Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Blogi: Matti Vanhanen
Matti Vanhanen:

Luonteella on väliä – Olli Rehn presidentiksi

22.9.2023 11:22, muokattu 16.9.2024 15:47
a– a+
Blogi

Presidentillä pitää olla hyvä harkintakyky eikä juuri tarvetta tai pyrkyä rientämään ensimmäisenä esittämään mielipidettään.

Toiseksi presidentillä on mielestäni oltava laaja-alainen kokemus valtiosta ja kansainvälisestä yhteisöstä. Ja kolmanneksi on eduksi jos presidentillä on sydämen sivistystä ja ymmärrystä koko maasta.

Päätöksenteossa presidentti ei päätä linjakysymyksiä yksin vaan yhdessä hallituksen kanssa.

Eteen tulevat yllättävät tilanteet ovat usein taustaltaan monimutkaisia ja päättäjillä – presidentti tässä mukana – on riitettävä malttia kuunnella faktoja ja arvioita sekä kotimaasta että liittolaisilta. Tarvitaan paineensietokykyä ja malttia työskennellä siten, että ollaan toimintalinjasta yhtä mieltä.

Kyse on asenteesta ja luonteesta. Pitää olla tervettä itsetuntoa niin, että ei tarvitse alleviivata omaa asemaa vaan kykyä toimia yhdessä.

Näen pienenä riskinä sen, että meille on syntymässä keinotekoinen raja EU-päätöksenteon ja Nato-päätöksenteon välille.

Helposti ajatellaan, että EU-politiikka kuuluu hallitukselle ja pääministerille ja Nato-politiikka presidentille, vaikka kummankin tärkeän liittosuhteemme päätöksenteon juuren on oltava eduskunnassa.

Eteemme tulee vielä kokouksia Natossa, joissa ministeri tai päämiestasolla pääaihe liittyy esim. jäsenmaiden puolustusbudjettien kasvattamiseen, tekoälyn rooliin aseteknologioiden kehittämisessä tai jäsenmaiden rooliin Ukrainan jälleenrakentamisessa.

Nämä ovat esimerkkejä aiheista, joissa Suomesta kokoukseen osallistuvat tahot tarvitsevat jo kokouksen valmisteluvaiheissa selkänojan eduskunnasta.

Yhteistyön presidentin ja hallituksen kanssa on oltava saumatonta ja hallituksen tehtävänä on oikea-aikaisesti informoida eduskuntaa aivan siitä riippumatta, kuka kulloinkin eritasoisiin kokouksiin osallistuu.

Olli Rehn on myös minun ehdokkaani seuraavaksi presidentiksi.

Hänen kokemuksensa on presidentin tehtävää ajatellen poikkeuksellisen laaja-alainen. Korostaisin hyvin tunnettujen taustojen sijasta etenkin kolmea taustatekijää.

Ollilla on koeteltua paineensietokykyä. Kun Barroso kokosi toista komissiotaan, hän halusi Ollin talouskriisistä vastaamaan.

Tarjolla olisi varmasti ollut jäsenmaiden entisiä pääministereitä ja valtiovarainministereitä, mutta Olli oli herättänyt luottamuksen ensimmäisellä kaudellaan.

Finanssikriisin ja eurokriisin handlaaminen ilman valmista kriisinhoitovälineistöä oli laajaa yhteistyötä ja näkemystä vaativa urakka. Vähäinen ei ollut myöskään Ollin panos Sipilän hallituksen aikaisen kilpailukykysopimuksen suunnittelussa ja toteutuksessa.

Toinen erittäin arvokas piirre liittyy hänen kokemukseensa kansainvälisestä taloudesta.

Tosiasia on se, että maailmanpolitiikka on aina kytköksissä talouteen. Syy- ja seuraussuhteita on kyettävä analysoimaan. Monet hyvistä presidenteistämme omaavat laajan talouskokemuksen. Kallio, Ryti, Paasikivi, Kekkonen, Koivisto ja Niinistö kuuluvat tähän ryhmään. 

Juuri nyt, kun valtakunnan hallituspolitiikka vaikuttaa muistavan korostetusti eteläisen rannikkoseudun, presidentti voisi kansan tuntojen tulkkina muistuttaa Itä- ja Pohjois-Suomen pärjäämisen merkityksestä myös turvallisuuspolitiikan kannalta.

Kolmas vaikeammin sanoitettava argumentti liittyy ehdokkaamme ymmärrykseen koko Suomesta.

Olisi mahdollisuus pitkästä aikaa saada presidentti, joka juurtensa puolesta tuntee syvästi etelän suurten kasvukeskusten ulkopuolisen Suomen ja kuitenkin samaan aikaan työ- ja elämänkokemuksensa kautta ymmärtää kaupunkien sykkeen merkityksen hyvinvoinnillemme.

Juuri nyt, kun valtakunnan hallituspolitiikka vaikuttaa muistavan korostetusti eteläisen rannikkoseudun, presidentti voisi kansan tuntojen tulkkina muistuttaa Itä- ja Pohjois-Suomen pärjäämisen merkityksestä myös turvallisuuspolitiikan kannalta.

Varsinkaan Itä-Suomeen ei saa päästää syntymään kehitystyhjiötä. Nato-jäsenyyden luonnollisena seurauksena pitäisi pikemmiten olla se, että itäisistä alueista kehitetään vaurasta kasvualuetta.

Ei liene tarvetta erikseen korostaa Ollin koulutustaustaa, joka täydentää hänen työkokemustaan eikä asevelvollisuuden suorittaminenkaan ole huono tausta ylipäällikölle.

Näin sanoessani muistutan, että asevelvollisuus ei luo osaamista ylipäällikkyyteen, mutta se kertoo elämänmittaisesta asenteesta suhteessa yleiseen asevelvollisuuteen.

Matti Vanhanen Valtioneuvos Matti Vanhanen toimi keskustan kansanedustajana vuosina 1991–2010 ja 2015–2023, pääministerinä ja keskustan puheenjohtajana vuosina 2003–2010, valtiovarainministerinä vuosina 2021–2022 ja eduskunnan puhemiehenä vuosina 2019–2020 sekä 2022–2023.

Lue myös

Blogi
Matti Vanhanen:

Mitä rauha Ukrainassa tarkoittaisi?

Suuri ero rauhanneuvotteluissa Suomen ja Ukrainan välillä on siinä, että Suomelle rauha saneltiin...
15.12.2025 14:02
Blogi
Matti Vanhanen:

Kolmen vanhan hallitus?

Suomen tilanne on hankala. Väestörakenne ja geopolitiikka näyttävät kehityksellemme peukaloa alaspäin. Osa vanhoista...
16.5.2025 8:00
Blogi
Matti Vanhanen:

Perintöverosta perusteltu ehdotus

Risto Murron työryhmä esitti kasvutoimia, jotka ovat perin tuttuja keskustan ajattelulle. Parempaan kasvuun...
3.3.2025 9:52

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Susanna Viitala:
Kuinka monta kepulaista tarvitaan vaihtamaan hehkulamppu?
Blogi | 20.2.2026 10:24
Vesa Kallio:
Mikä todellisuus laitetaan?
Blogi | 19.2.2026 13:10
Timo Kietäväinen:
Kuinka kuntien ja hyvinvointialueiden asiat on hoidettu?
Blogi | 18.2.2026 12:38
Elsi Katainen:
Kriiseissä Euroopan turvallisuus vahvistuu
Blogi | 17.2.2026 10:27
Jari Rauhamäki:
Kohtuus kaikessa
Blogi | 16.2.2026 14:40
Näytä lisää

Uusimmat

Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Epstein-paljastukset ja tullisotku piinaavat kannatustaan menettävää Trumpia – Professori: ”Vasta alkutekijöissään”
STT | 21.2.2026 15:53
Auto vajosi jäihin Lohjalla
Uutiset | 21.2.2026 15:37
Kahdesta Euroopan maasta viesti Iraniin: Lähtekää
Uutiset | 21.2.2026 15:30
Epäily: Mies paiskasi vauvansa betonilattiaan
Uutiset | 21.2.2026 14:09
Karut luvut julki: Sadat siirtolaiset kuolleet tai kadonneet Välimerellä tänä vuonna
Uutiset | 21.2.2026 13:50
Macronilta piikki Trumpille: ”Ei ole huono asia, että on oikeusvaltio”
Uutiset | 21.2.2026 13:27
Niskasen päämatka jäi kesken, toipilas hyppäsi ladun sivuun
Uutiset | 21.2.2026 12:43
Valtonen ei aio haastaa Orpoa kokoomuksen puheenjohtajavaalissa
Uutiset | 21.2.2026 12:04
Niskanen starttaa kuninkuusmatkalle olympialaisissa
Uutiset | 21.2.2026 11:57
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari
Uutiset | 19.2.2026 21:20
Euroopan ”viisi silmää” – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus
Uutiset | 20.2.2026 22:00
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Epstein-paljastukset ja tullisotku piinaavat kannatustaan menettävää Trumpia – Professori: ”Vasta alkutekijöissään”
STT | 21.2.2026 15:53
Auto vajosi jäihin Lohjalla
Uutiset | 21.2.2026 15:37
Kahdesta Euroopan maasta viesti Iraniin: Lähtekää
Uutiset | 21.2.2026 15:30
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen