Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Ennallistaminen etenee hallituksen nuottien mukaan – keskustan muutosesitykset kaatuivat eduskunnassa

23.6.2026 14:03
Lue lisää 
Poliisi
Poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki painottaa, ettei poliisi ole mielenterveyden asiantuntija, vaikka sen rooli onkin reagoida henkeen ja terveyteen kohdistuviin uhkiin. (Kuva: Lehtikuva)

Ihmiset voivat entistä huonommin – Ja se näkyy poliisin työtehtävissä

Poliisissa on havaittu, että esimerkiksi työttömyyden ja toimeentulon heikkenemisen aiheuttama taloudellinen ahdinko ja monenlaiset kriisit heikentävät ihmisten hyvinvointia.
Suomenmaa–STT/Anne Salomäki 3.11.2025 17:11, muokattu 3.11.2025 17:11
a– a+
Poliisi

Ihmiset voivat entistä huonommin, ja se näkyy poliisien työtehtävissä. Erityisesti mielenterveysongelmat heijastuvat valvonta- ja hälytystehtäviin.

Poliisihallituksen poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki kertoo, että mielenterveyteen liittyvien tehtävien määrä on kasvanut viime vuosina merkittävästi.

– Uskomme, että yksi keskeisistä syistä on se, että mielenterveysongelmia ei aina pystytä hoitamaan riittävällä tavalla terveydenhuollon järjestelmissä, hän sanoo.

Koskimäki painottaa, ettei poliisi ole mielenterveyden asiantuntija, vaikka sen rooli onkin reagoida henkeen ja terveyteen kohdistuviin uhkiin.

Hän pitää tärkeänä, että yhteiskunnan kaikki osat panostavat ennaltaehkäisevään työhön ja mielenterveyspalveluiden riittävään saavutettavuuteen.

– Näin tilanteet voidaan estää, ennen kuin ne kehittyvät kriittisiksi. Sitä ne yleensä ovat siinä vaiheessa, kun poliisi näitä tilanteita kohtaa.

Poliisihallitus järjesti aiheesta medialle taustatilaisuuden Espoossa maanantaina.

Poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki Poliisihallituksen taustatilaisuudessa Espoossa 3. marraskuuta 2025. Tilaisuudessa puhuttiin mielenterveyteen liittyvien poliisitehtävien suuresta kasvusta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Kansalaisten henkiseen hyvinvointiin vaikuttavat Poliisihallituksen mukaan esimerkiksi työttömyyden ja toimeentulon heikkenemisen aiheuttama taloudellinen ahdinko ja monenlaiset kriisit.

Huonovointisuus näkyy esimerkiksi itsetuhoisuuden lisääntymisenä. Kun poliisin tilastojen mukaan itsemurhayrityksiä tai niiden uhkia oli hälytystehtävissä vuonna 2015 noin 11 600, viime vuonna niitä oli yli 18 400. Se tarkoittaa 350:tä per viikko, viittäkymmentä joka päivä.

Poliisiylitarkastaja Juha Syrjä Poliisihallituksen analyysitoiminnoista nostaa esiin esimerkiksi sosiaalisten verkostojen heikkenemisen sekä väestön ikääntymisen ja yksinäisyyden lisääntymisen.

Huolta on kuitenkin myös ja varsinkin nuorista. Syrjä huomauttaa, että sosiaalisessa mediassa nuori voi löytää tukea myös haitallisille ajatuksille. Pääkaupunkiseudulla tilannetta vaikeuttaa se, että nuoret liikkuvat eri poliisilaitosten alueilla, jolloin heidän saamisensa avun piiriin on vaikeaa.

Erityinen huoli poliisilla on siitäkin, kuinka tiiviisti mielenterveysongelmat kytkeytyvät huumeisiin. Esimerkiksi itsemurhayritykseksi tai sen uhaksi määritellyistä tehtävistä poliisi arvioi, että yli puolet niin kutsutuista kohdehenkilöistä on päihteiden vaikutuksen alaisena.

Kattavaa tilastoa mielenterveyteen liittyvistä tehtävistä ei ole, koska mielenterveys vaikuttaa keskeisesti monenlaisissa tehtävissä aina näpistyksistä kotihälytyksiin ja liikenteeseen.

Yhteinen viesti poliisilaitoksilta Poliisihallitukselle on ollut se, että mielenterveyteen liittyvät tehtävät vievät kentällä yhä enemmän ja huomattavan paljon aikaa.

Osa ihmisistä on itsensä lisäksi vaaraksi muille, myös poliiseille. Poliisiylitarkastaja Vesa Pihajoki Poliisihallituksen valvonta- ja hälytystoiminnan vastuualueelta huomauttaa, että tehtäviä on niin kotirauhan piirissä kuin julkisillakin paikoilla.

– Ollaan maastossa, ollaan vesistössä, ollaan korkealla, katoilla, torneissa.

Ylitarkastaja Mari Koskelainen Poliisihallituksen taustatilaisuudessa Espoossa 3. marraskuuta 2025. Tilaisuudessa puhuttiin mielenterveyteen liittyvien poliisitehtävien suuresta kasvusta. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Pihajoki kertoo, että jos poliisin kanssa tekemisissä oleva ihminen ei pääse terveydenhuollon avun piiriin, hän jää niin sanotusti poliisin käsiin. Silloin poliisin on päätettävä lyhyen tapaamisen perusteella, uskaltaako ihmisen jättää yksin tai läheistensä seuraan vai onko hänet esimerkiksi syytä ottaa säilöön.

– Korkeintaan 24 tuntia poliisin säilössä ei perustilannetta muuta. Terveydenhuollon toimenpiteet ovat ne, jotka pitkässä juoksussa auttavat.

Mielenterveysongelmien paheneminen näkyy myös esimerkiksi vakavissa väkivaltarikoksissa. Keskusrikospoliisin ylitarkastaja Mari Koskelainen kertoo, että osa poliisin kohtaamista, mahdollisesti väkivaltaisista ihmisistä on jollain tavalla avohoidossa tai osittaisessa osastohoidossa.

Pidempiaikaiseen hoitoon he kuitenkin pääsevät usein vasta vakavan väkivallanteon, rikosprosessin ja esimerkiksi mielentilatutkimuksen myötä.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan psykiatrian sairaalapaikkojen määrä laski yli 40 prosentilla vuodesta 2015 vuoteen 2021. THL:n viime vuonna hyvinvointialueille tekemän kyselyn perusteella psykiatrian akuuttiosastojen kuormitus on huomattavaa.

Nykyisten hyvinvointialueiden surkea talous on yleisesti tiedossa. Lähettääkö Poliisihallitus siis oikeastaan terveisiä poliittisille päättäjille?

– Meidän käsityksemme mukaan terveydenhuollon kapasiteetti on täysin riittämätön syystä tai toisesta. Jotain on tapahduttava ihmisten hyvinvoinnin suhteen parempaan suuntaan, poliisiylijohtaja Koskimäki vastaa.

Täältä saat apua

Esimerkiksi Mieli ry:n Kriisipuhelimeen voi soittaa itsetuhoisista ajatuksista ympäri vuorokauden numeroon 09 2525 0111. Soittaa voi myös oman hyvinvointialueen sosiaali- ja kriisipäivystysnumeroon.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton (MLL) Lasten ja nuorten puhelin on auki joka päivä numerossa 116 111. Tarkemmat tiedot löytyvät verkkosivuilta. Keskusteluapua nuorille tarjoaa myös Sekasin-chat.

Hätänumeroon 112 voi soittaa, jos tarvitsee viranomaisapua esimerkiksi hengenvaarallisen tilanteen takia.

Lue myös

Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys

Pride-liikkeen tärkein tehtävä on muistuttaa siitä, että jokaisella ihmisellä on oikeus olla oma...
23.6.2026 18:32

Kurvinen: Keskusta suojaisi ennen kaikkea pienyrittäjiä

Tulevalla vaalikaudella joudutaan tekemään yhä kipeitä leikkauksia, samoin kuin veronkorotuksia, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja...
23.6.2026 18:20

Talebanin edustajat tapasivat EU:n virkamiehiä Brysselissä

Afganistania hallitsevan Talebanin edustajat tapasivat tänään EU:n virkamiehiä Brysselissä, kertoo keskusteluista tietävä afganistanilainen...
23.6.2026 17:41

Aihetunnisteet

Kotimaa poliisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Iltalehti: Anneli Auer vaatii valtiolta miljoonakorvauksia
Uutiset | 22.6.2026 17:51
Outo syy saa autoilijat unohtamaan pysäköintisäännöt
Uutiset | 22.6.2026 21:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Kurvinen: Keskusta suojaisi ennen kaikkea pienyrittäjiä
Uutiset | 23.6.2026 18:20
Talebanin edustajat tapasivat EU:n virkamiehiä Brysselissä
Uutiset | 23.6.2026 17:41
Sopimustuottajan kanalasta löytyi salmonellaa – Munax vetää tilan toisen kanalan munat myynnistä
Uutiset | 23.6.2026 17:36
Libanonin ja Israelin rauhanneuvotteluiden viides kierros alkoi, Libanonin presidentiltä selvät linjaukset
Uutiset | 23.6.2026 17:30
Pohjoisen kuningas tavoittelee residenssiä Downing Streetilla – Kuka on Britannian pääministerin paikkaa havitteleva Andy Burnham?
Uutiset | 23.6.2026 16:37
Turkissa pidätetty yli 200 ihmistä ennen tulevaa Naton huippukokousta – joukossa toimittaja, asianajajia ja yliopiston tutkija
Uutiset | 23.6.2026 16:25
STT:n tiedot: Sofia Virralle ei ole tulossa seuraamuksia hänen poissaolostaan
Uutiset | 23.6.2026 15:13
Sateet eivät korjanneet huolestuttavaa kuivuustilannetta
Uutiset | 23.6.2026 15:10
Trump: Iran on suostunut perusteellisiin ydintarkastuksiin
Uutiset | 23.6.2026 14:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Kurvinen: Keskusta suojaisi ennen kaikkea pienyrittäjiä
Uutiset | 23.6.2026 18:20
Talebanin edustajat tapasivat EU:n virkamiehiä Brysselissä
Uutiset | 23.6.2026 17:41
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste