Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”

3.4.2026 21:40
Lue lisää 
Mielipide
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho kopautti nuijaansa 28. kesäkuuta 2023. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Haastavatko muutokset valtarakenteissa demokratiamme perusteita?

Esko Korkeakoski 19.3.2024 10:47, muokattu 19.3.2024 10:47
a– a+
Mielipide

Suomi on yksi demokraattisimmista maista maailmassa. Kansanvalta on Suomessa legaalia (= laillista) ja legitiimiä (= yleisesti hyväksyttyä). Vallankäytön laillisuus, kansan oikeudentajun kunnioitus ja kansan tahto ovat hyvin tärkeitä. Valtarakenteidemme suhteita ja voimatasapainoa onkin seurattava jatkuvasti. Pohdin ja spekuloin havainnoilla ja heikoilla signaaleilla muutoksia, jotka saattavat ennakoida muutoksia demokratiamme perusteissa.

Vallan kolmijako-oppia sovelletaan Suomessa kuten muissakin demokratioissa. Sen esitti aikanaan filosofi Montesquieu (1689–1755) kirjassaan Lakien henki.

Taistoa hallinto- ja vaikutusvallasta

Suomessa lainsäädäntövaltaa käyttää eduskunta. Se päättää myös valtiontaloudesta. Hallitusvaltaa käyttävät tasavallan presidentti sekä valtioneuvosto. Tuomiovaltaa käyttävät riippumattomat tuomioistuimet. (Suomen perustusL 731/1999, 2–3 §.)

Eduskunnan asema ylimpänä vallankäyttäjänä on vahva. Hallituksen on nautittava eduskunnan luottamusta. Sen päätökset näkyvät taas useimmin, selvimmin ja nopeimmin käytännössä.

Kansan mielikuvissa hallitus profiloituu usein etujen jakajana ja/tai leikkaajana. Leikkausten perustelut eivät juuri paina, vallankin jos edun menetys osuu kohdalle. Yleensä niiden väitetään osuvan huono-osaisiin.

Euroopan unionin asetuksilla ja direktiiveillä on suoraan tai välillisesti merkitystä EU:n jäsenvaltioihin. Vaikka jäsenvaltioiden edustajat pitävät huolta kansallisista eduista, arvostellaan – joskus pikkutarkkaakin – ylikansallista päätöksentekoa.

Puolustusliitto Naton jäsenyys kaventaa kansallista liikkumatilaa, mutta se suo toisaalla etuja ja vapauksia. Ovia itään on sulkeutunut, koska valta Venäjällä on luisumassa yhä vakavimmin seurauksin presidentille.

Media on julkisen vallankäytön epävirallinen kontrolloija – vallan vahtikoira. Se vaikutus osuu selvimmin yleiseen mielipiteeseen ja asenteisiin. Sosiaalinen media rinnastuu osin tähän valtaan.

Ammattiyhdistysliikkeellä on oikeus vaikuttaa kansalliseen päätöksentekoon kuten millä tahansa toimijalla. Keinot, jotka pakottavat demokraattisesti valitut toimielimet muuttamaan suunnitelmiaan, eivät kuulu demokratiaan. Kyse on myös henkisestä valta- ja voimapolitiikasta.

Demokratiaamme on vahvistettava

Demokratiassa äänestysprosentti on tärkeä mittari legitimiteetin kannalta. Määrävälein vallankäyttäjiä voidaan vaihtaa. EU-tuomari Pauliine Koskelo varoitteli Helsingin Sanomissa vaarasta, jos valtaan valitaan henkilöitä, jotka ovat valmiita horjuttamaan oikeusvaltion periaatteita.

Vallan kolmijaon noudattaminen on ollut meillä vakaata. Poliittisissa keskusteluissa on näkynyt myös kolmijaon ”ravistelua”. On esitetty mm. kritiikkiä oikeuskansleri-instituutiota kohtaan.

Demokratialle ei ole eduksi, jos päättäjät luottavat liikaa viranhaltijoihin. Virkavaltaisuus (byrokratia) hämärtää kansan kontrollia. Se mutkistaa ja hidastaa asioiden hoitoa.

Kansalaiset ajavat asioitaan luottamushenkilöiden kautta yhä harvemmin. Valta on etääntymässä kansasta (aluehallinto). Valta on keskittymässä esimerkiksi luottamushenkilöpaikkojen vähenemisenä kunnallishallinnossa.

Tuomiovaltakin tarvitsee kansalaisten luottamuksen

Lainkäytöstä ja laillisuusvalvonnasta säädetään perustuslaissa (731/1999). Ylimmät tuomioistuimet voivat tehdä myös esityksiä valtioneuvostolle lainsäädäntötoimeen ryhtymisestä. EU-lainsäädäntö vaikuttaa myös kansallisten oikeuslaitosten toimintaan.

Kansan oikeustajun ja lakien mukaiset ratkaisut lisäävät oikeusistuinten vallan oikeutusta. Ylimmät tuomioistuimet antavat ennakkopäätöksiä asioista, joihin laki ei anna selvää vastausta. Ratkaisut vaikuttavat normien tapaisesti viranomaisten ja hallinnon päätöksiin.

Kansalaisten luottamuksesta oikeuslaitokseen on vaikea sanoa yleispätevää. Jos puhutaan vain oikeudenkäynneistä rikosasioissa, suomalaiset tuntuvat pitävän rangaistuksia liian lievinä.

Median mahti paisumassa

Joukkotiedotusvälineiden mahti on kasvussa – luultavasti kaikkialla maailmassa. Voima perustuu indoktrinaatioon eli muutokseen luisumisessa vähitellen pienin askelin.

Media ei ole vain faktoja ja uutisia. Kokeneet toimittajat osaavat psykologisen vaikuttamisen. Liiallinen luottamus mediaan paisuttaa sen valtaa. Kentältä tullut juttu julkaistaan todennäköisimmin, jos se hivelee toimittajien arvoja. Moniarvoisuudelle sekä on että ei ole tilaa.

Ajatus mediasta vallan vahtikoirana saa kansan yleisen hyväksynnän. Uutiskynnykset ylittyvät kuitenkin helpoimmin ikävistä asioista. Vaarana on, että kansalaisten todellisuuskuva vääristyy.

Somen mahti piilee konkreettisuudessa, osallistamisessa ja jokapäiväisyydessä. Kun aikanaan aloin käyttää Facebookia, tuttavani sanoi: ”Huomaat pian, että luuhaat siellä yötä myöten.”

Ay-liikkeen mahti pysäyttää yhteiskunnan rattaat

Ammattiliittojen tavoitteita edistetään tarvittaessa lakoilla. Tavoite koskee useimmiten työehtoja. Lakkojen teho puree parhaiten, jos ne koskevat tärkeimpiä elinkeinoelämän aloja.

Poliittisissa lakoissa ay-liike vastustaa esimerkiksi hallituksen ajamia lakimuutoksia. Niinpä puolueille on etua solmia suhteita voimakkaaseen ay-liikkeeseen. Se on valta- ja reviiripeliä.

Lakkoaseen edessä hallitus on lopulta voimaton. Kyse ei ole hallitusten päätösten veto-oikeudesta. Virallisesti hallitusten ei tarvitse nauttia ay-liikkeen luottamusta. Ulkoparlamentaarisilla voimilla on tai sille tulee pelitila, jos vastavoimia ei ole.

Kirkon vaikutusvalta hiipumassa

Ajassamme kirkko ei enää saa juurikaan kansaa liikkeelle. Jumalanpalveluksissa käyvät yhä harvemmat – useinkin iäkkäät kansalaiset. Pienryhmien toimintaa on seurakunnissa paljon.

Varauksettomasti Raamatun ja / tai apostolisen uskontunnustuksen taakse menevät yhä harvemmat. Kirkosta eroajia on ollut vuosittain enemmän kuin siihen liittyjiä.

Tutkimusten mukaan syitä erota kirkosta ovat olleet 1) jäsenyys koetaan merkityksettömänä, 2) vähäinen / puuttuva usko ja 3) kirkollisvero. Jossain siis ”mättää”. Vika ei ole tuotteessa, vaikka sitäkin epäillään lisääntyvästi.

Koulutuksen valta – sivistyksen valtaa

Koulutuksen vaikuttavuus syntyy eri tekijöiden yhteisvaikutuksena. Vaikutusten erot voivat olla hyvinkin suuria yksilöiden välillä. Tavoitteista riippumatta pitkä kouluaika jakaa ihmisiä potentiaalisiin syrjäytyjiin ja menestyjiin. Koulutus yhdenmukaistaa, mutta myös moniarvoistaa.

Oppivelvollisuus ulottuu 18 ikävuoteen saakka – pidempään kuin Euroopan maissa keskimäärin. Ihanne on, että koulutus jatkuisi jossain muodossa läpi elämän (Life long Education). Järjestelmän ahkerimpia hyödyntäjiä aikuisvaiheessakin ovat usein ne, joilla on jo riittävät eväät menestyä.

Koulujen opetusta ei seurata. Opetushallitus laatii ja hyväksyy opetussuunnitelmat. Oppimateriaaleja ei tarkisteta. Opettajat valitsevat materiaalinsa ja työtapansa. Tulokset näkyvät esimerkiksi OECD:n PISA-tuloksissa. Varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen kokonaisuus tulisi ottaa uudistuksen kohteeksi kansallisena suurhankkeena jo tällä vuosikymmenellä.

Yksilöt vaikuttamisen ristiaallokoissa

Heikot sortuu elonteillä, vahvat sen kun porskuttaa, sanotaan. Median viestimet vyöryttävät päivittäin aineistoa tajuntaamme. Siksikin mediakriittisyyden tulisi kuulua kaikkeen koulutukseen. Kyky arvottaa ja valikoida informaatiotulvaa on demokratian toimivuuden edellytys.

Kun median lonkerot hämärtävät kykyämme havaita yhteiskunnallisten muutosten suuntaa, olisi erityisen tärkeää tutkia ja arvioida vallankäytön merkityksiä ja oikeutusta demokratian kehittämisen kannalta.

Esko Korkeakoski

dosentti

Valkeakoski

Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. 

Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?

Birgitta Wulff kirjoitti mukavasti ”meistä eläkeläisistä” 1.4.2026. Meitähän on, eri syistä, noin 1,6...
2.4.2026 14:30

Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka

Viime sodan aikana 1940-luvulla Suomen vastaisella rintamalla naapurin puolelta kerrottiin, missä suomalaisten ruutitehdas...
2.4.2026 12:16

Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?

Euroopan unionin kiinnostus kohdistuu nyt entistä enemmän Suomeen alueena, josta tarvittavat raaka-aineet EU:n...
2.4.2026 12:04

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Tuntuuko, että joku kurkkii puhelimesi näyttöä? Et ole väärässä
Uutiset | 2.4.2026 21:29
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Pääsiäisen menoliikenne soljui rauhallisesti
Uutiset | 4.4.2026 10:15
Pääsiäissää jatkuu etelässä vetisenä ja pohjoisessa poutaisena
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Suomi haluaa intialaisia osaajia – mutta riittääkö heille paikka onnellisuustilaston kärjessä ja pitkä tie kansalaisuuteen?
Uutiset | 4.4.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 3.4.2026 8:57
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste