Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 
Blogi: Matti Vanhanen
Matti Vanhanen:

Elämystalous työllistää jo nyt

21.2.2016 14:00, muokattu 20.2.2016 8:30
a– a+
Blogi

Uuden tekniikan käytöstä tippuu hyviä uutisia.

Viikko sitten luimme uutisen kiinalaisyhtiöstä, joka suunnittelee biodieseltehdasta Kemiin. Investointi olisi toteutuessaan miljardi euroa.

Tällä viikolla kotimainen perheyritys ST1 ilmoitti suunnittelevansa bioetanolitehdasta Kajaaniin. Eikä ole kauaa, kun saimme lisätietoja Rauman telakalla valmistettavasta kelluvasta virkistyskeskuksesta Yhdistyneisiin Arabiemiirikuntiin.

Kaikkia näitä yhdistää joko kokonaan uudenlainen tekniikka tai vanhan osaamisen uudenlainen soveltaminen.

Nämä uutiset ovat vielä liian harvinaisia, jotta uskaltaisi povata Suomen uuden nousun alkaneen. Mutta pitkään aikaan ne ovat silti parhaita uutisia.

Tosiasia on, että olemme menettäneet vuosien ajan asemaamme maailmanmarkkinoilla ja se on syventämässä pitkän taantuman vaikutuksia. Vähitellen kuitenkin sekä poliittisessa päätöksenteossa että järjestömaailmassa tietynlainen vakavoituminen ongelmiemme edessä on tapahtumassa. Vähitellen ymmärretään yhä paremmin kuinka syvällä nyt kuljemme.

Eikä vetoapua maailmasta tule meille ilmaisena. Koko maailman talouskasvu on hidastumassa. öljyn hinnan romahdus ei sytytä Venäjän markkinakysyntää liekkeihin. Pörssikurssit oireilevat hermostuneesti. Monet pelkäävät miten pankit kestävät kun energiayhtiöiden arvot heikkenevät.

Olen kuullut, että noin 30 prosenttia maailman pörssien arvoista liittyy fossiiliseen energiaan perustuviin yrityksiin ja niiden arvo on laskemassa. Turvallisuustilannekaan ei tällä hetkellä ole rohkaiseva. Tällaisen rakoilevan toimintaympäristön oloissa pienen Suomen on pärjättävä omilla keinoillaan.

Tosiasia on, että kasvu syntyy uuden ja kasvavan liiketoiminnan kautta, ei valtion toimesta.

Matti Vanhanen

Saattaa olla, että meillä korostetaan liikaa sitä, mitä valtio tekee tai jättää tekemättä uuden kasvun aikaansaamiseksi. Tosiasia on kuitenkin, että kasvu syntyy uuden ja kasvavan liiketoiminnan kautta – ei valtion toimesta.

Tarvitaan uutta teollisuutta ja vanhan osaamisen muuntamista nykymarkkinoiden tarpeisiin. Tästä viimeajat antavat rohkaisua. Vanha metsäosaamisemme muuntuu nyt kärkiosaamiseksi biotaloudessa.

Telakoilla osataan muutakin kuin rakentaa laivoja. Teollisuus tarvitsee kasvaakseen myös digitalisaation mahdollisuuksien laajaa soveltamista.

Ponssen nykyaikaisessa metsän monitoimikoneessa taitaa olla tietokoneiden koodirivejä saman verran kuin maailmaa valloittavissa peleissä. Pelinikkarien nuori sukupolvi olisikin saatava myös kehittämään perinteistä teollisuutta – sen robotteja.

Mutta tarvitaan myös vahvaa yksityisten palvelualojen kasvua. Matkailu ja terveydenhoito ovat maailmalla vahvimmin kasvavien alojen joukossa.

Kuvaan termillä ”elämystalous” sitä kokonaisuutta, johon kuluttajat ympäri maailmaa käyttävät enemmän ja enemmän kulutusvarojaan. Se on kaikkea matkailusta konsertteihin, mökkeilystä aurinkorannoille, jalkapalloveikkauksesta standup–iltoihin, ravintoloista ruokablogeihin.

Kyse on palveluiden, elämysten, markkinoiden, mielikuvien, muoti-ilmiöiden, brändäyksen, imagojen jne viidakosta, jota joku menneisyydessä olisi kutsunut humpuukitaloudeksi, mutta joka työllistää nyt enemmän ja enemmän. 

Elämystaloudessakin – kuten perinteisemmässä teollisuudessa – on huolehdittava kustannuskilpailukyvystä. Vientiä ei synny ellei laatu ja hinta ole kohdallaan. Tästä kilpailukykypaketissa on kyse.

Elämystaloudessakaan ravintolaruoka, konserttilippu, opastettu museokierros, jääkiekon kausikortti jne. eivät saa hinnaltaan nousta yli ihmisten maksukyvyn ja -halun. Turistia varsinkaan ei saa pettää hinta-laatusuhteessa. Hän ei suosittele kavereilleen jos kokee tehneensä väärän valinnan.

Asiakas on elämystaloudessa aina oikeassa – hän maksaa palkan. 

Joulupukki on maailman arvokkain brändi ja ilmentää hyvin elämystalouden maailmaa. Sen brändiarvoksi on laskettu peräti 1170 miljardia euroa. Arvokkaimman yhtiön Applen brändiarvo on reilut 50 miljardia. Varsinkin pohjoisessa bion rinnalla kannattaa satsata joulupukin muuntamiseen elämystalouden palveluiksi ja tuotteiksi. Sitä mahdollisuutta ei saa päästää käsistä.

En kuitenkaan vielä suosita, että kesäfestivaaleilla ryhdyttäisiin laulamaan joululauluja.

Matti Vanhanen Valtioneuvos Matti Vanhanen toimi keskustan kansanedustajana vuosina 1991–2010 ja 2015–2023, pääministerinä ja keskustan puheenjohtajana vuosina 2003–2010, valtiovarainministerinä vuosina 2021–2022 ja eduskunnan puhemiehenä vuosina 2019–2020 sekä 2022–2023.

Lue myös

Blogi
Matti Vanhanen:

Mihin katosi turvallisuuden yhteinen valmistelu?

Suomi haki ja pääsi Naton jäseneksi asettamatta mitään rajoituksia jäsenyydelleen. Päätöstä tehtäessä oli...
6.3.2026 10:15
Blogi
Matti Vanhanen:

Mitä rauha Ukrainassa tarkoittaisi?

Suuri ero rauhanneuvotteluissa Suomen ja Ukrainan välillä on siinä, että Suomelle rauha saneltiin...
15.12.2025 14:02
Blogi
Matti Vanhanen:

Kolmen vanhan hallitus?

Suomen tilanne on hankala. Väestörakenne ja geopolitiikka näyttävät kehityksellemme peukaloa alaspäin. Osa vanhoista...
16.5.2025 8:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Pahantekijä ei ole koskaan oikeassa
Blogi | 23.3.2026 16:34
Katri Kulmuni:
Vain unohdettu kansa voi tuoda vaalivoiton
Blogi | 23.3.2026 16:15
Kari Hokkanen:
Uskonsotien paluu
Blogi | 23.3.2026 14:24
Petri P. Pentikäinen:
Maahanmuuttajat tuovat luokseni koko maailman, ja se antaa, ei ota
Blogi | 20.3.2026 11:37
Ossi Martikainen:
Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle
Blogi | 18.3.2026 10:55
Näytä lisää

Uusimmat

”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Koulukodeissa muutosneuvottelut, irtisanomisia enintään 35
Uutiset | 23.3.2026 17:33
Ukraina iski öljysatamaan Suomen rajan lähellä
Uutiset | 23.3.2026 16:26
Sota Lähi-idässä koettelee suomalaisten kukkaroa ja luottamusta tulevaisuuteen
Uutiset | 23.3.2026 16:17
”Kuin polttaisi Suomen lipun” – Suomenmaa kysyi, miksi Mikko Polvinen tulistui Jani Mäkelälle
Uutiset | 23.3.2026 16:12
EU: Mercosur-sopimus astuu väliaikaisesti voimaan toukokuussa
Uutiset | 23.3.2026 15:57
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen