Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kaivokset

Missä menee vihreän siirtymän raja? – Jussi Lähde: Olemme ulkoistaneet kaivosten ongelmia vuosikymmeniä

11.9.2025 16:44
Lue lisää 
Britannian kuninkaalliset
Harry ja Meghan tiedottivat omavaltaisesti suunnitelmastaan aloittaa oma elämä kuningasperheen ytimen ulkopuolella. (Kuva: Daniel Leal-Olivas / Afp)

Kuninkaallinen perhe kokoontuu ratkomaan Harryn ja Meghanin aiheuttamaa kriisiä

Käsissä on huonoja vaihtoehtoja ja perheriitoja
STT-Mimma Lehtovaara 13.1.2020 9:34, muokattu 13.1.2020 9:41
a– a+
Britannian kuninkaalliset

Britannian kuninkaallinen perhe kokoontuu myöhemmin tänään ratkaisemaan prinssi Harryn ja hänen puolisonsa herttuatar Meghanin aiheuttamaa kriisiä.

Kuninkaalliset tapaavat Sandringhamin kartanossa lukuun ottamatta ulkomailla oleskelevaa Meghania, joka tiettävästi on yhteydessä tilaisuuteen puhelimitse.

Herttuapariskunta ilmoitti keskiviikkoiltana vetäytyvänsä kuninkaallisen perheen ytimestä ja keskittyvänsä omiin hankkeisiinsa.

Uutinen on aiheuttanut Britannian hovissa yhden modernin ajan suurimmista kriiseistä, sillä pariskunnan päätöksen julkistus yllätti loput kuningasperheen jäsenistä ja sai aikaan valtavan mediakohun.

Kuningasperheellä on edessään vain huonoja vaihtoehtoja, ja ratkaistavia asioita on paljon. Tältä ensimmäiseltä kriisikokoukselta ei odoteta vielä merkittäviä linjauksia, vaan lähinnä alustavia päätöksiä jatkoaskelista.

Kyseessä on hovin kannalta erittäin kiusallinen imago-ongelma, sillä kuninkaallisen perheen päätökset valmistellaan yleensä huolella etukäteen, kuten niiden julkistuskin.

Tällä kerralla kävi juuri niin kuin ei olisi pitänyt, sillä Harry ja Meghan tiedottivat omavaltaisesti suunnitelmastaan aloittaa oma elämä kuningasperheen ytimen ulkopuolella.

Nyt hovin on pakko antaa ainakin virallisesti se kuva, että perhe työskentelee yhdessä parhaan ratkaisun löytämiseksi ja että tämä tapahtuu hyvässä ja rakentavassa hengessä, vaikka kulisseissa todennäköisesti on käynnissä katkera perheriita.

Kuningasperheen kerrotaan olevan erittäin pettynyt, yllättynyt ja raivoissaan. Esimerkiksi sydänjuuriaan myöten loukkaantuneen prinssi Philipin on raportoitu käyttäneen voimasanoja kuullessaan yllätyspäätöksestä.

Sun-lehden lähteiden mukaan Philip oli kiteyttänyt tunteensa lauseeseen: ”mitä helvettiä he oikein pelleilevät”.

Iäkkään prinssi Philipin ja Harryn kerrotaan olleen läheiset, ainakin tähän saakka.

Prinssit Charles ja William ovat tiettävästi raivoissaan, ja kuningattaren reaktiota on kuvattu sanalla ”pettynyt”, vaikka oikeampi lienee järkyttynyt. Harryn suhteita myös muuhun perheeseen on aina kuvattu hyviksi ja tiiviiksi, mutta nyt perheeseen on syntynyt syvä railo herttuapariskunnan ja muiden välille.

Daily Mail -lehden teettämän kyselyn perusteella vastaajista joka toinen hyväksyy sinällään sen, että Harry ja Meghan luopuvat keskeisistä kuninkaallisista velvoitteistaan. Runsas kolmannes vastaajista oli eri mieltä.

Huomattavan nihkeästi vastaajat suhtautuvat siihen, että kuningatar pidettiin pimennossa päätöksestä.

Noin 75 prosenttia vastaajista katsoi, että pariskunta ei voi jatkossa vastaanottaa minkäänlaista taloudellista tukea kuninkaallisilta tai veronmaksajilta. Vain kolmetoista prosenttia vastaajista hyväksyisi moiset tuet.

Vastaajista 60 prosenttia oli myös sitä mieltä, että pariskunnan tulisi maksaa takaisin rahat – lähes kolme miljoonaa euroa – joilla heidän Windsorin-kotiaan remontoitiin verovaroin.

Useampi kuin joka toinen vastaaja katsoi, että prinssi Harryn pitäisi luopua asemastaan kruununperimysjärjestyksessä, noin joka neljäs oli eri mieltä.

Vain noin joka kolmas vastaaja kannatti, että pariskunta saisi jatkossa pitää kuninkaallisen korkeuden tittelin, mikäli se ansaitsee rahaa eli saa palkkioita kaupallisista yhteistyökuvioista tai esimerkiksi esiintymisistään.

Yhtenä kantona kaskessa ovatkin raha-asiat, sillä herttuapariskunta on kertonut tavoittelevansa taloudellista riippumattomuutta.

Prinssi Harry saa vuotuista määrärahaa vastineeksi kuninkaallisista velvoitteistaan. Jos pariskunta lähtee omille teilleen, on perusteltua kysyä, voiko Harry enää saada näitä varoja käyttöönsä.

On hyvin mahdollista, että perhe päätyy kompromissiin, jossa Harryn määrärahoja vähintäänkin leikataan. Maineenhallinnan kannalta on melko mahdotonta, että Harry saisi yhä täysimääräiset rahat käyttöönsä samalla kun hän asuu osan vuodesta ulkomailla, elää itsenäistä elämää ja tekee mahdollisesti laajaakin bisnestä.

Kuninkaallisen perheen kalenterit ovat tiukasti sidoksissa lukuisiin edustustehtäviin ja virallisiin velvoitteisiin. Jos ja kun nämä tehtävät käyvät vähiin, perusteita palkkioille ei ole.

Herttuaparin turvajärjestelyt ovat mittavat ja kalliit. Täsmällisiä summia ei julkisteta, mutta on selvää, että ympärivuorokautinen turva maksaa paljon. Eräissä arvioissa on laskettu, että vuotuiset turvakulut ovat tähän saakka olleet noin 600 000 puntaa eli noin 700 000 euroa.

Kuninkaallisen perheen turvallisuudesta vastaa Suur-Lontoon poliisi Scotland Yard.

On epäselvää, miten Harryn ja Meghanin sekä heidän poikansa turvallisuus hoidettaisiin ja miten kustannukset nousisivat, jos pariskunta asettuisi osaksi vuotta esimerkiksi Kanadaan.

Kuninkaalliseen perheeseen kuuluvien turvallisuuskulut maksetaan verorahoista. Myös tämä muodostaa imago-ongelman, kun pariskunta vetäytyy kuninkaallisen perheen ytimestä.

Daily Mailin gallupin mukaan yli 70 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että turvajärjestelyitä ei vastedes pitäisi maksaa verorahoista.

Lue myös

Eturivin elokuvaohjaajat vaativat hallitusta perumaan lähes 8 miljoonan leikkaukset

Kotimaisen elokuvan kymmenkunta eturivin ohjaajaa vetoaa Suomen hallitukseen, että se peruisi budjettiriihessä kaavaillut...
11.9.2025 17:55

EU-parlamentti hyväksyi Gazaa tukevan päätöslauselman – Mika Aaltola äänesti ainoana suomalaisena tyhjää

Keskustan Elsi Katainen ja Katri Kulmuni antoivat päätöslauselmalle tukensa
11.9.2025 17:52

Ilmari Käihkö: Droonien ampuminen alas hävittäjillä ei ole kestävä ratkaisu

Drooniteknologian jatkuva muutos tekee suomalaisen alan yhtiön mukaan torjunnasta haastavaa.
11.9.2025 17:46

Aihetunnisteet

Britannia britannian kuninkaalliset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Kreml rikkoi hiljaisuuden – yllättävä kommentti
Uutiset | 10.9.2025 14:18
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Yleinen sairaus lisää suolistosyövän riskiä merkittävästi, sanoo tuore tutkimus
Uutiset | 8.9.2025 21:43
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Sokeria syödään yhä enemmän – tutkimus löysi yllättävän syyn
Uutiset | 9.9.2025 21:39
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uusimmat

Eturivin elokuvaohjaajat vaativat hallitusta perumaan lähes 8 miljoonan leikkaukset
Uutiset | 11.9.2025 17:55
EU-parlamentti hyväksyi Gazaa tukevan päätöslauselman – Mika Aaltola äänesti ainoana suomalaisena tyhjää
Uutiset | 11.9.2025 17:52
Ilmari Käihkö: Droonien ampuminen alas hävittäjillä ei ole kestävä ratkaisu
Uutiset | 11.9.2025 17:46
Miksi työttömyys vain kasvaa, hallitus? Orpo ja Marttinen osoittivat Venäjää 
Uutiset | 11.9.2025 17:35
Valko-Venäjä vapautti yli 50 poliittista vankia USA:n painostuksen jälkeen
Uutiset | 11.9.2025 16:49
Missä menee vihreän siirtymän raja? – Jussi Lähde: Olemme ulkoistaneet kaivosten ongelmia vuosikymmeniä
Uutiset | 11.9.2025 16:44
Vaakalento pitkittyy, sanoo ekonomisti – EKP pitää ohjauskorot ennallaan
Uutiset | 11.9.2025 16:32
Tutkija: Charlie Kirkin murha saattaa aiheuttaa vastaiskuja – ”Näkevät ensimmäisenä laukauksena”
Uutiset | 11.9.2025 16:19
Ministeri Rantanen kannattaa EU:n itälaidan droonimuuria
Uutiset | 11.9.2025 16:14
Orpo väläytti vihreää valoa maahanmuuton pisteytysmallille
Uutiset | 11.9.2025 16:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Eturivin elokuvaohjaajat vaativat hallitusta perumaan lähes 8 miljoonan leikkaukset
Uutiset | 11.9.2025 17:55
EU-parlamentti hyväksyi Gazaa tukevan päätöslauselman – Mika Aaltola äänesti ainoana suomalaisena tyhjää
Uutiset | 11.9.2025 17:52
Ilmari Käihkö: Droonien ampuminen alas hävittäjillä ei ole kestävä ratkaisu
Uutiset | 11.9.2025 17:46
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Panostus nuoriin ei ole menoerä, vaan elämänlaatua lisäävä investointi
Mielipide | 11.9.2025 13:06
Lukijalta: Nuoren vaikeudet intissä voivat olla oppi myös Puolustusvoimille
Mielipide | 11.9.2025 13:00
Lukijalta: Valtiontalouden hoito tärkeintä
Mielipide | 11.9.2025 12:57
Lukijalta: Perhepolitiikka on parasta turvallisuuspolitiikkaa
Mielipide | 11.9.2025 12:54
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste