Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia
Neuvostopartisaanit tekivät jatkosodassa 45 iskua Kainuun, Lapin ja Pohjois-Karjalan syrjäkyliin. Kuvassa partisaaneja opettelemassa aseen käyttöä Smolenskin alueella vuonna 1941.

80 vuotta sitten: Neuvostopartisaanit tappoivat silmittömästi syrjäkylällä – Nuoren Hiljan vastarinta pelasti kuuden ihmisen hengen

Susanna Luikku 24.9.2022 22:00, muokattu 20.9.2022 12:49
a– a+
Historia

Viiksimon kylä sijaitsee Kuhmon keskustasta koilliseen aivan nykyisen rajavyöhykkeen vieressä. Vuonna 1942 kylä tarkoitti seitsemää taloa, ja lähes kaikki Viiksimonniemen asukkaat olivat toisilleen sukua olevia Heikkisiä.

24. syyskuuta 80 vuotta sitten oli sota-ajasta huolimatta tavallinen maaseudun arkipäivä, joten talojen asukkaat, niin aikuiset kuin lapset, olivat iltapäivällä ulkona omissa puuhissaan, muun muassa perunannostossa.

Noin kahden aikaan paikalle ilmestyi kymmenkunta konepistoolein aseistautunutta neuvostopartisaania.

Partisaanit keräsivät Uutelan, Tyvelän ja Välitalon väen kokoon ja pakottivat heidät läheiseen metsään. Parin tunnin ajan joukko tutki taloja, otti mukaansa kaiken irtilähtevän sekä talojen lehmät.

Sen jälkeen naiset ja lapset komennettiin Uutelan pirttiin ja miehet Uutelan saunaan, ja ampuminen alkoi.

Silmitön teurastus vei kaikkineen kahdeksan ihmisen hengen, joista nuorin oli pellolle ammuttu ja ambulanssiin kuollut 6-vuotias Tauno-poika.

Se, että edes osa pirtissä olijoista jäi henkiin, oli eloonjääneiden kertoman mukaan 22-vuotiaan Hilja Heikkisen sankarillisuuden ansiota. Nuori nainen hyökkäsi toisen pirtissä olleen partisaanin kimppuun ja onnistui kääntämään aseen piipun kattoa kohti.

Syntyneessä käsikähmässä ja kaaoksessa 13-vuotias Eino löi tuvan ikkunan rikki, ja hän, Hilja sekä neljä muuta onnistuivat pakenemaan. Tuhosta jäivät eloon myös lintumetsällä olleet Uutelan isäntä Juuso Heikkinen ja hänen 16-vuotias poikansa Veikko sekä heinäsuovaan perheen koira kainalossaan piiloutunut Välitalon 14-vuotias Toivo.

Haavoittuneista selviytyivät Tyvelän talon 21-vuotias Veikko Armas ja ammutun äitinsä sylissä ollut 4-vuotias Välitalon Helli, joiden partisaanit uskoivat kuolleen.

Järjettömältä tuntuvan julmuuden takana oli pyrkimys aiheuttaa kauhua ja sekasortoa suomalaisissa iskemällä siviileihin, etenkin naisiin ja lapsiin. Kun venäläisten arkistot avautuivat 2000-luvulla, kävi ilmi, että osa iskujen kohteista oli myös väärennetty sotilaskohteiksi.

Neuvostopartisaanit tekivät jatkosodassa 45 vastaavanlaista iskua Kainuun, Lapin ja Pohjois-Karjalan syrjäkyliin. Lisäksi hyökättiin ajoneuvoja ja ajoneuvosaattueita vastaan ja vietiin suomalaisia vankeina rajan taakse.

Partisaani-iskuissa kuoli 181 siviiliä. Sodan jälkeen niistä, kuten monista muistakin asioista, vaiettiin sekä poliittisista syistä että tapahtumien traumaattisuuden ja ajan tavan mukaisesti. Virallisen hiljaisuuden takana kulki kuitenkin suullinen perimätieto niillä paikkakunnilla, joihin iskuja oli tehty.

Myöhemmin asiat alkoivat nousta esiin muun muassa kirjallisuuden kautta, mutta varsinainen sotarikoskeskustelu partisaanien teoista Suomessa alkoi vasta 1990-luvun lopulla.

Kun venäläisten arkistot avautuivat, saatiin selville, että suomalaissiviilien murhista oli viime kädessä vastuussa karjalais-suomalaisen neuvostotasavallan kommunistipuolueen osasto ja sen johtaja Gennadi Kuprijanov. Kokonaisuudessaan partisaanitoimintaa johdettiin Belomorskista Vienanmeren rannalta.

Tiedot poikivat myös KRP:n aloittaman rikostutkinnan, koska murha ei Suomen lakien mukaan vanhene koskaan. Eri vaiheiden jälkeen Venäjälle lähetettiin oikeusapupyyntö, johon tuli vihdoin allekirjoittamaton vastaus.

Siinä todettiin, että Venäjän lakien mukaan mahdolliset rikokset ovat vanhentuneet, minkä vuoksi ne eivät aiheuta toimenpiteitä heidän päässään.

Lähteitä: Martikainen-Loisa-Mäntyniemi: Partisaanisodan Siviiliuhrit (Värisuora-kustannus, 2002), Uusi Suomi, Yleisradio.

Lue myös

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – "Onhan se iso pettymys", Harri Broman tilittää

Erityistalousalueet ovas Suomessa tabu, vaikka ulkomailla ne keräävät kiitosta, Itä-Suomen erityisedustaja hämmästelee.
8.2.2026 9:01

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille

Uutiskuvissa maailman kriiseistä toistuu usein tuttu näky: kulmikas Toyota Land Cruiser -maasturi, ...
7.2.2026 21:35

Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu

Yhdysvaltain ja Iranin väliset epäsuorat neuvottelut Iranin ydinohjelmasta alkoivat perjantaina.
7.2.2026 16:55

Aihetunnisteet

Historia kuhmo partisaani-isku toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste