Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Ukrainan sota
Münchenin kolmipäiväisessä kokouksessa kävi ilmi, että Euroopan on rakennettava Yhdysvalloista riippumaton itsenäinen puolustuksensa sekä samaan aikaan päätettävä sitovasta strategiasta Ukrainan pelastamiseksi. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puhui konferenssissa viime lauantaina. (Kuva: Tobias Schwarz)

Arvovaltainen brittiprofessori varoittaa Eurooppaa: Kiovan päästävä voitolle ensi vuonna

Vaikutusvaltaisimmat valtiojohtajat tapasivat viime viikonloppuna jo 60. kerran Münchenin turvallisuuskonferenssissa.
Jorma Mattila 19.2.2024 15:18, muokattu 20.2.2024 9:29
a– a+
Ukrainan sota

Alkanut vuosi 2024 on Ukrainan sodan ratkaisevaa aikaa. Vaikka rintamat eivät paljoa liikkuisikaan, niin kuluvan vuoden aikana päätetään kumpi osapuoli varustautuu paremmin, Venäjä vai Ukrainaa tukeva länsi.

Yhdysvaltain seuraava presidentti valitaan marraskuussa 2024. Diplomaattipiireissä pidetään hyvinkin todennäköisenä, että Washingtonin valtiaan nimi olisi jälleen Donald Trump.

Suunnitelmat Yhdysvaltain turvallisuuspolitiikan suurta muutosta varten ovat Trumpin taustatyötä tekevässä ajatuspajassa jo valmiina. Heritage Foundationin vuoden 2025 presidentin siirtymähanke määrittelee uudet turvallisuuspoliittiset tavoitteet.

Niiden mukaan Nato muunnetaan niin, että Yhdysvaltain liittolaiset lähettävät suurimman osan Venäjän pelotteeksi tarvittavista tavanomaisista joukoista. Liittolaiset tukeutuvat Yhdysvaltoihin ensisijaisesti ydinpelotteen osalta. Ja samaan aikaan vähennetään Yhdysvallat vähentää joukkojaan Euroopassa. 

Timothy Garton Ash on Britannian tunnetuimpia aikalaishistorioitsijoita. Hän työskentelee Eurooppa-tutkimuksen professorina Oxfordin yliopistossa ja on Münchenin turvallisuuskokouksen vakiovieraita.

– Ukrainan täytyy voittaa tämä sota, toteaa Garton Ash Suomenmaalle antamassaan haastattelussa.

Brittihistorioitsijan Ukraina-visioita hallitsee kaksi kehityssuuntaa. Venäjän presidentti Vladimir Putin etenee idästä ja Yhdysvaltain presidenttiehdokas Donald Trump uhkaa vetäytyä lännessä. Siten eurooppalaisen puolustusyhteisön ainoa uskottava sotilaallinen ydin on entistä eurooppalaisempi Nato. 

– Nyt on tarkasteltava uudelleen Euroopan itsenäistä puolustautumista. Euroopan on kiireesti lisättävä ampumatarvike- ja asetoimituksiaan sekä koulutustaan Ukrainan armeijalle. Jotta Kiova ei kykene ainoastaan puolustamaan nyt hallitsemaansa aluetta, vaan sen täytyy todella pystyä kääntämään sodan kulku vuonna 2025, sanoo Garton Ash.

Tehokkaan eurooppalaisen puolustusyhteisön ainoa uskottava sotilaallinen ydin on entistä eurooppalaisempi Nato, sanoo Oxfordin yliopiston professori Timothy Garton Ash. Kuva: Jorma Mattila

”Navalnyin surma oli viesti Müncheniin“ 

Venäläisen oppositiojohtaja Aleksei Navalnyin kuolema pysäytti Münchenin turvallisuuskokouksen ensimmäisen päivän dramaattisella tavalla. Navalnyin kyynelehtivän vaimon Julia Navalnajan puhe kokoukselle konkretisoi Kremlin uhkakuvat tuhatpäiselle kokousväelle. 

Hanna Hopko on entinen Ukrainan parlamentin ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja (2014–2019). Sittemmin hän on perustanut kansainvälisesti toimivan Ukrainan voittoa tukevan ulkopolitiikan asiantuntijoiden ryhmän. 

– Navalnyin kuolema oli Münchenin turvallisuuskonferenssille suunnattu viesti, sanoo Hanna Hopko Suomenmaan haastattelussa.

Hän muistuttaa mieliin, että nimenomaan Münchenissä Vladimir Putin piti ratkaisevan linjapuheensa vuonna 2007. Siinä hän kertoi aikeestaan muuttaa globaali maailmanjärjestys ja kumota Yhdysvaltain valta-asema. 

– Tuolloin kukaan ei ottanut Putinin puheita vakavasti, harmittelee Hanna Hopko.

Mitäs sitten, jos Ukrainasta loppuvat sotilaat venäläisen ylivoiman edessä? Ovatko Nato-maiden kansalaiset valmiita taistelemaan ase kädessä Venäjää vastaan, kysyy ukrainalainen poliitikko ja kansalaisaktivisti Hanna Hopko. Kuva: Jorma Mattila

Mikä sitten on se viesti, minkä Kreml Navalnyin kuolemalla välittää? 

– Viesti on seuraava: Katsokaa, minä olen pomo. Minä hallitsen. Minä päätän, kuka tapetaan. Lännen sanktiot eivät tehoa meihin lainkaan. Minulla on riittävästi resursseja seuraavaksi 2–3 vuodeksi, tulkitsee ukrainalaispoliitikko. 

Hanna Hopko kertoo käyvänsä keskusteluja kumppanimaiden kanssa muun muassa Saksassa, Norjassa, Britanniassa ja Ranskassa. Ja samaan aikaan Yhdysvalloissa debatoidaan siitä, pitääkö Ukrainaa ylipäätään auttaa vai ei. 

– Tämä on Venäjän sota Euroopassa ja Eurooppaa vastaan. Euroopan turvallisuus ei saa olla Yhdysvaltojen turbulenssien tai sisäpoliittisten jännitteiden panttivanki, kärjistää Hopko.

Hän muistuttaa, että ei Ukraina suinkaan pyydä toisten maiden sotilaita avukseen. Ainoastaan aseita. Ja länsimaille on paljon halvempaa auttaa Ukrainaa voittamaan Venäjä, kuin joutua käymään myöhemmin vielä suurempaa sotaa. 

– Tämä nyt käytävä sota Venäjää vastaan maksaa miljardeja. Mutta vielä suurempi sota maksaa sitten jo biljoonia.

Entä mikä on ukrainalaisen pitkän linjan poliitikon ja kansalaisaktivistin tärkein toive läntisille tukijoille? 

– Tärkein juttu, mikä Ukrainalta puuttuu, on läntisten tukijoidemme ja muun Euroopan poliittinen tahto voittaa Venäjä. Naton jäsenmaat eivät käsitä, että Ukraina ei ole Euroopan suojakilpi, sanoo Hanna Hopko, ja marssii edelleen mielenosoituksessa Münchenin Odeonsplatzilla.

Lue myös

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?

Fennoskandian ja varsinaisten Pohjoismaiden korkein huippu on Norjan 2469 metriä korkea Galdhøpiggen. Pohjoismaille kuuluvien...
14.6.2026 21:00

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – "Lopulta uskalsin"

Keskustan viesti kaipaisi lisää terävyyttä, puoluetyön konkari sanoo 36 vuoden uran jälkeen.
14.6.2026 8:01

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – "pula-ajan säästöjenkki" valloitti myös Suomen soratiet

Sotien jälkeen Suomessa oli huutava pula valuutasta, ja auton ostoon tarvittiin tuontilisenssi. Menneiden...
13.6.2026 21:20

Aihetunnisteet

Münchenin turvallisuuskonferenssi Politiikka Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Mitä käy, jos Kiina tai Venäjä saavat jalansijaa suomalaisissa datakeskuksissa? – Näin kommentoi Supon erikoistutkija
Uutiset | 13.6.2026 10:59
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste