Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Eduskunta palaa töihin, hallitus kokoontuu budjettiriiheen

1.9.2026 3:05
Lue lisää 
Historia
Espanjan sisällissota muistetaan laajasta kansainvälisestä osanotosta. Kuvassa kuuluisa yhdysvaltalainen kirjailija Ernest Hemingway tasavaltalaisten riveissä marraskuussa 1938. (Kuva: Robert Capa, CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Espanjan sisällissodasta 90 vuotta – onko sodan veteraaneja vielä elossa?

Lauri Heikkilä 14.7.2026 22:20, muokattu 15.7.2026 17:25
a– a+
Historia

Espanjan sisällissodan alkamisesta tulee kuluneeksi 90 vuotta tulevana lauantaina.

Sodassa vasemmistolaiset ja liberaalit tasavaltalaiset taistelivat nationalistis-oikeistolaisia falangisteja vastaan. Falangistit voittivat, mikä johti 36 vuotta kestäneeseen kenraali Francisco Francon johtamaan diktatuuriin.

Sisällissodaksi sota oli hyvin kansainvälinen. Vasemmistolaisia aktivisteja ympäri maailman matkusti Espanjaan taistelemaan tasavaltalaisten riveissä ja natsi-Saksa lähetti joukkoja Francon puolelle.

Sodasta on jo erittäin pitkä aika, eli on syytä kysyä, onko sen veteraaneja vielä elossa.

Talvisota alkoi Suomessa reilu puoli vuotta sen jälkeen, kun Espanjan sisällissota oli päättynyt. Talvisodan veteraaneja elää tiettävästi enää kolme, ja nuorinkin heistä on kohta 107-vuotias. Suomenmaa kertoi heistä artikkelissaan huhtikuussa.

Jos oletetaan, että Espanjan sisällissodan nuorimmat taistelijat olivat 18-vuotiaita, nuorimman ikäluokan syntymävuosi on 1921. Sodan päättymispäivänä 1. huhtikuuta 1939 18-vuotispäiväänsä viettivät 1. huhtikuuta 1921 syntyneet nuoret.

Tällä perusteella Espanjassa taistelleiden pitäisi olla ainakin 105-vuotiaita. Ikä ei vielä ole mahdoton saavuttaa, Suomessakin elää tällä hetkellä sen ikäisiä ja sitä vanhempia miehiä. Tarkemmin sanottuna yksi 105-vuotias, kaksi 106-vuotiasta, yksi 107-vuotias ja yksi 108-vuotias.

Rivit harvenevat kovalla tahdilla, kun lähestytään 110 vuoden ikää. Vain yksi tuhannesta sata vuotta täyttävästä saavuttaa myös 110 vuoden iän. Suomessa ei tällä hetkellä elä ketään 110-vuotiasta, ei edes 109-vuotiasta.

Entä Espanjassa?

Falangistijoukkoja Espanjan sisällissodan aikana Saragossassa lokakuussa 1936. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Espanjassa elää 16 110-vuotiasta tai sitä vanhempaa asukasta. Heistä vanhin on pian 113-vuotias nainen, miehiä näistä vanhuksista on kaksi.

Näistä miehistä toinen on Espanjan sisällissodan veteraani.

Hän on 6. tammikuuta 1916 syntynyt eli 110 vuoden ja 188 päivän ikäinen Joan Escude i Farriol. Häntä vanhempi 111-vuotias mies ei ole sotaveteraani.

Farriol taisteli tasavaltalaisten riveissä. Hän oli pitkään huoltojoukoissa, kunnes Sabiñánigon taistelussa syksyllä 1937 Farriol oli mukana tasavaltalaisten voittoon päättyneessä hyökkäyksessä.

Segren taistelussa tammikuussa 1939 nationalistit voittivat ja Farriol pakeni monen muun tavoin maasta. Hän joutui Ranskassa internointileirille, ja palasi Espanjaan kesäkuussa, jolloin sota oli ollut ohi kaksi kuukautta.

Francon hallinnon aikana Farriol joutui suorittamaan asepalveluksen vuosina 1940–1942. Hän teki uransa kirjoituskoneiden korjaajana. Hän meni naimisiin 1945. Perheeseen syntyi kolme lasta, joista yksi kuoli pienenä.

Kaikkiaan Espanjan sisällissodan veteraaneja elää luultavasti kaksi.

Internetiä selaava löytää herkästi monenlaisia listoja sisällissodan veteraaneista, mutta ne ovat pääosin vanhentuneita tai huonosti lähteistettyjä.

Farriolin lisäksi Espanjan väestötietoja selvittäneet tutkijat ovat löytäneet 1919 syntyneen Faustino Oliveran. Tämä taisteli nationalistien riveissä. Vuonna 2008 hänestä poistettiin luoti, joka oli osunut mieheen 70 vuotta aiemmin.

Huomioitava kuitenkin on, että tiedoissa on epävarmuutta.

Espanjan sisällissodan tasavaltalaisjoukkoja joulukuussa 1937. (Kuva: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Espanjan sisällissotaa on sanottu toisen maailmansodan esinäytökseksi. Nykynäkökulmasta sitä voi pitää myös esinäytöksenä sille, millä tahdilla veteraanit poistuvat keskuudestamme.

Espanjan sisällissodan 1936–1939 veteraaneja elää kaksi, Suomen talvisodan veteraaneja 1939–1940 kolme. Nuorimmatkin toisen maailmansodan veteraanit ovat aivan pian satavuotiaita. Suomen nuorin veteraani-ikäluokka täyttää tänä vuonna sata.

Voidaan olettaa, että ennen vuotta 2030 prosentuaalisesti melkein kaikki toisen maailmansodan veteraanit ovat siirtyneet ajasta ikuisuuteen. Yksittäisiä veteraaneja tulee elämään 2030-luvun jälkimmäiselle puoliskolle.

Erikoisuutena kerrottakoon vielä, että 1932–1935 soditun Bolivian ja Paraguayn välisen Chacon sodan veteraaneja elää vielä kolme. Tämä on käytännössä käsittämätöntä, sillä sodasta on jo selvästi yli 90 vuotta, eikä veteraaneja laskennallisesti pitäisi elää yhtään. Selittävä tekijä on se, että he kaikki osallistuivat sotaan todella nuorina, jopa 15-vuotiaina.

Suomenmaa kertoi Chacon sodasta artikkelissaan 14. huhtikuuta. Julkaisuhetkellä oli tiedossa kaksi elävää Chacon sodan veteraania, mutta heitä on sittemmin löydetty yksi lisää. Kaikki kolme taistelivat Paraguayn puolella. Ikää heillä on 107, 109 ja 110 vuotta.

Lähteenä mm. Gerontology Wiki ja History News Network (mol. englanniksi)

Lue myös

Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä

Suomenmaa selvitti yhä elävien talvisodan veteraanien todennäköisen lukumäärän
27.4.2026 21:00

Tästä sodasta on melkein sata vuotta, mutta sen veteraaneja on yhä elossa

Chacon sota käytiin Bolivian ja Paraguayn välillä 1930-luvun alussa
14.4.2026 21:30

Aihetunnisteet

Espanja Historia ikäennätykset sotaveteraanit toinen maailmansota väestö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Viljo Heino haavoittui talvisodassa jalkaan – Juoksi silti EM-kultaa sotien jälkeen
Uutiset | 30.8.2026 21:46
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustavaikuttajalta kovaa tekstiä järjestöleikkauksista: STM on valjastettu yhden puolueen ja ministerin oman edun käsikassaraksi
Uutiset | 31.8.2026 9:48
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Tytöille asennettiin kierukoita pakolla Grönlannissa – Tanskassa kiistellään yhä, oliko kyse kansanmurhasta
Uutiset | 29.8.2026 15:31
Keskustan Kettunen vaatii metsästyskieltojen ja liikkumisrajoitusten välitöntä poistamista
Uutiset | 31.8.2026 8:51
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Uusimmat

Yhdysvalloissa korkein oikeus antoi Trumpille luvan jatkaa jättimäistä juhlasalihanketta
Uutiset | 1.9.2026 11:25
HS: Rydman perääntyi, identiteettiryhmiä koskeva STEA-avustuskriteeri poistuu
Uutiset | 1.9.2026 11:04
Villisioista suurempaa tapporahaa – hallitus vahvistaa afrikkalaisen sikaruton torjuntaa
Uutiset | 1.9.2026 10:22
Tietojärjestelmähäiriö rajoitti Kelan palveluita tänä aamuna
Uutiset | 1.9.2026 10:14
Pääministeri Orpo: Hallitus uskoo työllisyyden lähtevän kasvuun syksyn myötä
Uutiset | 1.9.2026 10:04
Tiedossa hyvä puolukkasato – myös mustikkaa on riittänyt
Uutiset | 1.9.2026 9:55
Nepalin ja Tiibetin raja-alueen äkkitulvissa kuolleiden määrä on noussut yli tuhanteen
Uutiset | 1.9.2026 9:04
Ksylitolin runsas käyttö saattaa lisätä sydänkohtauksen riskiä – lääkäri kehottaa vielä malttiin
Uutiset | 1.9.2026 9:00
Zelenskyi: Venäjän iskuissa Ukrainaan on kuollut ainakin 12 ihmistä
Uutiset | 1.9.2026 8:37
ETK: Eniten eläkettä viime vuonna kertyi 54-vuotiaille
Uutiset | 1.9.2026 8:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Orpon hallituksen viimeinen syksy alkaa myrskyn merkeissä – luvassa sopeutussavottaa, jääviystutkintaa ja sisäistä sotaa
Uutiset | 31.8.2026 15:28
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32
Harvinainen mahdollisuus USA:ssa avasi Aleksi Eskelisen silmät: ”Suomessa ei ole ymmärretty vallan hajauttamisen ideaa”
Uutiset | 30.8.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvalloissa korkein oikeus antoi Trumpille luvan jatkaa jättimäistä juhlasalihanketta
Uutiset | 1.9.2026 11:25
HS: Rydman perääntyi, identiteettiryhmiä koskeva STEA-avustuskriteeri poistuu
Uutiset | 1.9.2026 11:04
Villisioista suurempaa tapporahaa – hallitus vahvistaa afrikkalaisen sikaruton torjuntaa
Uutiset | 1.9.2026 10:22
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ahvenanmaa liittyy kaikkeen
Mielipide | 1.9.2026 10:32
Lukijalta: Hallituksen matkailijaveroesitys ampuu ohi maalin 
Mielipide | 31.8.2026 14:22
Lukijalta: Lapin naisia tarvitaan Noora Nampajärven taakse
Mielipide | 31.8.2026 13:45
Lukijalta: Katse esiopetukseen
Mielipide | 31.8.2026 13:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste