Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Siika-aho vaatii Orpolta jämäkkyyttä: ”Älkää tanssiko perussuomalaisten pillin mukaan”

31.3.2026 14:45
Lue lisää 
Näkökulma: Pauliina Pohjala Näkökulma
(Kuva: Petra Pöyliö)

Näkökulma: Keskusta "äänestää rätkäyttää" pian – mutta onko puoluesihteeri kentän ääni vai toimitusjohtaja?

SDP:n puoluekokous osoitti, ettei asiasta ole yhtä näkemystä muissakaan puolueissa, toimittaja Pauliina Pohjala kirjoittaa.
Pauliina Pohjala 4.9.2023 15:39, muokattu 6.9.2023 8:34
a– a+
Näkökulma

SDP:n uudeksi puoluesihteeriksi valittiin lauantaina Mikkel Näkkäläjärvi. Sen jälkeen onkin riittänyt puhetta tavasta, jolla tuore puoluejohtaja Antti Lindtman ohjasi puoluesihteerin valintaa.

Äänestystä edeltävänä iltana Lindtman nimesi suosikeikseen Näkkäläjärven ja Hanna Kuntsin. Tämän seurauksena kaksi muuta ehdokasta, Matti Niemi ja Kaisa Vatanen, vetäytyi kisasta. Monet puoluekokousedustajat olivat harmissaan ja kokivat, että puoluedemokratia otti takapakkia.

Lindtman näki asian toisin. Hän korosti, että puoluesihteeri on puheenjohtajan tärkein työpari.

SDP:ssä ei selvästikään oikein tiedetä, miten päin asian kanssa pitäisi olla.

SDP:n uusi puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi ja tuore puheenjohtaja Antti Lindtman puoluekokouksessa Jyväskylässä lauantaina. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Puoluekokous valitsee puoluesihteerin myös keskustassa. Keskustalaiset eivät voisi tällä hetkellä kuvitellakaan tilannetta, jossa puheenjohtaja liputtaisi jonkin ehdokkaan puolesta.

Keskustalaiset odottavat jo, että pääsevät taas “äänestää rätkäyttämään” uudesta puoluesihteeristä Turun ylimääräisessä puoluekokouksessa 23. syyskuuta.

Riikka Pirkkalaisen seuraajaehdokkaita on tällä hetkellä kolme. Ehdokkaat ovat jälleen kiertäneet kenttää ja yrittäneet vakuuttaa keskustalaisia puolelleen tupailta kerrallaan.

Keskustassa puoluesihteeri onkin perinteisesti mielletty kentän edustajaksi, joka vie puolueväen viestiä alhaalta ylös.

Puoluesihteerin tehtävä on kuitenkin laaja, monen mielestä liian laaja.

Puoluesihteeri muun muassa johtaa puoluetoimistoa vahvalla järjestökentän vahvalla tuntemuksella, vetää vaalit, reagoi päivänpolitiikkaan ja toimii puheenjohtajan aisaparina. Jokainen puoluesihteeri tekee tehtävästä silti itsensä näköisen, ja keskustassa näitä vahvoja persoonia on riittänyt.

Kokoomuksessa puoluesihteeriasiaan suhtaudutaan aivan toisin. Puoluesihteeri on kuin toimitusjohtaja, jonka valitsee puoluejohto. Valinnan siunaa sitten puoluevaltuusto.

Kristiina Kokko valittiin ensimmäiselle kaudelleen neljä vuotta sitten. Tuolloin puheenjohtaja Petteri Orpo alleviivasi, että tehtävään haettiin uudistajaa, sillä ihmiset vaikuttavat entistä enemmän verkossa perinteisen puoluetoiminnan sijaan.

Tämä on tuttua pohdintaa muillekin puolueille.

Keskustassakin on aika ajoin viritelty keskustelua siitä, mikä on puoluesihteeri rooli ja miten pesti pitäisi täyttää.

Viimeksi keväällä pitkäaikainen keskustavaikuttaja Antti Hietaniemi katsoi, että nyt olisi oikea aika siirtää puoluesihteerin valinta puoluekokoukselta puoluevaltuustolle. Hietaniemi peräsi tehtävään toimitusjohtajamaista otetta ja puoluehallituksen tekemää työnohjausta.

Hietaniemen keskustelunaloitus ei lähtenyt isosti lentoon. Keskustan entiset puoluesihteeritkin pitävät keskustelua turhana.

Puoluekokous ei tule valtaansa luovuttamaan, Timo Laaninen kiteytti Suomenmaalle.

Samoilla linjoilla on Eero Lankia, joka kokee, että muutoksen myötä puoluesihteeri ei enää olisi samalla tavalla laajan jäsenkentän luottamusmies.

Jarmo Korhosen mielestä uudistus merkitsisi vallan keskittymistä. Pekka Perttulan mukaan keskustan kaltaisessa kansanliikkeessä tarvitaan enemmän toiminnanjohtajaa kuin toimitusjohtajaa.

Riikka Pirkkalaisen mukaan puoluesihteerin tehtävä säilyttää parhaiten itsenäisyytensä, kun valinnan tekee nykyiseen tapaan puoluekokous. 

Antti Hietaniemi kuitenkin uskoo, että uudistus on keskustassakin järjestötyön kehittämisen kannalta välttämätön.

Hietaniemen mukaan monet keskustavaikuttajat ovat hänen aloitteensa kannalla, vaikka eivät sitä kehtaa julkisuudessa myöntääkään.

Asia on keskustassa arka ja vaatii vielä kypsyttelyä, parin vuosikymmenen ajan puoluehallituksessa ja vuosikymmenen työvaliokunnassa vaikuttanut Hietaniemi arvioi.

Riikka Pirkkalainen jättää keskustan puoluesihteerin pestin, kun hänen seuraajansa valitaan Turun ylimääräisessä puoluekokouksessa 23. syyskuuta. KUVA: JARI LAUKKANEN

Pauliina Pohjala Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Keskusta puoluekokous puoluesihteeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Apollon tietäjät

”Jotkut sanovat armahtajaksi” – ja muita hienoja vaalisloganeja
Apollon tietäjät | 22.11.2023 10:09
Lisää viihdettä presidenttipeliin
Apollon tietäjät | 9.11.2023 15:09
Rehellisyys maan perii?
Apollon tietäjät | 30.10.2023 14:52
Outoja petikumppaneita
Apollon tietäjät | 9.10.2023 10:28
Huonosti harkittu leikkaus
Apollon tietäjät | 28.9.2023 9:54

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Ukraina tarjoaa Venäjälle taukoa iskuissa energiasektoria vastaan
Uutiset | 30.3.2026 13:05
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Hätähuuto eläinsuojelusta: Lemmikeistä halutaan eroon ennätystahtia
Uutiset | 31.3.2026 11:35
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Japanilaisprofessori varoittaa Japanin ja Kiinan kireistä väleistä
Uutiset | 30.3.2026 11:01
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Poliisi keskeytti esitutkinnat tietovuodoista, jotka liittyivät Suomen Ottawan- ja Lissabonin-suurlähetystöihin
Uutiset | 31.3.2026 18:31
Tulevat päivät ratkaisevia Lähi-idän sodassa, sanoo USA:n Hegseth
Uutiset | 31.3.2026 18:21
Pihlajalinna aloittaa muutosneuvottelut – 270 työtehtävää voi lähteä pysyvästi
Uutiset | 31.3.2026 18:12
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheköyhyyden kasvu horjuttaa hyvinvointiyhteiskunnan perustaa
Mielipide | 31.3.2026 10:36
Lukijalta: Omaishoitajan ääni kuuluu – kuuleeko yhteiskunta?
Mielipide | 31.3.2026 10:25
Lukijalta: Nuorten seksuaaliturvallisuus on uhattuna
Mielipide | 31.3.2026 10:18
Lukijalta: Investointien etsikkoaika Suomessa
Mielipide | 31.3.2026 10:17
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste