Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan

14.5.2026 17:55
Lue lisää 
Uutisanalyysi
Ranskan presidentti Emmanuel Macronin En Marche! -puolueen ilmoitus vaaliyhteistyöstä ALDEn kanssa nosti tunnelman kattoon Madridin kongressissa. (Kuva: Alde Party)

Analyysi: Keskustan eurooppapuolueella menee lujaa – Macronin pönkittämä ALDE aikoo sekoittaa Brysselin vakiintuneen marssijärjestyksen

Keskustan sinnikäs vääntö liberaalidemokraattisen ALDEn maatalouslinjasta kantoi hedelmää Madridin kongressissa, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa.
Santeri Lampi 17.11.2018 4:00, muokattu 16.11.2018 12:00
a– a+
Uutisanalyysi

Madridissa kokoontuneen eurooppapuolue ALDEn vuotuisen kongressin kirkkaimmaksi tähdeksi nousi suurelle ylöisölle tuntematon Astrid Panosyan.

Ranskan presidentti Emmanuel Macronin sisäpiiriläinen räjäytti potin ilmoittamalla, että maata johtava En Marche! -puolue yhdistää voimansa ALDEn kanssa ensi toukokuun europarlamenttivaaleissa.

Kuumeisesti Macronin suunnitelmien valmistumista odottaneen ALDE-väen aplodeille ei ollut tulla loppua.

ALDEn presidentti Hans van Baalen tituleerasi vaaliyhteistyön Madridin liitoksi.

Ensimmäistä kertaa eurovaaleihin osallistuvan En Marche! -puolueen vetoapu tulee keskustan kattopuolueelle, liberaalidemokraattiselle ALDE:lle tarpeeseen.

Unionin perusarvoja kyseenalaistavat populistiset puolueet ovat sementoineet valtansa eri puolilla mannerta.

Esimerkiksi Puolalle ja Unkarille EU:n miljoonatuet kelpaavat, mutta yhteiset pelisäännöt eivät: oikeusvaltioksi niitä on vaikea kutsua hyvällä tahdollakaan.

– Nationalistit ovat tulleet takaisin. Heidän vetovoimansa kasvaa vaali vaalilta. Joka puolella esiintyy herpaantumatonta uhkailua ja vihaa. Meidät yritetään kääntää toisiamme vastaan ja meidän keskuuteemme lietsotaan pelkoa, Panosyan ravisteli kokousväkeä kuin Macron konsanaan.

Ihmisoikeuksia korostavan kattopuolueen jäsenenä on helppoa katsoa peiliin.

Keskustan delegaatiota Madridissa johtanut puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen iloitsi Madridissa liberaalien joukkojen vahvistumisesta.

Hänestä ALDE on arvopohjansa puolesta keskustalle oikea viiteryhmä, vaikka yksittäiset linjaukset hiertävät silloin tällöin.

– ALDEn liberaali ajattelu on hyvin keskustalaista. Se ajaa muun muassa yksilönvapautta, vastuuta, yrittäjyyttä ja kaupan esteiden poistamista.

Ihmisoikeuksia korostavan kattopuolueen jäsenenä on helppoa katsoa peiliin.

Yhteinen arvopohja noussee yhä tärkeämmäksi, kun eurooppapuolueiden näkyvyys Brysselin ulkopuolella kasvaa vääjäämättä ajan myötä.

Sitä sopii miettiä myös kokoomuksessa, joka veljeilee Unkarin pääministeri Viktor Orbanin kanssa konservatiivisessa EPP-puolueessa.

Ennen Madridin kongressia spekulaatiot En Marche! -puolueen aikeista kävivät kuumana.

ALDEn virkamiehiltä saatujen tiedonmurusten perusteella Macron sai suunnitelmalleen vihreää valoa hyvissä ajoin muilta liberaaleihin kuuluvilta puoluejohtajilta, kuten pääministeri Juha Sipilältä (kesk.).

Vaikka median reaktio En Marche! -uutiseen oli vaisu, ALDEn voimistuminen sekoittaa eurovaalien pakkaa.

Ilmeisesti suomalainen lehdistö ei EPP:n Helsingin kokouksen jälkiähkyltä huomannut, että liberaalit saivat kättä pidempää EPP-konservatiivien ja eurososialistien sulle–mulle-tradition sekoittamiseksi.

Keskustalaisten sinnikäs kamppailu maatalouslinjasta kantoi hedelmää.

Vaikka yhteistyö macronilaisten kanssa oli kaikkien huulilla, myös ALDEn eurovaalimanifesti näki Madridissa päivänvalon tarkan viilaamisen päätteeksi.

Keskustalaisten sinnikäs kamppailu maatalouslinjasta kantoi hedelmää.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen tähdensi kokousväelle, että maataloustuille myönteinen kirjaus on keskustalle täysin välttämätön.

Vaikka joissakin jäsenpuolueissa ajettiin tukien leikkaamista, enemmistö kääntyi maataloustukien kehittämisen kannalle.

Työvoiton ansiosta keskustan ALDE-jäsenyyttä ivaavilta heitoilta menee pohja ensi eurovaaleissa.

Satu Haapaniemi (vas.), Jasi Kuokkanen, Inna Kallioinen, Jari Haapiainen ja Noora Hammar kuuluivat keskustan delegaatioon. (Kuva: Alde Party)

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) muistutti, että EU-puheenjohtajamaan saappaisiin astuminen on Suomen seuraavalle hallitukselle tiukka
paikka.

Pääministerillä voi olla ensi heinäkuussa käsissään varsinainen kaaos, kun parlamentin perinteiset voimasuhteet natisevat ja tuolileikki EU:n huippuviroista käy kuumana.

Siksi Eurooppa-tavoitteiden kirkastaminen on ollut Bernerin mukaan keskustalle tarpeen.

ALDEn vaalimanifestin laatimiseen osallistunut ministeri toivotti Madridissa En Marche! -yhteistyön tervetulleeksi.

– Se tuo meille suuremman painoarvon. Aina kun puhutaan politiikasta, luvut määräävät, ministeri viittasi vaalien jälkeiseen paikkajakoon.

Macronin vetoavulla ALDE voi kolkutella eurovaalien kärkitiloja.

Kiilaaminen hopealle EPP-konservatiivien ja kompuroivien sosialistien väliin vaatii nappisuoritusta, mutta on realismia.

Ensimmäisen maailmansodan päättymisen satavuotisjuhlallisuuksien jälkimainingeissa on enemmän kuin paikallaan, että EU:n perusarvoihin uskovat ottavat tulevaisuuden omiin käsiinsä.

Lue myös

Keskustalle voitto ALDEn maatalousmittelössä: eurooppapuolue heittäisi silppuriin byrokratian – ei maataloustukia

Maataloustukia ALDEn kongressissa puolustanut Antti Kaikkonen arvioi, että keskusta pystyy vaikuttamaan eurooppapuolueensa kantoihin tehokkaasti.
22.11.2018 15:20

Aihetunnisteet

ALDE europarlamenttivaalit eurovaalit Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Vaaratiedote annettiin varotoimenpiteenä, sanoo sisäministeriön pelastusylijohtaja
Uutiset | 15.5.2026 10:31
Trump lähti Kiinasta paluumatkalle – Sanoi Xin tarjonneen apua Hormuzinsalmen avaamiseen
Uutiset | 15.5.2026 10:28
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Uutiset | 15.5.2026 9:12
Keskustan Kaikkonen: Viranomaisten parannettava droonitiedotustaan
Uutiset | 15.5.2026 8:44
Myös Latviassa annettiin varoitus mahdollisesta ilmatilan uhasta
Uutiset | 15.5.2026 8:30
Droonivaara ohi Uudellamaalla – Pelastusylijohtaja: ”Arkea voi jatkaa normaalisti”
Uutiset | 15.5.2026 8:02
Suomen ja Israelin puolustusseminaari sai arvosteluryöpyn oppositiopuolueista – ”Kyseessä on maa, joka toteuttaa kansanmurhaa”
Uutiset | 15.5.2026 7:13
Ukrainassa yli 20 ihmistä kuoli Venäjän iskuissa torstaina – IAEA varoittaa sotilastoimista ydinkohteiden lähellä
Uutiset | 15.5.2026 3:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vaaratiedote annettiin varotoimenpiteenä, sanoo sisäministeriön pelastusylijohtaja
Uutiset | 15.5.2026 10:31
Trump lähti Kiinasta paluumatkalle – Sanoi Xin tarjonneen apua Hormuzinsalmen avaamiseen
Uutiset | 15.5.2026 10:28
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste