Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna

24.6.2026 12:00
Lue lisää 
Politiikka
Poliitikon työssä on kuormittavia piirteitä, jotka altistavat uupumukselle, selviää tutkimuksesta. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Ei pelkkää kahvinjuontia – jaksaminen on koetuksella kansanedustajan työssä

Tarja Repo / STT 7.9.2020 16:16, muokattu 8.9.2020 13:00
a– a+
Politiikka

Poliitikon työssä on kuormittavia piirteitä, jotka altistavat uupumukselle. Kansanedustajille tehtyjen haastattelujen perusteella jaksamista koettelevat kova työtahti, jatkuva tavoitettavissa olo ja liian vähäinen aika paneutua asioihin.

Asiaa kartoitettiin tutkimuksessa, johon haastateltiin 20:tä vaalikauden 2015–2019 kansanedustajaa. Heiltä kysyttiin ajanhallinnasta, sosiaalisesta mediasta ja työn kuormittavuudesta. Katsaus kuuluu monitieteiseen Kansalaisuuden kuplat ja kuilut -tutkimushankkeeseen.

Vastausten perusteella poliitikon työssä on vaikeaa asettaa rajoja. Tunneista ei useinkaan pidetä lukua vaan hyväksytään se, että ollaan aina työssä.

–  Politiikassa kiire on kova ja tahti tuntuu vain kiihtyneen, arvioi erikoistutkija Mona Mannevuo Turun yliopiston Eduskuntatutkimuksen keskuksesta. Hän on tarkastellut aihetta kulttuurin ja työn tutkijan näkökulmista.

Mannevuo kuvailee politiikkaa tunne- ja intohimotyöksi, johon kohdistuu joskus epärealistisiakin odotuksia. Hän korostaa, että kaikki kansanedustajat eivät toki ole uupuneita, mutta työn rakenteet altistavat heitä sille.

Poliitikkojen jaksamiseen pitää Mannevuon mukaan kiinnittää huomiota, koska demokratia edellyttää toimintakykyisiä päättäjiä.

–  Siksi heidän työskentelyolosuhteensa kuuluvat myös kansalaisille, ja niistä on hyvä käydä keskustelua.

Paineet voivat vaikuttaa jopa poliitikkojen kykyyn tehdä harkittuja päätöksiä, jos he eivät ehdi hankkia tietoa ja pohtia rauhallisesti eri vaihtoehtoja.

Kansalaiset lähestyvät edustajiaan aktiivisesti eri kanavien kautta, mikä on demokratian kannalta hyvä asia. Monella on huolia, joita edustajat kuuntelevat. Yleensä tällaista emotionaalista työtä pidetään kuluttavana, mutta Mannevuon mukaan poliitikoilta vaaditaan poikkeuksellista stressin sietokykyä ja tavoitettavana olemista. Paineita luo myös median kiihkeä rytmi, joka vaatii nopeaa reagointia.

Poliitikoille tulvii paljon tietoa joka suunnasta. Haastatellut pohtivatkin sitä, että kansanedustajan työ ei välttämättä sovi kovin tunnolliselle ihmiselle, joka yrittää omaksua kaiken informaation ja kokee epäonnistuessaan riittämättömyyden tunteita.

Mannevuon mukaan kiire lisää kysyntää politiikan liepeillä askaroivalle avustajakaartille, kuten viestintätoimistoille, lobbareille ja ajatushautomoille. Ne sparraavat kansanedustajia tiivistämällä tietoa helposti omaksuttaviksi paketeiksi ja auttamalla viestien terävöittämisessä.

–  Tämä yhteistyö ei ole automaattisesti ongelmallista. Kansalaisille ja joskus myös poliitikoille itselleen voi kuitenkin jäädä epäselväksi, mistä avustajien paketoima tieto on peräisin.

Julkisessa ammatissa olevan odotetaan kestävän enemmän kielteistä palautetta kuin muiden. Sosiaalinen media on lisännyt epäasiallisia viestejä etenkin naisille. Usein poliitikot kuitenkin pitävät kovaa palautetta osana työtään.

–  Jokainen voi silti miettiä, miten jaksamiseen vaikuttaa esimerkiksi se, jos saa toistuvasti omaa ulkonäköä solvaavia viestejä.

Kansanedustajat keskustelevat jaksamisestaan yleensä lähimpien kollegoidensa kanssa. Ulkopuolisille ongelmista ei niin paljon hiiskuta, koska se voidaan kokea riskiksi. Avautumista voidaan pitää heikkoutena tai turhasta valittamisena.

Julkisuudessa kuitenkin jotkut poliitikot ovat kertoneet uupumisestaan. Touko Aalto luopui vihreiden puheenjohtajuudesta masennuksen takia. Ministerinpesti ja sote-vyyhti veivät Juha Rehulan (kesk.) lähelle burnoutia. Ex-työministeri Jari Lindström (sin.) oli sairaslomalla uupumisen vuoksi, samoin entiset vihreiden kansanedustajat Rosa Meriläinen ja Jani Toivola.

Poliitikkojen kertomukset muistuttavat Mannevuon mukaan yllättävän paljon muita tunteella työtä tekevien kokemuksia esimerkiksi luovilla aloilla.

–  Poliitikot suhtautuvat usein intohimolla työhönsä, aatteeseen ja puolueeseen. Työn eteen tehdään myös paljon uhrauksia, esimerkiksi vapaa-ajan kustannuksella.

Moni kansanedustaja pitää työstään ja haluaa asettua uudelleen ehdolle. Toisaalta he kyseenalaistavat poliitikon työn houkuttelevuuden. Jatkossa yhä useampi voi haluta vaikuttaa politiikkaan vain kulisseista.

Mannevuo katsoo, että vallanpitäjiin tulee suhtautua kriittisesti, mutta samalla heitä voi kohdella inhimillisesti. Nämä kaksi suhtautumistapaa eivät sulje toisiaan pois.

Lue myös

Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet

Sisäministeriön aikomus lakkauttaa medialle suunnattu onnettomuustietopalvelu ja tiedotteet herättää huolta paikallislehdissä. Tähän saakka ensitiedote...
25.6.2026 9:46

Venezuelan maanjäristyksissä massiivista tuhoa

Venezuelassa useita kymmeniä on kuollut ja yli 700 ihmistä on loukkaantunut maahan iskeneissä...
25.6.2026 8:20

Kiina-pussukat kallistuvat – uusi tullimaksu tulee heinäkuussa EU:n ulkopuolisille verkkokauppaostoksille

Heinäkuun alusta alkaen kaikista EU:n ulkopuolelta tulevista verkkokauppaostoksista täytyy maksaa tullimaksu, muistuttaa Tulli...
25.6.2026 8:05

Aihetunnisteet

Eduskunta kansanedustaja stressi uupumus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Senaatti rajoitti Trumpin sotavaltuuksia Iranissa – Trump arvosteli äänestystä
Uutiset | 24.6.2026 7:06
Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet
Uutiset | 25.6.2026 9:46
Venezuelan maanjäristyksissä massiivista tuhoa
Uutiset | 25.6.2026 8:20
Kiina-pussukat kallistuvat – uusi tullimaksu tulee heinäkuussa EU:n ulkopuolisille verkkokauppaostoksille
Uutiset | 25.6.2026 8:05
Sodat, itsekkyys ja puhelinmyyjät – nämä asiat suomalaisia ärsyttävät
Uutiset | 25.6.2026 6:00
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Huomasitko ”hiljaisen kevään”? Kylmä talvi koetteli Pohjois-Euroopan lintukantoja
Uutiset | 24.6.2026 22:23
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä
Uutiset | 24.6.2026 21:42
Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein
Uutiset | 24.6.2026 21:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paikallislehdet huolissaan ministeriön aikeesta lakkauttaa onnettomuustiedotteet
Uutiset | 25.6.2026 9:46
Venezuelan maanjäristyksissä massiivista tuhoa
Uutiset | 25.6.2026 8:20
Kiina-pussukat kallistuvat – uusi tullimaksu tulee heinäkuussa EU:n ulkopuolisille verkkokauppaostoksille
Uutiset | 25.6.2026 8:05
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste