Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 
Aluevaalit
Puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson vasemmistoliiton puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä marraskuussa 2021. (Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Vasemmistoliiton vahvuutena samanmielisyys sotesta – koronarajoitusten aiheuttama kampanjoinnin näkymättömyys kuitenkin huolettaa

Pitkän linjan puoluevaikuttaja Sirpa Puhakkaa mietityttää se, miten korona-ajan vaaleissa tavoitetaan ikääntyneet äänestäjät
Maija Lehtovirta 8.1.2022 10:00, muokattu 7.1.2022 15:01
a– a+
Aluevaalit

Joulukuun lopussa julkaistun Ylen aluevaalikannatusmittauksen mukaan vasemmistoliitto olisi jättämässä 8,1 prosenttiyksikön kannatuksellaan taakseen vihreät, joille vaaleista on tulossa vaikeat.

– Kun ei ole kyse koko maan vaaleista, vertailu on tietysti hieman hankalaa. Joka tapauksessa, jos verrataan tätä 8,1 prosenttiyksikön kannatuslukua kuntavaalien tulokseen, vasemmistoliitolla on vaaleihin hyvät lähtökohdat, Kansan Uutisten entinen päätoimittaja ja vasemmistoliiton entinen puoluesihteeri, tietokirjailija Sirpa Puhakka arvelee.

Vasemmistoliiton tärkeimpiä tavoitteita aluevaaleissa on lähipalveluiden turvaaminen: sotepalvelut pitää järjestää lähellä ihmistä – ei keskittää suuryksiköihin tai suurille paikkakunnille.

Samoja asioita ajaa tosin moni muukin puolue.

– Vasemmistoliitto ei kuitenkaan vaadi, että jokaisessa kunnassa pitäisi olla terveysasema. Palvelut voidaan järjestää myös digitaalisina tai kiertävinä palveluina, Puhakka sanoo.

Siitä, kuka nämä kaikkien haluamat lähipalvelut tuottaa, käydään Puhakan mukaan kova vääntö hyvinvointialueille valittujen päättäjien kesken. Asukkaille on olennaista, että palvelut toimivat.

– Ihmisillä on oikeutettuja pelkoja siitä, että hyvinvointialueiden reuna-alueilla palvelut häviävät ja keskittyvät.

Vasemmistoliitto on kaikkein vahvimmin puolustanut julkisia palveluja vastakohtana palveluiden yksityistämiselle, mikä erottaa puolueen pitkässä juoksussa muista puolueista. Vasemmistoliitto on pysynyt maakuntaveron takana, mikä on yksi iso periaatteellinen ero muihin.

Aluevaaleissa vasemmistoliiton vahvuus on Puhakan mielestä se, että puolue on erittäin yhtenäisesti soteuudistuksen takana.

– Monessakaan asiassa puolueessa ei olla niin yhtenäisiä kuin tässä. Se, että kannatetaan palveluiden siirtämistä hyvinvointialueille, antaa hyvät lähtökohdat näissä vaaleissa.

Tulevilta hyvinvointialueilta Puhakka nostaa useita vahvoja ehdokkaita. Esimerkiksi Kainuussa ehdolla on ministerinäkin toiminut Merja Kyllönen, Pirkanmaalla sotekeskustelua vahvasti seurannut Anna Kontula ja Kanta-Hämeessä valovoimaisena ehdokkaana sosiaali- ja terveysministerinä ja puolueen varapuheenjohtajana toiminut Aino-Kaisa Pekonen.

– Puhumattakaan Varsinais-Suomesta, jossa puolueen puheenjohtaja Li Andersson on ehdokkaana.

Puhakka toteaa, että Anderssonin aikana vasemmistoliitosta on tullut yhteneväisempi – ja Anderssonin asema puolueen puheenjohtajana on kiistaton.

– Anderssonilla on huomattavasti suurempi kannatus kuin puolueella itsellään.

Pohjois-Pohjanmaa on Puhakan mukaan ollut perinteisesti vasemmistoliiton vahvaa aluetta ja Lapista odotetaan peruskannatusta. Uusimaa on aina ollut puolueelle vaikea, mutta Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen osalta tilanne on jännittävä, sillä alueella on useita vahvoja ehdokkaita.

– Siltä alueelta odotan Uudenmaan parasta tulosta. Siellä ehdokkaana on myös Jussi Saramo, joka sai puolueen puheenjohtajan sijaisena erittäin hienoa palautetta ja nosti näin asemiaan.

Ehdokasmäärissä vasemmistoliitto pääsi kuntavaaleihin verrattuna suhteellisesti parempaan tilanteeseen. Puolueen tavoitteena oli 1300 aluevaaliehdokasta, puolue sai 1185 ehdokasta.

– Ehdokasmäärä on suhteellisen hyvä, kun vertaa isompiin puolueisiin.

Se, mikä näissä vaaleissa huolettaa, on Puhakan mielestä kampanjoinnin näkymättömyys: se mietityttää niin puolueiden kuin äänestysaktiivisuudenkin kannalta.

– Kun vaalit järjestetään näin pian joulun jälkeen, kampanjointiaika jää erittäin lyhyeksi, mitä vaikeuttaa vielä tuoreet koronarajoitukset.

Korona-ajan somekampanjointi ei Puhakan mukaan suosi näissä vaaleissa äänestäjien ydinjoukkoa: aluevaalien asiat kiinnostavat enemmän ikääntyneitä ja sellaisia, jotka joutuvat huolehtimaan esimerkiksi työterveyshuollon ulkopuolella olevista vanhemmistaan.

– Kampanjointi tapahtuu pitkälti verkossa, joten on kysymysmerkki, miten se tavoittaa tätä vanhempaa äänestäjäkuntaa.

Puhakka arvelee, että hallituspuolueille aluevaalit lupailee kokonaisuudessaan hyviä kannatuslukemia. Oppositiopuolueista kiinnostavaa on kokoomuksen nousukausi.

– Kokoomus on kuntavaalien jälkeen nostanut profiiliaan ja jos se etenee tällä menolla, se sataa myös eduskuntavaaleissa hyvin vahvasti kokoomuksen laariin. Aluevaaleissa luodaan myös mielikuvatasolla pohjaa eduskuntavaaleihin, jotka ovat kuitenkin sen verran lähellä.

Vasemmistoliiton osalta Puhakka luottaa lopulta uskolliseen äänestäjäkuntaan.

– Soteuudistukselle on puolueelta todella vahva tuki, mikä kiteytyy siihen, että palvelut halutaan tasa-arvoisesti koko maahan. Vasemmistoliitolla on vahva usko, että tämä toteutuu soteuudistuksen kautta.

Puolue on erittäin yhtenäisesti soteuudistuksen takana.

Sirpa Puhakka
Kansan Uutisten entinen päätoimittaja ja vasemmistoliiton entinen puoluesihteeri, tietokirjailija Sirpa Puhakka arvelee, että hallituspuolueille aluevaalit lupailee kokonaisuudessaan hyviä kannatuslukemia. Kuva: Jussi Joentausta

Suomenmaa analysoi juttusarjassaan kaikkien eduskuntapuolueiden aluevaalinäkymät.

Sarjan seuraavassa osassa on vuorossa perussuomalaiset.

Lue myös

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä

Kaksi jääkäriä loikkasi Venäjän puolelle Missejoen taistelun aikana
16.6.2026 21:45

Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja

Uudet perunat ja silli ovat voittamaton juhannusyhdistelmä. Kovimmat herkkusuut panttaavat sillinnälkäänsä varta vasten...
16.6.2026 21:00

Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sanoi tiistaina olleensa siinä käsityksessä, että kansanedustajan palkkioiden palauttaminen jälkikäteen olisi mahdollista.
16.6.2026 20:26

Aihetunnisteet

Aluevaalit sosiaali- ja terveyspalvelut Sote vasemmistoliitto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Siika-aho järkyttyi Rydmanin järjestölinjauksista – ”En halua meistä ahdasmielistä maata”
Uutiset | 15.6.2026 16:13
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Hallituspuolueet halusivat oppositiossa istuvan keskustan työllistävän nuoria – Kurvinen: ”Naurattaisi, jos ei meinaisi itkettää”
Uutiset | 16.6.2026 18:47
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Yhdysvallat lopetti Iranin satamien saarron, alustava rauhansopimus allekirjoitetaan Sveitsissä
Uutiset | 16.6.2026 18:31
Vieraan valtion vaikuttamisen kriminalisointi etenee Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 18:08
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Seta: Rahoituksen loppuminen olisi takaisku yhdenvertaisuudelle
Uutiset | 16.6.2026 17:24
Poliisi tutkii poikkeuksellisen suurta sijoitushuijausta – Vahinko jopa 25 miljoonaa euroa
Uutiset | 16.6.2026 17:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Vihreiden Sofia Virta: En kadu Erikoisjoukkoihin mukaan lähtemistä
Uutiset | 16.6.2026 20:26
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste