Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni varoittaa tulkitsemasta rautatieasetusta väärin

7.5.2026 12:11
Lue lisää 

Espanjan hallitus haluaa eroon Katalonian kapinoivista johtajista ja uudet aluevaalit – Barcelonassa suurmielenosoitus itsenäistymisen puolesta

Katalonian johtaja kutsui alueparlamentin koolle, muttei maininnut itsenäistymisjulistusta
STT 21.10.2017 23:02, muokattu 22.10.2017 10:19
a– a+
Katalonia

Katalonian itsehallinnon purkaminen lähti liikkeelle lauantaina, kun Espanjan hallitus julkisti listan aikeistaan.

Hallitus ilmoitti, että se haluaa Kataloniaan uudet vaalit ja eroon alueen nykyisestä johdosta.

Pääministeri Mariano Rajoyn mukaan aluevaalit järjestetään ”heti, kun instituutioiden toiminta on palautunut normaaliksi”, mutta viimeistään puolen vuoden sisällä.

Espanjan hallitus ei kuitenkaan aio hajottaa Katalonian nykyistä alueparlamenttia.

Sen sijaan se haluaa erottaa Katalonian aluejohtajan Carles Puigdemontin ja muut aluehallituksen jäsenet, jotka sen mukaan rikkoivat lakia Katalonian itsenäisyysäänestyksen yhteydessä.

Hallitus tarvitsee toimilleen hyväksynnän senaatilta, jonka odotetaan päättävän hallituksen ehdotuksista viikon kuluessa. Pääministeri Rajoyn puolueella on senaatissa enemmistö.

Aluejohtaja Puigdemont piti illalla puheen, jossa hän syytti Espanjan hallitusta pahimmasta hyökkäyksestä Kataloniaa vastaan sitten diktaattori Francisco Francon aikojen.

Kenraali Franco lakkautti Katalonian itsehallinnon sotilasdiktatuurin aikana.

Puigdemont kertoi kutsuvansa Katalonian alueparlamentin koolle käsittelemään hallituksen aikeita. Hänen mukaansa Espanjan hallitus on lainvastaisesti julistautunut katalonialaisten edustajaksi.

– Mitä katalonialaiset ovat päättäneet vaaliuurnilla, hallitus mitätöi virastoissaan, hän sanoi.

Puidgemont ei kuitenkaan puheessaan maininnut Katalonian itsenäisyysjulistusta, jonka hän on uhannut viedä parlamentin käsiteltäväksi, jos Espanjan hallitus ei suostu vuoropuheluun.

Aiemmin hän on uhannut, että Katalonia julistautuu itsenäiseksi yksipuolisesti, jos itsehallintoa heikennetään.

Espanjan perustuslain mukaan keskushallinnolla on oikeus rajoittaa maakunnan itsehallintoa artiklan 155 nojalla.

Artiklan mukaan autonominen alue voidaan pakottaa noudattamaan lakia laillisuuden ja kansallisen edun suojelemiseksi, jos se ei noudata lakia tai jos se vakavasti vahingoittaa Espanjan etua.

Katalonian aluehallinto järjesti lokakuun alussa kansanäänestyksen alueen itsenäistymisestä, vaikka Espanjan hallitus vastusti äänestystä kiivaasti ja maan perustuslakituomioistuin totesi sen laittomaksi.

Katalonian pääkaupungissa Barcelonassa nähtiin lauantai-iltana suurmielenosoitus itsenäistymisen puolesta.

Poliisin mukaan liki puoli miljoonaa ihmistä kokoontui kaduille vastustamaan Espanjan hallituksen toimia sekä vaatimaan kahden katalaanivaikuttajan vapauttamista.

Societat Civil Catalana, joka on suurin itsenäistymistä vastustava ryhmä Kataloniassa, tosin arvioi osanottajamääräksi alle 100 000.

Espanja määräsi maanantaina vangittaviksi Katalonian itsenäisyyttä ajavan ANC-liikkeen johtajan sekä katalaanien kulttuuria edistävän järjestön Omnium Culturalin johtajan.

Heidän katsotaan lietsoneen viime kuussa järjestettyjä mielenosoituksia itsenäistymisen puolesta.

Itsehallintoon puuttumisen on pelätty aiheuttavan levottomuuksia, mutta ainakin lauantainen mielenosoitus vaikutti sujuvan rauhallisesti.

Mielenosoittajat kantoivat Katalonian lippuja ja banderolleja, joissa luki ”Auttakaa Kataloniaa”.

Kun yli lensi poliisin helikopteri, mielenosoittajat huusivat ”Miehitysjoukot ulos” ja näyttivät kopterille keskisormea, kertoi sanomalehti El Pais .

Lue myös

Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa

Britanniaa hallitsevalle työväenpuolueelle povattiin kirveleviä tappioita torstain alue- ja paikallisvaaleissa. Myöhään torstai-iltana päättyneissä...
7.5.2026 18:21

Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa

Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa. Asiasta kertoo Yhdysvaltain ulkoministeriön nimettömänä...
7.5.2026 18:10

Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa

Ukrainan pääneuvottelija Rustem Umjerov tapaa tänään Yhdysvaltain edustajat Floridassa. Neuvotteluiden tarkoituksena on saada...
7.5.2026 18:00

Aihetunnisteet

Espanja katalonia

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
WHO: Hantaviruksen leviämisriski risteilyaluksen ulkopuolelle pieni – viisi tartuntaa vahvistettu
Uutiset | 7.5.2026 17:57
”Ikäihmiset ovat ansainneet turvaa, eivät leikkauksia”– keskusta nosti pöytään vanhustenhoidon kohtuuttomuudet
Uutiset | 7.5.2026 17:53
Krista Kiurun valiokunta näkee ongelmia poliisin tiedonsaantioikeuksien laajentamisessa potilaskäynteihin – ”Vaatii vielä puntarointia”
Uutiset | 7.5.2026 17:51
Päivi Räsänen aikoo valittaa tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen
Uutiset | 7.5.2026 16:42
SVT: Ruotsille lupa alentaa polttoaineverotusta alle EU:n minimitason
Uutiset | 7.5.2026 16:09
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 7.5.2026 16:00
Paavi ja Rubio keskustelivat Lähi-idästä ja Kuubasta
Uutiset | 7.5.2026 15:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste