Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 
Timo Soinin muistelmat
Ulkoministeri Timo Soini sinisen eduskuntaryhmän ja ministeriryhmän tammikokouksessa Säätytalolla Helsingissä 31. tammikuuta 2018. (Kuva: Martti Kainulainen / Lehtikuva)

Ex-ulkoministeri Timo Soini: Turvamiesten tuominen Suomeen Afganistanista oikea ratkaisu

Soinin mukaan Halla-aho jätti puolueen johtamisen väärällä hetkellä – lähdön takia eduskuntavaaleissa ”jopa mitalisijat ovat tiukassa” perussuomalaisille
STT - Saila Kiuttu 26.8.2021 8:30, muokattu 26.8.2021 8:32
a– a+
Timo Soinin muistelmat

Entinen ulkoministeri Timo Soini (sin.) pitää hyvänä, että Kabulin-suurlähetystöä vartioineita turvamiehiä evakuoidaan Suomeen. Soini arvelee, että vartijoiden määrä ei ole kovin huomattava ja heidät pystytään erottelemaan muista.

–  Kyllä sieltä pystytään seulomaan oikeat henkilöt. Ei sieltä tuoda ketä tahansa meille, hän sanoo STT:n haastattelussa.

Alun perin Suomen ei ollut tarkoitus evakuoida suurlähetystön turvallisuudesta vastanneita vartijoita. Soini pelkää, että päätöksessä vitkuttelun vuoksi joku turvamiehistä perheineen jää maahan jumiin.

Soini uskoo tietävänsä hyvin, mitä Afganistanissa tapahtuu.

–  Tilanne on kamala, ja Suomi on aika hyvin tilanteen tasalla, hän sanoo.

Soinin mukaan Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on tekemässä ”aikamoisen karhunpalveluksen” vetämällä joukot pois. Yhdysvallat on asettanut joukkojensa Afganistanista vetäytymisen takarajan elokuun loppuun.

–  Kuka tästä eteenpäin luottaa länteen? Olemmeko tästä eteenpäin tilanteessa, että Kiina saa tehdä uiguureille mitä vain, Valko-Venäjä saa tehdä omilleen mitä vain ja Afganistanissa saa tehdä mitä vain?

Soini toimi ulkoministerinä vuosina 2015–2019, ja hänen kaudelleen osui muun muassa suomalaisen avustustyöntekijän sieppaus Afganistanissa. Sieppaus on osa Soinin tuoretta omaelämäkertaa Yhden miehen enemmistö (Otava), jossa käydään läpi vuosikymmeniä kestänyt poliittinen ura.

Perussuomalaisen puolueen aikoinaan perustanut Soini antaa kyytiä puolueen nykymenolle – ja erityisesti puheenjohtajan paikan jättäneelle Jussi Halla-aholle.

–  Nyt olisi paikka tehdä historiaa ja puolueesta suuri. Jätkä ottaa hatkat ja vie kaaripyssynsä mettän reunaan. Ei hyvä Luoja, Soini kommentoi haastattelussa.

Hän arvelee, että puolueella olisi ollut mahdollisuus voittaa eduskuntavaalit vuonna 2023, mutta Halla-ahon lähdön takia jopa mitalisijat ovat tiukassa.

–  Se tulee näkymään vaalipäivänä. Miehet eivät mene äänestämään.

Soini uskoo, että merkittävä syy väistymiselle neljän puheenjohtajavuoden jälkeen oli se, että Halla-aho ei tykännyt eikä kestänyt olla puoluejohtajana. Tuore puheenjohtaja Riikka Purra tarvitsisi Soinin mukaan oman linjan.

–  Pitää olla jotain omaa, ei voi olla Halla-ahon klooni tai perintöprinsessa.

Soini ihmettelee myös perussuomalaisten puoluekokouksen varapuheenjohtajavalintoja, joista hän nostaa esiin kansanedustaja Sebastian Tynkkysen. Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi valittu Tynkkynen on saanut jo kaksi tuomiota kiihottamisesta kansanryhmää vastaan ja sai keväällä jälleen syytteen samasta rikosnimikkeestä.

–  Miten tuolla tyylillä hoidetaan ihmisten asioita?

Soini palaa kirjassaan dramaattisiin hetkiin vuonna 2017, kun perussuomalaisten eduskuntaryhmä jakautui kahteen osaan. Kaikki perussuomalaiset ministerit ja joukko muita kansanedustajia erosivat perussuomalaisten eduskuntaryhmästä ja perustivat oman eduskuntaryhmän nimeltä Uusi vaihtoehto. Sen ympärille perustettiin Sininen tulevaisuus -puolue.

Lopputulos olisi Soinin mielestä kuitenkin voinut olla erilainen, jos hänellä olisi ollut jaksamista johtaa ja ajatella selkeästi.

–  Mitä jos olisin mennyt (kristillisdemokraattien puheenjohtajalle) Essayahin Sarille ja sanonut, että lyödään sinisten ja kristillisten eduskuntaryhmät yhteen? Tämä on sellaista luovuutta, mitä pitäisi olla kriisitilanteessa, hän sanoo haastattelussa.

Lue myös

Suomen suurin puoluekokous tehdään "tämmöisellä orkesterilla"

Keskustan juhlapuoluekokous järjestetään tulevana viikonloppuna Tampereella
31.5.2026 20:00

Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille

Jatkosodan päätyttyä vuonna 1944 Suomi makasi maassa haavoittuneena, väsyneenä ja nurkkaan ajettuna. Rauhanehdot...
31.5.2026 13:00

"Miksen ajatellut tätä jo aiemmin", keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo

Puoluevaihdos ei kuitenkaan ole protesti Liike Nytiä tai Hjallis Harkimoa vastaan, tuore keskustavaikuttaja korostaa.
31.5.2026 9:02

Aihetunnisteet

Afganistan Perussuomalaiset Timo Soini

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Joko Koivisto tai Lipponen olisi saattanut tuhota keskustan
Uutiset | 31.5.2026 8:14
Kekkosen varjosta ja puolueriidoista päästiin eteenpäin – keskusta uudistui 1970-luvulla jopa hieman huomaamatta
Uutiset | 31.5.2026 8:05
Maalaisliitto oli ratkaisija monessa Suomen kohtalonkysymyksessä – nousu suureksi ei ollut ihme
Uutiset | 31.5.2026 8:00
Vietnam vapauttaa lähes 10 000 vankia
Uutiset | 30.5.2026 17:53
Rauhanneuvottelut USA:n ja Iranin välillä polkivat paikallaan
Uutiset | 30.5.2026 17:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste