Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää

4.8.2026 22:17
Lue lisää 

Eduskunta sai ensimmäisen naispääsihteerin

Eläköityvä Seppo Tiitinen kannusti Maija-Leena Paavolaa hakemaan tehtävään
Pekka Pohjolainen 11.12.2015 19:55, muokattu 11.12.2015 19:57
a– a+
Eduskunta

Eduskunta sai perjantaina historiansa ensimmäisen naispääsihteerin.

Eduskunnan nykyinen lainsäädäntöjohtaja Maija-Leena Paavola, 59, valittiin vuodenvaihteessa eläköityvän Seppo Tiitisen seuraajaksi eduskunnan suljetussa lippuäänestyksessä. Hän sai vaalissa 107 ääntä.

Suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari sai 46 ja eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhio 27 ääntä. Liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) valtiosihteeri Jari Partanen sai kaksi ääntä.

Paavolan nosti virkaan lopulta hänen pätevyytensä lisäksi se, että suuret puolueet eivät saaneet aikaan poliittista sopimusta asiasta.

Paavolan valinnan taakse asettuivat lopulta suurista puolueista keskusta ja perussuomalaiset. Hän sai vankan tuen myös pienistä eduskuntaryhmistä.

Kokeneen eduskunnan virkamiehen Paavolan eduksi toimi se, ettei kenelläkään ollut varsinaisesti mitään hänen valintaansa vastaan. Se on aina eduksi riitaisissa nimitystilanteissa.

Nykyinen lainsäädäntöjohtaja on eduskunnassa arvostettu ja hyvin pidetty henkilö. Poliittista taustaa hänellä ei ole.

– Ei ole, eikä tule, hän napauttaa.

Myös väistyvä pääsihteeri Tiitinen taisi saada itselleen mieluisan seuraajan. Paavola paljasti valintansa jälkeen pitämässään tiedotustilaisuudessa, että Tiitinen toivoi hänen hakevan tehtävää viime keväänä käydyssä kehityskeskustelussa.

– Se oli semmoinen ensimmäinen siemen, hän myöntää.

Paavola sanoi uskovansa Tiitisen ajatelleen myös tiettyä jatkuvuutta. Eduskunnan täysistuntoprosessissa kokemus on tärkeää, jotta yllättävätkin tilanteet pystyy hoitamaan.

Keskusta joutui lopulta luopumaan omasta ehdokkaastaan Jari Partasesta, kun tälle ei löytynyt tukea muista eduskuntaryhmistä.

Myöskään varavaihtoehtona esillä olleelle valtiovarainministeriön budjettipäällikölle Hannu Mäkiselle ei löytynyt laajempaa kannatusta.

SDP törmäsi niin ikään seinään yrityksessään ajaa tehtävään omaa miestään, hallintojohtaja Pertti Rauhiota. Kokoomus pettyi puolestaan siihen, että puolueen ehdokas eli Pelttari ei kelvannut hallituskumppani keskustalle.

Vaalin jälkeen kokoomuksesta muistutettiin, ettei Paavola ollut testeissä parhaaksi arvioidun neljän ehdokkaan joukossa. He olivat Mäkinen, Pelttari, Rauhio ja eduskunnan nykyinen apulaispääsihteeri Timo Tuovinen.

Perussuomalaiset hehkuttivat Paavolan valintaa pätevyyden voitoksi puoluekirjasta.

– Olemme aina vastustaneet poliittisia virkanimityksiä. Paavolalla on ehdokkaista pisin kokemus eduskunnasta. Hänellä on laaja luottamus yli puoluerajojen. Hän oli yksinkertaisesti pätevin virkaan, perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ritva Elomaa huomautti tiedotteessaan.

Elomaan mukaan Paavola suhtautuu kaikkiin puolueisiin tasavertaisesti ja on valmis puuttumaan epäkohtiin, jos sellaisista kuulee.

Uusi pääsihteeri sanoi uskovansa eduskunnan kanslian päällikkönä yhteistyön voimaan. Hän sanoi, ettei ole ajamassa mitään suuria mullistuksia kanslian toimintaan ja jatkavansa edeltäjänsä linjaa.

Myöskään muutospuumerkkien jättämiseen Paavolalla ei ole tarvetta.

– Lähtökohtani on, että edustajat voisivat keskittyä yksinomaan päätehtäväänsä, valiokunta- ja täysistuntotyöhön.

Tiitinen venytti virkauraansa maksimiin eli 68 ikävuoteen asti. Ensi vuonna 60 vuotta täyttävä Paavola sanoi, ettei ole pohtinut sitä, kuinka kauan hän aikoo tehtävässä jatkaa.

– Työvuosia on vielä jäljellä, hän muistutti.

Vapaa-aikanaan uusi pääsihteeri kertoo liikkuvansa paljon luonnossa, lukevansa ja tapaaavansa ystäviä.

Lue myös

Keskustan Siponen: Velkakierteen jatkuminen paisuttaa korkomenoja entisestään – "En lähtisi muita taloudenpidosta haukkumaan"

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markku Siponen arvostelee valtiovarainministeri Riikka Purran vuoden 2027 budjettiehdotusta. Siposen...
5.8.2026 10:15

Ukrainan ilmavoimat: Ukraina ei onnistunut ampumaan alas yhtään Venäjän yöllä ampumista ohjuksista

Ukraina ei onnistunut ampumaan alas ainuttakaan Venäjän yöllä Kiovan alueelle ampumista ohjuksista, sanoo...
5.8.2026 9:21

SpaceX:n raketin osa törmää aamupäivällä Kuun pintaan

Avaruusyhtiö SpaceX:n Falcon 9 -kantoraketin niin sanotun ylemmän vaiheen odotetaan iskeytyvän tänään Kuun...
5.8.2026 8:56

Aihetunnisteet

paavola pääsihteeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan – ”Leikkauslista ei ole talousohjelma”
Uutiset | 4.8.2026 9:53
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Keskustan Siponen: Velkakierteen jatkuminen paisuttaa korkomenoja entisestään – ”En lähtisi muita taloudenpidosta haukkumaan”
Uutiset | 5.8.2026 10:15
Ukrainan ilmavoimat: Ukraina ei onnistunut ampumaan alas yhtään Venäjän yöllä ampumista ohjuksista
Uutiset | 5.8.2026 9:21
SpaceX:n raketin osa törmää aamupäivällä Kuun pintaan
Uutiset | 5.8.2026 8:56
Venäjä iski yön aikana voimalla Kiovaan, toistakymmentä kuollut
Uutiset | 5.8.2026 7:38
Vähittäiskaupan myynti kääntyi kasvuun – Alalta katosi viime vuonna silti tuhansia työpaikkoja
Uutiset | 5.8.2026 7:31
Taiwan aloittaa vuosittaisen Han Kuang -sotaharjoituksensa
Uutiset | 5.8.2026 3:01
Uudenlainen opintoseteli käyttöön tänään
Uutiset | 5.8.2026 1:31
Mökkikaupan arvo kasvoi alkuvuonna yli viisi prosenttia, kauppojen kokonaismäärä sen sijaan laski
Uutiset | 5.8.2026 0:01
Nurmijärvellä yksi kuoli henkilöauton ja moottoripyörän nokkakolarissa
Uutiset | 4.8.2026 23:59
Perustuuko proteiinibuumi sittenkin väärään oletukseen? Tuore katsaus voi yllättää
Uutiset | 4.8.2026 22:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Velkakierteen jatkuminen paisuttaa korkomenoja entisestään – ”En lähtisi muita taloudenpidosta haukkumaan”
Uutiset | 5.8.2026 10:15
Ukrainan ilmavoimat: Ukraina ei onnistunut ampumaan alas yhtään Venäjän yöllä ampumista ohjuksista
Uutiset | 5.8.2026 9:21
SpaceX:n raketin osa törmää aamupäivällä Kuun pintaan
Uutiset | 5.8.2026 8:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi valmistautunut väärään tulevaisuuteen?
Mielipide | 3.8.2026 15:26
Lukijalta: Asekätkentään osallistuneiden kunnia on palautettava
Mielipide | 3.8.2026 15:22
Lukijalta: Leikkausten ja veronkorotusten lisäksi tarvitaan myös rahanhankkijoita
Mielipide | 3.8.2026 10:57
Lukijalta: Aloittaako perusopetus nyt historiansa vaikeimmassa tilanteessa?
Mielipide | 3.8.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste