Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 

Mika Aaltola: Muistiinpanot Trumpin puhelusta yllättävän suoria

STT–Reeta Paakkinen, Sofia Kuisma, Milja Rämö 25.9.2019 19:46, muokattu 25.9.2019 19:51
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin virkarikossyytetutkinta eroaa merkittävällä tavalla aiemmasta Venäjä-tutkinnasta, sillä siihen liittyy henkilötodistaja, sanoo Turun yliopiston Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen.

Lisäksi Valkoinen talo julkaisi keskiviikkona muistiinpanot presidenttien puhelusta.

Venäjä-tutkinnan erikoissyyttäjä Robert Mueller kieltäytyi ottamasta kantaa siihen, syyllistyikö Trump virkarikokseen.

Tällä kertaa asiaan liittyy henkilötodistaja, joka sanoo kuulleensa Trumpin ja Ukrainan presidentin puhelinkeskustelun, sekä muistiinpanot.

Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola sanoo Valkoisen talon muistiinpanojen olleen yllättävän suoria. Hallinto olisi voinut siistiä muistiinpanoja ennen julkaisua.

– Tämä versio oli raskauttavampi Trumpin kannalta kuin olin odottanut Trumpin hallinnon julkaisevan. Siinä (syyte-epäilyissä) saattaa olla enemmän tulta ja vähemmän savua kuin oletettiin, Aaltola sanoo STT:lle.

Edustajainhuoneen demokraattipuhemies Nancy Pelosi kertoi varhain keskiviikkoaamuna Suomen aikaa päätöksestä aloittaa tutkinta istuvasta presidentistä.

Julkaistuista muistiinpanoista ilmenee, että Trump pyysi puhelinkeskustelussa Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyitä tutkimaan demokraattien presidenttiehdokkuutta tavoittelevan Joe Bidenin ja tämän pojan toimia. Poika Hunter Biden on ollut mukana ukrainalaisessa kaasuyhtiössä, jota on syytetty korruptiosta.

Pelosin mukaan Trump rikkoi perustuslakia. Trump on leimannut väitteet painostuksesta ajojahdiksi.

– Kuusi tiedusteluvaliokuntaa selvittää, onko Trump painostanut Ukrainan presidenttiä tutkimaan Bideniä ja tämän poikaa ja edellyttänyt Ukrainalta lehmänkauppoja asettamalla kongressin Ukrainalle myöntämän avustuksen ehdoksi tälle vilpille, Heiskanen selventää.

– Vielä ei ole mahdollista tietää, nostetaanko varsinainen virkasyyte vai ei.

Aaltola kuitenkin korostaa, että puhelu on todennäköisesti yksi kohta virkasyytekirjelmässä, joka koostunee useammasta syytekohdasta.

Aaltolan mukaan virkarikossyytetutkinnan aloittaminen on poliittinen päätös, joka liittyy ensi vuoden presidentinvaaleihin.

– Viimeisen vuoden aikana ennen vaaleja kaikki laskelmat liittyvät vaalikuvioon, hän sanoo.

– Toisaalta demokraattien vakavastiotettavuus vaatii sitä, että jotain pitäisi tehdä, kun selkeästi tuntuu siltä, että istuva presidentti käyttää virkaansa hyödyttämään omaa vaalitulosta.

Sekä Heiskanen että Aaltola muistuttavat, että demokraatit ovat aiemmin olleet haluttomia aloittamaan virkarikostutkinnan.

– Se, että kaikki julkinen keskustelu liittyy Trumpiin, puolesta ja vastaan, on epäedullinen asetelma demokraateille. He haluaisivat tuoda omienkin ehdokkaidensa agendaa esille, Aaltola sanoo.

Ukrainalle tilanne on hankala ja hämmentävä, sillä sille on tärkeää säilyttää suhteet Yhdysvaltain presidenttiin, Aaltola arvioi.

– Myös Yhdysvaltain kansalaisilta vaaditaan nyt tietotaitoa siitä, mikä Ukraina on ja mitä edellisen varapresidentin poika on siellä tehnyt.

Ukraina-skandaali alkoi, kun tuntemattomaksi jäänyt henkilö ilmiantoi Trumpin puhelinkeskustelun, jonka henkilö uskoi rikkovan lakia.

Lue myös

Trump pyysi Ukrainan presidenttiä tutkimaan Bidenia, selviää Valkoisen talon julkaisemista puhelun muistiinpanoista – Trump kiistää painostaneensa Ukrainaa

Presidentti Donald Trump vakuuttaa yhä, ettei painostanut Ukrainaa. Valkoinen talo julkaisi tänään muistiinpanot...
25.9.2019 18:53

Aihetunnisteet

Aaltola Trump USA Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Zelenskyi: Trump on antanut Ukrainalle luvan valmistaa Patriot-ilmatorjuntaohjuksia
Uutiset | 25.9.2026 12:14
Ensin kuoli kuningas, sitten prinsessa ja nyt myös kuninkaallinen koira
Uutiset | 24.9.2026 21:31
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Kreml kimpaantui, kun venäläinen mediakommentaattori joutui EU:n pakotelistalle
Uutiset | 25.9.2026 15:25
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Saksalainen Stefan sai viime joulukuussa puhelun: Venäjä haluaa tappaa hänet – ”Oli se aluksi shokki”
Uutiset | 25.9.2026 20:01
Volkswagen kutsuu lähes 2,9 miljoonaa autoa korjattavaksi – Suomessa kutsu koskee lähes 20 000:ta ajoneuvoa
Uutiset | 25.9.2026 15:45
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Viherpesulaki raivaa pian heppoiset ympäristöleimat kauppojen hyllyiltä
Uutiset | 26.9.2026 9:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste