Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

DR: Yhdysvallat aikoo avata kaksi sotilastukikohtaa Grönlantiin

22.9.2026 11:05
Lue lisää 
Kirjat
Erkki Liikanen oli merkittävässä roolissa Mauno Koiviston vaalikampanjassa. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Liikanen uutuuskirjassa: Neuvostoliitto empi Koivistoa ja ajoi loppuun saakka mustaa hevosta

Erkki Liikasen mukaan Neuvostoliitolle mieluisin vaihtoehto Kekkosen seuraajaksi olisi ollut Ahti Karjalainen, joka kuitenkin hävisi keskustan ehdokkuuden selvin numeroin Johannes Virolaiselle
Annukka Kaarela 28.8.2019 8:00, muokattu 27.8.2019 9:29
a– a+
Kirjat

Neuvostoliitto vierasti ajatusta Mauno Koiviston presidenttiydestä ja yritti viime metreille asti ajaa läpi niin sanottua mustaa hevosta vuoden 1982 vaaleihin, kirjoittaa Erkki Liikanen tänään ilmestyvissä muistelmissaan.

Liikanen toimi SDP:n puoluesihteerinä vuosina 1981–1987 ja vastasi suurelta osin myös Koiviston presidentinvaalikampanjasta. Marraskuussa 1981 hän johti Moskovassa vieraillutta SDP:n järjestövaltuuskuntaa.

Myös tulevat vaalit nousivat luonnollisesti esiin vierailulla. Liikanen kertoo korostaneensa isännille, että vaaleissa on kyse Paasikiven–Kekkosen-linjan jatkamisesta ja mahdollisimman suuren tuen hankkimisesta sosialidemokraattiselle puolueelle ja sen ehdokkaalle yhtenä tämän politiikan tukijana.

Vierailun pääisäntä, keskuskomitean kansainvälisen osaston apulaisosastopäällikkö Vitali Šapošnikov tiedusteli Liikaselta yksityisesti, miksi SDP vastusti niin voimakkaasti mustaa hevosta.

– Vastasin, että kun kansa halua valita suoraan presidentin, on tärkeää kunnioittaa kansan tahtoa. Koivisto tulee saamaan suuren tuen vaaleissa ja ensimmäisellä kierroksella selvästi eniten valitsijamiehiä. Hän on todennäköisin presidentti, Liikanen kirjoittaa.

Šapošnikov palasi mustaan hevoseen vielä kahteen kertaan. Liikasen mukaan Neuvostoliitolle mieluisin vaihtoehto Kekkosen seuraajaksi olisi ollut Ahti Karjalainen, joka kuitenkin hävisi keskustan ehdokkuuden selvin numeroin Johannes Virolaiselle.

Liikanen vastasi Koiviston vaalikampanjan yleissisällöstä, kiertueesta ja osin myös rahoituksesta. Sen verran Kekkosen seuraajan puolesta kampanjointi kuitenkin tutisutti Liikasen punttia, että presidentti ilmestyi sairasvuoteeltaan uniin asti.

– Mitä te miehet oikein puuhaatte, Kekkonen jyrähti painajaisessa.

Liikasen kirja Olin joukon nuorin paljastaa, että monet SDP:n 1980-luvun politiikan linjaukset olivat lähtöisin puoluesihteerin kynästä. Liikanen vakuutti puoluejohtaja Kalevi Sorsan esimerkiksi siitä, että SMP:n vuoden 1983 vaalivoiton piti näkyä hallituspaikkana.

Liikanen sai tehtäväkseen informoida asiasta keskustakollegaansa Seppo Kääriäistä.

– Et oo tosissasi, Kääriäinen vastasi.

– Pittää mennä soittamaan Väyryselle, hän jatkoi ja siirtyi Vaakunan puhelinkoppiin.

Liikasen mukaan keskustan puheenjohtaja Paavo Väyrynen ehdotti, että ajatus hylättäisiin eikä siitä kerrottaisi kenellekään. Se oli kuitenkin liian myöhäistä: tieto oli jo vuotanut Ylelle ja SMP pääsi hallitukseen.

Liikasta on ilmeisesti kiittäminen myös siitä, että Väyrynen itse oli mukana hallituksessa. Edellisestä hallituksesta keskustajohtaja oli jättäytynyt pois, koska Sorsa ei ollut antanut hänelle ulkoministerin salkkua.

Liikanen oli sitä mieltä, että olisi aika palata normaaliin päiväjärjestykseen ja puolueet valitsevat itse ykkösministerinsä.

– Puhuin tästä Kalevi Sorsan kanssa. Hän ei luottanut Väyryseen, mutta ymmärsi, että tämän valinta saattoi olla väistämätöntä.

Kalevi Sorsa ei luottanut Väyryseen, mutta ymmärsi, että tämän valinta saattoi olla väistämätöntä.

Erkki Liikanen

Eduskunnassa vuodet 1972–1990 istunut Liikanen keskittyy muistelmissaan pääosin juuri 1980-luvun politiikkaan. Osallistumistaan Suomen EU-jäsenyysneuvotteluihin hän on selostanut jo aiemmassa kirjassaan.

Uutuuskirjassa keskustapoliitikoista eniten esillä on Ahti Karjalainen, joka oli Liikasen tavoin lähtöisin Mikkelistä. Liikanen myös toimi eduskunnan pankkivaltuuskunnan varapuheenjohtajana keväällä 1983, kun Karjalainen erotettiin virastaan Suomen Pankin pääjohtajana.

Liikanen kuvaa yksityiskohtaisesti erottamiseen johtaneita vaiheita. Toukokuussa 1983 Karjalaisen alkoholinkäyttö oli ryöstäytynyt käsistä. Karjalaisen ystävät keskustan johdosta menivät hänen vieraakseen Suomen Pankkiin ja olivat päättäneet siellä esittää, että hän eroaisi.

Liikasen mukaan myöhässä paikalle tullut valtiovarainministeri Ahti Pekkala luuli asian jo puhutun ja toi allekirjoitettavan eropaperin Karjalaisen eteen. Karjalainen ymmärrettävästi raivostui.

Seuraavana iltana pankkivaltuusto kutsuttiin salaiseen kokoukseen. Valtuustoa johtanut Matti Jaatinen toi paperilapulla ohjeet, miten asiassa tulisi menetellä.

Liikanen tunnisti lapun käsialan: se oli presidentti Mauno Koiviston.

– Koivisto tiesi parhaiten Suomen Pankin erityisaseman. Pääjohtajaan liittyvien toimien pitää käynnistyä pankkia valvovasta Suomen Pankin pankkivaltuustosta. Näin tapahtui, Liikanen toteaa.

Liikanen kirjoittaa Karjalaisesta ja tämän talousosaamisesta arvostavaan sävyyn.

– Mikkelin vaalipiirin kansanedustajina olimme kaksi kautta yhdessä. Ei hän ollut vertaisemme, vaan enemmän.

Liikanen arvioi, että Karjalainen oli pitkään liian lähellä Kekkosta ja kärsi siitä.

– Kalevi Sorsa oli eri puolueesta, ja hän oli etäämpänä, mikä oli suuri ero.

Annukka Kaarela

Erkki Liikanen: Olin joukon nuorin. Otava, 352 s.

Lue myös

Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla

Punkaharjulla Savonlinnassa tapahtui aamupäivällä liikenneonnettomuus, jossa henkilöauto ajautui vastaantulevien kaistalle ja törmäsi puutavararekkaan....
22.9.2026 13:42

Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla

Tapauksen tutkinta on siirtynyt Helsingin poliisille. Karkuria etsitään yhä aktiivisesti.
22.9.2026 13:34

Kansainväliset osakkeet uusiin huippuihin

Nordean sijoitusmarkkinoiden päästrategin mukaan Lähi-idän sota ei ole torpannut osakemarkkinoiden nousuja. Pörssit ovat hyvässä...
22.9.2026 13:32

Aihetunnisteet

liikanen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta
Uutiset | 21.9.2026 13:32
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Tutkimus: Asiakastyytyväisyydessä entistä suurempia eroja pankkien välillä – nämä pankit veivät kärkisijat
Uutiset | 21.9.2026 9:15
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Uusimmat

Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla
Uutiset | 22.9.2026 13:42
Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla
Uutiset | 22.9.2026 13:34
Kansainväliset osakkeet uusiin huippuihin
Uutiset | 22.9.2026 13:32
YK varoittaa Jemenistä Djiboutiin pakenevien määrän voivan kasvaa kymmeneentuhanteen
Uutiset | 22.9.2026 13:30
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Tutkijat heräsivät puun tuoksuun – satojen tuhansien eurojen arvoinen raaka-ainepotti
Uutiset | 22.9.2026 13:09
KRP ei hae jatkoa vakoilusta epäiltyjen vangitsemiselle – rikosepäilyn taustalla tiedonhankinta kriittisten kohteiden ympäristössä
Uutiset | 22.9.2026 12:50
Keskustan Lohi tyrmää hallituksen talouspolitiikan – ”Kasvun hedelmät jäävät vielä liian harvojen taskuihin”
Uutiset | 22.9.2026 12:44
Yksitoista ihmistä haavoittui ampumisessa koulun ulkopuolella Turkissa
Uutiset | 22.9.2026 12:36
Purra: Olemme tehneet oikeita asioita
Uutiset | 22.9.2026 12:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla
Uutiset | 22.9.2026 13:42
Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla
Uutiset | 22.9.2026 13:34
Kansainväliset osakkeet uusiin huippuihin
Uutiset | 22.9.2026 13:32
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste