Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tasa-arvo

Kantelu paljasti merkittäviä puutteita HUSin tavassa huomioida sukupuolten tasa-arvo

17.4.2026 14:11
Lue lisää 
Kirkko
Edelleenkin kirkossa on vallalla se tulkinta avioliitosta, joka on tähänkin asti ollut, mutta samaan aikaan realiteetti on se, että myös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisiä tehdään papiston toimesta, arkkipiispa Tapio Luoma sanoo. (Kuva: Lehtikuva)

Arkkipiispa Luoma: Piispojen laatima ohje avioliitosta ei ole ohituskaista kirkolliskokouksen päätökselle

Piispainkokous linjasi tällä viikolla, ettei samaa sukupuolta olevan parin vihkimisestä tai siunaamisesta koidu papille seuraamuksia.
Suomenmaa–STT/Aliisa Uusitalo 7.6.2025 11:46, muokattu 7.6.2025 11:47
a– a+
Kirkko

Arkkipiispa Tapio Luoma kiistää STT:lle, että piispainkokouksen tällä viikolla samaa sukupuolta olevien vihkimisestä laadittu ohje olisi jonkinlainen ohituskaista kirkolliskokouksen viime kuun päätökselle, jossa se hylkäsi esityksen kahdesta rinnakkaisesta avioliittokäsityksestä.

– Julkisuudessa on esiintynyt arveluja siitä, että piispainkokous olisi jollain tavalla ohittanut kirkolliskokouksen päätöksen, mutta missään tapauksessa omasta mielestäni siitä ei ole kysymys. Edelleenkin meidän kirkossamme on vallalla se tulkinta avioliitosta, joka on tähänkin asti ollut, eli että avioliitto on miehen ja naisen välinen. Samaan aikaan realiteetti on se, että myös samaa sukupuolta olevien parien vihkimisiä tehdään papiston toimesta.

Evankelis-luterilaisen kirkon piispainkokous linjasi pastoraalisessa ohjeessaan, ettei samaa sukupuolta olevan parin vihkimisestä tai siunaamisesta koidu papille seuraamuksia.

Ohjeen on tarkoitus tuoda selkeyttä tilanteisiin, joissa samaa sukupuolta oleva pari pyytää avioliittoon vihkimistä tai siunaamista. Aloitteen ohjeen antamisesta teki arkkipiispa Luoma.

Piispainkokous ehdotti viime keväänä kirkkojärjestykseen kahden rinnakkaisen avioliittokäsityksen mallia. Toisessa avioliitto ymmärretään miehen ja naisen välisenä ja toisessa kahden henkilön välisenä.

Evankelis-luterilaisen kirkon kirkolliskokous hylkäsi viime kuussa esityksen äänin 62 puolesta ja 40 vastaan. Kuusi edustajaa äänesti tyhjää. Ehdotuksen hyväksyminen olisi tarkoittanut, että kirkko tunnustaisi virallisesti myös samaa sukupuolta olevien avioliiton.

Muutokseen olisi tarvittu 77 edustajan eli kolmen neljäsosan tuki.

Kirkolliskokous on kirkon ylin päättävä elin. Siihen kuuluu 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa.

Evankelis-luterilaisen kirkon piispainkokous linjasi pastoraalisessa ohjeessaan, ettei samaa sukupuolta olevan parin vihkimisestä tai siunaamisesta koidu papille seuraamuksia. LEHTIKUVA / YOLANDA GOMEZ

Piispainkokouksen pääsihteerin Kari Kopperin mukaan pastoraalinen ohje laadittiin ensisijaisesti vastaamaan nykytilanteeseen, jossa kirkolliskokous ei teknisesti hyväksy samaa sukupuolta olevien avioliittoja, mutta käytännössä samaa sukupuolta olevia pareja vihitään ilman seuraamuksia papeille.

– Realismia on, että meillä kirkossa on pitkään ollut pappeja, jotka ovat vihkineet avioliittolain perusteella myös samaa sukupuolta olevia pareja ja ne ovat juridisesti päteviä, Kopperi sanoo.

Kopperi on toinen pastoraalisen ohjeen laatija ja allekirjoittaja.

Vuonna 2017 hyväksytyn avioliittolain myötä kirkon piirissä on ajateltu avioliitosta eri tavoin ja monet papit ovat vihkineet samaa sukupuolta olevia pareja. Piispainkokous on jo vuonna 2020 todennut, että tuomiokapitulien on syytä harkita pidättyväisyyttä seuraamusten määräämisessä näille papeille.

– Tässä tilanteessa pidettiin tarkoituksenmukaisena, että annettaisiin tämä pastoraalinen ohje, Kopperi sanoo.

Arkkipiispa Luoman mukaan ohje ei tule käytännössä muuttamaan nykytilannetta samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä kirkossa.

– Tämä on ennen muuta piispojen analyysi nykytilanteesta ja siitä, mikä on tällä hetkellä realiteetti juridisesti ja käytännön tasolla. Lisäksi ohjeessa todetaan, että jos pappi saa pyynnön vihkiä samaa sukupuolta olevalta parilta, niin silloin on tärkeää kohdata tämä pariskunta kunnioittavasti.

Ohjeistus ei luo velvoitetta papille vihkiä samaa sukupuolta olevia pareja, Luoma lisää.

– Eikä tämä ohjeistus myöskään muuta kirkon nykyistä avioliittokäsitystä.

Ohjeistus ei Kopperin mukaan käytännössä oikeastaan muuta tilannetta aiemmasta.

Erona aiempaan ohje sisälsi kuitenkin muun muassa piispainkokouksen näkemyksen, että avioliittoon vihkiminen ja siihen siunaaminen ovat kirkollisia toimituksia ja sitä kautta sopivat kirkkotilaan.

– Seurakunnilla on harkitsemisen mahdollisuus siinä, miten seurakunnan tiloja käytetään. Tämä ohjeistus antaa seurakunnille viestin, että erillispäätökset siitä, avaammeko kirkkomme myös kaikkien parien vihkimiseen, eivät välttämättä olisi tarpeellisia ollenkaan.

Arkkipiispa Tapio Luoma kuvattuna tammikuussa 2025. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kopperin mukaan ohjeen antamisesta keskusteltiin myös kirkolliskokouksessa, kun se käsitteli kirkkojärjestyksen muutosesitystä.

– Silloin siellä esitettiin, että päätökseen olisi lisätty ponsi, jossa olisi pyydetty piispainkokousta antamaan tällainen pastoraalinen ohje. Se sai kirkolliskokouksessa enemmistön. Mutta kun lakivaliokunta asiaa vielä tarkasteli, se totesi, että tällaiseen lainsäädäntöprosessiin ei ole hyvä lisätä muita ponsia, minkä vuoksi se jätettiin lopullisesta esityksestä pois.

Samalla lakivaliokunta Kopperin mukaan kuitenkin totesi, että pastoraalisten ohjeiden antaminen kuuluu piispainkokouksen perustehtävään.

Myöskään Kopperin mukaan piispainkokous ei ole pyrkinyt ohjeistuksella asettumaan vastoin kirkolliskokouksen viime kuun päätöstä.

– Piispainkokous on päätöksessään pyrkinyt toimimaan niin, että se ei menisi vastoin kirkolliskokouksen varsinaisia päätöksiä tai tekisi päätöksiä asioista mitkä kuuluvat kirkolliskokoukselle.

Hän kuitenkin tunnistaa, että piispainkokouksen ohjeistus on herättänyt muun muassa nettikeskusteluissa eriäviä mielipiteitä.

– Jotkut tulkitsevat asiaa toisin kuin piispainkokous on asiaa ajatellut. Myöskin yhdessä piispainkokouksen eriävässä mielipiteessä tulkittiin, että nyt ikään kuin olisi astuttu kirkolliskokouksen mandaatille. Piispainkokouksen enemmistö ei kuitenkaan ollut tätä mieltä.

Luoma vertaa nykyistä tilannetta kirkon sisällä kiistaan eronneiden uudelleen vihkimisestä.

– Sekin hyvin pitkälti aikanaan myös eteni käytännön sanelemana. Piispainkokous toteaa, että tässä on nyt parhaillaan menossa oikeustilamuutos.

Luoma korostaa, että kirkolliskokous ei hyväksynyt ehdotusta kahdesta erilaisesta avioliittokäsityksestä. 

– Toisaalta kirkolliskokouksen selkeä enemmistö oli kuitenkin piispainkokouksen esityksen kannalla ja sekä lakivaliokunta että perustevaliokunta katsoivat, että ehdotus kahdesta avioliittokäsityksestä on ihan mahdollista sekä teologisesti että juridisesti. Tämä sitten on tietenkin keskeinen tekijä siinä, miksi oikeustilan katsotaan olevan tällä hetkellä muutoksessa.

Lue myös

HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen

EU varautuu mahdolliseen Venäjältä tulevaan hyökkäykseen uudella harjoituksella, kirjoittaa Helsingin Sanomat.EU:n valmistelemassa harjoituksessa...
17.4.2026 18:40

Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata

Presidentti Stubbin mukaan Suomi on valmis yhteistyöhön ratkaisuissa, jotka tuovat alueelle vakautta ja kunnioittavat kansainvälistä oikeutta
17.4.2026 18:12

Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki

Presidentti Alexander Stubbin mukaan Iranin perjantainen ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta on positiivinen merkki. Stubb...
17.4.2026 18:01

Aihetunnisteet

avioliitto kirkko Kotimaa tapio luoma uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Tutkimus paljasti ikävän näkymän tulevaisuudesta
Uutiset | 16.4.2026 21:43
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin
Uutiset | 16.4.2026 12:00
Olkiluoto 2 palasi valtakunnan sähköverkkoon
Uutiset | 17.4.2026 12:08
Tutkimus: Atlantin merivirtojen järjestelmä voi romahtaa huomattavasti luultua aikaisemmin
Uutiset | 16.4.2026 21:57
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki
Uutiset | 17.4.2026 18:01
Libanonissa tuhannet siviilit lähteneet paluumatkalle koteihinsa varoituksista huolimatta
Uutiset | 17.4.2026 17:26
Finnair ei rikkonut kuluttajasuojalakia hylätessään vakiokorvausvaatimuksia myöhästyneinä, sanoo markkinaoikeus
Uutiset | 17.4.2026 17:19
Iran avasi Hormuzinsalmen, Trump sanoi pitävänsä Iranin satamien saarron edelleen voimassa
Uutiset | 17.4.2026 17:14
Hallitus aikoo säästää 100 miljoonaa sosiaalihuollosta – yhtenä keinona asiakasmaksujen korottaminen
Uutiset | 17.4.2026 15:58
Droonisota ja entistä kurjakuntoisempi Venäjän varjolaivasto uhkaavat Itämerta – Ukrainan iskut eivät tehneet pysyvää lovea Venäjän öljyralliin
Uutiset | 17.4.2026 15:48
Analytiikkayritys: Kolme iranilaista tankkeria pääsi läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 17.4.2026 15:08
Presidentti Stubb valtiovierailulle Jordaniaan ja Egyptiin
Uutiset | 17.4.2026 15:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
HS: EU valmistelee harjoitusta, jossa varaudutaan Venäjän hybridihyökkäykseen
Uutiset | 17.4.2026 18:40
Ranska ja Britannia ovat valmiita johtamaan Hormuzinsalmen liikennettä turvaavaa toimintaa – mukana olisi kymmenkunta maata
Uutiset | 17.4.2026 18:12
Presidentti Stubb: Iranin ilmoitus Hormuzinsalmen avaamisesta positiivinen merkki
Uutiset | 17.4.2026 18:01
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kymenlaakson keskusta nimesi eduskuntaehdokkaansa, vaatii hallitusta muistamaan Itäisen Suomen ohjelman
Uutiset | 17.4.2026 12:24
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste