Lauri Heikkilä 17.5.2025 19:00, muokattu 16.5.2025 17:14
a– a+
Historia

Vaalikausi 1991–1995 oli tuulinen. Neuvostoliitto hajosi ja Suomi päätti Euroopan unioniin liittymisestä. Lama ja idänkaupan romahtaminen muuttivat Suomen talousasentoja ennen EU-jäsenyyttä.

Kotimaan politiikassa tapahtui murroksia, kun keskustan vaalivoitto katkaisi SDP:n pitkän kauden suurimpana eduskuntapuolueena, ja vanhojen pohjalle perustettiin uusia puolueita. Laitavasemmisto oli yhdistynyt 1990 vasemmistoliitoksi, pienpuoluekentällä puolueita perustettiin etenkin EU-kysymyksen takia, unionia vastustamaan.

Kuolinkorinoissaan laahusti puoluekentän entinen villi kortti, Veikko Vennamon 1950-luvulla perustama Suomen Maaseudun Puolue eli SMP.

SMP oli tullut Suomen politiikkaan jyrinällä vuoden 1970 eduskuntavaaleissa nousten yhden edustajan (Vennamo) ryhmästä 18-jäseniseksi eduskuntaryhmäksi. SMP:n onnistui pitää paikat vielä vuoden 1972 vaaleissakin.

1975 tulos oli puoluehajaannuksen jäljiltä vaatimaton kaksi kansanedustajaa. Kohtalainen nousu tuli jo seuraavissa vaaleissa, ja 1983 SMP nousi jo aiemman suuruutensa tuntumaan 17 kansanedustajalla Pekka Vennamon (edellisen poika) johdolla. Muutamissa seuraavissa vaaleissa tuli tasaista tappiota.

Protestiluonteestaan huolimatta SMP pääsi jopa kahteen hallitukseen Pekka Vennamon kaudella. 1983–1987 SMP oli mukana Sorsan IV hallituksessa ja 1987–1990 Holkerin hallituksessa. Kalevi Sorsa (sd.) johti punamultahallitusta ja Harri Holkeri (kok.) sinipunaa. Maaseutupopulistit kelpasivat kumpaankin pohjaan, mutta lähtivät 1990 Holkerin hallituksesta kansaneläkekysymyksen takia. Tulkinnasta riippuen SMP joko lähti itse tai ajettiin ulos hallituksesta.

30 vuotta sitten SMP hakeutui konkurssiin ja lakkasi olemasta puolueena. Virallisesti SMP poistui puoluerekisteristä vasta 2003.

Pekka Vennamo nousi SMP:n johtoon isänsä Veikon jälkeen ja vei puolueen jopa hallitusvastuuseen. Vennamon perheen merkitystä puolueelle kuvaa kilpailijoiden antama SMP-lyhenteen irvailumuoto ”Sirkka, minä ja Pekka”. Sirkka Vennamo, Veikon vaimo ja Pekan äiti, oli tärkeä taustavaikuttaja, jonka kynästä lähti useampi Veikko Vennamon iskulause. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Kaudella 1991–1995 SMP oli oppositiossa ja sisäisten ristiriitojen kyllästämä. Seitsemän hengen eduskuntaryhmä kutistui kauden mittaan kolmen hengen ryhmäksi.

Vuonna 1993 puolueen entinen puheenjohtaja Heikki Riihijärvi perusti oman eduskuntaryhmänsä ja seuraavana vuonna saman tekivät kansanedustajat Hannu Suhonen ja Tina Mäkelä. Tunnettu poliisikansanedustaja ja kovan äänimäärän kerännyt Sulo Aittoniemi loikkasi 1994 keskustan eduskuntaryhmään.

Erityisesti erimielisyyksiä aiheutti, ja muita ristiriitoja korosti, kysymys Suomen jäsenyydestä Euroopan unionissa, silloin vielä Euroopan yhteisössä EY:ssä.

Pääosin SMP:n kannattajat vastustivat jäsenyyttä, mutta aktiivipolitiitikoissa oli jäsenyyden kannattajiakin. Tunnetuin EU:n puolustaja oli itse Veikko Vennamo, vaikkakin hän lausui suoria kantojaan enimmäkseen kulisseissa. Helsingin Sanomille hän totesi 80-vuotishaastattelussaan kesäkuussa 1993, että EY-jäsenhakemus kannatti tehdä. Ahon hallitus oli jättänyt hakemuksen maaliskuussa 1992.

– Aina pitää neuvotella, jotta nähdään, mitkä ehdot saadaan. Mutta pitää olla ryhtiä. Pitää lähteä siitä, että EY tarvitsee meitä eikä suinkaan että me armosta pääsemme sinne.

EY:n luonteestakin konkari kertoi analyysinsa lehdelle.

– Iso raha ja suuret poliittiset pelurit kuvittelevat, että EY:stä tulee imperiumi. Se on menneisyyttä. Kansallisvaltio säilyy. Tulee eurooppalainen yhteistyö, ja samalla myös henkinen ja valtiollinen itsenäisyys säilyy.

SMP:n puoluesihteerinä tuolloin toiminut Timo Soini on myöhemmin muistellut, että Vennamon puolueen valtavirrasta eroavan kannan takana oli turvallisuuspoliittinen ajattelu. Soini itse ei nähnyt EU-kysymystä siinä valossa.

Vennamon tietoinen tavoite viedä Suomi lännen leiriin, kun taas suurin osa muusta puolueesta korosti itsenäisyyttä.

Nuorempi Vennamo, Pekka Vennamo, on muistellut SMP:n pääosin ajaneen EU-kehitystä.

– Me tuimme ripeää menoa Euroopan yhteisöihin, olimme avoimia maahanmuuttajille, Vennamo vertaili SMP:ta ja tämän perillistä perussuomalaisia Ilta-Sanomien haastattelussa vuonna 2014.

Neuvoa-antava EU-kansanäänestys järjestettiin lokakuussa 1994. Sen pohjalta eduskunnan enemmistö päätyi äänestämään unioniin liittymisen puolesta, ja 1. tammikuuta 1995 alkaen Suomi on ollut EU:n jäsen.

Raimo Vistbacka ja Timo Soini olivat merkittäviä hahmoja sekä SMP:n kuihtumisen vuosina että perussuomalaisten myöhemmässä nousussa. Vistbacka ja Soini perussuomalaisten puoluekokouksessa Turussa vuonna 2015. (Kuva: LEHTIKUVA / Jussi Nukari)

Vuoden 1995 eduskuntavaalit olivat SMP:lle vaikeat. Maaliskuussa pidetyissä vaaleissa puolue sai pidettyä vain yhden paikan. Siihenkään puolueen omat rahkeet eivät olisi ehkä riittäneet, mutta puolueen puheenjohtaja Raimo Vistbacka sai pidettyä paikkansa Vaasan vaalipiirissä kokoomuksen kanssa solmitun vaaliliiton avulla.

EU-kriittiset äänet hajautuivat vaaleissa, ja esimerkiksi Vapaan Suomen Liiton on epäilty vieneen useita SMP:n äänestäjiä. Vapaan Suomen Liitto ja sen seuraajat eivät ole koskaan saaneet kansanedustajia.

Kansanedustajien määrän romahtaminen romahdutti myös puoluetuen.

Ongelmien setvimistä eivät helpottaneet myöskään tulehtuneet henkilövälit. Etenkin Veikko Vennamon ja puoluejohdon välit olivat kireät.

SMP:n omaisuus oli erilaisissa säätiöissä ja yhtiöissä, ja vanha Vennamo hääri vielä kiinteistöomaisuutta hallinneen SMP:n Tukisäätiön johdossa. Lehtiyhtiö Pientalonpoika Oy oli velkaa maksukyvyttömälle puolueelle, puolueella oli velkaa ulkopuolisilta säätiöiltä ja lehtiyhtiöiltä, ja verottajakin vaati verovelkojen maksua.

Päivälleen 30 vuotta sitten, keskiviikkona 17. toukokuuta 1995 puoluehallitus päätti hakea SMP:n konkurssiin.

Syytöksiä oli koko prosessin ajan lennellyt suunnasta toiseen. Veikko Vennamo ei arvostanut 1990-luvun alun puoluejohtoa ollenkaan, eivätkä nämä onnistuneet vetoamaan kansaankaan kuten Vennamot aikanaan.

Puoluejohto piti pääsyyllisenä 1990-luvun alun hallinto- ja talouspäällikkö Hannu Suhosta, Veikko Vennamo Vistbackaa. Vistbackan mielestä konkurssin siemenet oli kylvetty Pekka Vennamon, Heikki Riihijärven ja Tina Mäkelän puheenjohtajakausilla 1980-luvun lopulla ja 1990-luvun alussa.

SMP:n perilliseksi perustettiin perussuomalaiset. Puolue pääsi puoluerekisteriin lokakuussa 1995. Sillä on siitä lähtien ollut edustus eduskunnassa, kun SMP:n kansanedustaja Vistbacka perusti SMP:n eduskuntaryhmän tilalle perussuomalaisten eduskuntaryhmän.

Timo Soini nosti puolueen suurten joukkoon vuoden 2011 eduskuntavaaleissa. Puolue on noussut hallitukseen eduskuntavaalien 2015 ja 2023 jälkeen. Vuoden 2017 puoluehajaannuksen yhteydessä vennamolais-soinilaiset jättivät puolueen, ja siitä lähtien perussuomalaisia on luotsannut jyrkän maahanmuuttokriittinen siipi.

Lähteitä

Vennamo: mies ja hänen puolueensa. Helsinki: Art House, 2018

Yleisradio 24.3.2018

MTV 28.8.2018

Helsingin Sanomat 11.6.1993

Ilta-Sanomat 7.11.2014

Lue myös

"Kuka haluaa olla häviäjä?" – Vihreä siirtymä saattaa pilata saavutuksensa, jos se ei ole reilu

Vihreämpään yhteiskuntaan -tilaisuudessa visioitiin tulevaisuuden kestävää yhteiskuntaa
21.6.2025 12:00

Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?

Puolustuksen lisämiljardit eivät saisi valua vain amerikkalaisille ja israelilaisille asekauppiaille, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
21.6.2025 8:00

Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen

Sauna kuuluu suomalaiseen juhannukseen. Olipa sitten sateinen, kylmä tai heleän kesäinen päivä, löylyt...
20.6.2025 21:15

Aihetunnisteet

Historia Perussuomalaiset poliittinen historia puolueet Suomen Maaseudun Puolue Veikko Vennamo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Tutkijan mukaan Purran avustajan kommenteilla työttömien työvelvoitteesta ei ole perusteita
Uutiset | 19.6.2025 14:57
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23
Putinilta kysyttiin Zelenskyistä: ”Herran tähden”
Uutiset | 19.6.2025 7:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Uusimmat

”Kuka haluaa olla häviäjä?” – Vihreä siirtymä saattaa pilata saavutuksensa, jos se ei ole reilu
Uutiset | 21.6.2025 12:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Meppi nimeää Euroopan sisäisiä haasteita, joista ei puhuta tarpeeksi – ”Jotain sieltä on tulossa”
Uutiset | 20.6.2025 9:02
Venäjän talousministeri varoitti: Talous on taantuman partaalla
Uutiset | 19.6.2025 18:40
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23
Tiesitkö? Monet grilliherkut voivat olla koiralle kohtalokkaita
Uutiset | 19.6.2025 18:00
MTV: EU-säännöt vaativat Suomelta 6–10 miljardin lisäsopeutusta ensi vaalikaudella
Uutiset | 19.6.2025 17:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Kuka haluaa olla häviäjä?” – Vihreä siirtymä saattaa pilata saavutuksensa, jos se ei ole reilu
Uutiset | 21.6.2025 12:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Rautavaara olisi huippupaikka matemaattis-luonnontieteelliselle lukiolle
Mielipide | 19.6.2025 10:21
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste