Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Blogi: Minna Siira
Minna Siira:

Oletko Sinä valmis?

11.10.2022 9:04, muokattu 1.6.2023 14:00
a– a+
Blogi

Eduskuntavaaleihin on aikaa vajaat puoli vuotta. Ne on meidän kaikkien tärkein ponnistus tuleville kuukausille.

Otetaan se ponnistus sellaisena projektina, jossa meillä kaikilla on mukava tehdä töitä. Pidetään jokainen huolta, että ehdokkaat ja heidän tukijoukkonsa saavat tarvitsemansa avun ja tuen. Ja pidetään tavoitteena sitä, että keskustan kansanedustajien määrä säilyy samana tai kasvaa.

Vaalityötä ei lähdetä tekemään itsetunto maassa ja hartiat lysyssä ja jo valmiiksi tappiomielialalla. Maratoneja ei voiteta siten, että ennen lähtöviivaa epäillään, että ei jakseta maaliin asti.

Eikä tehdä töitä hampaat irvessä. Tehdään oikeita asioita, tehdään ne laadukkaasti ja hyvällä otteella. 

Voitte olla varmoja, että meitä yritetään nyt litistää ja meidän itsetunto niistää. Meitä kohtaan hyökätään eri asioilla, kuka hallituspolitiikalla, kuka puhumalla vihervasemmiston pönkkäpuolueesta. Ei päästetä näitä puheita ihon alle. Mitä enemmän lokaa tulee, hymyillään sitä enemmän.

Meidän ei pidä lähteä sontatunkiotaisteluun. Antaa niiden likaantua, ketkä haluavat loassa piehtaroida.

Tämä ei tarkoita sitä, etteikö asioista pidä puhua tai vääriä puheita oikoa. Kyllä meillä pitää olla itsetuntoa julistaa, että oli oikein parantaa lapsiperheiden asemaa ja oli oikein torjua eläkeläisköyhyyttä.

Ja oli oikein, että yrityksiä ja elinkeinoelämää tuettiin, kun korona kuritti. Pitää olla itsetuntoa myös sanoa, että kuka olisi vuoden 2019 vaalien jälkeen ennustanut mitä tuleman pitää.

Tuli korona, tuli sota, tuli sen seurauksena energiakriisi. Kyllä näissä oloissa pitää nostaa hattua korkealle meidän päättäjillemme. Hyvin toimittu vaikeissa ja nopeasti muuttuvissa oloissa. Onneksi keskusta oli mukana. Minä luotan siihen, että meidän edustajamme ja ministerimme ovat varmasti tehneet parhaansa.  

Keskikaista on leventynyt.

Kaiken suuren ja meistä riippumattoman maailmanmelskeen keskellä ihmiset kaipaavat paluuta perusasioiden äärelle. Ihmisen hyvän elämän edellytykset – turvallisuus, toimeentulo. terveys, perhe, koulutus ja ruoka – on saatava päätöksenteon ytimeen. Näihin meillä on oltava puolueena vastaus. 

Nyt pintakuohuntaa aiheuttaneet translaki, aborttilaki ja tavismiesten tasa-arvo pitää asettaa oikeaan mittakaavaan.

Ne ovat joillekin intohimoisen tärkeitä, joku puolustaa tai joku vastustaa. Mutta ei niillä ratkaista vaaleja suuntaan eikä toiseen. Pitää muistaa mittakaava ja oikeasuhtaisuus. Kiivailun ja kiistelyn sijaan toivon kuuntelemista ja kärsivällisyyttä. Toisten mätkimisen sijaan otetaan käyttöön ripaus lempeyttä ja kykyä ymmärtää myös toisen ihmisen perustelut ja näkökulmat. 

Tulevina kuukausina meidän tulee olla suunnitelmallisia.

Meidän pitää miettiä, mitä teemme. Säntäily tulipalojen parissa tai väittely jonninjoutavista asioista saa kyllä päivän täyttymään työstä. Silloin vaan jää huomaamatta ja miettimättä se, teemmekö oikeita asioita ja onko mittaluokka oikea.

Tehdään mieluummin vähemmän, mutta paremmin ja suunnitelmallisemmin. Ja tehdään se innolla ja hyvällä itsetunnolla. Kuten aluevaalit osoitti, selkeät teemat purevat. Silloinkin ennustettiin keskustan romahtavan. Jälleen ennustukset auringonlaskun puolueesta kokivat mahalaskun.

Keskitytään siis erityisen tarkasti kaikki omaan peliin, omiin tekemisiin tulevina kuukausina. Linjan pitää olla selkeä, asiat selkeitä, eikä niitä saa olla liikaa.

Nyt jos koskaan on tilaa omalle selkeälle politiikalle. Keskikaista on leventynyt. Vasemmisto demareiden johdolla kaartaa vasemmalle ja kokoomus profiloituu yhä enemmän oikealla. Suomalaiselle keksinnölle – keskustalle – jää tilaa.

Tehdään perustyö huolella. Tehdään kaikki vähän enemmän ja oikeita asioita. Luotetaan itseemme ja toisiin. Yhteistyöllä, rohkeasti linjaamme, vaihtoehtojamme ja ehdokkaitamme esiin tuoden. Keskustaa tarvitaan entistä paremman tulevaisuuden rakentamiseksi.

Oletko Sinä valmis?

Minna Siira Minna Siira on keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin toiminnanjohtaja. Viime vaalikaudella hän toimi valtioneuvoston kansliassa hallinnollisena avustajana ja sitä ennen puoluetoimistolla keskustan hallintosihteerinä.

Lue myös

Blogi
Minna Siira:

Monenlaista kuumetta

Makasin viime viikolla flunssan kourissa sohvalla. Ajatukset tarpoivat räkää täynnä olevassa päässä ja...
25.1.2023 8:25
Blogi
Minna Siira:

Kempeleen mallista ja maalaisjärjestä

Viime sunnuntain Helsingin Sanomien pääkirjoitusta lukiessani tulin hyvälle tuulelle. Kotikuntani Kempele oli nostettu...
30.11.2022 8:38
Blogi
Minna Siira:

Lappeenrantaan

”Lähde Lappeenrantaan seurakseni mun, Lähde Lappeenrantaan näät kun rentoudun, Mistään kansaa et sä löydä hauskempaa, Karjalaiset...
16.2.2022 15:14

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Viivi Immonen:
Yhteiskunnan tulevaisuususko kuntoon hajauttamalla – Iso EI keskittämiselle
Blogi | 30.10.2026 12:09
Mauri Pekkarinen:
Maakuntien asema turvattava EU:n suuruudistuksessa
Blogi | 29.10.2026 10:31
Emilia Hirvi:
Minne menet, varhaiskasvatus?
Blogi | 28.10.2026 9:18
Katri Kulmuni:
Arktinen ei ole paperitiikeri
Blogi | 26.10.2026 17:20
Akseli Erkkilä:
Perheiden mukana Suomi seisoo tai kaatuu
Blogi | 26.10.2026 9:04
Näytä lisää

Uusimmat

Kenen toisen puolueen poliitikon kanssa perustaisit tulevaisuusvaliokunnan? – Suomenmaa tenttasi keskustan nuoria eduskuntaehdokkaita
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Vieraskynä: Rakentamisessa on nähtävä metsä puilta
Uutiset | 1.11.2026 9:20
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Yrittäjägallup: Yrittäjät tukevat laajalti kotihoidon tuen säilyttämistä
Uutiset | 31.10.2026 12:34
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Puhelu Putinin kanssa oli mahdollisuus kuulla suoraan Venäjän johtajan näkemyksiä
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Puhelu Putinin kanssa oli mahdollisuus kuulla suoraan Venäjän johtajan näkemyksiä
Uutiset | 31.10.2026 11:26
Kallas: Lavrov valehteli G20-kokouksessa
Uutiset | 31.10.2026 1:39
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kenen toisen puolueen poliitikon kanssa perustaisit tulevaisuusvaliokunnan? – Suomenmaa tenttasi keskustan nuoria eduskuntaehdokkaita
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Vieraskynä: Rakentamisessa on nähtävä metsä puilta
Uutiset | 1.11.2026 9:20
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Sample Page

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata