Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon
Britannian pääministeri Keir Starmer on erottanut maan Yhdysvaltain suurlähettilään Peter Mandelsonin hänen läheisen yhteytensä tuomittuun seksuaalirikolliseen Jeffrey Epsteiniin noustua päivänvaloon, brittilehti The Times kertoo.
Erottaminen tapahtui vain päiviä ennen Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin valtiovierailua Britanniaan.
Timesin mukaan Mandelsonin asema kävi viime päivien aikana yhä kestämättömämmäksi, kun hänen yhteydenpidostaan Epsteinin kanssa paljastui lisätietoja.
Maanantaina Yhdysvaltain edustajainhuoneen valvontakomitea julkaisi kirjan, jonka Epstein oli saanut ystäviltään 50-vuotissyntymäpäivälahjaksi. Kirjassa oli kymmenen sivua Mandelsonilta, joka kutsui Epsteinia ”parhaaksi kaverikseen”.
Tiistaina Mandelson pahoitteli suhdettaan Epsteiniin. Keskiviikkoaamuna hän toisti pahoittelunsa, mutta totesi, että lisää ”noloja” viestejä tulisi esiin. Pääministerin kyselytunnilla puoliltapäivin Starmer vakuutti luottavansa Mandelsoniin.
Keskiviikkoiltapäivänä brittitabloidi The Sun julkaisi Mandelsonin Epsteinille tämän tuomion jälkeen lähettämiä sähköposteja, joissa hän kehotti Epsteinia taistelemaan varhaisen vapauttamisen puolesta.
Tämä oli Starmerille viimeinen pisara. Hänen hallituksensa ministerit sanoivat torstaiaamuna olevansa ”ällistyneitä” uusimmista sähköposteista. Ennen kello yhtätoista aamupäivällä Britannian ulkoministeriö vahvisti, että Mandelson oli erotettu.
BBC:n mukaan 71-vuotias Mandelson on tehnyt Britanniassa neljän vuosikymmenen pituisen poliittisen uran. Hän oli keskeinen hahmo New Labour -projektissa, joka vei Tony Blairin johtaman Britannian työväenpuolueen suureen vaalivoittoon vuonna 1997.
Vuosina 1985−1990 Mandelson toimi työväenpuolueen viestintäjohtajana. Hän oli yksi ensimmäisistä henkilöistä, joista käytettiin nimitystä ”spin doctor”. Taitavan mediapelinsä, kulissien takaisen juonittelunsa ja häikäilemättömän maineensa vuoksi hän sai brittimediassa myös lempinimen ”Pimeyden prinssi”.
Mandelson oli Britannian parlamentin alahuoneen jäsen vuosina 1992–2004, ja hänet aateloitiin ylähuoneeseen elinikäiseksi pääriksi vuonna 2008.
Hän hoiti Blairin ja Gordon Brownin hallituksissa useita eri ministeripositioita vuosina 1998–2001 ja 2008–2010. Tänä aikana hän joutui eroamaan ministerin tehtävistään kahdesti epäiltyjen väärinkäytösten vuoksi.
Vuosina 2004–2008 Mandelson toimi EU:n kauppakomissaarina.
Työväenpuolueen hävittyä vuoden 2010 parlamenttivaalit Mandelson perusti Global Counsel -nimisen lobbausyrityksen. Hän pysyi aktiivisena työväenpuolueen politiikassa ennen puolueen paluuta valtaan vuoden 2024 parlamenttivaaleissa. Hänen kuvataan olleen Starmerin merkittävä taustavaikuttaja.
Joulukuussa 2024 Starmer nimitti Mandelsonin Britannian Yhdysvaltain-suurlähettilääksi.
Mandelsonin ja Epsteinin ystävyyssuhde on ollut julkisesti tiedossa jo vuosia. Vuonna 2019 JP Morgan -pankin raportissa todettiin, että Epstein piti yllä läheistä suhdetta Mandelsoniin ja kutsui tätä ”Petieksi”.
Raportissa paljastettiin myös Epsteinin sähköpostiviesti, jossa hän kertoi Mandelsonin majoittuneen hänen New Yorkin -asunnollaan, vaikka Epstein itse oli tuolloin vankilassa.
Britannian ulkoministeriön mukaan nyt esiin tulleet tiedot osoittavat Mandelsonin Epstein-kytkösten eroavan laajuudessaan olennaisesti siitä, mistä hänen nimityksensä aikaan oltiin tietoisia.
– Erityisesti Peter Mandelsonin esittämä ajatus siitä, että Jeffrey Epsteinin ensimmäinen tuomio oli väärä ja että se olisi pitänyt kumota, on uutta tietoa, lausunnossa todetaan.
Epsteinin ystäväpiiriin kuuluivat Mandelsonin lisäksi muun muassa Britannian prinssi Andrew sekä Yhdysvaltain nykyinen presidentti Donald Trump ja entinen presidentti Bill Clinton. Epstein teki itsemurhan vankilassa vuonna 2019.
Uutista täydennetty 11.9. klo 14.31 tiedoilla Mandelsonin poliittisesta urasta.