HS:n kysely: Yli puolet arvioi hallituksen ja Orpon epäonnistuneen
Suomalaisista 52 prosenttia kokee Petteri Orpon (kok.) hallituksen suoriutuneen erittäin tai melko huonosti, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä tutkimuksesta.
Hallituksen suosio on laskenut hieman viime joulukuulta, jolloin 49 prosenttia ajatteli sen epäonnistuneen. Suosio on nyt hallituskauden alhaisinta.
Vain viidennes ajattelee hallituksen onnistuneen hyvin. Hallituskauden aikana suosio ei ole noussut yli 35 prosentin.
Niin ikään pääministeri Orpon henkilökohtainen suosio on heikkoa. Jopa 59 prosenttia arvioi hänen onnistuneen melko tai erittäin huonosti. Tutkimuksessa tarkastelluista entisistä pääministereistä ainoastaan Antti Rinteen (sd.) henkilökohtainen kannatus on ollut heikompaa.
Mielipidetutkimuksen teki tutkimusyhtiö Verian, ja siihen osallistui noin tuhat täysi-ikäistä mannersuomalaista. Virhemarginaali on enimmillään 3,1 prosenttia suuntaansa. Tutkimusta on tehty vuodesta 2011.