Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajat Kemppi, Räsänen ja Savola kehottavat hallitusta edistämään omaa hallitusohjelmaansa – ”Noin 1,2 miljoonaa hehtaaria”

6.5.2026 16:56
Lue lisää 
Itä-Suomi
Itä-Suomen erityisedustaja Harri Broman kertoi pettyvänsä, elleivät erityistalousalueet nyt etene. (Kuva: Jari Laukkanen)

Harri Broman aikoo "painaa päälle", jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi, että puolue toivoi laajempaa itäisen Suomen erityistalousaluetta.
Pauliina Pohjala 23.11.2025 13:42, muokattu 24.11.2025 9:46
a– a+
Itä-Suomi

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) nimitti joensuulaisen kauppaneuvoksen Harri Bromanin Itä-Suomen erityisedustajaksi puolisen vuotta sitten. Hänen tehtävänään oli selvittää etenkin itäisen Suomeen erityistalousaluekokeilua.

Nyt Broman kertoo olevansa hieman tuskastunut siihen, miten hitaasti asiat politiikassa etenevät.

– Perheyrittäjänä olen tottunut tekemään ja saamaan aikaiseksi asioita. Ei nyt vielä turhauta, mutta haluan nähdä, että asioita alkaa oikeasti tapahtumaan, hän muotoili keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Lappeenrannassa.

Puoluevaltuuston Itä-Suomi-seminaarissa Broman kuitenkin kertoi, että selvitystyö nytkähtää eteenpäin marraskuun viimeisellä viikolla.

Hän toimittaa valtiovarainministeriöön sekä työ- ja elinkeinoministeriöön muistionsa, jonka mukaan erityistalousalueita kokeiltaisiin Imatran ja Kajaanin seuduilla.

Tästä on Bromanin mukaan nyt yhteisymmärrys kuuden Itä-Suomen maakunnan kesken.

– On ollut aika haastavaa saada kuusi maakuntaa näkemään se asia samalla tavalla, kun ne kaikki eivät tule olemaan kokeilun piirissä, Broman totesi.

Hän ei ole vakuuttunut myöskään ministeriöiden innosta edistää asiaa.

– Poliittista vaikuttamista ja ohjausta varmaan tarvitaan aika paljon, nimittäin kun ministeriöiden kanssa keskustelen ja niiden virkahenkilöiden kanssa siellä, niin he eivät kerkeä, pysty tai halua tehdä yhtään mitään sen asian eteen, Broman kertoi keskustalaisille.

– Sen takia pitää pikkuisen painaa päälle, ja aion sen tehdä niin korkealta taholta kuin mahdollista.

Verohelpotukset ovat avainsana erityistalousalueissa, Broman kertoi.

Hän huomautti, että lähes 20 EU-maassa on jo erityistalousalueita.

– Niitä ei muuten tehtäisi, elleivät ne toimisi.

Broman kävi Kajaanin ja Imatran alueiden edustajien kanssa Puolassa tutustumassa kahteen eri erityistalousalueeseen. Puolassa erityistalousalueita on 14.

– Sinä aikana kun ne ovat toimineet, alueille on tehty vähän yli 1900 investointia.

Broman ei osaa sanoa, alkavatko kokeilut Suomessa jo tällä hallituskaudella.

– Mutta tavoite on joka tapauksessa se, että seuraavan puolentoista vuoden sisällä kokeilulainsäädäntö ja kaikki muu olisivat valmiina, ja sitten painetaan nappia.

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen kertoi keskustan tavoitelleen Itä-Suomen erityistalousaluetta jo pitkään.

Kaikkonen näkee, että se jää nyt Bromanin esityksessä tyngäksi.

– Erityistalousalue on tietysti meillä myös keskeinen keino, mutta näkisimme, että se voisi olla maantieteellisesti laajempi ja koskisi laajemmin koko itäistä Suomea.

– Olisi kiinnostavaa kuulla, mitkä ovat perusteet, että olisi kaksi pienempää kokeilua, miksi sitä ei voisi ajatella laajempana, hän pohti.

Kaikkosen mukaan on selvää, että itäinen Suomi tarvitsee myönteistä erityishuomiota. Itäisen Suomen ohjelmassaan hallitus on tehnyt ”sinänsä hyvää paperia”, hän sanoi.

– Merkittävin ongelma tähän mennessä on ollut, että resurssit ja rahoitus ovat olleet aika vähäisiä.

Suomenmaan päätoimittaja Santeri Lampi, Etelä-Karjalan maakuntajohtaja Satu Sikanen, Itä-Suomen erityisedustaja Harri Broman ja keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen Itä-Suomi-seminaarissa Lappeenrannassa. Kuva: Jari Laukkanen

Etelä-Karjalan maakuntajohtaja Satu Sikanen korosti, että itäisen Suomen asiasta on kirjoitettu ”vähintäänkin riittävästi paperia”, eikä enempää tarvita.

– Ei tehdä enää yhtään ohjelmaa, jos niitä ei ole tarkoituskaan toimeenpanna.

Sikasen mielestä keskustelu Itä-Suomen asiasta on ollut hämmentävää, sillä ylevät puheet ja teot eivät läheskään aina kohtaa.

Räikeänä esimerkkinä hän pitää sitä, kun EU antoi jäsenmaille mahdollisuuden käyttää koheesiopolitiikan rahoja joustavasti, esimerkiksi itärajan alueen elinvoiman tueksi.

– No, nämä joustomahdollisuudet Suomi halusi hyödyntää niin, että aluekehityksen sijaan kohdennetaan rahoitusta puolustukseen ja sellaisiin toimiin, joita ei täällä itärajan maakunnissa ole, Sikanen totesi.

Kyseessä oli 300 miljoonan euron potti.

Keskustan Kaikkonen paheksui myös asiaa.

– 300 miljoonaa euroa aluekehitysrahoja on viety. Alue tarvisisi lisää rahaa, niin onkin käytännössä viety melkoinen paukku. Tätä kyllä hämmästelen.

Lue myös

"Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti"– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus haukuttiin maan rakoon, kun se toi oppositon ruodittavaksi...
6.5.2026 17:52

Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi

Pohjoissavolainen kansanedustaja Markku Siponen, 46, pyrkii keskustan varapuheenjohtajaksi Tampereen puoluekokouksessa kesäkuussa.  Ensimmäisen kauden kansanedustaja...
6.5.2026 17:26

Kela-huijaus leviää – katso esimerkki

Kelan nimissä lähetetyt huijausviestit ovat viime viikkoina ylikorostuneet selvästi, kertoo Suomen Telemarkkinointiliitto. Viesteissä hyödynnetään...
6.5.2026 17:16

Aihetunnisteet

itä-suomi Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä iski Ukrainaan vain päiviä ennen Putinin tulitaukoa – useita kuoli ja haavoittui
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Iran: Neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa jatkuvat Hormuzinsalmen tulenvaihdosta huolimatta
Uutiset | 5.5.2026 8:24
Datakeskusten lisäsähkön tarpeen kattaminen tuulivoimalla ei olisi ”tavatonta”, arvioidaan Fingridistä
Uutiset | 5.5.2026 16:56
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

”Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti”– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista
Uutiset | 6.5.2026 17:52
Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi
Uutiset | 6.5.2026 17:26
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
KRP takavarikoinut lähes 300 kiloa huumeita Foxtrotiin ja ”Kurdikettuun” liittyvässä tutkinnassa
Uutiset | 6.5.2026 16:56
Kansanedustajat Kemppi, Räsänen ja Savola kehottavat hallitusta edistämään omaa hallitusohjelmaansa – ”Noin 1,2 miljoonaa hehtaaria”
Uutiset | 6.5.2026 16:56
SDP:ltä tyrmäys hallituksen talouspolitiikalle: ”Euroopan epäonnistuneinta ja kalleinta”
Uutiset | 6.5.2026 15:57
Ministeriö: Ainakin neljä kuoli Israelin iskussa Itä-Libanoniin
Uutiset | 6.5.2026 15:32
Aseita ja alkoholia – Kuhmoisten asemuseoon murtautuneelle viisikymppiselle miehelle vankeusrangaistus
Uutiset | 6.5.2026 15:25
Trump uhkaa jatkaa Iranin pommittamista, jos rauhasta ei saavuteta sopua
Uutiset | 6.5.2026 15:23
Ukraina vesitti Venäjän aikeet julistamalla oman tulitauon, sanoo tutkija
Uutiset | 6.5.2026 15:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Tässä tehtävässä on epäonnistuttu aivan täydellisesti”– keskusta ryöpytti hallitusta luottamusvajeesta ja lapsiperheiden sairaalamaksuista
Uutiset | 6.5.2026 17:52
Puoluejohtoon pyrkivä Markku Siponen haluaa palauttaa keskustan vahvaksi yleispuolueeksi
Uutiset | 6.5.2026 17:26
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste