Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Muuttuuko perussuomalaisten puheissa nyt jokin? – Timo Soini: ”Älkää unta nähkö”

2.9.2025 10:07
Lue lisää 
Varjobudjetit
Valtiovarainministeri Matti Vanhanen arvioi kokoomuksen kaunistelleen vaihtoehtoaan epärealistisella dynamiikalla. (Kuva: Lehtikuva / Vesa Moilanen)

Vanhanen: Oppositiolla ei ole kykyä muodostaa uutta hallitusta – Zyskowiczin mielestä valtiovarainministeri tarjoaa suomalaiseen parlamentarismiin uutta oppia

Pekka Pohjolainen 2.12.2020 17:17, muokattu 2.12.2020 18:14
a– a+
Varjobudjetit

Opposition talouspoliittiset vaihtoehdot eivät tehneet vaikutusta valtiovarainministeri Matti Vanhaseen (kesk.) eduskunnan varjobudjettikeskustelussa.

Vanhanen ei löytänyt opposition vaihtoehdoissa erityisemmin kehuttavaa saati toteutukseen kelpaavaa.

Valtiovarainministeri palasi vielä alkusyksyn välikysymyshankkeeseen, jossa koko oppositio yritti kaataa hallituksen viestien valmiudestaan koviinkin työllisyystoimiin.

Vanhanen sanoi palaavansa asiaan, koska se jäi kaivelemaan häntä.

– Keskellä kriisiä, jossa tarvitaan poliittista hallitusta ja sen toimintakykyä päivittäin ja viikoittain, ei olisi ollut mahdollisuutta kuukausien hallitusneuvotteluihin, jos välikysymyksessä olisitte onnistuneet, vaan hallitus olisi pitänyt perustaa seuraavien päivien aikana, hän muistutti.

Vanhasen mukaan silloisessa keskustelussa ei käynyt selväksi se, onko oppositiolla todella yhtenäinen työllisyyspolitiikka, jota se peräänkuulutti hallitukselta.

– Nyt kun vaihtoehtoja voidaan lukea näistä vaihtoehtobudjeteista, syy käy ilmeiseksi: oppositiolla ei ole yhtenäistä vaihtoehtoa työllisyyteen saati kykyä muodostaa uutta hallitusta.

Kokoomuksen Ben Zyskowicz ja Petteri Orpo katsoivat Vanhasen tarjoavan suomalaiseen parlamentarismiin uutta oppia, jossa opposition pitäisi pystyä muodostamaan uusi hallitus ilman, että yksikään nykyinen hallituspuolue jatkaa.

– Kertokaa milloin näin on tapahtunut viimeksi Suomen historiassa? Oliko se silloin kun Fagerholmin vähemmistöhallitus vuonna -50 vaihtui Kekkosen ensimmäiseen hallitukseen?

– Onko kepulle niin vieras se ajatus, että se voisi tehdä yhteistyötä muidenkin kuin näiden punavihreiden hallituskavereidensa kanssa, että te näette, että ainoa vaihtoehto on se, että se joka on nyt oppositiossa, kokonaan korvaisi nykyisen hallituksen, Zyskowicz kyseli.

Vanhanen näki, että hallituksella on oikeus vaatia hallitusta yhtenä rintamana kaatavilta porukoilta vaihtoehtoa tilanteessa, jossa poliittista hallitusta tarvitaan käytännössä viikoittain tekemään päätöksiä, joita toimitusministeristö ei voi tehdä.

– Edustaja Orpo kysyi sen perään, yritänkö kirjoittaa parlamentarismin sääntöjä uudelleen. En, olen tehnyt sitä systemaattisesti tänä syksynä, Vanhanen kuittasi.

Vanhanen näki kokoomuksen ja perussuomalaisten olevan esimerkiksi veropolitiikassa niin eri linjoilla, ettei hallituselosta tulisi mitään: kokoomus kiristäisi haittojen verotusta enemmän kuin hallitus esittää, perussuomalaiset menisi toiseen suuntaan.

– Ja saattaa olla, kun olen kuunnellut viime päivien keskustelua, että EU-politiikastakaan ette löytäisi yhteistä linjaa.

Perussuomalaisten esityksiä Vanhanen piti osin toteuttamiskelvottomina. Esimerkiksi hän otti puolueen esittämän satojen miljoonien leikkauksen kehitysyhteistyövaroihin.

– En usko, että jos perussuomalaiset joskus saisivat ulkoministerin salkun, että te olisitte esittämässä hallituksessa tätä.

Kokoomuksen Vanhanen arvioi kaunistelleen vaihtoehtoaan epärealistisella dynamiikalla.

Valtiovarainministeri huomautti, että esimerkiksi yli 75-vuotiaiden ylimääräinen kotitalousvähennys pienentäisi kokoomuksen mukaan verotuloja 32 miljoonaa euroa, mutta vähentäisi hoivamenoja kerralla 330 miljoonalla eurolla eli kymmenkertaisella määrällä.

– Hyötysuhde olisi todella mainio, kymmenkertainen! Jos tämä toimii, kannattaisi varmaan menetelmää käyttää paljon, paljon laajemminkin, Vanhanen päivitteli.

Vasemmistoliiton Merja Kyllönen arveli kokoomuksen pistäneen pakettinsa kasaan ”vähän tingittyyn hintaan”.

– Siellä on puristettu plussatkin miinukseksi ja miinukset plussaksi. Ja näyttää mielenkiintoiselta, että siellä kyllä ollaan laittamassa jälleen kerran tuo eriarvoistuminen ”nextille levelille”.

Kyllösen mukaan esimerkiksi kotitalousvähennyksessä ei mietitä niitä pienituloisia talouksia, joita tämä ei tänäkään päivänä koske, tai niitä ihmisiä, jotka elävät yksin.

– Vaan ne hyvätuloiset ovat aina niitä, jotka siellä ”nextillä levelillä” sitten ryskäävät isojen rahojen kanssa.  Ei sillä, se on ihan johdonmukaista.

Kyllösen mukaan näin on sinänsä ollut aina.

– Mutta minä toivoisin, että joskus te pääsisitte pois sieltä Sherwoodin metsästä, viemästä niin kuin Robin Hoodina rahaa köyhiltä rikkaille, ja kääntäisitte toisin sen takin. Että olisitte siellä Sherwoodin metsässä joskus niitten pienituloistenkin puolella, hän vetosi.

Lue myös

Keskustan Markus Lohi oikeiston varjobudjeteista: Perussuomalaiset repii piuhoja irti Euroopasta, kokoomus keskittää ja paapoo hyväosaisia

Perussuomalaiset repivät Suomea irti Euroopasta ja maailmasta, kokoomus ajaa hyvin toimeentulevien asiaa ja...
2.12.2020 11:42

Aihetunnisteet

Eduskunta Kokoomus Matti Vanhanen Perussuomalaiset varjobudjetit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Murska-arvio Ukrainasta: ”Koko juttu romahtaa”
Uutiset | 1.9.2025 22:02
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Suomalainen oli pinkomassa maailmanennätykseen, mutta sitten kisajärjestäjät mokasivat
Uutiset | 29.8.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23

Uusimmat

Palkansaajien verotus kevenee, yritystukiin leikkaus – näistä asioista hallitus päätti
Uutiset | 2.9.2025 23:14
Hämmentävä budjettiriihi valmistui – Näin hallitus sopeuttaa
Uutiset | 2.9.2025 23:07
Keskustan Kemppi budjettiriihestä: Toimet kasvun ja luottamuksen tuplaamiseksi puuttuvat
Uutiset | 2.9.2025 22:51
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Purra: Ei uusia leikkauksia sosiaaliturvaan
Uutiset | 2.9.2025 21:51
Käy nämä asiat lapsen kanssa läpi etukäteen – Moni on iltapäivällä yksin kotona tunteja
Uutiset | 2.9.2025 21:45
Yllättävä tutkimustulos: Tällaisten perheiden lapsilla enemmän syömishäiriöitä
Uutiset | 2.9.2025 21:30
Miksi Trump ei iske Venäjää lisäpakotteilla? – Syitä on kaksi, asiantuntija sanoo CNBC:lle
Uutiset | 2.9.2025 21:30
Suunnitteleeko Venäjä uutta hyökkäystä? – Putin kommentoi
Uutiset | 2.9.2025 21:04
Villit huhut leviävät Trumpin terveydestä – palaa julkisuuteen tänä iltana
Uutiset | 2.9.2025 20:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Palkansaajien verotus kevenee, yritystukiin leikkaus – näistä asioista hallitus päätti
Uutiset | 2.9.2025 23:14
Hämmentävä budjettiriihi valmistui – Näin hallitus sopeuttaa
Uutiset | 2.9.2025 23:07
Keskustan Kemppi budjettiriihestä: Toimet kasvun ja luottamuksen tuplaamiseksi puuttuvat
Uutiset | 2.9.2025 22:51
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tulevaisuuden osaajat tehdään oppilaitosten ja yritysten yhteistyöllä 
Mielipide | 2.9.2025 13:01
Lukijalta: Matematiikka, luonnontieteet ja äidinkieli ovat hyvinvointivaltion kivijalat
Mielipide | 2.9.2025 12:58
Lukijalta: Varastokierrot ja kassavirrat palvelevat kauppaa
Mielipide | 2.9.2025 12:54
Lukijalta: Stubbin maine presidenttikyselyissä kasvaa
Mielipide | 1.9.2025 14:05
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste