Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Juhannuskokkoja päästään tänä vuonna polttamaan koko maassa – lauantaina mahdollisuus helteeseen

16.6.2026 12:11
Lue lisää 
Historia
Sikojenlahden maihinnousu tapahtui tasan kuusikymmentä vuotta sitten. Kuvassa Kuuban kommunistihallituksen joukkojen vastahyökkäys. (Kuva: Wikimedia Commons)

Diktaattori piti kaataa 60 vuotta sitten – nöyryytys suurvallalle, ydintuhokin oli lopulta lähellä

Lauri Heikkilä 17.4.2021 23:00, muokattu 16.4.2021 15:45
a– a+
Historia

Kapitalistisella Yhdysvalloilla oli syytä huoleen, sillä kommunistit olivat ottaneet johdon aivan suurvallan takapihalla.

Fidel Castrosta oli vallankumouksen jälkeen tullut Kuuban johtaja vuonna 1959. Koko joukko kuubalaisia oli paennut Castron kommunistihallintoa Yhdysvaltoihin ja oli valmis uuteen taisteluun.

Kuuban saarivaltioon on Yhdysvalloista lähimmillään alle kahden sadan merikilometrin päässä. Kommunistinen hallinto aivan Yhdysvaltojen tuntumassa tarkoitti sitä, että kommunistisella suurvallalla Neuvostoliitolla voisi olla Kuuban kautta pääsy ideologisen vastustajansa iholle.

Yhdysvaltojen tuore presidentti John F. Kennedy tuli siihen tulokseen, että Castron hallinto on kaadettava.

Myöhemmän ajan näkökulmasta Kennedy saattoi olla oikeassa.

Yhdysvaltojen tiedustelupalvelu CIA suunnitteli operaation, jolla kommunisteja paenneista taistelijoista muodostetut joukot kaappaisivat vallan. Operaatio käynnistyi tasan kuusikymmentä vuotta sitten, 17. huhtikuuta 1961.

Vuodesta 1960 alkaen yhdysvaltalaiset kouluttivat Castron joukkojen vallasta syöksemän diktaattori Fulgencio Batistan pakenemaan joutuneita kannattajia leireillä Nicaraguassa ja Guatemalassa. Koulutettavia oli noin tuhat.

Yhdysvallat osallistui huhtikuun 1961 operaatioon itse vain materiaalituella, ja kuubalaisemigrantit saivat hoitaa taistelut. Osasyynä oli pelko siitä, miten Neuvostoliitto reagoisi, jos Yhdysvallat hyökkäisi omilla sotilaillaan.

Aluksi yhdysvaltalaiskoneet, joita lensivät kuubalaiset Kuuban väreissä, pommittivat Kuuban lentokenttiä. Kaksi päivää myöhemmin alkoi varsinainen operaatio.

Operaatio tunnetaan nimellä Sikojenlahden maihinnousu. Sikojenlahti on suora suomennos paikan nimestä. Kuubalaisilla oli käytössään hyvät varusteet ja panssariajoneuvoja, ja he suorittivat myös laskuvarjo-operaation etulinjan taakse.

Operaatioon osallistui noin 1300 kuubalaista vastavallankumouksellista. Sikojenlahden läheisyydessä oleva lentokenttä oli tarkoitus vallata nopeasti, mutta kaikki meni mönkään alusta alkaen.

Castron joukot onnistuivat reagoimaan nopeasti. Lisäksi alue oli hallituksen vankkaa tukialuetta, eikä vastavallankumouksellista tukea herunut. Kommunistit onnistuivat myös ajamaan ilmavoimiensa avulla maihinnousijoiden laivat ja veneet nopeasti pois.

Maihinnousijoista henkensä menetti 118 miestä ja melkein kaikki loput jäivät vangiksi. Maihinnousu oli torjuttu kolmessa päivässä.

Loppujen lopuksi oli selvää, ettei noin vähäisellä joukolla ollut edellytyksiä onnistua operaatiossa.

Niin, miksi Kennedyn olisi kannattanut varmistaa operaation operaation onnistuminen?

Yhdysvallat alkoikin kouluttaa omia joukkojaan Kuuban mahdollista valtausta mielessä pitäen.

Sikojenlahden maihinnousu oli arvovaltatappio Yhdysvalloille. Operaation epäonnistuminen vaikutti osaltaan siihen, että maailma kävi ydinsodan partaalla.

Voi toki kysyä, olisiko Sikojenlahden operaation onnistuminen tai Yhdysvaltojen suora operaatio Kuubaan myös vienyt suurvaltojen jännitteet ydinsodan partaalle.

Lokakuussa 1962 Neuvostoliitto oli kuljettamassa liittolaismaahansa Kuubaan ydinohjuksia. Yhdysvallat ei voinut tätä tietenkään sallia.

Yhdysvallat esti saarrolla Neuvostoliittoa tuomasta ohjuksia laivoillaan Kuubaan. Neuvostoliitto oli jo onnistunut tuomaan ohjuksia maahan jonkin verran, samoin maassa oli 40 000 neuvostosotilasta.

Saarto vei jännitteet niin pitkälle, että ydinsota näytti mahdolliselta. Lopulta neuvotteluteitse löydettiin molempia suurvaltoja miellyttävä lopputulos, kun Neuvostoliitto veti ohjuksensa ja joukkonsa pois, ja Yhdysvallat suostui viemään ohjuksensa pois Turkista ja lupasi, ettei tule hyökkäämään Kuubaan.

Lue myös

Eduskunnan poissaololinjaan tarvitaan selvyyttä, sanoo puhemies Jussi Halla-aho – sitoutuminen muualle on ongelma

Eduskunnan poissaololinjaan haetaan selvyyttä vielä ennen kesätaukoa, sanoo puhemies Jussi Halla-aho (ps.). Halla-aho kommentoi...
16.6.2026 15:23

"Haaveillaan ihan vaan kodista, perheestä ja mielekkäästä työstä" – Keskustan Siponen luki nuorten viestejä eduskunnassa

Keskustan kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Markku Siponen kritisoi kovin sanoin hallituksen talouspuheita, kun eduskunta...
16.6.2026 15:20

Orpo: Järjestörahojen kriteerit käsitellään hallituksessa

Hallituksessa kiistakysymykseksi nousseet Sote-järjestörahojen jakokriteerit käsitellään hallituksessa, sanoo pääministeri Petteri Orpo (kok.) Orpo totesi...
16.6.2026 14:42

Aihetunnisteet

Historia kuuba kylmä sota Neuvostoliitto sikojenlahden maihinnousu Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Öljyn hinta laskussa ja pörssit nousussa Yhdysvaltojen ja Iranin kerrottua sovusta
Uutiset | 15.6.2026 5:09
Zelenskyi ehdotti taas Putinille tapaamista – Tällainen oli reaktio
Uutiset | 15.6.2026 18:02
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Eduskunnan poissaololinjaan tarvitaan selvyyttä, sanoo puhemies Jussi Halla-aho – sitoutuminen muualle on ongelma
Uutiset | 16.6.2026 15:23
”Haaveillaan ihan vaan kodista, perheestä ja mielekkäästä työstä” – Keskustan Siponen luki nuorten viestejä eduskunnassa
Uutiset | 16.6.2026 15:20
Orpo: Järjestörahojen kriteerit käsitellään hallituksessa
Uutiset | 16.6.2026 14:42
Trump ja Zelenskyi tapasivat G7-huippukokouksen liepeillä
Uutiset | 16.6.2026 14:39
Kempiltä kovaa kritiikkiä Orpolle välikysymyskeskustelussa – ”Välinpitämättömyys hätkähdyttää”
Uutiset | 16.6.2026 14:27
Trump: Syyrian tulisi ”hoidella” Hizbollah, jos Israel ei voi hoitaa tehtävää tappamatta ”kaikkia muita”
Uutiset | 16.6.2026 14:26
Poliisi aloitti esitutkinnan tapauksesta, jossa vauva kuoli kotisynnytyksen yhteydessä Keski-Suomessa
Uutiset | 16.6.2026 14:22
Arto Maaninen eroaa Oulun yliopiston rehtorin tehtävästä – taustalla alkoholinkäyttö ja epäasiallinen käytös
Uutiset | 16.6.2026 14:16
EU-parlamentti hyväksyi EU:n ja Yhdysvaltain välisen kauppasopimuksen
Uutiset | 16.6.2026 14:03
Katso suorana – Hallitus vastaa välikysymykseen nuorisotyöttömyydestä
Uutiset | 16.6.2026 14:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eduskunnan poissaololinjaan tarvitaan selvyyttä, sanoo puhemies Jussi Halla-aho – sitoutuminen muualle on ongelma
Uutiset | 16.6.2026 15:23
”Haaveillaan ihan vaan kodista, perheestä ja mielekkäästä työstä” – Keskustan Siponen luki nuorten viestejä eduskunnassa
Uutiset | 16.6.2026 15:20
Orpo: Järjestörahojen kriteerit käsitellään hallituksessa
Uutiset | 16.6.2026 14:42
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Pidämmekö olemassaolomme mahdollisuutta itsestäänselvyytenä?
Mielipide | 16.6.2026 9:30
Lukijalta: Timpalle tilaa
Mielipide | 16.6.2026 9:24
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste