Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 
Uutisanalyysi
Ranskan presidentti Emmanuel Macronin En Marche! -puolueen ilmoitus vaaliyhteistyöstä ALDEn kanssa nosti tunnelman kattoon Madridin kongressissa. (Kuva: Alde Party)

Analyysi: Keskustan eurooppapuolueella menee lujaa – Macronin pönkittämä ALDE aikoo sekoittaa Brysselin vakiintuneen marssijärjestyksen

Keskustan sinnikäs vääntö liberaalidemokraattisen ALDEn maatalouslinjasta kantoi hedelmää Madridin kongressissa, toimittaja Santeri Lampi kirjoittaa.
Santeri Lampi 17.11.2018 4:00, muokattu 16.11.2018 12:00
a– a+
Uutisanalyysi

Madridissa kokoontuneen eurooppapuolue ALDEn vuotuisen kongressin kirkkaimmaksi tähdeksi nousi suurelle ylöisölle tuntematon Astrid Panosyan.

Ranskan presidentti Emmanuel Macronin sisäpiiriläinen räjäytti potin ilmoittamalla, että maata johtava En Marche! -puolue yhdistää voimansa ALDEn kanssa ensi toukokuun europarlamenttivaaleissa.

Kuumeisesti Macronin suunnitelmien valmistumista odottaneen ALDE-väen aplodeille ei ollut tulla loppua.

ALDEn presidentti Hans van Baalen tituleerasi vaaliyhteistyön Madridin liitoksi.

Ensimmäistä kertaa eurovaaleihin osallistuvan En Marche! -puolueen vetoapu tulee keskustan kattopuolueelle, liberaalidemokraattiselle ALDE:lle tarpeeseen.

Unionin perusarvoja kyseenalaistavat populistiset puolueet ovat sementoineet valtansa eri puolilla mannerta.

Esimerkiksi Puolalle ja Unkarille EU:n miljoonatuet kelpaavat, mutta yhteiset pelisäännöt eivät: oikeusvaltioksi niitä on vaikea kutsua hyvällä tahdollakaan.

– Nationalistit ovat tulleet takaisin. Heidän vetovoimansa kasvaa vaali vaalilta. Joka puolella esiintyy herpaantumatonta uhkailua ja vihaa. Meidät yritetään kääntää toisiamme vastaan ja meidän keskuuteemme lietsotaan pelkoa, Panosyan ravisteli kokousväkeä kuin Macron konsanaan.

Ihmisoikeuksia korostavan kattopuolueen jäsenenä on helppoa katsoa peiliin.

Keskustan delegaatiota Madridissa johtanut puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen iloitsi Madridissa liberaalien joukkojen vahvistumisesta.

Hänestä ALDE on arvopohjansa puolesta keskustalle oikea viiteryhmä, vaikka yksittäiset linjaukset hiertävät silloin tällöin.

– ALDEn liberaali ajattelu on hyvin keskustalaista. Se ajaa muun muassa yksilönvapautta, vastuuta, yrittäjyyttä ja kaupan esteiden poistamista.

Ihmisoikeuksia korostavan kattopuolueen jäsenenä on helppoa katsoa peiliin.

Yhteinen arvopohja noussee yhä tärkeämmäksi, kun eurooppapuolueiden näkyvyys Brysselin ulkopuolella kasvaa vääjäämättä ajan myötä.

Sitä sopii miettiä myös kokoomuksessa, joka veljeilee Unkarin pääministeri Viktor Orbanin kanssa konservatiivisessa EPP-puolueessa.

Ennen Madridin kongressia spekulaatiot En Marche! -puolueen aikeista kävivät kuumana.

ALDEn virkamiehiltä saatujen tiedonmurusten perusteella Macron sai suunnitelmalleen vihreää valoa hyvissä ajoin muilta liberaaleihin kuuluvilta puoluejohtajilta, kuten pääministeri Juha Sipilältä (kesk.).

Vaikka median reaktio En Marche! -uutiseen oli vaisu, ALDEn voimistuminen sekoittaa eurovaalien pakkaa.

Ilmeisesti suomalainen lehdistö ei EPP:n Helsingin kokouksen jälkiähkyltä huomannut, että liberaalit saivat kättä pidempää EPP-konservatiivien ja eurososialistien sulle–mulle-tradition sekoittamiseksi.

Keskustalaisten sinnikäs kamppailu maatalouslinjasta kantoi hedelmää.

Vaikka yhteistyö macronilaisten kanssa oli kaikkien huulilla, myös ALDEn eurovaalimanifesti näki Madridissa päivänvalon tarkan viilaamisen päätteeksi.

Keskustalaisten sinnikäs kamppailu maatalouslinjasta kantoi hedelmää.

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kaikkonen tähdensi kokousväelle, että maataloustuille myönteinen kirjaus on keskustalle täysin välttämätön.

Vaikka joissakin jäsenpuolueissa ajettiin tukien leikkaamista, enemmistö kääntyi maataloustukien kehittämisen kannalle.

Työvoiton ansiosta keskustan ALDE-jäsenyyttä ivaavilta heitoilta menee pohja ensi eurovaaleissa.

Satu Haapaniemi (vas.), Jasi Kuokkanen, Inna Kallioinen, Jari Haapiainen ja Noora Hammar kuuluivat keskustan delegaatioon. (Kuva: Alde Party)

Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) muistutti, että EU-puheenjohtajamaan saappaisiin astuminen on Suomen seuraavalle hallitukselle tiukka
paikka.

Pääministerillä voi olla ensi heinäkuussa käsissään varsinainen kaaos, kun parlamentin perinteiset voimasuhteet natisevat ja tuolileikki EU:n huippuviroista käy kuumana.

Siksi Eurooppa-tavoitteiden kirkastaminen on ollut Bernerin mukaan keskustalle tarpeen.

ALDEn vaalimanifestin laatimiseen osallistunut ministeri toivotti Madridissa En Marche! -yhteistyön tervetulleeksi.

– Se tuo meille suuremman painoarvon. Aina kun puhutaan politiikasta, luvut määräävät, ministeri viittasi vaalien jälkeiseen paikkajakoon.

Macronin vetoavulla ALDE voi kolkutella eurovaalien kärkitiloja.

Kiilaaminen hopealle EPP-konservatiivien ja kompuroivien sosialistien väliin vaatii nappisuoritusta, mutta on realismia.

Ensimmäisen maailmansodan päättymisen satavuotisjuhlallisuuksien jälkimainingeissa on enemmän kuin paikallaan, että EU:n perusarvoihin uskovat ottavat tulevaisuuden omiin käsiinsä.

Lue myös

Keskustalle voitto ALDEn maatalousmittelössä: eurooppapuolue heittäisi silppuriin byrokratian – ei maataloustukia

Maataloustukia ALDEn kongressissa puolustanut Antti Kaikkonen arvioi, että keskusta pystyy vaikuttamaan eurooppapuolueensa kantoihin tehokkaasti.
22.11.2018 15:20

Aihetunnisteet

ALDE europarlamenttivaalit eurovaalit Keskusta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Suomi haluaa intialaisia osaajia – mutta riittääkö heille paikka onnellisuustilaston kärjessä ja pitkä tie kansalaisuuteen?
Uutiset | 4.4.2026 10:00
USU: Yli puolet suomalaisista ottaisi SDP:n seuraavaan hallitukseen – keskusta toiseksi suosituin
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Israel on iskenyt tuhansiin kohteisiin Libanonissa viimeisen kuukauden aikana
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste