Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa

5.2.2023 8:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Etlan Aki Kangasharju arvioi, että pakotteet vaikuttavat Venäjän talouteen vasta aikaa myöten. (Kuva: Hanna Matikainen / Lehtikuva)

Etlan Kangasharju: Pakotteet eivät muuta sodan kulkua tässä ja nyt – "Ruuvi kiristyy pikku hiljaa enemmän ja enemmän"

STT - Antti Autio 25.2.2022 13:57, muokattu 25.2.2022 14:21
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Ukrainan sota

Arvopaperi- ja energiamarkkinat ovat rauhoittuneet tänään eilisen sekasorron jälkeen. Katseet kääntyvätkin siihen, miten tuoreet pakotteet vaikuttavat Venäjän talouteen.

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan toimitusjohtaja Aki Kangasharju arvioi, että pakotteet vaikuttavat aikaa myöten, mutta ne eivät muuta Ukrainassa käytävän sodan kulkua tässä ja nyt.

–  Venäjä tiesi, että pakotteita tulee, ja se on valmiina ne kestämään. Aikaa myöten nähdään, miten ne raunioittavat Venäjän taloutta, hän sanoo.

EU:n ja Yhdysvaltain pakotteisiin kuuluu muun muassa huipputekniikan vientikielto, joka koskee muun muassa öljynjalostamojen päivittämiseen tarvittavien varusteiden ja teknologian sekä lentokoneiden osien vientiä Venäjälle.

Esimerkiksi lentoyhtiö Aeroflotin laivasto koostuu lähes yksinomaan eurooppalaisista Airbuseista ja yhdysvaltalaisista Boeingeista. Yhtiöllä on verkkosivujensa mukaan vain yhdeksän venäläisvalmisteista lyhyen matkan Suhoi Superjet -konetta.

Useiden muidenkin venäläisten lentoyhtiöiden laivastot koostuvat länsimaisista koneista. Jos länsivalmisteiset koneet jäävät maahan varaosien puutteessa, vaikutukset laajan maan talouteen ovat suuria.

–  Kun osat rikkoutuvat, kuluvat ja vanhenevat, niin tavallaan ruuvi kiristyy pikku hiljaa enemmän ja enemmän, Kangasharju kuvaa.

EU-komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin mukaan EU:n pakotteiden kohteena on 70 prosenttia Venäjän pankkisektorista. Pakotteiden kohteena on myös Venäjän valtio-omisteisia yhtiöitä.

Samalla EU asettaa rajoja venäläisten mahdollisuuksiin tehdä suuria talletuksia EU-pankkeihin, millä pyritään iskemään erityisesti Venäjän eliittiin. Venäjää ei kuitenkaan suljettu tässä vaiheessa pois kansainvälisestä maksujärjestelmästä Swiftistä.

–  Kyllähän siellä rahakuviot vaikeammaksi menevät, ja ilman muuta sillä on vaikutusta, Kangasharju sanoo.

Venäjän presidentti Vladimir Putin on kuitenkin kerännyt jo ennalta valtavan sotakassan öljyrahastojen muodossa. Kangasharju mukaan on mahdotonta tietää, kuinka kauan varat riittävät, mutta pitkään siinä joka tapauksessa menee.

–  Kansa kärsii, mutta kansa on tiukan kontrollin alla ja pidetään voimalla hiljaisena, hän huomauttaa.

Kangasharju pohtii myös vaihtoehtoa, että öljyrahaa olisi jäädytetyillä tileillä länsimaissa.

Kansainväliset öljymarkkinat ovat pelanneet Putinin pussiin, sillä raakaöljyn hinta on noussut voimakkaasti. EU ei ole asettanut suoria pakotteita venäläiselle öljylle, maakaasulle eikä sähkölle.

Pohjanmeren Brent-viitelaadun ja halvemman venäläisen viitelaadun Uralsin hintaero on kuitenkin Nesteen mukaan kasvanut viime päivinä. Brentin hinta oli tänään noin kello 13.15 alle 99 dollaria tynnyriltä, ilmenee oilprice.com-sivustolta. Aamulla hinta kävi yli 100 dollarissa.

Venäjällä superrikkaat menettivät torstaina miljardeja, kun Moskovan pörssin RTS-indeksi romahti lähes 40 prosenttia. Talousuutistoimisto Bloombergin mukaan Venäjän oligarkkien omaisuus supistui yhdessä päivässä 39 miljardia dollaria (35 miljardia euroa).

Perjantai on tuonut osan varallisuudesta takaisin, sillä Moskovan pörssi oli iltapäivällä 17 prosentin nousussa.

Myös muualla Euroopassa pörssit ovat palautumassa torstain sukelluksestaan. Lontoon pörssin FTSE 100 -indeksi oli iltapäivällä 2,3 prosentin, Frankfurtin pörssin DAX-indeksi 1,2 prosentin ja Pariisin pörssin CAC 40 -indeksi 1,5 prosentin nousussa.

Helsingin pörssin OMXH-yleisindeksi oli edennyt 3,1 prosenttia.

Lue myös

Kaupan alan työriita ei vielä ratkennut, lakot uhkaavat torstaina

Satamien työriidan sovittelussa ei edistytty tänään.
6.2.2023 19:44

Turkkia ja Syyriaa runteli voimakkain maanjäristys liki vuosisataan, kuolleita ainakin 2 300

Järistysalueella kokonaisia kaupunginosia on täysin raunioina. ”Luulimme, että maailmanloppu on tullut”.
6.2.2023 19:15

YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – "Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa"

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres varoitti puheessaan maanantaina, että hän pelkää Ukrainan sodan kiihtymisen...
6.2.2023 18:14
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

kangasharju pakotteet talous venäjä

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uusimmat

Kaupan alan työriita ei vielä ratkennut, lakot uhkaavat torstaina
Uutiset | 6.2.2023 19:44
Turkkia ja Syyriaa runteli voimakkain maanjäristys liki vuosisataan, kuolleita ainakin 2 300
Uutiset | 6.2.2023 19:15
YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – ”Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa”
Uutiset | 6.2.2023 18:14
Kirkon Ulkomaanapu myöntää 200 000 euroa maanjäristyksestä kärsineeseen Syyriaan
Uutiset | 6.2.2023 18:05
Norjan hallitus kaavailee liki seitsemän miljardin euron apupakettia Ukrainalle
Uutiset | 6.2.2023 17:32
Sampsa Katajasta tehtiin häirintäilmoitus, luopuu eduskuntavaaliehdokkuudesta – kiistää olleensa päihtynyt
Uutiset | 6.2.2023 17:24
”Aluevaltuustoissa ei pidä panikoitua” – Palvelut eivät jää tuottamatta rahan puutteen vuoksi, sanoo sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi
Uutiset | 6.2.2023 17:21
Tytti Tuppurainen Brysselissä muhivista suunnitelmista: ”Voi johtaa eräänlaiseen suunnitelmatalouteen”
Uutiset | 6.2.2023 16:33
Vakoilupalloista on puhuttu päiviä, mutta miksi käyttää vanhaa keksintöä, kun satelliittejakin on?
Uutiset | 6.2.2023 14:32
Vauvalta murtui luita useaan otteeseen – isä tuomittiin vankeuteen törkeistä pahoinpitelyistä
Uutiset | 6.2.2023 13:28
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

EU-ero maksaa briteille satumaisia summia joka vuosi, eikä samaa hullutusta pitäisi kenenkään hautoa enää Suomessa
Pääkirjoitus | 3.2.2023 21:00
Pääministerin ennenaikaista eroa ei pitäisi kuitata kovin huolettomasti, sillä taustalla voi olla demokratiaa uhkaava todellisuus
Pääkirjoitus | 2.2.2023 21:00
Uusia Nato-himmeleitä ei kannata perustaa kovalla kiireellä ja poliittisella painostuksella
Pääkirjoitus | 1.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaupan alan työriita ei vielä ratkennut, lakot uhkaavat torstaina
Uutiset | 6.2.2023 19:44
Turkkia ja Syyriaa runteli voimakkain maanjäristys liki vuosisataan, kuolleita ainakin 2 300
Uutiset | 6.2.2023 19:15
YK:n pääsihteeri varoitti Ukrainan sodan kiihtymisestä – ”Silmät apposen auki kohti laajempaa sotaa”
Uutiset | 6.2.2023 18:14
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Olemmeko siirtymässä luokkayhteiskuntaan?
Mielipide | 6.2.2023 15:29
Pitäisikö opintolainojen koroille myöntää valtion ”korkotuki”?
Mielipide | 6.2.2023 13:45
Patologista meininkiä
Mielipide | 6.2.2023 13:38
Lapsilisä perhepoliittisena instrumenttina
Mielipide | 6.2.2023 13:22
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)